czwartek, 7 grudnia 2017

EFEKTY UBOCZNE Michael Palmer

"Była to armia specjalistów zespolona przymusem, szantażem i niesamowitą masą pieniędzy, gotowa do zaatakowania każdego, kto zagrażał..."

Dobry, zajmujący, trzymający w napięciu thriller medyczny. Pomysł na fabułę przedstawiony w porządnej i zmyślnej formie. Ciekawie zapleciona intryga, umiejętnie podsycany niepokój, sporo się dzieje, zaskakujące elementy, choć momentami oczekiwałoby się większej intensywności. Chętnie poznajemy burzliwe zawirowania w życiu głównej bohaterki, mocno dramatyczny scenariusz zdarzeń, nie brakuje w nim aury mrocznej tajemniczości i frapujących niejasności. Wciągamy się w wyjaśnianie zagadkowych incydentów mających miejsce w jednym z bostońskich szpitali. Odniesienia do terminologii medycznej, nazw chorób, badań, operacji, farmakologii, zostały wyjaśnione klarownie, podane przejrzyście, pozostaje cieszyć się wytworzonym przez autora specyficznym klimatem powieści.

Niewytłumaczalne szczegóły towarzyszące zgonom młodych kobiet przyciągają uwagę Kate Bennet, patolog i kandydatce na stanowisko ordynatora. Na groźną chorobę zapada przyjaciółka lekarki. Wobec małego zainteresowania współpracowników i zarządzających szpitalem zaistniałą sytuacją, Kate decyduje się na przeprowadzenie śledztwa we własnym zakresie. Jej dociekliwość, wnikliwość i nieustępliwość powodują, że wpada w poważne kłopoty i tarapaty. Nie wiadomo komu może zaufać i w jakim zakresie. Jakby tego było mało, także w prywatnym życiu pojawiają się perturbacje i komplikacje. Ambitna lekarka odważnie i z determinacją stawia czoło wyzwaniom.

Przekonał mnie profil głównej bohaterki, jej zaangażowanie w zawodowe sprawy, lecz charakter jej skomplikowanych relacji z bliskimi, oparty na zastanawiających niekonsekwencjach, pochopności i żywiołowości, nie do końca wzbudził zrozumienie. Jednak ten swoisty kontrast wyszedł na plus dla głównego nurtu powieści, jakim była walka z wielkimi medycznymi graczami. Przyznam, że chętnie sięgam po książki autora (choćby "Siostrzyczki, "Trauma", "Odporny"), większość bazuje na podobnym schemacie i konfiguracji wątków, jednak wciąż nie pozostaję nimi znużona, bo tego  właśnie od nich oczekuję, relaksu z czytelniczym dreszczykiem emocji na znanym gruncie.

4/6 - warto przeczytać
thriller medyczny, 384 strony, premiera 26.09.2017 (1985), tłumaczenie Paweł Wieczorek
Książkę "Efekty uboczne" zgarnęłam z półki "nowości".

49 komentarzy:

 1. Znowu dla Zwykłego Taty :)
  Przyciągnęła mnie okładka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jest łatwo napisać thriller medyczny. Specyficzne nazewnictwo i procedury. Okładka bardzo intrygujaca jak profil głównej bohaterki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że już sama okładka intryguje, a Twoja recenzja zapowiada kolejny udany thriller medyczny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię thrillery medyczne, to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też do siebie przyciągają, chętnie po nie sięgam. :)

   Usuń
 5. Nigdy nie czytałam thrilleru medycznego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam Ci, że nie ma chyba książki, której boję sie bardziej. Thriller medyczny to chyba horror naszych czasów. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I pomyśleć, że książka powstała ponad trzydzieści lat temu. :) A wciąż jest dobrą rozrywką czytelniczą. :)

   Usuń
 7. Dawno nie czytałam thrillera medycznego, a twórczości Palmera w ogóle jeszcze nie miałam okazji poznać. Mam więc nadzieję, że gdzieś pomiędzy innymi lekturami uda mi się przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intrygującego spotkania z powieścią, chętnie poznam Twoje wrażenia. :)

   Usuń
 8. Przypomniałaś mi o tym autorze! Lata świetlne temu przeczytałam coś Palmera i bardzo mi się podobało, ja w ogóle lubię takie medyczne klimaty i w książkach i w serialach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaczytywałam się w jego książkach na studiach, zwłaszcza po sesji. :)

   Usuń
 9. Ciekawa recezja, ale książka raczej nie dla mnie.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdemu odpowiadają takie klimaty, to zrozumiałe, ale mnie jak najbardziej tak, a zatem i takie tytuły pojawiają się na blogu. :)

   Usuń
 10. Jeżeli chodzi o ten gatunek literacki to czytałem tylko Robina Cooka, super mi się go czytało. Gdyby Palmer dostał od Ciebie 6 od razu bym brał, ale skoro 4 to chyba zostawię go na później, a wcześniej poczytam parę książek Cooka. Mój przyjaciel bardzo poleca Cooka i wie co mówi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po książki Cooka również bardzo chętnie sięgam, ostatnio w moje ręce wpadło "Znieczulenie". :)

   Usuń
 11. Sama nie wiem, thrillery bardzo lubie, ale medyczne tak sobie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze nie czytałam żadnego thrillera medycznego,l a mam wrażenie że wszyscy się teraz nimi zachwycają, więc chyba muszę się sama przekonać. Dzięki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli Ci się spodobają, sporo naprawdę dobrych książek w tym klimacie powstało. :)

   Usuń
 13. Brzmi zachęcająco i wciągająco :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z chęcią bym przeczytała, zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. To moje pierwsze spotkanie z autorem i muszę przyznać, że bardzo mi się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie poznałam jeszcze twórczości tego autora. Chciałabym to jak najszybciej zmienić i chętnie sięgnę po tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Coś słyszałam o tej książce i może kiedyś po nią sięgnę.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 18. Po medyczne thrillery sięgam już rzadko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się jeden w miesiącu przeczytać, ale czasem przerwy wypadają dłuższe. :)

   Usuń
 19. Nie lubię książek medycznych, ale okładka fajna;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Medycyna w tym wydaniu to jedynie tło dla intrygującej fabuły. :)

   Usuń
 20. Książka już czeka u mnie na półce...

  OdpowiedzUsuń
 21. Muszę się zabrać za tę książkę, będzie to moje pierwsze spotkanie z Palmerem i thrillerem medycznym, więc tym bardziej nie mogę się doczekać 🙈

  she__vvolf ❄️🐺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie jego książki do siebie przekonują, może wpadają w utarte schematy, ale jednak pomysł na intrygę zawsze dobry. :)

   Usuń
 22. zdecydowanie wiem, komu mogę polecić tę książkę, będzie zachwycona :-)

  OdpowiedzUsuń