niedziela, 21 sierpnia 2016

CI, KTÓRZY PRZEŻYLI Ałbena Grabowska 228/2016

STULECIE WINNYCH tom 1

"Popatrzył na blade, rozgwieżdżone niebo i pomyślał, że już nic nigdy nie będzie takie samo jak było... Nie ma winnych, synku, kiedy jest wojna..."

Jednym z wyznaczników dobrej książki jest to, że szybko przestajemy dostrzegać słowa a coraz wierniej odmalowujemy w wyobraźni przytaczane przez autora obrazy. Wówczas niemal nic nie jest w stanie oderwać nas od lektury, całkowicie się w nią zagłębiamy, doskonale odczuwamy emocje bohaterów, razem z nimi przeżywamy wszystkie wydarzenia. I tak właśnie jest w przypadku tej powieści, spokojny i wciągający styl narracji, niemal już zapomniany klimat historii sprzed wieku, gorzkie i słodkie smaki scenariuszy ludzkich żyć. Radosne uniesienia i bolesne cierpienia serc. Nadzieja, wiara i odwaga przeplatają się z poczuciem klęski, krzywdy i bezsilności. A do tego wiele tajemniczych nut, delikatnych akcentów magii i drżących przepowiedni przyszłości. Piękna książka, wdzięczna, wzruszająca, wprowadzająca w refleksyjny nastrój. Mocno satysfakcjonująca lektura, która długo pozostaje w sercu czytelnika.

Wspaniałe jest także to, że w powieści każdy z wielu bohaterów ma do opowiedzenia niezwykłą historię, odrębną i indywidualną, a jednocześnie tak bardzo podobną do innych. Uwielbiam taki uniwersalny przekaz, kiedy wiele aspektów można odnieść do własnego życia czy naszych najbliższych, zmieniają się warunki, ale pewne wartości zawsze pozostają stałe. Trudno wskazać ulubioną postać, sympatią obdarzamy wszystkich członków rodziny Winnych, dostrzegamy ich wady i zalety, czar bycia z krwi i kości, oddanie ludzkiego wymiaru. Nie są krystalicznie czyści, jednoznaczni i jednowymiarowi, wręcz przeciwnie barwni, sprzeczni i mocno interesujący. Czasem chodzi o tę ich jasną i przejrzystą hierarchię wartości, silny duch walki i poświęcenia, życiową mądrość zdobytą doświadczeniem i popełnianymi błędami. Kiedy indziej, o pęd do zdobywania wiedzy i poznawania świata, czy odczuwania zadowolenia z ciężkiej i mozolnej pracy. Bogata w intrygujące wydarzenia saga rodzinna, a w tle polska wieś nękana pierwszą wojną światową, epidemią grypy hiszpanki, dwudziestoleciem międzywojennym naznaczonym dramatycznymi wydarzeniami i nieszczęśliwymi zbiegami okoliczności. Jak potoczą się losy członków rodziny Winnych? W jaki sposób każdy z nich wypełni swoje przeznaczenie? Czego mogą się spodziewać i jak odnajdą się w otaczającej ich niepewnej rzeczywistości?

"Ci, którzy walczyli" tom 2, "Ci, którzy wierzyli" tom 3

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 10.09.2014

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

20 komentarzy:

 1. Jakoś nie przepadam za takim gatunkiem, zbyt sentymentalne jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś rzadko sięgałam po takie sagi, a od jakiegoś czasu bardzo się z nimi zaprzyjaźniłam, może to kwestia doświadczenia życiowego, poszukiwania pewnych odpowiedzi, nostalgii, zadumy. Cykl wspaniale wpasował się w moje czytelnicze potrzeby. :)

   Usuń
 2. Sagi to raczej nie moje klimaty, ale recenzja bardzo ciekawie napisana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tylko saga ma w sobie ten szczególny pazur, bardzo chętnie zagłębiam się w jej kolejne tomy, świetnie można przy niej nabrać szerszej perspektywy, dystansu do pewnych spraw z naszego życia. :)

   Usuń
 3. nie pamiętam kiedy czytałam. nie mogę na to znaleźć ani czasu ani chęci ;(

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami tak bywa, trzeba dzielnie przeczekać ten okres, później książki niejako same upomną się o uwagę. :)

   Usuń
 4. Teraz gdy mam już 2 dzieci książki czytam bardzo rzadko. Ta napewno jest godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno przy dzieciakach, zwłaszcza tych najmłodszych, znaleźć czas na czytanie, ale kilka chwil z dnia można wyrwać na spotkanie z książką. :)

   Usuń
 5. Uwielbiam czytać, ale tylko takie książki, które powodują że w mojej głowie tworzy się film. Jeśli tak się nie dzieje to odkładam książkę. Po Twojej recenzji chętnie sięgnę po tą powieść.

  Pozdrawiam
  https://taniedoskonala.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wszystkie książki można przenieść do udanego kina, niektóre fabuły najlepiej czują się w konwencji książki, ale ta saga z pewnością dobrze zaprezentowałaby się na dużym ekranie. :)

   Usuń
 6. Zaintrygowała mnie ta książka! I okładka jest niesamowita - strasznie przyciąga wzrok. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przeczytać ten tytuł. ;)
  Pozdrawiam,
  Amanda Says

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładki sagi mają wspólną konwencję, też lubię takie charakterystyczne projekty graficzne, wyróżniają się i zachęcają do sięgnięcia po książkę. :)

   Usuń
 7. Lubię od czasu do czasu sięgać książki, które skłaniają do refleksji. Myślę, że jeżeli będę czegoś takiego szukać, sięgnę właśnie po nią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W trakcie czytania pojawia się sporo refleksji, bardzo lubię, kiedy książka pozostaje ze mną jeszcze przez jakiś czas po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 8. Przepiękna od samego początku do końca. Wszystkie 3 tomy połknęłam i jeszcze długo miałam w głowie. Wciąga, wzrusza, daje do myślenia. Nie sentymentalna, raczej kobieca, chociaż chociaż facetom też się podobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam, na mnie też cała saga zrobiła duże wrażenie, zwłaszcza drugi tom szczególnie skradł moje serce. :)

   Usuń
 9. "Jednym z wyznaczników dobrej książki jest to, że szybko przestajemy dostrzegać słowa a coraz wierniej odmalowujemy w wyobraźni przytaczane przez autora obrazy." - trafiłaś w samo sedno :) Nie wiem, czy ta saga jest dla mnie, ale tak na wszelki wypadek zapisuję tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem życzę sympatycznego zaczytania i czekam na wrażenia. :)

   Usuń
 10. Dawno czytałam sagę, ale Twój opis mnie wciągnął a co dopiero książka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto spróbować poddać się tej czytelniczej przygodzie. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń