Z wielką przyjemnością kolejny raz wybrałam się w daleką podróż do światów wspaniale wykreowanych przez Ursulę K. Le Guin. W jednej książce zebrano aż sześć części cyklu "Ekumena" - „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni” i „Słowo las znaczy świat”. To niesamowita przygoda czytelnicza, wyobraźnia autorki przenosi nas w niezwykłe miejsca, do interesujących ludów, postaci, zwierząt. Mocno wnikamy w fascynujące sfery, chętnie oddajemy się refleksjom i poszukujemy odpowiedzi na pytania dotyczące całej ludzkości, jej zaawansowanych problemów, przystosowania do diametralnie odmiennych środowisk, wizji wykorzystania zasobów naturalnych i społecznych oraz możliwości rozwoju i przetrwania bogatych cywilizacji.
Z kart książki przebija wielka znajomość społecznych, psychologicznych i socjologicznych praw w znacznym stopniu wpływających na postawę i postępowanie rasy ludzkiej. Pomimo zindywidualizowania jako jednostki, przyjmujemy wspólne typy zachowań w grupie i większej społeczności, silnie uzależnione od środowiska i poziomu rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym. Jak silnie i nieodwracalnie ulegają zmianie mechanizmy ludzkich zachowań w zależności od czynników zewnętrznych? Kim są spadkobiercy wcześniejszych cywilizacji? W jakim stopniu jesteśmy w stanie wykorzystać naszą kilkuwiekową wiedzę i doświadczenie? Czy tolerancja wobec odmiennych ras jest naszą silną a może słabą stroną? Jaką cenę płacimy za brak zrozumienia i nieposzanowanie inności?
Poddajemy gruntownym przemyśleniom wiele wątków zasugerowanych przez autorkę. Jak bardzo ewolucja gatunku ludzkiego zdeterminowana jest przez środowisko przyrodnicze? Czy potrafimy jako ludzie zachować własną tożsamość i wytrwale stanąć w jej obronie? Czy wobec wspólnego wroga jesteśmy w stanie podjąć współpracę z odmiennymi kulturowo i środowiskowo narodami? W jakim stopniu nasza konfliktowa natura rzutuje na postrzeganie świata? Czy instynkt przetrwania nie zawodzi nas? Czy odmienne etapy rozwoju technologicznego, sposoby komunikacji, różnice płciowe, kulturowe, historyczne i filozoficzne, uniemożliwiają nam nawiązanie trwałych i solidnych porozumień? Jak bardzo powstałe i nagromadzone instytucje społeczne zmieniają nasz model cywilizacji?
Doskonała książka, w której klimat stopniowo wczuwamy się, mocno nas wciąga, dajemy ponieść się wyobraźni i niezwykle przyjemnie spędzamy czas. Wspaniała intelektualna podróż. Brak tu wartościowania, oceniania, opowiadania się za danym modelem cywilizacji, narzucania jedynie słusznych prawd, prostych lub skomplikowanych odpowiedzi na poruszane zagadnienia, a inspirujące źródło, bodziec, zachęta do przemyśleń i odniesień na podstawie życiowych doświadczeń, zdobytej wiedzy, systemu wartościowania, światopoglądu. Prostota i elegancja to dwie główne cechy stylu autorki powodujące, że z ogromną ciekawością wnikamy w wyreżyserowany przez nią fantastyczny i baśniowy świat, pełen barwnych, nietuzinkowych i przekonywujących bohaterów, niesamowitych miejsc. Podziwiamy spójność i siłę przekazu narracji, dużą dynamikę akcji, umiejętnie podsycane napięcie, sugestywne opisy i naturalne skłanianie nas do refleksji.
5/6 - koniecznie przeczytaj
science fiction
Data premiery: 03.11.2015.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)
Oj, z przyjemnością sięgnę.
OdpowiedzUsuńTo niecodzienna dawka wspaniałej lektury. :) Uwielbiam twórczość U.K. Le Guin, można czytać wielokrotnie i zawsze znaleźć nowe intelektualne inspiracje. :)
UsuńJa nie przepadam za science fiction, ale ta książka wyglada super! Na długie zimowe wieczory - czemu nie :)!
OdpowiedzUsuńBardzo długie zimowe wieczory, pozycja ma blisko 1000 stron. :) Ale czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem. Do każdego świata można zaglądać przez kilka dni. :)
UsuńUwielbiam Science Fiction :D Zdecydowanie przeczytam. A papierowa wersja tez jest, czy tylko ebook?
OdpowiedzUsuńDostępne są obie wersje, tradycyjna papierowa i ebook. :) Cieszę się, że zaciekawiłam i sympatycznej lektury życzę. :)
UsuńGeneralnie trudno mi jest wczuć się w science fiction, ale Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca :)
OdpowiedzUsuńNiektóre gatunki literackie bardziej a inne mniej nas wciągają, czasem jeden autor może przesądzić, że polubimy pewien typ książek. Mnie właśnie między innymi Ursula K. Le Guin przekonała do szeroko rozumianej fantastyki. :)
UsuńBardzo lubię science fiction a i twoja recenzja bardzo zachęca☺
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, nie ma to jak świetna fantastyka. :) Sympatycznego czytania! :)
UsuńOgólnie nie przepadam za fantastyką, znacznie bardziej wolę powieści psychologiczne. Jednak z Twojego wpisu wnioskuję, że TA książka zawiera i tego rodzaju wątki? Brzmi zachęcająco!
OdpowiedzUsuńDawid
Z wielką przyjemnością sięgam po książki, które mają psychologiczne wątki, a ta niewątpliwie do nich należy. :)Miłego zaczytania! :)
UsuńMuszę pomyśleć o jakimś kursie szybkiego czytania, bo nie starczy mi życia żeby przeczytać wszystkie fajne książki :)
OdpowiedzUsuńMuszę przyznać, że kurs szybkiego czytania bardzo się przydaje, ale ja i tak celowo spowalniam czytanie, aby nacieszyć się każdym słowem, nastrojem, klimatem. :) A lista książek do przeczytania rośnie w zastraszającym tempie, przyjemne uczucie, kiedy wiemy, że tyle ciekawych książek czeka na nas. :)
UsuńBardzo bym chciała wreszcie zabrać się za twórczość tej autorki, ale są to naprawdę grube tomiska i muszę jakoś wygospodarować czas. Cieszę się jednak, że są one pozytywnie oceniane :)
OdpowiedzUsuńDlatego ja dzielę sobie zazwyczaj je na kolejne porcje zaczytania. :) Dzięki tej autorce pokochałam takie klimaty. :)
Usuńjej twórczość jeszcze na mnie czeka, ale ja już nie mogę się doczekać aż ją poznam :-)
OdpowiedzUsuńa ostatnio słyszałam, że są plany ekranizacji jej twórczości, tylko jeszcze nie wiem której ;-)
Usuń