CHRISTOPHER BERRY-DEE
"Podobnie jak żyjące drzewo zawiera w sobie swój pierwotny rdzeń, w głębi każdego z nas istnieje Dziecko, którym kiedyś byliśmy. Stanowi ono fundament tego, czym się staliśmy, czym jesteśmy i czym będziemy." Rhawn Joseph
Kiedy miesiąc temu zapoznawałam się z "Rozmowami z seryjnymi morderczyniami" Christophera Berriego-Lee, publikacją będącą studium profili seryjnych zabójczyń i ich przerażających czynów, stwierdziłam, że z zainteresowaniem sięgnę po inną książkę autora, która wgryza się w tę tematykę, ale z perspektywy męskich kryminalistów. „Rozmowy z seryjnymi mordercami” okazały się publikacją ciekawą i szokującą. Rozmiar i jakość zbrodni bardzo przygnębiały, to relacje nie dla osób o słabych nerwach, nie fikcja literacka obdarzonego mroczną wyobraźnią pisarza, a faktyczne zdarzenia zbadane i przedstawione przez światowej sławy kryminologa śledczego.
Staramy się jak najdalej uciekać od zła, a zwłaszcza w czystej postaci, aby umieć się przed nim bronić, trzeba je poznać, rozpracować, wyszukać współzależności i odrębności. Ale czym innym jest dostrzeżenie nieprawidłowości i symptomów, a czym innym zrozumienie i usprawiedliwienie. Berry-Dee wskazuje na konkretne oblicze zła, przedstawia ogrom krzywd wyrządzonych przez seryjnych morderców. Poszerza grupę nie tylko o bezpośrednie ofiary i oprawców, ale rodziny, przyjaciół i znajomych. Patrzymy na cierpienie w społecznym wymiarze. Dociekamy, na ile traumatyczne zdarzenia z dzieciństwa, potwierdzenie zespołu istnienia chromosomów XYY, rodzaj wykształcenia, mają wpływ na skalę przemocy i bezwzględności. Szukamy powtarzających się wzorów i statystyk. Potwierdzamy, że nie ma mowy, aby stały się czynnikami umniejszającymi zbrodnicze szaleństwo, skrajnie sadystyczne i wyrachowane, tworzące otoczkę kłamstw i negacji. Czy kryzys w życiu osobistym, dodatkowy stres, kłótnie rodziców, maltretowanie przez dorosłych, to główne wyzwalacze patologicznych prób zdobycia władzy, rekompensaty niepowodzeń, zemsty za krzywdy? A może już od początku niektórzy rodzą się pod gwiazdą zbrodni?
Przyglądając się zwyrodniałym umysłom, bestiom w ludzkiej postaci, potworom zamieszkującym w wypaczonych osobowościach, dostajemy odpowiedzi na pytania psychologów i kryminologów. Badając szczegółowo zbrodnie i prześwietlając zachowania sprawców, poszukując śladów modus operandi, zaglądamy w najmroczniejsze głębie ludzkiej psychiki. Książka ukazuje, co dzieje się, gdy przewagę ma dzikość, brutalność i dwulicowość. Poznajemy życiorysy sławnych seryjnych morderców, grozę czynów, rozmiar destrukcji psychiki. Zastanawiamy się, jak wielkiej potrzeba determinacji, by badać opisywane przypadki, wydobywać na światło dzienne przerażającą prawdę, weryfikować zeznania, docierać do kąta spojrzenia zwyrodnialców na świat i ludzi. Już czytanie o tym sprawia, że wystawiamy się na spory dyskomfort psychiczny, przechodzą ciarki, wyzwalają się ogromne pokłady empatii wobec ofiar, a co dopiero przebywanie w jednym pomieszczeniu z więźniem, aby przeprowadzić wywiad. Po takie książki sięgam nie tylko po to, aby przenikać złożoną psychikę człowieka, ale również aby lepiej wczuwać się w przeżywanie kryminałów.
4/6 - warto przeczytać
literatura faktu (kryminologia), 350 stron, premiera 26.02.2020 (2003)
tłumaczenie Tomasz Wyżyński
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.
Koniecznie muszę przeczytać! Bardzo mnie taka tematyka nurtuje,ludzka psychika potrafi być naprawdę pokręcona i nieprzewidywalna.
OdpowiedzUsuńPodziwiam autora,który spisywał te wszystkie wynurzenia i osobiście spotkał się z bohaterami książki. Sama nie miałabym odwagi.
UsuńTak tematyka jest dość interesująca, więc ksiażka może być wciągająca
UsuńSama okładka jest przerażająca, ale treść dość ciekawa, jeśli ktoś jest pasjonatem tej tematyki
OdpowiedzUsuńDokładnie, jeśli komuś podoba się taka tematyka to na pewno lektura tej publikacji przypadnie mu do gustu.
UsuńCiekawe studium przypadków - jednak nie dla mnie, bo często nie potrafię przestać myśleć o popełnionych zbrodniach, rozważając, co by było gdyby...
OdpowiedzUsuńMam tę książkę na czytniku. Dobrze, że o niej napisałaś, bo już wiem, czego się spodziewać.
OdpowiedzUsuńCzytałam tę książkę i zrobiła niezłe wrażenie. Na pewno nie jest to lekka i łatwa lektura. ;)
OdpowiedzUsuńto chyba właśnie o to chodzi żeby przedstawić ten trudny i skomplikowany temat
UsuńFacet zna sie na temacie - może chwilami zbyt napędza swoje ego, ale lubię jego opracowania.
OdpowiedzUsuńNawet nie wiedziałam, że ma jeszcze inne pozycje!
UsuńNie szczególnie zainteresowała mnie ta publikacja, więc na ten moment ją sobie odpuszczę.
OdpowiedzUsuńuwielbiam takie klimaty, ten pokrętny kierunek myślenia, chętnie sięgnę
OdpowiedzUsuńTa książka na pewno spodoba się mojej znajomej ona uwielbia takie klimaty :D
OdpowiedzUsuńTe książkę chętnie przeczytam, jest to jednak literatura faktu...
OdpowiedzUsuńCzasami i o takich ludziach trzeba przeczytać, by wiedzieć jak reagować i na co zwracać czasami uwagę.
Ciekawa jestem bardzo tej książki. Fascynują mnie spaczone umysły. Jak tacy ludzie myślą, co czują...
OdpowiedzUsuńTo rzeczywiście może być bardzo intrygująca publikacja, zapamiętam ją. Regularnie szukamy sposobów by łatwiej identyfikować niebezpieczne jednostki, ale nieodmiennie wpadamy w sidła własnych założeń i reguł, które koniec końców z jakiegoś nieznanego nam powodu się nie sprawdzają...
OdpowiedzUsuńIntrygująca książka. Wydaje mi się, że mogłaby mnie zainteresować.
OdpowiedzUsuńKiedy ja znajdę czas na te wszystkie książki. Ta również mnie ciekawi.
OdpowiedzUsuńKsiążki jak narkotyk
Ojej, zapowiada się mocna książka! Chętnie kiedyś się za nią zabiorę!
OdpowiedzUsuńMam tę książkę na oku od jakiegos czasu.
OdpowiedzUsuńczęsto oglądamy filmy o podobnej tematyce z mężem więc i może ksiązka przypadłaby nam do gustu :)
OdpowiedzUsuńMam tę pozycję na swojej liście do kupienia, bardzo mnie kusi przeczytanie jej bo zbiera naprawdę dobre recenzje ;)
OdpowiedzUsuńPodejście do tematu, ale też sam temat są ciekawe i nadal niewiele jest tego typu opracowań na rynku.
OdpowiedzUsuńTo prawda, z całą pewnością coś w tym jest.
UsuńMocna książka, przyprawia o gęsią skórkę, a gdy do tego dodamy autentyczność zdarzeń to włos się jeży na głowie!
OdpowiedzUsuńCzytałam jedną książkę tego autora i nie dotrwałam do końca, w ogóle mi nie przypasowała.
OdpowiedzUsuńTę przygodę czytelniczą mam już za sobą. Teraz pora na morderczynie ;)
OdpowiedzUsuńRzeczywiście, też bywają wśród nich psychopatki ... niestety...
UsuńPo tę książkę na pewno nie sięgnę, ale Ślubnego może by zaciekawiła.
OdpowiedzUsuńJa mam na liście tę książkę. Uwielbiam takie książki popularnonaukowe.
OdpowiedzUsuńoj tak tą książkę chętnie bym przeczytała i to z wypiekami na twarzy i wewnętrznym npięciem pochłaniałabym treść...
OdpowiedzUsuńPierwszy cytat bardzo mądry. Zgadzam się z tym w 100% nasze wewnętrzne dziecko, odzywa się w krytycznych sytuacjach. Okładka bardzo wymowne.
OdpowiedzUsuńKsiążka wydaje się trochę przerażająca, ale w jakiś sposób intrygująca. Być może przeczytam.
OdpowiedzUsuń