piątek, 5 stycznia 2018

WOJNA I WIĘZIENIE Wasilij Aksionow

SAGA MOSKIEWSKA tom 2

"Na moskiewskim niebie szalała orgia płomieni... raz po raz wyrywając z ciemności zarysy kremlowskich wież... czasem nagle zapadała cisza, chwile pustki porażały bardziej niż łoskot."

Wojenna zawierucha zmienia oblicze Rosji, ale również oddziałuje na losy członków rodziny Gradowów. Państwo walczy z niemieckim nieprzyjacielem, a ludzie dowiadują się prawdy o sobie, poznają siłę swoich charakterów, zaglądają do mrocznych zakamarków duszy. Postawieni przed strachem, brutalnością i niepewnością jutra, jedni pozostają wierni sobie i wyznawanym ideałom, inni nieodwracalnie gubią szacunek wobec siebie, zrozumienie własnych postaw i usprawiedliwienie zachowań. Wszystko w imię przetrwania, przeżycia, patriotycznych uniesień, heroicznych czynów czy podporządkowania narzuconym zasadom i obowiązkom.

Z zainteresowaniem przyglądamy się zmianom kraju, ich naturze, mieszkańcom, dramatycznym pokoleniowym wyzwaniom. Wnikamy w przekonująco odmalowany obraz historii, prawdziwych wydarzeń determinujących polityczne i społeczne uwarunkowania. Łagrowskie doświadczenia, niemieckie bombardowania, powołania do wojska, żądania poświęceń, katastrofalna sytuacja na froncie, zdumiewająca operacyjna bezradność radzieckiego dowództwa, czy zwroty akcji w wolnościowych zrywach i więziennych losach. Zamęt, chaos, rozterki, zwątpienia, wątpliwości, demoralizacja, niepokój, utrata bezpieczeństwa i wiary. Autor niezwykle szczerze i odważnie nawiązuje do kilku polskich wątków z ówczesnych wydarzeń historycznych, przyznam, że takie podejście zrobiło na mnie wielkie wrażenie.

Wnikliwa, precyzyjna, wciągająca narracja. Barwnie odmalowany obraz zmagań z hitlerowskim najeźdźcą, wewnętrznymi klimatami, realnie, rzeczowo, bez sztuczności i przesady. Każdy element fabuły starannie wyważony, przystępnie podana wiedza historyczna, mistrzowsko wykreowane postaci, umiejętne poprowadzony emocjonalny ładunek powieści, precyzyjne oddanie unikalnej rosyjskiej mentalności. Zgłębianie tak przemyślanych i wciągająco napisanych powieści jest satysfakcjonującym przeżyciem czytelniczym. Po "Pokoleniu zimy" (ocenionym jednak nieco wyżej) i "Wojnie i więzieniu" chętnie zabieram się za ostatnią odsłonę moskiewskiej sagi.

4.5/6 - warto przeczytać
powieść historyczna, 520 stron, premiera 01.06.2017 (1994), tłumaczenie Maria Putrament
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

39 komentarzy:

 1. Zupełnie nie mój klimat ale ciesze się, że trafiłam na Twoją recenzję. Taka tematyka będzie doskonała dla mojego teścia, który ma za chwilę imieniny, zacznę od "Pokolenia zimy" - mam nadzieję, że mu się spodoba i na następną okazję będę mogła kupić mu kolejne części :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł wart polecenia, a książka jako prezent mile widziana. :)

   Usuń
 2. Czasami sięgam po książki z czasów wojny, choć częściej z okresu zimnej wojny. Jeśli czas pozwoli to i tę propozycję czytelniczą chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O! To jest i drugi tom:) Fantastycznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie widzieć recenzję 2 części. Ciekawa jestem, czy doczeka się kontynuacji :-) pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię takich książek, ale na pewno milośnicy po nią siegną

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubie ksiazki historyczne wiec predzej czy pozniej zabiore sie I za ten cykl. Swietna recenzja (jak zawsze) . Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mnie intryguje ta seria, tym bardziej, że już po tych krótkich cytatach widzę, że styl, w jakim jest napisana, jest w bardzo moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta saga jest rewelacyjna! Cały przekrój wszystkich wariantów. Chętnie przeczytam ją jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tematyka bardzo ciekawa, więc zapamiętam serię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To akurat nie moj typ ksiazek :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. To zupełnie nie moje klimaty, ale znam kogoś, komu na pewno się spodoba, podrzucę mu link :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka wydaje się być interesująca jednak takie klimaty nie są dla mnie :)
  Pozdrawiam i zapraszam do Siebie na nowy post 😍

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię fabułę osadzoną w tle historycznym 😉

  OdpowiedzUsuń
 14. lubie historię więc to coś dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 15. No to plany czytelnicze mi się rozrastają ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka naprawdę interesująca, niestety nie moja tematyka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trzeba lubić, choć warto czasem dać się przełamać. :)

   Usuń
 17. Fajnie się tak czasem oderwać w zupełnie inną rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie słyszałam o niej wcześniej, ale myślę, że mogę zwrócić na nią uwagę.

  OdpowiedzUsuń