czwartek, 25 lutego 2021

CUDOWNA PODRÓŻ FREDDIEGO YATESA

JENNY PEARSON

"Uważam, że nie powinniśmy rezygnować z rzeczy, które są dla nas ważne. Niektórzy zbyt łatwo się poddają."

Znakomita powieść, gwarantuje mega pakę szczerego śmiechu, już pierwsze zdanie, czy tytuł inicjującego rozdziału, składają obietnicę rewelacyjnej rozrywki. Każda strona książki przesycona jest żartem sytuacyjnym, pociesznym zestawieniem różnorodnych cech bohaterów, komicznym przywołaniem licznych perypetii. To, co wyprawiają główni bohaterowie, trzej kompanii uwielbiający przyciągać kłopoty, przechodzi ludzkie pojęcie. Wpadają na szalone pomysły, pchają się tam, gdzie zdecydowanie nie powinni, podejmują zwariowane decyzje, zabawnie wpływają na życie napotkanych osób. Kapitalnie się bawią, ale też pobierają życiowe lekcje.

Jestem pod ogromnym wrażeniem wyjątkowej kreatywności Jenny Pearson. Wyraźnie wyczuwa się, że autorka fantastycznie bawi się podczas tworzenia powieści. Zręcznie sięga po sprawdzone pomysły na intrygującą przygodę, wprowadza familiarny klimat w scenariusz zdarzeń, nie skąpi nagłych zwrotów akcji. Fikuśnych incydentów bez liku, tak jak kochają młodzi czytelnicy, więcej niż trochę sympatycznej satyry z dorosłych, liczne żarciki z energii i ekspresji wyrażania uczuć przez dzieciaki, ale też spory ładunek wartościowych przesłań. Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby, jak przetrwać rozwód rodziców, na czym polega prawdziwa przyjaźń, dlaczego wskazanym jest docierać do tożsamości samego siebie? Rewelacyjnie zapleciona fabuła odwzorowuje troski młodego pokolenia, czyni to z wyczuciem, delikatnością, ale też przymrużeniem oka. Mnóstwo frajdy, nie można się oderwać, mistrzowskie łączenie wymiaru rozrywkowego i wychowawczego. Wdzięczna i przyjazna narracja, angażująca i działająca na wyobraźnię, wsparta zrozumieniem potrzeb młodych odbiorców, i jeszcze imponująca ilość ciekawostek do poznania. Koniecznie uwzględnijcie książkę w planach czytelniczych, rozważcie przy komponowaniu prezentów.

Dla Freddiego, Bena i Charliego zapowiadają się szalenie nudne wakacje, rodziny chłopców chcą je wypełnić pomysłami nie po myśli jedenastolatków. Bo czyż można miło spędzać czas z niezbyt lubianą macochą, nawet jeśli wyjedzie się do Disneylandu? Albo przyjemnie cieszyć się dniem, kiedy brzuch napełniany jedynie wegańskimi potrawami domaga się ulubionych przysmaków z zakazanej listy? Jak świetnie zorganizować czas zabawy, kiedy kumple wyjeżdżają w świat? Jednak chłopcy wpadają na, ich zdaniem, genialny pomysł, planują na własną rękę odszukać biologicznego ojca jednego z nich. Nie zdają sobie sprawy, jak osobliwa okaże się podróż na drugi koniec kraju, czym będą zmuszeni jechać, przed kim uciekać, jak kombinować, aby przetrwać. Smak klęski i zwycięstwa, poleganie na własnej pomysłowości, udział w cebulowym konkursie, pomaganie starszej pani, udaremnienie napadu, zapobieżenie kradzieży, ucieczka ze szponów hazardu, ratunek dla owcy, zmyłka dla dziennikarzy, odnalezienie zgubionej drogi. Dzieci wpadają w mega tarapaty, ale nie pozwalają, żeby ktokolwiek i cokolwiek ich rozdzieliło. Działają wspólnie, zamierzonym i przypadkowym wygłupom nie ma końca, czasem z opłakanym skutkiem, często ze zbawiennym, w imię dobrych uczynków, prawdziwej przyjaźni i ważnej misji. Zakończenie mrozi krew w żyłach, sprawy przybierają groźny obrót, trzeba odważnie i rozważnie działać.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, wiek 9+, 258 stron, premiera 23.10.2020
tłumaczenie Iwona Żółtowska, ilustracje Rob Biddulph
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akapit Press.

25 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej książce, ale dobrze, że dzieciaki działają wspólnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie książki młodzieżowe, które wspierają współpracę w grupie są naprawdę cudowne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że książka pokazuje smak klęski i zwycięstwa. To ważne by dzieci wiedziały, że nie zawsze wszystko musi iść po ich myśli.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda na to, że jest to świetna książka dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak sądzę, aż żałuję, że wcześniej nie zwróciłam na nią uwagi.

   Usuń
 5. Fajnie się zapowiada, może moim chłopakom się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No to już wiem, co sprezentować bratanicy. Taka książka potrafi zachęcić do czytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie ciekawe historie sprawiają, że można zatopić się w danej lekturze.

   Usuń
 7. Wiem komu polecić tę publikację. Dziękuję za jej ciekawą rekomendację.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super recenzja, chcę przeczytać tą książkę. Uwielbiam przygody dzieciaków. JAk tylko będe miała okazję to po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także chętnie się skuszę, pozycje dla dzieci i młodzieży są niezwykle wartościowe.

   Usuń
 9. uwielbiam takie książki, sama z chęcią bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejna ciekawa i bardzo kusząca książka. Recenzja jest bardzo zachęcająca

  OdpowiedzUsuń
 11. Czeka na stosiku do przeczytania. Po Twojej recenzji wiem, że musimy to zrobić jak najszybciej ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się bardzo intensywnie, i chociaż nie jestem już najmłodsza, to jestem szalenie ciekawa przygód bohaterów! Myślę, że zwłaszcza teraz, kiedy wciąż wiele dzieciaków jest "uziemionych" w domach, ta książka mogłaby zaskarbić sobie wielu prawdziwych fanów :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Żadnych dzieciaków na horyzoncie, więc nie moje klimaty :D

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja jestem w tgroszkę w szoku, bo przypuszczałam, że masz raczej starsze dzieci,a tu pojawiają się takie dla młodszego czytelnika :) ale chętnie skorzystam do syna :D Kinga

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio autorzy książek dla dzieci zaskakują mnie swoją pomysłowością ;) Mam wrażenie, że gdy ja byłam mała nie było tylu wspaniałych książek, dlatego teraz nadrabiam, mimo że nie mam dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę, teraz książki są tak ciekawe, że warto nadrobić.

   Usuń
 16. Twórczość tego autora raczej polecę siostrze, lubi takie ciekawe historie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajnie, że ksiazki dla dzieci mogą być tak dobrze napisane!

  OdpowiedzUsuń
 18. Książki z humorem to też coś co lubię.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawa pozycja, podoba mi się bardzo sam tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 20. Dziękuję za recenzję, po tą książkę sięgniemy zapewne w najbliższym czasie z synami. Uwielbiamy takie przygodowe propozycje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także z przyjemnością się skuszę na tę lekturę. Już teraz zacznę się za nią rozglądać.

   Usuń