czwartek, 19 maja 2016

SENSOWNIK. OPOWIEŚCI ŻYCIOWE Hanna Samson 137/2016

"Brak decyzji bywa bardziej destrukcyjny niż zmaganie się ze skutkami złego wyboru." 

Uwielbiam czytać felietony, które w krótkiej formie, oszczędnym słowem, trafnym spostrzeżeniem, przedstawiają istotę problemu, zmuszają do głębszych refleksji, chwytania za ster życia i wprowadzania zmian. To takie krople prawdy, przejrzyste myśli, ciekawe inspiracje, inne perspektywy. Skoncentrowane na kobietach, dotykające ich problemów i sposobów radzenia sobie z nimi. Bardzo dużo wynosi się z takiej lektury, sporo w człowieku z niej pozostaje, pobudza do przemyśleń, pomaga w podejmowanych decyzjach. Co ciekawe, większość z tego, co przeczytamy, doskonale znamy, dużo o tym wiemy, rozumiemy mechanizmy nami kierujące, a jednak swoimi codziennymi działaniami, często wieloletnimi, konsekwentnie temu zaprzeczamy. Warto zajrzeć do takich książek, wsłuchać w ich przesłanie, skorzystać z wnikliwego spojrzenia, utwierdzić w przekonaniu, że większość rzeczy zależy od nas samych. Bez względu na wiek, etap życia, nastrój czy stopień spodziewanego wsparcia, każda z nas znajdzie w tej publikacji coś dla siebie, być może obudzi się, otrząśnie, uporządkuje swoje sprawy, podda weryfikacji własne działania, podejmie wyzwanie czy zapobiegnie czemuś.

Felietony natychmiast zdobywają uwagę czytelnika, świetnie ujmują to, co kobietom w duszy gra, napisane wciągającym stylem, poparte autentycznymi historiami, uświadamiają wydawałoby się oczywiste prawdy z uśmiechem, przyjaźnie, czytelnie, jednoznacznie, często zaskakująco. Poruszają istotne tematy, bardzo różnorodne, ciekawe, towarzyszące nam w życiu, składające się na bagaż codziennych doświadczeń. Aspekty kobiecej osobowości, piękna, ambicji, talentów, kulturowe stereotypy, funkcje społeczne, kwestionowanie męskiej dominacji, współczesne rodzicielstwo, choroba pośpiechu, sztuka umiaru, pozbycia się tego co zbędne. Przemoc domowa, ograniczanie wolności osobistej, toksyczne związki, ból samotności, radzenie sobie z emocjami, prawo do wyrażania siebie, własnych decyzji, reakcji, uczuć, rozwijania kreatywności. Branie odpowiedzialności za swój los, wiara we własne kompetencje życiowe, szczera rozmowa ze sobą, odwaga pójścia własną drogą, dojrzewanie do niezależności, gotowości do bronienia własnego zdania, realizowania marzeń, nieodkładania życia na później. "Sensownik" to bogactwo mądrej wiedzy o kobietach, podanej bardzo przystępnie, zrozumiale i w sympatycznym tonie, od nas zależy, czy zechcemy wykorzystać te trafne myśli i spostrzeżenia, wyciągnąć z książki, ile się tylko da, bo w końcu chodzi o naszą przygodę życia, przebiegającą tu i teraz, uczyńmy ją zatem bardziej świadomą, ukierunkujmy tak, aby do nas pasowała.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
felietony

Data premiery: 23.03.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

30 komentarzy:

 1. Również lubię czytać feteliony, a Hanna Samson to mądra babka, więc na pewno ma wiele ciekawego do powiedzenia. Gdy będę miała okazję, na pewno chętnie przeczytam polecaną przez Ciebie pozycję!
  P.S. Bardzo mi się podoba tytuł książki :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tytuł książki natychmiast nas elektryzuje do sięgnięcia po nią. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 2. bardzo lubię felietony,a te wydają się wyjątkowo ciekawe! :)
  pozdrawiam!
  włóczykijka z książki,czytadła i inne dziwadła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na takie krótkie formy zawsze możemy znaleźć czas, a ile w nich świetnych pomysłów i odniesień. :)

   Usuń
 3. Bardzo lubię felietony bo bardzo szybko się je czyta i przede wszystkim bo przypominają o rzeczach, o których może w danym momencie nie myślimy. Udoskonalają nasze życie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, zawsze warto mieć je pod ręką, okazja do rozwinięcia danej myśli. :)

   Usuń
 4. Po takiej rekomendacji myślę, że warto będzie zajrzeć, aczkolwiek do tej pory jakoś od felietonów stroniłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szybka forma, treściwa, konkretna i z mnóstwem inspiracji do przemyśleń. :)

   Usuń
 5. Hanna Samson? mądra kobieta, dla mnie zawsze na TAK:)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Brak decyzji bywa bardziej destrukcyjny niż zmaganie się ze skutkami złego wyboru" - świetny cytat i jaki prawdziwy. Zawsze wolę podjąć jakąkolwiek decyzję w danym temacie niż torturować się niezdecydowaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie też tak wolę, taka postawa jest bliższa mojemu działaniu, oczywiście staram się odpowiednio rozważyć każdą decyzję, jednak nie zapętlam się przy tym w rozciąganie jej w nieskończoność. :)

   Usuń
 7. Hanna Samson ma dużo ciekawych i mądrych rzeczy do powiedzenia, więc z chęcią sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto zapoznam się z tą publikacją. :) Kreatywnego zaczytania! :)

   Usuń
 8. Bardzo lubię od czasu do czasu przeczytać jakiś zbiór felietonów. A jeśli jeszcze dotyka takich tematów, to już jest pozycja obowiązkowa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na różnych etapach życia mamy różne potrzeby, jednak wiele aspektów zawsze jest wspólnych i warto im się od czasu do czasu bliżej przyjrzeć. :)

   Usuń
 9. Felietony nie jest prosto napisać...A zawszeć kwintesencję w niewielu słowach to już w ogóle. :) Ja zawsze chylę czoła, gdy czytam dobre felietiony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To takie inspiracje do przemyśleń, które mogą towarzyszyć nam przez dłuższy czas. :)

   Usuń
 10. Jako przyszłej pół dziennikarce wypadałoby mi przeczyć.

  OdpowiedzUsuń
 11. hmmm chyba powinnam sięgnąć... dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością będzie to sympatyczny czas spędzony z książką w ręku. :)

   Usuń
 12. Do mnie felietony zbytnio nie przemawiają. Kiedyś czytałam kilka, ale nie zachwyciły mnie.

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze akurat tego potrzebujemy. :) Felietony te interesująco trafiają w potrzeby życiowych refleksji. :)

   Usuń
 13. Odpowiedzi
  1. Przed Tobą interesujące zaczytanie! :) Z przyjemnością poznam Twoje wrażenia po ich przeczytaniu. :)

   Usuń
 14. Felietony jakoś do mnie nie przemawiają :) jak już sięgam po książkę to prawie zawsze fabularne lub edukacyjne (np. rysunek w perspektywie ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy szuka coś dla siebie, to naturalne, z czasem nasze zainteresowania się zmieniają. :)

   Usuń
 15. Bardzo lubię opowieści życiowe..są takie życiowe i często można znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezwykle mądre i satysfakcjonujące pobudzanie do pewnych przemyśleń, działań, koniecznych zmian, których boimy się dokonać. Walka o lepszą ja i o lepsze życie. :)

   Usuń