Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wydawnictwo Zwierciadło. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wydawnictwo Zwierciadło. Pokaż wszystkie posty

piątek, 9 grudnia 2022

MITOLOGIA

PRZEWODNIK DLA LUBIĄCYCH ROZKMINIAĆ BEZ BÓLU

KATHLEEN SEARS

„Mit to opowieść religijna, w której występuje byt wyższy lub istota o cechach nadludzkich.”

Przeszukując zasoby TaniaKsiazka.pl natchnęłam się na na tę propozycję czytelniczą, głównie dzięki wyróżniającej się okładce, a także zapewnień, że chociaż książka traktuje z powagą dorobek greckiej i rzymskiej mitologii, to jednak podchodzi do ich prezentacji z uśmiechem. Raz na jakiś czas chętnie odświeżam wiedzę o starożytnych bóstwach, boginiach i potworach, zatem podejrzewałam, że to może być coś dla mnie na taką właśnie okoliczność. 

„Mitologia” fantastycznie nadaje się ona jako przewodnik dla osób, które dopiero wdrażają się w mitologiczne postaci i opowieści. Przybliża je w lekkiej i przyjaznej formie, ale nie zapomina również o szerszym kontekście kulturowym. Pozwala na swobodne i atrakcyjne poruszanie się po historii przygód, opowieści i mitów sprzed tysiącleci dawnych cywilizacji. Daleka przeszłość, a jednak jak intensywnie wnika w literaturę, historię, kulturę i język kolejnych pokoleń. Inspiruje współczesnych twórców i na trwałe przypomina o swoich korzeniach. 

Znawcy przedmiotu greckich mitów przywołują z pamięci informacje, ale również doceniają przyjazny ton narracji zachęcający młodych ludzi do dalszego poznawania materiału. Kathleen Sears zdecydowanie mniejszy nacisk kładzie na mitologię rzymską, ale to grecka stała się źródłem adaptacji i asymilacji dla rzymskiej. Autorka zwraca uwagę na ich podobieństwa i różnice, a następnie na powstanie Rzymu i prezentację pierwszych jego królów. Zaczyna od definicji mitu, zwięzłej historii, przywołania twórców. Wyjaśnia, jak w oczach starożytnych powstał wszechświat i człowiek. Przedstawia boginie i bogów Olimpu, następnie pomniejsze bóstwa, obecne są także muzy, nimfy, satyrowie, charyty, centaury, gryfy, erynie, harpie, sfinks i hydra lernejska. 

Mnogość różnorodnych stworzeń, istot i potworów świadczy o olbrzymiej wyobraźni starożytnych i pragnieniu wyjaśnienia sił w otaczającym świecie. Nic dziwnego, że tak mocno cenili bohaterstwo i herosów. Na końcu książki załączono drzewa genealogiczne bogów greckich i rzymskich, dające rzut oka z góry na zależności, oraz przydatne indeksy nazwisk, postaci, pojęć i dzieł. Przyjemnie spędza się czas z tym opracowaniem, przejrzysta forma narracji, bez zbędnych uszczegółowień, sympatycznie wciąga. Podsuwam pomysł na interesujący książkowy prezent.

4.5/6 – warto przeczytać
mitologia, 304 strony, premiera 12.10.2022 (2014), tłumaczenie Andrzej Hildebrandt
Książkę „Mitologia” zgarnęłam z półki „pozostałe” w księgarni TaniaKsiazka.pl

wtorek, 8 listopada 2016

CZAS OPOWIEDZIANY Ałbena Grabowska 297/2016

ALICJA W KRAINIE CZASÓW tom 2

"Alicja chciała być traktowana jak istota, którą była - jak kobieta świadoma swoich możliwości i ograniczeń płynących z tego, kim jest oraz gdzie i w jakich czasach przyszło jej żyć."

Z niecierpliwością wyczekiwałam drugiego tomu serii o Alicji Księgopolskiej, kierowało mną nie tylko pragnienie, aby jak najwięcej dowiedzieć się o dalszych losach głównej bohaterki, ale również poczuć magiczny klimat powieści, jaki autorka potrafi wspaniale wyczarować. Faktycznie, tak jak wskazuje tytuł książki, zostało opowiedziane czterdzieści lat interesujących losów Alicji, począwszy od siedemnastego roku życia. Ciekawe, nietuzinkowe, intrygujące, porywające, momentami radosne, a kiedy indziej bolesne i smutne lata. W powieści poznajemy także wiele historii życia innych postaci, mocno poplątanych, nie zawsze ze szczęśliwym przebiegiem i zakończeniem. Właśnie koleje nieprzewidywalnego i kapryśnego losu, ich niezwykła różnorodność, wzajemne zazębianie się, najbardziej mnie przyciągnęły. Przyglądamy się temu, co przeznaczenie, zaskakujące zbiegi okoliczności i trudne czasy przygotowały dla powieściowych bohaterów, jak mocno ubarwiły ich życia, dając naprzemiennie słodkie i gorzkie smaki ludzkich istnień. Jedno wydarzenie pociąga za sobą kolejne i wpływa na pozostałe. I tym razem, autorka wzbogaciła melodię życia magicznymi nutami, głośno słyszalnymi zwłaszcza w dramatycznych momentach. Dostrzegamy także symboliczne znaczenia zdarzeń, ich emocjonalny wydźwięk i zapowiedź tego, co jeszcze czeka naszą ulubioną postać, dzielną i odważną kobietę, usilnie poszukującą miejsca w świecie, zdeterminowaną do walki o swoje prawa, wykorzystanie szans samorealizacji, spełniania wyśnionych marzeń, wykonywania zawodu lekarza i naukowca.

Powieść przenosi nas do dekadenckiego Wiednia początku dwudziestego wieku. Pobyt w klinice neurologicznej, podjęcie akademickich wyzwań, duma z uczelnianej pracy. Później wędrówka podczas wojennej zawieruchy z cyrkiem i jego niezwykłymi pracownikami. A następnie Paryż, którego mieszkańców ogarniają coraz silniejsze lęki i obawy przed kolejnym konfliktem wojennym. Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem, potrafi wzruszyć i ścisnąć serce, absorbują nawiązania do znanych z historii postaci, choć mam wrażenie, że tym razem nie dałam się aż tak głęboko wciągnąć w opowieść, nie z taką intensywnością, jak było to w pierwszej odsłonie serii. Może dlatego, że miałam zbyt duże oczekiwania, wzmocnione przez poprzednią powieść, w moim odczuciu zawierającą więcej czarujących elementów. Nie ulega jednak wątpliwości, że autorka potrafi zaangażować czytelnika na tyle mocno, aby po zakończeniu ostatniej strony, zamknięciu książki, z uśmiechem oddać się refleksjom, jeszcze przez chwilę lub dwie, przedłużyć pobyt w wytworzonym przez nią klimacie, którego niewątpliwemu urokowi poddajemy się.

"Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty" tom 1

4.5/6 - warto przeczytać
literatura współczesna
data premiery: 28.09.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

środa, 24 sierpnia 2016

CI, KTÓRZY WIERZYLI Ałbena Grabowska 231/2016

STULECIE WINNYCH tom 3

"... miłości nie można zabić, można tylko ją wyczerpać..."

Każde czasy niosą nowe próby i wyzwania, tym razem członkowie rodziny Winnych muszą zmierzyć się z wydarzeniami rozgrywającymi się od lat siedemdziesiątych do współczesnych. Dla starszych pokoleń jest to zderzenie z inną rzeczywistością kulturową, społeczną i polityczną, konieczność nabycia umiejętności odnalezienia się w nowych realiach. Dla młodszych pokoleń ma wymiar pojawiających się szans i maksymalnych możliwości ich wykorzystania. Nie wszyscy potrafią sobie poradzić, niektórzy ulegają uzależnieniom, innych naznaczają choroby, zwątpienia i rozterki, a życie pozostałych tylko pozornie wydaje się przebiegać bez większych problemów i zakłóceń. Wspaniale, że Winni wciąż czerpią siłę z jedności rodziny, dążą do samorealizacji i odnalezienia swojego miejsca na ziemi, spełniają marzenia i pragnienia. Choć przeznaczenie nie zawsze chce z nimi współpracować, to jednak z determinacją walczą o prawo do szczęścia. Autorka w piękny sposób opisuje, na przykładzie bohaterów, kolejne etapy życia człowieka, ich odmienność, płynne zazębianie się i przemijanie, a w tle uwarunkowania historyczne.

Wyjątkowo ciepła, i jak dla mnie bardzo sentymentalna, opowieść o niezwykłych w swej zwyczajności ludziach, różnorodnych charakterach, indywidualnościach, sposobach wyrażania siebie samego, a jednocześnie pokrewieństwach dusz, zbieżnych systemach wartości i szacunku wobec innych. Powieść fascynująco wciąga w przedstawiony świat, czyta się ją z wielkim zaangażowaniem, szybciutko mkniemy po kartach stron zaintrygowani dalszymi wydarzeniami. Opowiada o największych ludzkich uczuciach i emocjach, o tych głębiej przeżywanych chwilach, ale również o codzienności, mieszance tego wszystkiego, co składa się na los człowieka. Nieuchronny upływ czasu, nieustanne zmiany, nowości, ale również stabilne i trwałe wartości, smak życia w słodkiej i gorzkiej odsłonie, a także poczucie czerpania z niego jak największej dawki wiary i optymizmu. Z książki wyciągamy mnóstwo pozytywnych i sympatycznych przesłań, nasuwa się wiele analogii do własnego życia, może nawet powstają chęci przedefiniowania niektórych postanowień i zachowań. Przemyślana i plastycznie odmalowana panorama pejzaży ludzkich żyć, ich rozciągłości, złożoności, zależności, powiązań i nasyceń wspólnymi barwami. Zachęcam do sięgnięcia po tę sagę, wielka satysfakcja czytelnicza, znakomita przygoda, wyjątkowy klimat, ciekawe inspiracje i refleksje od serca. Sto lat intrygującej i porywającej historii rodziny Winnych zawartych w trzech uroczo napisanych tomach.

"Ci, którzy przeżyli" tom 1, "Ci, którzy walczyli" tom 2

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 22.04.2015

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

CI, KTÓRZY WALCZYLI Ałbena Grabowska 229/2016

STULECIE WINNYCH tom 2

"Wojna przemawia do ludzi wieloma językami, ale zawsze jest to głos bestii."

Kolejna porcja wzruszających losów rodziny Winnych, tym razem w tle kulturalne, społeczne i polityczne aspekty historii od drugiej wojny światowej do końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wspaniale czyta się tę powieść, napisana w pięknym i przekonywującym stylu, celnie uwypukla najważniejsze i najbardziej emocjonalne fragmenty losów niezwykle ciekawych i sympatycznych bohaterów. Intrygujące scenariusze życia płynnie zazębiają, przeplatają i determinują się wzajemnie. Z zainteresowaniem śledzimy fascynujące rozgałęzianie się poszczególnych części rodu, ze wzruszeniem obserwujemy pojawianie się nowych członków rodziny, ujmuje nas naturalny bieg przemijania pokoleń. I znów, uzyskujemy mocne potwierdzenie ogromnej siły i wielkiej motywacji do życia, jakimi obdarza człowieka rodzina. Cenimy okazywane przez nią wsparcie, zaufanie, wyrozumiałość, a przede wszystkim miłość, potwierdzenie własnej wartości i tożsamości. Mocno uskrzydlająca, głęboka świadomość, że nawet w najczarniejszych i najbrutalniejszych czasach, gdzieś czeka dom wypełniony najbliższymi, trzymającymi się razem, troszczącymi i dbającymi o siebie, do których zawsze warto wracać. Fascynująco ciepły i jasny punkt odniesienia, opoka w wędrówce przez życie, magiczna moc zaklęta w uczuciach i więzach krwi.

Cudownie zagłębić się w tak ciekawie i ujmująco przedstawionych, mocno zagmatwanych, wypełnionych naprzemiennym dramatyzmem i szczęściem, losach Winnych. I jak to bywa przy licznej rodzinie, wiele tajemnic i sekretów chowanych głęboko w sercu, aby ich ujawnienie nie zraniło bliskich, nie przyciągnęło do nich smutku, cierpienia i bólu. Jednak, jak się okazuje, nie zawsze decyzja o niewypowiedzeniu prawdy czy zbyt długim czekaniu na dogodny dla niej moment, okazuje się słuszna i właściwa. Przeznaczenie nieustannie weryfikuje dążenia człowieka do zmiany jego kierunku, upomina się o swoje prawa, nawet po bardzo wielu latach potrafi dać lub zabrać coś cennego, co było człowiekowi pisane przez los. To również powieść o miłości, przyjaźni, oddaniu, poświęceniu, tęsknocie, nienawiści, gniewie, zdradzie, kłamstwie, bezsilności i ucieczce, czyli wszystkim tym, co powoduje, że życie nabiera różnych perspektyw i rozmaitych barw, uczy odpowiedzialności, szacunku, pozostawania człowiekiem w świecie ogarniętym okrutną wojną czy niełatwą powojenną rzeczywistością. Doskonale odbieramy realia i klimat ówczesnych czasów. Losy Winnych nie oscylują już tylko wokół Brwinowa i Warszawy, lecz rozciągają się na inne punkty na mapie świata. Pasjonująca powieść, cudownie się w nią zagłębia, z oddaniem śledzi losy postaci i z chęcią oddaje życiowym refleksjom.

"Ci, którzy przeżyli" tom 1, "Ci, którzy walczyli" tom 3

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 28.01.2015

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

niedziela, 21 sierpnia 2016

CI, KTÓRZY PRZEŻYLI Ałbena Grabowska 228/2016

STULECIE WINNYCH tom 1

"Popatrzył na blade, rozgwieżdżone niebo i pomyślał, że już nic nigdy nie będzie takie samo jak było... Nie ma winnych, synku, kiedy jest wojna..."

Jednym z wyznaczników dobrej książki jest to, że szybko przestajemy dostrzegać słowa a coraz wierniej odmalowujemy w wyobraźni przytaczane przez autora obrazy. Wówczas niemal nic nie jest w stanie oderwać nas od lektury, całkowicie się w nią zagłębiamy, doskonale odczuwamy emocje bohaterów, razem z nimi przeżywamy wszystkie wydarzenia. I tak właśnie jest w przypadku tej powieści, spokojny i wciągający styl narracji, niemal już zapomniany klimat historii sprzed wieku, gorzkie i słodkie smaki scenariuszy ludzkich żyć. Radosne uniesienia i bolesne cierpienia serc. Nadzieja, wiara i odwaga przeplatają się z poczuciem klęski, krzywdy i bezsilności. A do tego wiele tajemniczych nut, delikatnych akcentów magii i drżących przepowiedni przyszłości. Piękna książka, wdzięczna, wzruszająca, wprowadzająca w refleksyjny nastrój. Mocno satysfakcjonująca lektura, która długo pozostaje w sercu czytelnika.

Wspaniałe jest także to, że w powieści każdy z wielu bohaterów ma do opowiedzenia niezwykłą historię, odrębną i indywidualną, a jednocześnie tak bardzo podobną do innych. Uwielbiam taki uniwersalny przekaz, kiedy wiele aspektów można odnieść do własnego życia czy naszych najbliższych, zmieniają się warunki, ale pewne wartości zawsze pozostają stałe. Trudno wskazać ulubioną postać, sympatią obdarzamy wszystkich członków rodziny Winnych, dostrzegamy ich wady i zalety, czar bycia z krwi i kości, oddanie ludzkiego wymiaru. Nie są krystalicznie czyści, jednoznaczni i jednowymiarowi, wręcz przeciwnie barwni, sprzeczni i mocno interesujący. Czasem chodzi o tę ich jasną i przejrzystą hierarchię wartości, silny duch walki i poświęcenia, życiową mądrość zdobytą doświadczeniem i popełnianymi błędami. Kiedy indziej, o pęd do zdobywania wiedzy i poznawania świata, czy odczuwania zadowolenia z ciężkiej i mozolnej pracy. Bogata w intrygujące wydarzenia saga rodzinna, a w tle polska wieś nękana pierwszą wojną światową, epidemią grypy hiszpanki, dwudziestoleciem międzywojennym naznaczonym dramatycznymi wydarzeniami i nieszczęśliwymi zbiegami okoliczności. Jak potoczą się losy członków rodziny Winnych? W jaki sposób każdy z nich wypełni swoje przeznaczenie? Czego mogą się spodziewać i jak odnajdą się w otaczającej ich niepewnej rzeczywistości?

"Ci, którzy walczyli" tom 2, "Ci, którzy wierzyli" tom 3

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 10.09.2014

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

czwartek, 23 czerwca 2016

CZAS ZAKLĘTY Ałbena Grabowska 167/2016

ALICJA W KRAINIE CZASÓW tom 1

"Miara człowieczeństwa w tym właśnie się ustoi, kto dla najprostszych jaki będzie."

Cudowna, magiczna, pełna emocji podróż czytelnicza. Trudno oderwać się od książki, mocno przykuwa naszą uwagę, oczarowuje pięknym stylem, dużą wrażliwością i zmysłowością. Natychmiast wciągamy się w niezwykłą fabułę, poddajemy fantastycznie wykreowanemu światu, wyjątkowej atmosferze, wyrazistym i przekonywującym postaciom, również tym drugoplanowym. Spokojna dynamika akcji, dopracowane dialogi, robiące wrażenie opisy, zachowany duch epoki i mentalność ludzi. Wszystko świetnie ze sobą współgra, uzupełnia się, współtworząc cenną wartość dodaną powieści. Interesująca mieszanka historyczno-obyczajowa, zgrabnie, wdzięcznie i z lekkością usnuta, dająca możliwość pełnego zaangażowania się w towarzyszenie bohaterom w ich nietuzinkowych ścieżkach życia, odbioru najdrobniejszych detali powieści i odczuwania dużej satysfakcji czytelniczej.

Przenosimy się pod koniec dziewiętnastego wieku, do malowniczego podwarszawskiego dworku, gdzie na świat przychodzi dwoje dzieci hrabiego Jana Księgopolskiego, pana na Kodorowie. Chłopiec Gustaw i dziewczynka Alicja rodzą się z piętnem wypełniającym ich przeznaczenie. Czy można oszukać los, skorzystać na jego przewrotności, przeciwstawić się siłom fatum? Jaką mamy moc zmieniania biegu zdarzeń i stawiania czoła konsekwencjom podejmowanych decyzji? Czyż wszystko to, co dajemy światu od siebie, nie wraca później do nas ze zdwojoną siłą? Bardzo podobało mi się wykorzystanie w powieści nuty guseł, zabobonów, czarów, uroków i zaklęć, kontrastu wiary i nauki, wiejskiego i miejskiego klimatu. Ciekawie ukazane przywary, słabości i podwójna moralność wybranych postaci, również rozterki, niepewność, niezrozumienie, nienawiść, oddanie, miłość i ufność. Znajdziemy wiele odwołań do poszukiwania własnej tożsamości, miejsca w świecie, dążenia do samookreślenia, zbudowania silnego poczucia własnej wartości, ale także walki z uprzedzeniami, fałszywymi obietnicami, upokorzeniem, odrzuceniem i samotnością. Powieść podbiła moje serce, pozostawiła w mocno niecierpliwym wyczekiwaniu na drugi tom i możliwość śledzenia dalszych interesujących losów niezwykłej Alicji.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 18.05.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

czwartek, 19 maja 2016

SENSOWNIK. OPOWIEŚCI ŻYCIOWE Hanna Samson 137/2016

"Brak decyzji bywa bardziej destrukcyjny niż zmaganie się ze skutkami złego wyboru." 

Uwielbiam czytać felietony, które w krótkiej formie, oszczędnym słowem, trafnym spostrzeżeniem, przedstawiają istotę problemu, zmuszają do głębszych refleksji, chwytania za ster życia i wprowadzania zmian. To takie krople prawdy, przejrzyste myśli, ciekawe inspiracje, inne perspektywy. Skoncentrowane na kobietach, dotykające ich problemów i sposobów radzenia sobie z nimi. Bardzo dużo wynosi się z takiej lektury, sporo w człowieku z niej pozostaje, pobudza do przemyśleń, pomaga w podejmowanych decyzjach. Co ciekawe, większość z tego, co przeczytamy, doskonale znamy, dużo o tym wiemy, rozumiemy mechanizmy nami kierujące, a jednak swoimi codziennymi działaniami, często wieloletnimi, konsekwentnie temu zaprzeczamy. Warto zajrzeć do takich książek, wsłuchać w ich przesłanie, skorzystać z wnikliwego spojrzenia, utwierdzić w przekonaniu, że większość rzeczy zależy od nas samych. Bez względu na wiek, etap życia, nastrój czy stopień spodziewanego wsparcia, każda z nas znajdzie w tej publikacji coś dla siebie, być może obudzi się, otrząśnie, uporządkuje swoje sprawy, podda weryfikacji własne działania, podejmie wyzwanie czy zapobiegnie czemuś.

Felietony natychmiast zdobywają uwagę czytelnika, świetnie ujmują to, co kobietom w duszy gra, napisane wciągającym stylem, poparte autentycznymi historiami, uświadamiają wydawałoby się oczywiste prawdy z uśmiechem, przyjaźnie, czytelnie, jednoznacznie, często zaskakująco. Poruszają istotne tematy, bardzo różnorodne, ciekawe, towarzyszące nam w życiu, składające się na bagaż codziennych doświadczeń. Aspekty kobiecej osobowości, piękna, ambicji, talentów, kulturowe stereotypy, funkcje społeczne, kwestionowanie męskiej dominacji, współczesne rodzicielstwo, choroba pośpiechu, sztuka umiaru, pozbycia się tego co zbędne. Przemoc domowa, ograniczanie wolności osobistej, toksyczne związki, ból samotności, radzenie sobie z emocjami, prawo do wyrażania siebie, własnych decyzji, reakcji, uczuć, rozwijania kreatywności. Branie odpowiedzialności za swój los, wiara we własne kompetencje życiowe, szczera rozmowa ze sobą, odwaga pójścia własną drogą, dojrzewanie do niezależności, gotowości do bronienia własnego zdania, realizowania marzeń, nieodkładania życia na później. "Sensownik" to bogactwo mądrej wiedzy o kobietach, podanej bardzo przystępnie, zrozumiale i w sympatycznym tonie, od nas zależy, czy zechcemy wykorzystać te trafne myśli i spostrzeżenia, wyciągnąć z książki, ile się tylko da, bo w końcu chodzi o naszą przygodę życia, przebiegającą tu i teraz, uczyńmy ją zatem bardziej świadomą, ukierunkujmy tak, aby do nas pasowała.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
felietony

Data premiery: 23.03.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

niedziela, 10 kwietnia 2016

LADY M. Ałbena Grabowska 96/2016

"Na tym polega związek. Ludzie się wspierają i pomagają sobie. Nie wymagają jedno od drugiego, nie stawiają sobie warunków, nie walczą i nie negocjują."

Po przeczytaniu ostatniej strony, siedziałam przez dłuższy czas rozmyślając o książce i przeżywając na nowo wiele jej aspektów. Porwała mnie w swój świat w taki naturalny i niezwykle silny sposób, podrażniła najgłębsze warstwy duszy, zapadła głęboko w serce. Bardzo się cieszę, że miałam okazję zaprzyjaźnić się z tą powieścią, świeżym spojrzeniem na wydawałoby się banalne sprawy, nie ma w niej nadzwyczajnych wydarzeń czy błyskawicznej akcji, jednak mocno nas do siebie przywiązuje, wzruszająco pobudza, wciąga w swoją rzeczywistość i zmusza do złożonych przemyśleń. Zdecydowanie polecam tę powieść, oczarowała mnie i wzbogaciła wewnętrznie. Takie właśnie historie najbardziej lubię odnajdywać w książkach, dostarczające silnych emocji i wyśmienitych inspiracji do życiowych refleksji. Zachwyciło mnie niesamowite zakończenie, podkradło się tak cichaczem i zupełnie zaskoczyło.

Choć jest to fascynująca podróż po mrocznych zakamarkach kobiecej duszy, to jednak mnóstwo w niej męskiego pierwiastka odgrywającego kluczową rolę w opowiadanej historii. Z przykrością obserwujemy powolny rozpad wieloletniego małżeństwa Małgorzaty i Krzysztofa. Dopóki mieszkały z nimi dzieci wszystko się jeszcze jakoś kręciło, to one były tym spoiwem. Jednak z czasem do związku zakradła się rutyna, przyzwyczajenie, a później stopniowe oddalanie się od siebie i obojętność, doskwierająca bolesna samotność i uczucie życiowego niespełnienia. Nie tak małżonkowie wyobrażali sobie swoją wspólną przyszłość. I choć chwytają się sprawdzonych metod na codzienność i kontrolę związku, to jednak sprawiają one wrażenie już niewystarczających, zawodzących swoją iluzorycznością i fałszywymi zapewnieniami. Nasze wyobrażenia o bliskich i relacjach z nimi mogą w znacznym stopniu różnić się od tych faktycznych. To co przyjmujemy za prawdziwe, oczywiste i zrozumiałe, podszyte jest często kłamstwem i fałszem. Celowo lub nieświadomie nie dostrzegamy pewnych spraw, zewnętrznych objawów kryzysu i porażki, dopóki nie jest już za późno na interwencję. Wydawać by się mogło, że po dziesiątkach latach wspólnego życia znamy się niemal na wylot, wiemy czego możemy po sobie spodziewać się, a jednak nie mamy świadomości tego, co aktualnie dominuje w myślach i uczuciach partnera, czym kieruje się w działaniach i postępowaniu.

Mamy okazję zanurzyć się w powieściowej rzeczywistości z wielu perspektyw, które pokazują nam lustrzane odbicia, wyłaniają się nowe fakty i kontrastowe uzupełnienia opowieści. Książka stanowi doskonałe źródło inspiracji, ponownego przyjrzenia się pewnym zagadnieniom, wydawałoby się tak oczywistym i prostym, a jednak w praktyce niezwykle trudnym i złożonym. Czy realizowanie własnych ambicji i aspiracji poprzez sukcesy bliskich może przynieść oczekiwane rezultaty? Dlaczego dowartościowanie się kosztem innych doprowadza do tak tragicznych życiowych sytuacji? Jak bardzo niszczy związek dwójki osób chęć sprawowania całkowitej kontroli przez jednego z partnerów, a przy tym rezygnacja z własnego zdania i ślepe podporządkowanie drugiej strony? W jakim stopniu mamy prawo ingerować w życie innych, ograniczać ich własnymi potrzebami, niewiele oferując z siebie w zamian? "Lady M." to świetna książka, pragnę jak najwięcej takiego właśnie zaczytania, wymagającego skupienia i dostarczającego silnej satysfakcji czytelniczej.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 27.01.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)