niedziela, 22 stycznia 2017

U STÓP BOGINI Chitra Banerjee Divakaruni 21/2017

[PRZEDPREMIEROWO]

"Dobra córka to lampa pomyślności, rozświetlająca nazwisko rodziny. Zła córka to żagiew, która przyćmiewa sławę rodziny."

Piękna powieść, pobudzająca zmysły, przepełniona emocjami, wrażliwością i wyczuciem, odwołująca się do doświadczeń i mądrości życiowych, przypominająca o najważniejszych wartościach, napełniająca zadowoleniem i radością czytania. Autorka kreuje niezwykłe obrazy splotów ludzkich losów, odmalowuje je w fascynującej palecie barw, słodkich i gorzkich smakach, porywającej muzyce wewnętrznych przeżyć, nieustannej walce o szczęście i spełnienie marzeń. Wszystko przepełnione hinduskimi akcentami, tradycją, kulturą, sposobem postrzegania świata. Na to nakłada się amerykański styl życia, w wyrazistym kontraście, choć z przenikającymi się wspólnymi akcentami.

Intrygująca egzotyczna podróż w czasie, od siedemdziesiątych lat dwudziestego wieku do współczesności. Wzruszająca opowieść o tylko pozornie zwykłych kobietach, pokoleniowa historia, która z każdym rozdziałem powieści wciąga coraz bardziej, przywołuje unikalny nastrój i skłania do refleksji. Z ogromną przyjemnością poddajemy się malowniczej i sugestywnej narracji, dostrzegamy istotne szczegóły, ale też spoglądamy na przedstawiane zdarzenia z lotu ptaka. Miłość przeplata się z nienawiścią, dobre chwile mieszają ze złymi, pragnienia zderzają z rzeczywistością. Spoiwem łączącym różne scenariusze życia staje się rodzina, źródło mocy i siły, choć czasami niepielęgnowane w wystarczającym stopniu, to jednak cierpliwie wyczekujące potrzebujących, wystarczy tylko świadomie zanurzyć w nim ręce i serce.

Wspaniałe myśli o przemijaniu, określaniu tożsamości, odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi, popełnianiu życiowych błędów i ponoszonych konsekwencjach. Odkrywanie rodzinnych sekretów, oswajanie demonów przeszłości, trwanie w trudnym rodzicielstwie, odzyskiwanie zaufania, poszukiwanie akceptacji w oczach bliskich. Z przyjemnością zagłębiamy się w strony powieści, chcemy jak najwięcej dowiedzieć się o Durge, Sabitri, Beli i Tarze, co je łączy i naznacza, różni i rozdziela, dlaczego tak późno uświadamiają sobie znaczenie odbieranej wolności, powielanych schematów, nietolerancji porażek, niewybaczania doznanych krzywd. W życiu często brakuje jednoznacznych interpretacji, jedynie słusznych wskazówek, czytelnych drogowskazów, dokąd powinno się podążać. Każdy we własny sposób obserwuje otoczenie, stara się w nim odnaleźć, porozumieć z przeznaczeniem i podjąć walkę o siebie. Wcześniej czy później zwracamy się ku naszemu dziedzictwu poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna
data premiery: 27.01.2017

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu. :)

53 komentarze:

 1. Mmmm, ta opowieść brzmi bardzo intrygująco. Lubie takie mądre książki, które pozwalają zastanowić się nad życiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często poddaję się takim nastrojom, tak na chwilowe zatrzymanie w pędzie codziennego dnia i dostrzeżenie tego, co najważniejsze w naszym życiu. :)

   Usuń
 2. Dawno nie czytałam powieści poruszającej wymienione przez Ciebie tematy. Zresztą nazwisko autorki nie jest mi obce, więc najwyższy czas poznać jej twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mocno wciągający opis, napewno sama książka będzie jeszcze bardziej pochłaniająca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe... Z opisu przypomina mi inną powieść pt. SHANTARAM, którą byłam zachwycona. Jest szansa, że "U stóp bogini" również mi się spodoba. Zapamiętam

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, takie książki sprawiają, że się rozwijasz mentalnie i duchowo, czasem nawet dokonujesz zmian w życiu... dostrzegasz pewne rzeczy... jednym słowem rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój :) dobrej niedzielki <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę w planach, podoba mi się fabuła ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że między mną a tym tytułem zaiskrzy. Co prawda nie sięgnę po tę książkę już, teraz, ale zapisuję tytuł, recenzja zapisana w pamięci, pozostaje czekać na odpowiedni nastrój :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że szybko przekonasz się, że powieść ma w sobie to coś, co tak bardzo nas przyciąga do niej. :)

   Usuń
 8. Brzmi kusząco - uwielbiam takie ciepłe, mądre książki dla kobiet. Wątek wielopokoleniowy też zdecydowanie na plus. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z perspektywy kilku pokoleń doskonale widać ducha rodziny, inne czasy, warunki, okoliczności, ale często te same błędy, potknięcia, nietrafione decyzje. I ta silna więź między członkami rodziny, nawet jeśli stonowana na jakiś czas. :)

   Usuń
 9. Urzekła mnie okładka, a recenzja tylko podbiła efekt. Książka dokładnie w moim klimacie, do tego ubrana w egzotykę już pobudza wyobraźnię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciepła, optymistyczna powieść, bardzo szybko nas pochłania. :)

   Usuń
 10. Lubię historie kobiet opisywane z pokolenia na pokolenie, kiedy relacje rodzinne nakładają się na codzienną walkę z przeciwnościami losu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moc, siła, determinacja do walki o szczęście, mnóstwo emocji. :)

   Usuń
 11. Muszę się przyznać, że w tej konkretnej pozycji najbardziej kusi mnie okładka, bo jest przecudna. A Twoja recenzja tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że powinnam była dać się całej książce uwieść ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że powieść urzeknie Cię swoim klimatem. :)
   Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 12. Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę. :) Wspaniałych chwil z książką w ręku. :)

   Usuń
 13. Czytałam wiele dobrego o tej historii, więc chętnie się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiele pozytywnych opnieni, jednak to nie moja tematyka i zapewne męczyłabym się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem przekonana, że nie odnalazłabyś się w niej, ale faktycznie, lepiej poczekać na odpowiedni nastrój, wówczas większa satysfakcja czytelnicza. :)

   Usuń
 15. Wspaniała, bardzo zachęcająca do przeczytania recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spisywanie wrażeń po przeczytaniu takiej książki jest bardzo przyjemnym zajęciem. :)

   Usuń
 16. Wydaje się ciekawa, a nawet rewelacyjna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fantastyczny klimat, cała ta malownicza otoczka, bardzo lubię takie właśnie propozycje czytelnicze. :)

   Usuń
 17. Książka brzmi bardzo intrygująco. Muszę się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sympatycznego zaczytania i oczywiście czekam na wrażenia po zapoznaniu się z książką. :)

   Usuń
 18. Dopisuję do listy :) antyterrorystka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo książka warta polecenia. Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 19. Jednym słowem książka pizwalająca odpłynąć w nieco inny świat :). Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, niecodzienny klimat, ale i losy głównych bohaterek. :)

   Usuń
 20. Nie czytałam takiej książki jeszcze, ale jestem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 21. Jestem jak najbardziej zainteresowana! :) Mam nadzieję, że uda mi się tę książkę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 22. Uwielbiam takie historie. Zresztą do indyjskiej literatury ogólnie mam słabość. A tę autorkę znam - czytałam jej powieści "Siostra Mojego Serca" i "Aranżowane małżeństwa". Obie pozwoliły mi nabrać dystansu do Hindusów i lepiej zrozumieć, jak działa indyjskie społeczeństwo.
  Książkę, o której piszesz też na pewno przeczytam (dzięki za newsa, że wychodzi na polskim rynku - wspomniane książki czytałam po angielsku), ale najpierw chcę przeczytać najsłynniejszą powieść Divakaruni, czyli "Mistrzyni przypraw".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a dla mnie to pierwsza czytelnicza przygoda z twórczością tej autorki, jestem nią oczarowana i z przyjemnością sięgnę po inne tytuły. :)

   Usuń
 23. Ta pozycja trafi do mojej rodzicielki, ona lubi takie egzotyczne podróże literackie :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Uwielbiam książki w takich klimatach :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Skoro to jedna z tych książek które warto poznać zapiszę tytuł na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń