niedziela, 10 kwietnia 2016

LADY M. Ałbena Grabowska 96/2016

"Na tym polega związek. Ludzie się wspierają i pomagają sobie. Nie wymagają jedno od drugiego, nie stawiają sobie warunków, nie walczą i nie negocjują."

Po przeczytaniu ostatniej strony, siedziałam przez dłuższy czas rozmyślając o książce i przeżywając na nowo wiele jej aspektów. Porwała mnie w swój świat w taki naturalny i niezwykle silny sposób, podrażniła najgłębsze warstwy duszy, zapadła głęboko w serce. Bardzo się cieszę, że miałam okazję zaprzyjaźnić się z tą powieścią, świeżym spojrzeniem na wydawałoby się banalne sprawy, nie ma w niej nadzwyczajnych wydarzeń czy błyskawicznej akcji, jednak mocno nas do siebie przywiązuje, wzruszająco pobudza, wciąga w swoją rzeczywistość i zmusza do złożonych przemyśleń. Zdecydowanie polecam tę powieść, oczarowała mnie i wzbogaciła wewnętrznie. Takie właśnie historie najbardziej lubię odnajdywać w książkach, dostarczające silnych emocji i wyśmienitych inspiracji do życiowych refleksji. Zachwyciło mnie niesamowite zakończenie, podkradło się tak cichaczem i zupełnie zaskoczyło.

Choć jest to fascynująca podróż po mrocznych zakamarkach kobiecej duszy, to jednak mnóstwo w niej męskiego pierwiastka odgrywającego kluczową rolę w opowiadanej historii. Z przykrością obserwujemy powolny rozpad wieloletniego małżeństwa Małgorzaty i Krzysztofa. Dopóki mieszkały z nimi dzieci wszystko się jeszcze jakoś kręciło, to one były tym spoiwem. Jednak z czasem do związku zakradła się rutyna, przyzwyczajenie, a później stopniowe oddalanie się od siebie i obojętność, doskwierająca bolesna samotność i uczucie życiowego niespełnienia. Nie tak małżonkowie wyobrażali sobie swoją wspólną przyszłość. I choć chwytają się sprawdzonych metod na codzienność i kontrolę związku, to jednak sprawiają one wrażenie już niewystarczających, zawodzących swoją iluzorycznością i fałszywymi zapewnieniami. Nasze wyobrażenia o bliskich i relacjach z nimi mogą w znacznym stopniu różnić się od tych faktycznych. To co przyjmujemy za prawdziwe, oczywiste i zrozumiałe, podszyte jest często kłamstwem i fałszem. Celowo lub nieświadomie nie dostrzegamy pewnych spraw, zewnętrznych objawów kryzysu i porażki, dopóki nie jest już za późno na interwencję. Wydawać by się mogło, że po dziesiątkach latach wspólnego życia znamy się niemal na wylot, wiemy czego możemy po sobie spodziewać się, a jednak nie mamy świadomości tego, co aktualnie dominuje w myślach i uczuciach partnera, czym kieruje się w działaniach i postępowaniu.

Mamy okazję zanurzyć się w powieściowej rzeczywistości z wielu perspektyw, które pokazują nam lustrzane odbicia, wyłaniają się nowe fakty i kontrastowe uzupełnienia opowieści. Książka stanowi doskonałe źródło inspiracji, ponownego przyjrzenia się pewnym zagadnieniom, wydawałoby się tak oczywistym i prostym, a jednak w praktyce niezwykle trudnym i złożonym. Czy realizowanie własnych ambicji i aspiracji poprzez sukcesy bliskich może przynieść oczekiwane rezultaty? Dlaczego dowartościowanie się kosztem innych doprowadza do tak tragicznych życiowych sytuacji? Jak bardzo niszczy związek dwójki osób chęć sprawowania całkowitej kontroli przez jednego z partnerów, a przy tym rezygnacja z własnego zdania i ślepe podporządkowanie drugiej strony? W jakim stopniu mamy prawo ingerować w życie innych, ograniczać ich własnymi potrzebami, niewiele oferując z siebie w zamian? "Lady M." to świetna książka, pragnę jak najwięcej takiego właśnie zaczytania, wymagającego skupienia i dostarczającego silnej satysfakcji czytelniczej.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 27.01.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

24 komentarze:

 1. Pięknie napisane, bardzo zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ta powieść jest taką wielką zachętą do świetnego zaczytania. :)

   Usuń
 2. Brzmi bardzo intrygująco.. Wpisuję na swoją listę i w wolnej chwili po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jeszcze długo po przeczytania towarzyszy nam w rozmyślaniach. :) Przyjemnej lektury! :)

   Usuń
 3. Lektura może wymaga skupienia, ale widać, że warto ją szybko przeczytać. Bardzo zachęcasz :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są książki, w których odnajdujemy cząstkę siebie, a postaci stają się nam z różnych powodów bardzo bliskie. Bardzo lubię to uczucie, zwłaszcza jeśli wszystko napisane jest w takim wciągającym stylu. :)

   Usuń
 4. Świetna recenzja, zaintrygowała mnie i skłoniła do sięgnięcia po tę książkę, chociaż nie mam w zwyczaju czytać książek polskich autorów. Tematyka, która jest poruszona w książce wydaje się mi być bliska, mam ochotę spędzić chwilę na refleksji na temat podporządkowywaniu się drugiej osobie czy realizowaniu własnych ambicji nie zważając na bliskich. To trudne tematy, ale chyba każdy powinien się przy nich zatrzymać na moment.

  Pozdrawiam ciepło, bookworm :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie rozmowa o takich trudnych tematach pozwala nam się bardziej otworzyć na świat, siebie samych. Uświadamiamy sobie jak bardzo obdarzeni jesteśmy ułomnościami, nad którymi warto popracować, tchnąć więcej prawdy w relacje z innymi ludźmi. :)

   Usuń
 5. Lubię książki, które dają do myślenia i zostawiają nas z wieloma pytaniami. Chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam takie właśnie pozycje czytelnicze, tak wiele z nich wynoszę, wzbogacają mnie wewnętrznie, a o to między innymi chodzi podczas zagłębiania się w książki. :)

   Usuń
 6. Nie słyszałam o tej książce, ale sam tytuł zachęcił mnie do przeczytania - bardzo tajemniczy i intrygujący;) świetna recenzja;D
  u mnie nowość!
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego nie wyjaśniam znaczenia tytułu książki, nie zabieram tej przyjemności dowiedzenia się o co chodzi. :)

   Usuń
 7. Spodobała mi się myśl o małżeństwie - dopisuję do swojej wishlisty :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zachęciłaś mnie, muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba sobie sprezentuje i dołożę na półkę "koniecznie szybko przeczytać";) Twoje recenzje są tak zachęcające, że aż mi przykro z powodu małej ilości czasu na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa, ale to książki tak mocno kuszą. :) U mnie czasu i tak wciąż za mało, aby przeczytać choć część z tego, co bym chciała. :)

   Usuń
 10. Książka, którą bardzo polecam. Zakończenie- wywołało u mnie mnóstwo uczuć w jedną sekundę, ale nie zdradzę go :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz z jeszcze większym zainteresowaniem sięgnę po wcześniejsze książki tej autorki, czuję, że wiele dobrego mnie ominęło. :)

   Usuń
 11. Ekstra recenzja! Aż się chce czytać... Aż sprawdzę w Empiku czy mają :)
  www.majniaki.pl
  www.szafamajniaka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka ma w sobie tę konieczną moc wciągania czytelnika w swój świat, a zaproponowany w tej powieści jest tak bliski naszemu. Interesujące zaczytanie przed Tobą. :)

   Usuń