piątek, 9 grudnia 2022

MITOLOGIA

PRZEWODNIK DLA LUBIĄCYCH ROZKMINIAĆ BEZ BÓLU

KATHLEEN SEARS

„Mit to opowieść religijna, w której występuje byt wyższy lub istota o cechach nadludzkich.”

Przeszukując zasoby TaniaKsiazka.pl natchnęłam się na na tę propozycję czytelniczą, głównie dzięki wyróżniającej się okładce, a także zapewnień, że chociaż książka traktuje z powagą dorobek greckiej i rzymskiej mitologii, to jednak podchodzi do ich prezentacji z uśmiechem. Raz na jakiś czas chętnie odświeżam wiedzę o starożytnych bóstwach, boginiach i potworach, zatem podejrzewałam, że to może być coś dla mnie na taką właśnie okoliczność. 

„Mitologia” fantastycznie nadaje się ona jako przewodnik dla osób, które dopiero wdrażają się w mitologiczne postaci i opowieści. Przybliża je w lekkiej i przyjaznej formie, ale nie zapomina również o szerszym kontekście kulturowym. Pozwala na swobodne i atrakcyjne poruszanie się po historii przygód, opowieści i mitów sprzed tysiącleci dawnych cywilizacji. Daleka przeszłość, a jednak jak intensywnie wnika w literaturę, historię, kulturę i język kolejnych pokoleń. Inspiruje współczesnych twórców i na trwałe przypomina o swoich korzeniach. 

Znawcy przedmiotu greckich mitów przywołują z pamięci informacje, ale również doceniają przyjazny ton narracji zachęcający młodych ludzi do dalszego poznawania materiału. Kathleen Sears zdecydowanie mniejszy nacisk kładzie na mitologię rzymską, ale to grecka stała się źródłem adaptacji i asymilacji dla rzymskiej. Autorka zwraca uwagę na ich podobieństwa i różnice, a następnie na powstanie Rzymu i prezentację pierwszych jego królów. Zaczyna od definicji mitu, zwięzłej historii, przywołania twórców. Wyjaśnia, jak w oczach starożytnych powstał wszechświat i człowiek. Przedstawia boginie i bogów Olimpu, następnie pomniejsze bóstwa, obecne są także muzy, nimfy, satyrowie, charyty, centaury, gryfy, erynie, harpie, sfinks i hydra lernejska. 

Mnogość różnorodnych stworzeń, istot i potworów świadczy o olbrzymiej wyobraźni starożytnych i pragnieniu wyjaśnienia sił w otaczającym świecie. Nic dziwnego, że tak mocno cenili bohaterstwo i herosów. Na końcu książki załączono drzewa genealogiczne bogów greckich i rzymskich, dające rzut oka z góry na zależności, oraz przydatne indeksy nazwisk, postaci, pojęć i dzieł. Przyjemnie spędza się czas z tym opracowaniem, przejrzysta forma narracji, bez zbędnych uszczegółowień, sympatycznie wciąga. Podsuwam pomysł na interesujący książkowy prezent.

4.5/6 – warto przeczytać
mitologia, 304 strony, premiera 12.10.2022 (2014), tłumaczenie Andrzej Hildebrandt
Książkę „Mitologia” zgarnęłam z półki „pozostałe” w księgarni TaniaKsiazka.pl

3 komentarze:

  1. Faktycznie okładka przyciąga. Kiedyś interesowałam się mitologią i całym tym fantastycznym światem... później jakoś mi przeszło. Może kiedyś sięgnę po książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Już wcześniej zwróciłam na nią uwagę. Myślę, że kiedyś skuszę się na to wydanie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mitologia kojarzy mi się ze szkołą i nudnymi lekcjami, dlatego nie jestem zainteresowana tą propozycją

    OdpowiedzUsuń