sobota, 27 lutego 2021

SEKRETY Z PRZESZŁOŚCI

"Ofiary traumy często pamiętają najmniejsze szczegóły. Innym razem tak często powtarzają w myślach zdarzenie, że wszystko im się miesza. Często próba przypomnienia sobie wszystkiego staje się sensem życia ofiary."

Wystawiłabym filmowi lepszą notę, gdyż poruszał bardzo ciekawą tematykę winy, przebaczenia i sprawiedliwości, jednak od pierwszych scen miałam wrażenie nie tyle kopiowania, co powtórzenia pomysłu na fabułę, kojarzę go z innych filmów i książek. Akcja w zasadzie łatwa do przewidzenia, choć w dwóch momentach nagłe zwroty niosły pierwiastek zaskoczenia, podtrzymywały dynamikę historii.

W teraźniejszość z impetem wkradła się ostra i bolesna przeszłość, odkrywane były przetwarzane przez lata zlepki wspomnień, upchnięte w najdalsze ciemne strefy pamięci, aby poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami. Towarzyszyły im usilne wyrzuty sumienia, poczucie wstydu i wstrętu do samego siebie. Wydawało się, że łatwo interpretować to, co wydarzyło się we wcześniejszym etapie życia, emocje jednoznacznie opowiadały się po jednej ze stron, ale przy lukach w faktach trudno uzyskać pełną perspektywę. Łatwo o pomyłki i błędne osądy. Wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę mogło stać się przyczyną kolejnej tragedii.

Lata sześćdziesiąte, przedmieścia Londynu, Maja i Lewis, doświadczeni przez wojnę w Europie, teraz wiodą szczęśliwe życie z synkiem. Niestety, nadszedł dzień, w którym spokój rodziny ulega załamaniu. Kobieta rozpoznaje, w mieszkającym w pobliżu Thomasie, swojego i siostry oprawcę z czasów wojny. W determinacji i afekcie decyduje się na porwanie sąsiada i próbuje wymusić na nim przyznanie się do winy. Liczy, że głośno wypowiedziana prawda zbliży ją do pogodzenia się z przeszłością i zamknie drzwi do dawnego koszmaru. Domniemany były nazista do niczego się nie przyznaje, wydarzenia zaczynają się gmatwać i intensyfikować, skomplikowane warunki roszady sił ulegają zmianie, w pewnym momencie dramat zahacza o thriller.

Podobała mi się scena, w której Maja po raz pierwszy wymierza broń w Thomasa. Noomi Rapace fenomenalnie ją odegrała, czułam prawdziwość i szczerość postaci. Jeśli zestawi się ją z ujęciem Lewisa przeżywającego podobną wewnętrzną walkę, opowieść nabiera drugiego wymiaru. Mocne i przekonujące przekazy, warto poświęcić im chwilę zadumy. Jak bardzo tajemnice niszczą duszę i wzmacniają wątpliwości. Do czego zdolny jest człowiek, by odzyskać godność? Jak gorzki smak ma zemsta? Dokąd nieujarzmiona doprowadza? Niektóre postawy bohaterów wymykały się logice, częściowe usprawiedliwienie to działanie w ekstremalnych warunkach. Średnio podeszła mi gra Joela Kinnamana, Chrisa Messiny jeszcze mniej, szkoda zmarnowania potencjału ról.

3.5/6 - w wolnym czasie
tytuł oryginalny "The Secrets We Keep", dramat, produkcja USA, 94 minuty
premiera 16.09.2020 (świat), reżyser: Yuval Adler, scenariusz Yuval Adler, Ryan Covington
obsada: Noomi Rapace, Joel Kinnaman, Chris Messina
Film obejrzałam dzięki współpracy z portalem Secretum.pl

16 komentarzy:

 1. Będę miała tę książkę na uwadze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że film ma parę dobrych chwil, ale nie jestem zwolenniczką takiego kina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ramach przerywnika zdarza mi się obejrzeć gorsze produkcje, ale zdecydowanie wolę te lepsze.

   Usuń
 3. Super. Uwielbiam takie klimaty 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Ksiązka o interesującej tematyce. Sprawiedliwość, nawracająca trauma i to jak sobie z nią radzą bohaterowie, chętnie bym zobaczyła...

  OdpowiedzUsuń
 5. Tyle już nagrano, że coraz trudniej czymś zaskoczyć 😁

  OdpowiedzUsuń
 6. myślę, że dałabym szansę temu filmowi, chociaż nie wiem kiedy znajdę czas ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kto wie może kiedyś obejrzę. Zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie widziałam nigdy tego filmu i na razie nie mam go w planach.

  OdpowiedzUsuń
 9. W ostatnim czasie mam bardziej ochotę na ciekawe krótkie seriale.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj to nie moje filmowe tematy i raczej się ku niemi nie skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie obejrzę,tematyka traumy i stresu pourazowego bardzo mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakby się zastanowić to każda książka będzie mieć podobny motyw. Dużo bedzie zależeć od samego autora jak to wszystko przedstawi. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba nie dla mnie, aczkolwiek zapytam chłopaka, czy ma ochotę obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 14. NIe wiem, czy mam aż tyle wolne go czasu. Poczekam na coś bardziej dla mnie.

  OdpowiedzUsuń