Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wydawnictwo BIS. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wydawnictwo BIS. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 3 listopada 2022

TAJEMNICA KOŃSKIEJ ZAGRODY

TAJEMNICE tom 3

MAGDA PODBYLSKA

"Jesteśmy przerażone. Tak bardzo przerażone, że wcale się nie ruszamy, co zdarza się naprawdę rzadko."

Trzecia odsłona wyjątkowo udanej detektywistycznej serii miała miejsce w stadninie koni. Dzieciaki znakomicie wciągnęły się w śledzenie poczynań małych damskich detektywów. Niekończąca się ciekawość, fenomenalna spostrzegawczość, determinacja w odkrywaniu tego, co naprawdę się wydarzyło, dostarczała im wiele radości i satysfakcji. Zbieranie materiałów dowodowych nie było takie łatwe, jak na pierwszy rzut oka się wydawało. Trzeba było skupić się, by uwzględnić jak najwięcej elementów w portrecie pamięciowym, oraz wykazać się sprytem w przesłuchiwaniu świadków. 

Pięć opowieści zgrabnie łączyło się w całość, ekscytująco przyciągało klimatem i szeroką gamą przygód, lecz można je było czytać niezależnie od siebie. Intrygująco było dociekać, dlaczego znikały kwiaty, wejść w środek kociego zamieszania, poczuć owczą tęsknotę, albo przekonać się, że tak naprawdę strach ma małe oczka. Oprócz niewątpliwie typowo rozrywkowej funkcji, podanej w przyjaznej i humorystycznej oprawie, książka wprowadzała młodych czytelników w poznawanie zwyczajów zwierząt. Jestem przekonana, że seria okaże się strzałem w dziesiątkę, wyśmienitym pomysłem na książkowe prezenty, czytanie sprawia mnóstwo frajdy i uciechy, a przy tym wiele można się nauczyć. Oprawa graficzna książki fenomenalna, ilustracje zachwycają, z wielką przyjemnością się im przyglądaliśmy. Zerknij również na wrażenia ze spotkania z poprzednimi tomami serii: "Tajemnice Zatoki Delfinów" i "Tajemnice Świstakowej Polany".

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, detektywistyczne opowieści, 110 strony, wiek 6+, premiera 30.07.2017
twarda okładka, format 16,5cm x 23,5cm, ilustracje Katarzyna Bajerowicz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS.

środa, 2 listopada 2022

TAJEMNICE ŚWISTAKOWEJ POLANY

TAJEMNICE tom2

MAGDA PODBYLSKA

"W pokoju na piętrze jest zwierzę, Co wiemy o zwierzęciu."

Podobnie jak pierwszy "Tajemnice Zatoki Delfinów", również drugi tom serii "Tajemnice Świstakowej Polany" zaimponował moim młodym czytelnikom. Tym razem dwie dziewczynki pretendujące do miana prawdziwych detektywów przeniosły nas w chłodny klimat. Zimowe ferie wypełnione zagadkami i przygodami, w których trzeba było nieźle się nagimnastykować głową, aby wpaść na właściwe tropy i uchwycić prawidłowe podpowiedzi. Niezwykłe rzeczy działo się na zboczu góry. 

Czasem stosunkowo łatwo było znaleźć właściwe rozwiązanie, kiedy indziej sporo czasu zajmowało zastanawianie się nad każdym elementem dziwnej i intrygującej układanki. Trzeba przyznać, że ciocia, która opiekowała się dziewczynkami, wykazywała się niezłym talentem do wymyślania im pseudonimów, będących formą docenienia i nagrody. Chwytajcie za książkę z młodymi czytelnikami, będziecie nią zachwyceni, czeka na was dzika zagadka, orzechowy sekret, wędrujący bałwan, straszliwy zwierz, znikające jabłka, albo osobliwie piszczący śnieg. Nawet jako dorosła osoba chętnie wdałam się w detektywistyczną zabawę. Dzieci łatwo dały się zaangażować w rozszyfrowywanie tajemnic, ćwiczenia logicznego myślenia, wprawianie w dedukcji. Przynosiło im to wiele przyjemności i frajdy. Zwróćcie uwagę na rewelacyjne ilustracje, czytelnik natychmiast się do nich przekonuje, ubarwiają sympatyczne historie.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura dziecięca, detektywistyczne opowieści, 112 strony, wiek 6+, premiera 19.03.2015
twarda okładka, format 16,5cm x 23,5cm, ilustracje Katarzyna Bajerowicz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS.

wtorek, 1 listopada 2022

TAJEMNICE ZATOKI DELFINÓW

TAJEMNICE tom 1

MAGDA PODBYLSKA

"Dzisiaj umieramy z nadmiaru wrażeń."

Jeśli poszukujecie czegoś, co w znakomitym stylu przyciągnie uwagę młodych czytelników, to koniecznie zajrzyjcie do serii o dwóch małych damskich detektywach, których wyobraźnia i kreatywność nie znają granic, zaś umiejętności dedukcji mógłby im pozazdrościć nawet Sherlock Holmes. Książka pomysłowo napisana, składa się z dziewięciu intrygujących zagadek detektywistycznych, rozpisanych w formie krótkich opowiadań, tak aby na odpowiednio długo absorbować dzieci, a jednak niepotrzebnie nie przedłużać historii. Co prawda, niektóre tajemnice tematycznie są do siebie podobne, ale mają wiele ujmującego uroku, zachęcają do snucia ciekawych interpretacji, wprawianiu się w spostrzegawczość, dyplomację i wyciąganie wniosków. 

Uczestnicy prowadzonych przeze mnie warsztatów czytania dla młodych pasjonatów książek natychmiast dają wciągnąć się w znakomitą zabawę przypuszczeń, domysłów i logicznych szarad. Na niektóre tropy szybko wpadają, inne stanowią dla nich większe wyzwania, ale im głębiej wchodzą w opowiadania, tym bardziej się angażują, z czasem stają się coraz bieglejsi w dochodzeniu do słusznych rozwiązań. Wiele czasu poświęcają na śledzenie planu działania, przesłuchiwania świadków, sprawdzanie różnych możliwości. W takim wydaniu spędzanie wakacyjnych dni na plaży otrzymuje dodatkową atrakcję i wartość, tym bardziej że wszystko prowadzone w serdecznym i żartobliwym stylu. Książkę wzbogaca fantastyczna oprawa graficzna, szalenie sympatyczna i przyjazna, przyjemnie jest wpatrywać się w jej szczegóły.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, detektywistyczne opowieści, 124 strony, wiek 6+, premiera 31.10.2013
twarda okładka, format 16,5cm x 23,5cm, ilustracje Katarzyna Bajerowicz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS.

poniedziałek, 31 października 2022

ULICA PAZURKOWA. MATYLDA I KLOPSIK

ULICA PAZURKOWA tom 3

ALEKSANDRA STRUSKA-MUSIAŁ

„Jesteśmy drużyną i każdy z nas ma coś, w czym jest dobry i co pomoże nam wytropić uciekinierów.”

W trzecim tomie trafiliśmy na wakacyjny czas, kiedy każdy dzień bohaterów wypełniały zabawy i rozrywki, zwłaszcza kiedy korzystali z domku pod drzewem i wymyślali ciekawe scenariusze zdarzeń. Grupa dzieciaków powiększyła się o kuzynkę Matyldę. Powstało z tym nieco zamieszania, ujawniły się różnice charakterów, nie wszystko przebiegało po myśli wszystkich. Przyjaźń i znajomość wystawiono na wielką próbę. Dzieciaki wiele musiały się nauczyć, zwłaszcza zgodnej współpracy, ale dla chcącego niż trudnego, w końcu, wszystkich łączyło to, że lubili spędzać czas razem. 

Kiedy z życzliwością patrzy się na świat wszystko wydaje się łatwiejsze, także rozwiązywanie konfliktów. Podobały mi się przesłania płynące z książki, przedstawione w zgrabny i ciepły sposób, a co ważne, moje dzieciaki same do nich docierały, analizowały i wnioskowały. Opowieść podsuwała wiele tematów, które można było dodatkowo omówić z młodymi czytelnikami. Chętnie wciągnęły się w interpretowanie postaw bohaterów, odnajdywanie ich wad i zalet. Przekonywały się, że nad wadami można pracować, tak aby nie przeszkadzały w życiu ich właścicielowi i innym, a po korekcie stały się atutem. Seria sprawdzi się jako sympatyczne i wartościowe książkowe prezenty, dociera do szerszej rozpiętości wiekowej dzieciaków. Zerknij na wrażenia po spotkaniu z poprzednimi tomami serii: "Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka" i "Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy", a my mamy nadzieję, że powstaną kolejne wciągające pazurkowe historie.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, 64 strony, wiek 6+, premiera 14.09.2022
twarda okładka, format 16,4cm x 23,5cm, ilustracje Monika Rejkowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS.

niedziela, 30 października 2022

ULICA PAZURKOWA. NOWI LOKATORZY

ULICA PAZURKOWA tom 2

ALEKSANDRA STRUSKA-MUSIAŁ

„A ja myślę, że wszyscy lubią koty, tylko niektórzy jeszcze tego nie wiedzą.”

Drugi tom również spotkał się z naszym uznaniem. Dzieciaki chętnie śledziły akcję. Nie mogły doczekać się, jaki obrót przyjmą sprawy, czy przyjaźń okaże się prawdziwa. Książka sympatycznie prowadzi po aspektach, które warto przybliżać młodym czytelnikom. Mogły dowiedzieć się, jak ważnym jest, aby mieć zrozumienie względem potrzeb innych, kiedy najlepiej smakuje miła niespodzianka, czy więcej radości sprawia otrzymywanie, a może wręcz odwrotnie, dawanie. 

Gorąco zachęcam do sięgnięcia po serię, miała wiele uroku i czaru, bawiła i uczyła. Nie uciekała od trudnych tematów. Dawała młodym czytelnikom szerokie pole do samodzielnego wyciągania wniosków. Było poważnie i zabawnie, tak jak w prawdziwym życiu. Cennych przesłań i rozmów o nich nigdy dość, tym bardziej, że postaci zbliżone wiekiem i wyzwaniami do młodych odbiorców. Przy tej historii nie było opcji nudy, stawiała na różnorodność i uwrażliwienie młodych dusz. I jeszcze przyjazna oprawa graficzna przemawiała do dzieciaków, podoba się im.

W domu przy Pazurkowej 1/3 pojawili się nowi lokatorzy, dzieciaki cieszyły się, że pod ich adres dołączył nowy chłopiec i jego niesamowicie wielki pies. Jednak szybko okazało się, że nad prawdziwą przyjaźnią trzeba popracować, dopasować się do różnych okoliczności, wyjść naprzeciw ograniczeniom i pokonać je. Czy bohaterom udało się to zrobić w wielkim stylu, jak dużo czasu zajęło im zrozumienie ważności misji, dokąd wszystko ich doprowadziło? Poprzedni tom "Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka" także sprawi wiele czytelniczej radości.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, 56 strony, wiek 6+, premiera 11.09.2020
twarda okładka, format 16,4cm x 23,5cm, ilustracje Monika Rejkowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS.

sobota, 29 października 2022

ULICA PAZURKOWA. NA TROPIE OGRYZKA

ULICA PAZURKOWA tom 1

ALEKSANDRA STRUSKA-MUSIAŁ

"Gdzie człowiek się wadzi, tam kot zaradzi."

Moi członkowie klubu młodych czytelników swobodnie poczuli się w tej serii, szybko się zaprzyjaźnili z jej bohaterami, spodobał się im klimat opowieści, uważnie i niecierpliwie wsłuchiwali się w niezwykłe historie toczące się w jednym z domów przy ulicy Pazurkowej 1/3. Nawet czteroletnie dzieciaki były w stanie skupić się i śledzić bieg zdarzeń, ale to starsi więcej wyciągali z interesujących zdarzeń i zabawnych okoliczności. Aleksandra Struska-Musiał lekko prowadziła narrację, familiarnie i dowcipnie. Dzięki temu także i ja, jako przedstawiciel dorosłych, sympatycznie spędziłam czas przy trzech książeczkach z tej serii.

A w pierwszym tomie poznaliśmy ujmującą rodzinkę Kociejko, panią Basię i pana Tadeusza, oraz trójkę ich pociech, Mikołaja, Milkę i Franka. Wiodący wątek opleciony był wokół pojawienia się nieco rozrabiającego kota, któremu nadano imię Ogryzek. Kiciuś okazał się mieć własny pogląd na świat i zadziorny charakterek, ale przede wszystkim wsławił się fenomenalną zdolnością do ucieczki. Wszyscy go bardzo polubili i kiedy nagle zniknął rozpoczęli poszukiwania zakrojone na szeroką skalę. A co dokładnie stało się z rudzielcem, jaką przygodę przeżył, jaki finał osiągnęły zdarzenia, dowiecie się sięgając po książkę. Warto polecić ją młodym czytelnikom, poznawanie sprawi wiele radości a i wyciągnięte zostaną cenne przesłania. 

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, 64 strony, wiek 6+, premiera 27.05.2020
twarda okładka, format 16,4cm x 23,5cm, ilustracje Monika Rejkowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS.

czwartek, 4 sierpnia 2016

BEZ WYTCHNIENIA Barbara Freethy 211/2016

SILENT tom 2

"Wierzyła w związki, w wyroki losu i przeznaczenie. Nic nie działo się przypadkiem. Wszystko zawsze miało swój cel."

Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, powieść świetnie się czyta, przez kilka godzin pochłania naszą uwagę zapewniając bardzo dobry relaks z książką w ręku. Elementy obyczajowe, kryminału i sensacji intrygująco przeplatają się w mocno dynamicznej akcji. Wiele tajemnic i sekretów do odkrycia, demony przeszłości niedające o sobie zapomnieć, zaskakujące zwroty wydarzeń i sploty okoliczności prowadzące ku zaciśnięciu więzi między głównymi bohaterami. A wszystko zespala klimat wyrwanej przeznaczeniu przepowiedni o dwóch kobietach niosących niebezpieczeństwo i ocalenie. Trzeba przyznać, że autorka wykazała się dużą pomysłowością podczas komponowania porywającej fabuły, doskonale rozplanowała atmosferę podejrzliwości i wzrastającego napięcia. W każdym rozdziale książki czekają na czytelnika niespodzianki, które z zaciekawieniem i przyjemnością odkrywamy. Sympatyzujemy z wyraziście i przekonująco scharakteryzowanymi postaciami, doskonale odbieramy ich różnorodne emocje, lęki, obawy, zdumienie, niedowierzanie, ale również silną determinację w wyjaśnieniu nietuzinkowej zagadki.

Dylan Sanders, znany telewizyjny dziennikarz śledczy, budzi się na weselu brata otumaniony środkami odurzającymi, a towarzysząca mu piękna kobieta znika bez śladu. Natychmiast rozpoczyna się śledztwo, a Dylan staje się głównym podejrzanym, gdyż jako ostatni widział kobietę i do tego w bardzo niejasnych okolicznościach. Jedyną osobą, która może pomóc dziennikarzowi w wyjaśnieniu pogmatwanej sytuacji wydaje się Catherine Hilliard, przyjaciółka panny młodej. Jednak czy nękające ją koszmary senne potęgujące strach pozwolą na trzeźwy osąd rzeczywistości? Jak bardzo mroczne wizje przyszłości i nieczytelne przywidzenia okażą się powiązane z prowadzonym śledztwem? Czy faktycznie do końca można poznać własną tożsamość, w pełni określić jej jednoznaczność? Na ile można zaufać rodzącemu się uczuciu i pełnemu oddaniu, powierzyć swój los w ręce drugiej osoby? Wszystkie wątki fascynująco zazębiają się, w kulminacyjnym momencie rozwijają w zaskakującym kierunku. Książka pozostawia czytelnika z poczuciem mocno satysfakcjonującej przygody. Nie trzeba znać wydarzeń pierwszego tomu, aby czerpać radość z czytania jej, choć z pewnością "Bez pamięci" i "Bez wytchnienia" tworzą całość intrygującej historii o braciach Sanders.

"Bez pamięci" tom 1

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 07.07.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

sobota, 25 czerwca 2016

ANIOŁ Jude Deveraux 169/2016

SAGA RODU MONTGOMERYCH tom 4

"Nasza rodzina jest ogromna. Montgomery'owie mieszkają we Francji, w Hiszpanii i we Włoszech."

Lekka i sympatyczna lektura, poprawiająca nastrój, dająca uczucie romantycznej satysfakcji czytelniczej. Udana mieszanka najróżniejszych emocji, mocno zintensyfikowanych i skumulowanych w czasie, właśnie tak, jak tego oczekujemy, sięgając po ten gatunek literacki. Intrygująca fabuła pełna zaskakujących zdarzeń, fascynujących splotów ludzkich losów, wzajemnych uzależnień, wpływów, podporządkowań i dominacji. Sympatyzujemy z bohaterami, chętnie śledzimy ich poczynania, niełatwą drogę do szczęścia. Postaci przekonują nas wyrazistością, interesująco dobranymi wadami i zaletami, ciekawymi dialogami podszytymi humorem. Przyjemne chwile relaksującego zaczytania.

Czwarty tom sagi zdominowała postać Milesa, najmłodszego z braci Montgomerych. Cieszący się dotąd wielkim powodzeniem u kobiet, niespodziewanie spotyka wrogo do niego nastawioną dziewczynę o silnym charakterze i nieprzeciętnej urodzie. Niezrażony trudnościami usilnie stara się zdobyć względy wybranki serca. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że wywodzi się ona ze zwaśnionego z Montgomerami rodu Chatworthów. Czy uda się wyjaśnić kłamstwa, wybaczyć krzywdy i zniewagi? Do jakiego stopnia urażona duma i honor mogą przeszkodzić w zdobyciu upragnionego życiowego spełnienia? Czego potrzeba, aby z nienawiści mogła narodzić się miłość? W książce wiele motywów z życia pozostałych członków rodziny Montgomery. Ich wzajemnie przeplatające się losy i podejmowane działania ubarwiają wydarzenia, dynamizują akcję i dostarczają nutkę niepewności o losy bohaterów. Saga rodu Montgomerych to dobra przygoda czytelnicza przenosząca nas w szesnasty wiek, tomy świetnie ze sobą współgrają, a zakończenie spina klamrą powieściowe wątki, uchylając także nieco tajemnicy z przyszłości ulubionych postaci.

"Obietnica" tom 1, "Dziedziczka" tom 2, "Wiedźma" tom 3

4/6 - warto przeczytać
romans

Data premiery: 11.05.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

piątek, 24 czerwca 2016

WIEDŹMA Jude Deveraux 168/2016

SAGA RODU MONTGOMERYCH tom 3

"Zaczynała rozumieć, że szlachetnie urodzeni mają niemal identyczne problemy jak mieszkańcy jej miasteczka."

Książka idealna na szybkie i przyjemne zaczytanie osadzone w romantycznym tle. Bardzo ciekawie pokazane ścieranie się dwóch diametralnie różnych osobowości i temperamentów, których wewnętrzne siły pomimo przeciwieństw mocno przyciągają się. Oczywiście, powieść oparta na grze wielu intensywnych emocji, uczuciowych zawirowań, namiętności, przyjaźni, miłości, oddania, ale również zazdrości, niezrozumienia, ślepego uporu, zemsty i nienawiści. Los krzyżuje ścieżki życia głównych bohaterów, determinując ich przeznaczenie, aby za chwilę pod wpływem niepodziewanych okoliczności oddalać ich od siebie, a za jakiś czas przewrotnie ponownie sprzyjać szczęściu zakochanych. Ciepło i sympatycznie prowadzona narracja, z łatwością dajemy wciągnąć się w opowiadaną historię wypełnioną wydarzeniami decydującymi o losach całego rodu Montgomerych. Trochę zakulisowych intryg, walki rycerskiej, pojedynków i gróźb śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Przenosimy się na początek szesnastego wieku. Akcja bardzo dynamicznie prowadzi nas meandrami życia Rainera, jednego z braci Montgomerych, króla wyrzutków, ogłoszonego przez władcę Anglii zdrajcą. Wybranką jego serca zostaje Alyx, nieprzeciętnie uzdolniona muzycznie dziewczyna. Obie postaci mają niezwykle silne i dominujące charaktery, próbują postawić na swoim i wyegzekwować posłuszeństwo drugiej strony. Przed nimi wiele wyzwań we wzajemnym zrozumieniu i porozumieniu się. Chętnie towarzyszymy im w niebezpiecznych przygodach, impulsywnych działaniach i bohaterskich czynach. Czy miłość wygra z dumą i honorem? W jaki sposób silne uczucie potrafi zmienić nastawienie do drugiej osoby, dodać mocy własnej wartości, a także odwagi i siły do walki o szczęście? Jaką rolę odegrają kapryśne przeznaczenie i uśmiech losu? Wiele w książce nawiązań do pozostałych braci i ich żon, okazji do spotkania się z wcześniejszymi ulubieńcami tej montgomerowej serii.

"Obietnica" tom 1, "Dziedziczka" tom 2

4.5/6 - warto przeczytać
romans

Data premiery: 15.01.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

wtorek, 21 czerwca 2016

SABAT CZTERDZIESTEK Anna Kleiber 165/2016

"Gdy się jest po czterdziestce i oczekuje... to chciałaś tego, babo, czy nie - starości dać się nie możesz, a wszelkie głupoty same z głowy wylatują, bo nie ma na nie czasu."

Lekka, sympatyczna, z przymrużeniem oka i nieco przekornie napisana książka. Bardzo szybko chwytamy przyjemny nastrój towarzyszący nam do końca przedstawianej opowieści. Trzeba przyznać, że autorka wykazuje się dużym poczuciem humoru, jeśli tylko potrafimy wpasować się w niego i nadawać na tych samych falach, lektura zapewni nam kilka godzin dobrego zaczytania z uśmiechem. Perypetie głównych bohaterek, ich spojrzenie na świat, przyjaźń, miłość, mężczyzn, bolesne doświadczenia życiowe, a także towarzysząca im wielka pomysłowość, ciekawość i dociekliwość, powodują, że chętnie przyglądamy się ich zabawnym przygodom i dialogom. Pozytywnie zakręcone kobiety, którym ani wiek, ani bolesne doświadczenia życiowe nie przeszkadzają, aby przez kilka letnich dni, ponownie poczuć się nastolatkami, złapać wiatr w żagle i cieszyć się życiem.

Ewa i Kamila, czterdziestolatki świeżo po rozwodach próbują nabrać zdrowego dystansu do przeszłości, zerwać z przykrymi wspomnieniami, zebrać siły na kolejne lata. A nie jest to łatwe, gdy ma się niskie poczucie wartości, niewystarczającą wiarę w złapanie szansy na prawdziwe szczęście, spore trudności z pogodzeniem się z upływającym czasem i urodą. Zdesperowane decydują się wyruszyć w daleki świat w poszukiwaniu nowych miejsc, ludzi, przygód i inspiracji. Zanim udadzą się w upragnioną podróż na drugi koniec świata mają jeszcze do załatwienia ważną sprawę w maleńkiej wsi Zadole. Przybywając do niej nieświadome są czekających na nie zaskakujących zdarzeń i ciekawych zbiegów okoliczności. Dlaczego tak mocno angażują się w tylko z pozoru spokojne wiejskie życie? Jakie znajomości nawiążą z wydawałoby się życzliwymi mieszkańcami wsi? Czy odświeżone wspomnienia potrafią zmienić nastawienie do przeszłości i rzutować na teraźniejszość? Jak bardzo postrzeganie świata zmienia się w zależności od wieku, a może niewiele ma z tym wspólnego? Czyż łapać szczęście i spełniać marzenia nie powinno się nieustannie? Lektura na dobry relaks, oderwanie się od nużącej codzienności, przywołanie dobrego nastroju. Czyta się bardzo szybko, płynnie przechodzimy do kolejnych wątków, a pod koniec powieści angażujemy się w zabawną kryminalną intrygę.

4/6 - warto przeczytać
literatura współczesna

Data premiery: 25.04.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

piątek, 29 kwietnia 2016

UKRYTE WODOSPADY Barbara Freethy 115/2016

"Odkryłam, że układanie sobie planów, to zazwyczaj strata czasu. Moje życie przewraca się do góry nogami, ilekroć najmniej się tego spodziewam... teraz żyję dniem dzisiejszym i wolę nie myśleć o przyszłości."

Czwarty tom cyklu "Zatoka Aniołów" spodobał mi się najbardziej, może dlatego, że było w nim jeszcze więcej szczegółowych odniesień do ciekawych postaci z pozostałych spotkań z tą serią, a także wyraźne magiczne i zmysłowe elementy łączące przebiegające zdarzenia. Autorce wspaniale udało się zachować równowagę między intrygującymi wątkami sensacyjnymi i kryminalnymi a romantycznym nastrojem towarzyszącym dojrzewającym miłością, partnerskiej i rodzicielskiej. Pogłębione profile charakterologiczne głównych bohaterów, ich zachowania, historia doświadczeń życiowych, spojrzenie na otaczający świat, uczyniły fabułę niezwykle interesującą i mocno przykuwającą uwagę. Poszczególne fragmenty powieści świetnie ze sobą komponują, podsycając napięcie i tajemniczą atmosferę. Książkę czyta się szybko i lekko, wiele w niej sympatycznych akcentów, zapewnia uczucie odprężenia, relaksu i wprawia w dobry nastrój. To ciepła i barwna powieść o wartościach rodzinnych, ludzkich namiętnościach, dramatach wpisanych w scenariusze życia, nieoczekiwanych niespodziankach losu, sile charakterów, wiary we własne możliwości i mocy urzeczywistniania pragnień. A wszystko w niezwykłym klimacie uroczego nadmorskiego miasteczka i jego życzliwych mieszkańców, oraz legendy o aniołach opiekujących się potomkami ocalałych pasażerów zatopionego półtora wieku temu statku.

Nie ma gotowych rozwiązań na zawiłości życia, przeszkody i wyzwania, którym musimy stawić czoło. Nikt też nie wykonana za nas pracy w walce o szczęście, marzenia i własne miejsce na ziemi. Osiągnięcie spokoju i satysfakcji wymaga często mnóstwa sił, poświęcenia i wyrzeczeń, ale warto zmierzyć się z przeciwnościami losu i konsekwentnie dążyć do celu. Czasami trzeba zawierzyć przeczuciom prowadzącym nasze ścieżki życia we właściwym kierunku. Tak też było i w przypadku głównej bohaterki, Isabelli Silveiry, która poddała się czarowi Zatoki Aniołów, przybywając do niej w poszukiwaniu spokoju i ukojenia. Kobieta podejmuje decyzję o zmierzeniu się z niewyraźnymi wizjami przyszłości i dziwnymi proroczymi snami niosącymi w sobie silne poczucie zagrożenia i niebezpieczeństwa. Próbuje zburzyć obronne mury, którymi się otoczyła, uciec od rzeczywistości nudnego dnia, zaakceptować siebie i swój dar, dopuścić do głosu silne uczucia i dać szansę miłości. Pojawia się wiele tajemnic i sekretów, niezrozumiałych obrazów w pamięci, trudnych do wytłumaczenia zdarzeń. Dlaczego niektóre rany duszy tak wolno się goją? W jaki sposób wypadek samochodowy odmieni jej los? Czy uda się Isabelli zapobiec nieszczęściom bliskich jej osób? Jakie znaczenie będą miały zagadki z dalekiej przeszłości? Czy pobyt w Zatoce Aniołów magicznie wpłynie na odnalezienie zrozumienia, akceptacji i radości z życia?

"Lato w Zatoce Aniołów" tom 1
"Na Cienistej Plaży" tom 2
"Trzy twarze Ewy" tom 3
"Ogród tajemnic" tom 5

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura piękna

Data premiery: 19.06.2013.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

piątek, 22 kwietnia 2016

TRZY TWARZE EWY Barbara Freethy 108/2016

ZATOKA ANIOŁÓW tom 3

"I jak możemy uwolnić się od przeszłości, jeśli nie znamy prawdy?... Czy nie wystarczy świadomość, że próbowaliśmy?"

Barbara Freethy lekko, przyjemnie, z dużą znajomością ludzkiej natury, wciąga nas w intrygujący powieściowy świat. Sympatycznie było ponownie spotkać się z mieszkańcami Zatoki Aniołów, zobaczyć co nowego działo się u przyjaciół, jak potoczyły się ich dalsze losy, czy poradzili sobie z wyzwaniami, odnaleźli spokój, radość i szczęście. Autorka bardzo sprawnie przeprowadza nas przez meandry ludzkich scenariuszy życia, wyzwala w nas wiele ciepła i wzruszenia, czujemy bliskość książkowych postaci. Bohaterowie tworzą mieszankę różnorodnych typów osobowości, z dobrymi i złymi cechami, bardziej lub mniej zrozumiałymi postępowaniami, dającymi się lubić lub nie dzięki wyrazistości i podobieństwu do nas samych. Każdy tom cyklu można czytać niezależnie od siebie, mamy bardzo sprawne odwołania do wcześniejszych wątków i postaci, również ujmujący klimat książki pozostaje zachowany.

Powieść charakteryzuje się spokojną akcją, nasyconą uczuciami aurą, świetnie przykuwającą uwagę zagadkową fabułą, umiejętnie skonstruowanym napięciem, co powoduje, że mocno angażujemy się w opowiadane historie. Główna bohaterka, Brianna Kane, nie może pogodzić się ze skazaniem męża na więzienie, rozpacza po jego nagłej śmierci, za wszelką cenę stara się dotrzeć do prawdy oraz oczyścić jego dobre imię. Jest głęboko przekonana, że Derek nie mógł popełnić zarzucanych mu czynów, uczestniczyć w kradzieży bezcennych przedmiotów. Stopniowo zaczyna odkrywać coraz więcej niepokojących faktów, ból rozczarowania i stracone złudzenia mieszają się z nadzieją, ufnością i wiarą. Jednocześnie nabiera przekonania, że tak naprawdę sama nie wie kim jest, stała się odrętwiała, schowała za maską obojętności, doskonale opanowała sztukę udawania, straciła kontakt ze swoimi zmysłami, emocjami i sercem. Wreszcie, nie godząc się na życie bez radości, decyduje się wykorzystać pozornie drobny uśmiech losu i na poważnie zawalczyć o swoje marzenia i pragnienia.

Podobnie jak w poprzednich tomach, napotykamy wiele sekretów, tajemnic, niewyjaśnionych spraw, podejrzanych zbiegów okoliczności, dramatycznych wydarzeń. Sensacyjne, kryminalne i romantyczne wątki świetnie zazębiają się, tworząc fascynujący kolaż, wypełniony pełną paletą ludzkich emocji, miłości i nienawiści, przyjaźni i wrogości, prawdy i kłamstwa, zaufania i zdrady. A gdzieś tam w tle, wciąż pojawiają się elementy legendy o zatopionym u wybrzeży półtora wieku temu statku, katastrofie, którą tylko nielicznym udało się przeżyć. Jak bardzo cień "Gabrielli" rzutuje na losach mieszkańców zatoki? Co skrywają w sobie historie związane z tą tragedią? Dlaczego trzy obrazy namalowane przez rozbitka wpływają na losy kilku pokoleń? W jaki sposób największy wróg może stać się prawdziwym przyjacielem? Czy Briannie uda się pokonać demony przeszłości, zapanować nad swoim aktualnym życiem i powalczyć o swoją przyszłość?

"Lato w Zatoce Aniołów" tom 1
"Na Cienistej Plaży" tom 2
"Ogród tajemnic" tom 5

4.5/6 - warto przeczytać
literatura piękna

Data premiery: 14.11.2012.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

wtorek, 19 kwietnia 2016

NIE MÓW NIC Barbara Freethy 105/2016

"...nie potrafiła jednak przymknąć oczu na kłamstwa, którymi ją karmiono. Przez całe dotychczasowe życie powstrzymywała się przed zadawaniem ważnych pytań... lecz teraz... pora wydobyć na jaw prawdę."

Kolejne bardzo udane spotkanie z twórczością Barbary Freethy, odpowiada mi jej lekki i przejrzysty styl, naturalny sposób wciągania czytelnika w powieściową rzeczywistość, poruszania obyczajowej tematyki i zachęcania do życiowych refleksji. Z zainteresowaniem śledzimy losy ciekawie wykreowanych postaci, dostrzegamy jak wiele z ich scenariuszy życia pokrywa się z naszymi i jak silne towarzyszą temu emocje. Takie książki zarażają nas sporą dawką dobrej energii, pozytywnie ładujemy akumulatory, najzwyczajniej w świecie świetnie relaksujemy się. Podoba mi się właśnie to, że bohaterowie pomimo wielu dramatycznych życiowych doświadczeń mają w sobie wiele nadziei i wiary, wewnętrznej siły, nieustannej potrzeby walki o spełnienie marzeń i zrealizowanie pragnień.

I jak to zwykle w życiu bywa, z pozoru nic nie znaczące zdarzenie potrafi wywrócić do góry nogami cały nasz świat. Julia, młoda i ambitna kobieta, miłośniczka muzyki, dostrzega na wystawie fotografię sprzed dwudziestu pięciu lat, w której coś ją niepokoi, wywołuje zamazane wspomnienia i niewyraźne skojarzenia. Intuicyjnie czuje, że zdjęcie może mieć dla niej głębsze znaczenie, zaczyna bardziej interesować się historią jego powstania, z wielkim zapałem i determinacją dąży do poznania prawdy. Czy przeczucia nie mylą Julii? Dlaczego jest przekonana, że to właśnie ona znajduje się na fotografii? Co wspólnego ze zdjęciem ma Alex Manning, słynny fotoreporter? Czemu grozi jej wielkie niebezpieczeństwo? Czy kobiecie uda się poznać przeszłość i uzyskać odpowiedzi na dręczące ją pytania?

Trzeba przyznać, że autorka świetnie podkręca napięcie, wzmaga narastające poczucie zagrożenia, a do tego silnie wciąga nas w aurę tajemniczości i nieodkrytych sekretów. Z każdym rozdziałem akcja zyskuje na większej dynamiczności, często przybiera zaskakujący obrót sprawy, do końca jesteśmy trzymani w niepewności scenariusza dalszych wydarzeń. Julia przekonuje się, że nie wie komu ufać, narasta w niej niepewność, wydaje się, że jej życie zbudowane zostało na wielkim kłamstwie. Świetnie nakreślony wątek romantyczny, sensacyjny klimat, mnóstwo zwrotów akcji, nieprzewidywalnych sytuacji, w pewnym momencie nawet dreszczyk grozy, tworzą bardzo ciekawą i intrygującą mieszankę powieściowych przygód, w której szybko się odnajdujemy.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura obyczajowa

Data premiery: 22.10.2014.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

sobota, 13 lutego 2016

OGRÓD TAJEMNIC Barbara Freethy 34/2016

ZATOKA ANIOŁÓW tom 5

"Niektóre rany są zbyt głębokie, by mógł zagoić je czas. Niektóre nie goją się, bo brak im powietrza i słońca. Tak się dzieje, kiedy pielęgnujesz je w sobie w ukryciu."

Poddałam się urokowi ciepłej i przyjemnej narracji. Spodobała mi się intryga zapleciona wokół wątku kryminalnego, ciekawie się ją rozwiązywało. Nie zabrakło oczywiście pięknie prowadzonej nuty romantycznej. W piątym tomie cyklu "Zatoka Aniołów" uwaga czytelnika koncentruje się na Charlotte i dwóch mężczyznach w jej życiu, Andrew i Joe. Postaci poznaliśmy już w poprzednich książkach, ale dopiero teraz otrzymujemy uszczegółowienie ich losów, wyjaśnienie towarzyszących im tajemnic i sekretów. Śledzenie perypetii głównych bohaterów zapewnia nam kilka godzin relaksującego zaczytania i zadumy. Czy można szczerze i prawdziwie otworzyć przed kimś serce, zaufać, kiedy wcześniej doświadczyło się bolesnego zranienia i zawodu? Jak ogromne pragnienie miłości i szczęścia może zwyciężyć strach przed zaangażowaniem? Dlaczego niekiedy tak mocno obawiamy się samodzielnie napisać scenariusz naszego życia? Przeszłość nas definiuje, ale czy decyduje o wszystkim?

Charlotte odnosi znaczące sukcesy zawodowe, jednocześnie czuje bolesną pustkę w życiu osobistym. Tak bardzo chciałaby znaleźć swoje miejsce na ziemi, wymarzony dom, spokój dnia codziennego i prawdziwą miłość. Bardzo trudno jest jej uwierzyć we własne możliwości, zaufać innym, odciąć się od ponurej przeszłości i z czystym kontem wejść w przyszłość. Schwytana w pułapkę między dwoma możliwościami, zupełnie nie wie, którą ścieżką podążać. Odczuwa wielki sentyment do pierwszej miłości, ale też pociąga ją nowa, bardziej dojrzała, jej wersja. Stopniowo uwalniana z tajemnic niewygodna prawda traci moc wyrządzania krzywdy, goją się rany duszy. Żal i rozgoryczenie znikają pod wpływem potęgi wybaczania i zapominania, pojawia się gotowość do dokonania znaczących zmian w życiu. I znów, magiczna aura małego miasteczka Zatoki Aniołów przyciąga ludzi pragnących odnaleźć się na nowo, leczy ich ból i cierpienie, napełnia dobrocią, wiarą i nadzieją. A może to anioły, które widuje się w pobliżu nadbrzeża sprawiają, że życie wypełnia się szczęściem? Każdy tom cyklu można czytać niezależnie od siebie, gdyż autorka bardzo sprawnie odwołuje się do wcześniejszych wątków i postaci. Zapraszam do zapoznania się z recenzją pierwszego "Lato w Zatoce Aniołów" i drugiego "Na Cienistej Plaży".

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura piękna

Data premiery: 12.09.2013.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

NA CIENISTEJ PLAŻY Barbara Freethy 33/2016

ZATOKA ANIOŁÓW tom 2

"Nie znać prawdy jest trudniej niż ją znać, niezależnie od tego, jaka ona jest."

Ciepła i pięknie odmalowana historia ludzkich losów, z bagażem różnorodnych doświadczeń, dramatycznych przeżyć i bolesnych zdarzeń z przeszłości. Opowieść o głęboko uśpionej nadziei na bardziej nasycone prawdą i szczęściem życie. Poznajemy marzenia, których główni bohaterowie boją się spełnić, oddalając je do najgłębszych zakamarków świadomości i trwając w biernym oczekiwaniu na lepsze jutro. Tłumione emocje i uczucia, miłość, nienawiść, poczucie winy i wyrzuty sumienia, muszą jednak w pewnym momencie wypłynąć na wierzch i dojść do głosu. Jak bardzo bolą złamane serca? Dlaczego tak trudno odzyskać utracone zaufanie do ludzi? Czemu intuicyjnie nie ma zgody na zbyt małe oczekiwania wobec siebie i bliskich? Kiedy szarość codziennego dnia tak się sprzykrzy, że w końcu powstaje nieodparte pragnienie dokonania istotnych zmian w życiu? Kto może pomóc w tej odmianie i przeprowadzić przez proces odnowy wewnętrznej?

Czytając powieść nie opuszczało mnie wrażenie, że bohaterowie tak mało wiedzą o sobie nawzajem, choć wydają się być sobie bliskimi osobami. Nie znają własnych uczuć, fałszywie odczytują gesty innych, rzucają niesłuszne oskarżenia i sami wplątują się w trudne sytuacje. Wszyscy przechodzą bardzo długą drogę w procesie odnajdywania własnej tożsamości, nieświadomie okaleczają siebie i innych, nie dopuszczają do swoich serc. Na szczęście, podobnie jak w pierwszym tomie, magiczna moc Zatoki Aniołów i Cienistej Plaży, pomaga ludziom odnaleźć się. Bardzo wzrusza nas historia Kary i Colina, zachwycamy się siłą i potęgą ich uczuć, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Z zainteresowaniem śledzimy pojednanie i odbudowę zaufania między Laurą a Shanem. Martwimy się o Neda Jarrisona, podziwiamy jego godną i waleczną postawę wobec choroby. Wszystkie postaci obdarzamy sympatią, nie są jednowymiarowi, mają swoje wady, ale to właśnie one powodują, że bardziej nas do siebie przekonują.

Książkę czyta się lekko, narracja przyjemnie wciąga nas w świat nadmorskiego miasteczka i jego mieszkańców. I choć fabuła momentami przewidywalna, to jednak wzbudza w nas zainteresowanie romantycznym klimatem, kryminalnym wątkiem, lekką sensacją budującą napięcie. Akcja rozwija się w umiarkowanym tempie, co pewien czas przyspieszając, tak aby wzmocnić zainteresowanie opowiadaną historią. Bardzo dobra powieść, zapewniająca sympatyczny odpoczynek od szarości dnia codziennego. Każdy tom cyklu "Zatoka Aniołów" można czytać niezależnie od siebie, gdyż autorka bardzo sprawnie odwołuje się do wcześniejszych wątków i postaci. Zapraszam do zapoznania się z recenzją pierwszego tomu cyklu "Lato w Zatoce Aniołów".

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura piękna

Data premiery: 22.08.2012.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

piątek, 12 lutego 2016

LATO W ZATOCE ANIOŁÓW Barbara Freethy 32/2016

ZATOKA ANIOŁÓW tom 1

"Granica między dobrem a złem często jest bardzo cienka, ulotna. Czasem jest zamglona i nie wiesz, że niebezpiecznie się do niej zbliżasz, dopóki jej nie przekroczysz. Zdaje ci się, że wciąż postępujesz właściwie, gdy tak naprawdę czynisz już zło."

Bardzo sympatyczna, ciepła i interesująca fabuła książki, wiele tajemnic do rozszyfrowania, sekretów do odkrycia, niedomówień wymagających wyjaśnień, nieco kryminalnego i sensacyjnego klimatu. A do tego romantyczne i magiczne nuty wplecione w ciekawe wątki powieści. I jeszcze popularna nie tylko wśród mieszkańców nadmorskiego miasteczka legenda o zatopionym u wybrzeży statku wraz z jego pasażerami. Przeczytałam z poczuciem miło spędzonego czasu w towarzystwie książki. Autorka mocno przykuwa uwagę czytelnika koncentrując opowieść na kilku bohaterach głównych, z których każdy ma coś niezwykłego do zaoferowania czytelnikowi, własną nieprzekoloryzowaną opowieść. Postaci bardzo dobrze wykreowane, obdarzone zindywidualizowanymi cechami, trudno wśród nich wskazać faworytów, z przyjemnością obdarzamy ich sympatią i chętnie śledzimy ich losy. Umiejętnie skonstruowane napięcie powieści pozwala nam cieszyć się jej dobrym odbiorem. Sympatyczne uczucie, kiedy z dużą łatwością nawiązuje się nić porozumienia między autorem a czytelnikami książki.

Są takie miejsca, o których podświadomie marzymy i do których ciągnie nas magiczna siła, często docieramy do nich po dramatycznych wydarzeniach w naszym życiu i tam odnajdujemy wewnętrzne wyciszenie, ukojenie i spokojne myśli. Niby zwyczajny punkt na mapie, a jednak ma swoją zaczarowaną moc pozwalającą na przewartościowanie dotychczasowych działań, pozbycie się poczucia winy, zaleczenia ran, zmierzenia się z podstępnymi domenami przeszłości i odszukania szczęścia. Zyskujemy nadzieję na lepsze jutro, zaczynamy wierzyć sobie i innym, a nade wszystko zdobywamy siły na walkę z przeciwnościami losu. Często znajdujemy przyjaźń i miłość, uczymy się odzyskiwać wiarę w ludzi, dobro drzemiące w każdym z nas. I takim właśnie miejscem jest Zatoka Aniołów, gdzie przeplatają się losy głównych bohaterów, obdarzonych własnym bagażem doświadczeń i nierozwiązanymi problemami. Czy uda im się poukładać swoje życie na nowo? Przetrwać trudny okres w scenariuszu nakreślonym przez los? Liczyć na zrozumienie i uczucie bliskich? Jaką rolę odegrają w tej historii anioły?

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura piękna

Data premiery: 23.07.2012.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

wtorek, 26 stycznia 2016

JEDWABNA PAJĘCZYNA Marta Bocian 18/2016

"Współuzależnienie, choć nie jest uznane jak alkoholizm za chorobę, również czyni potężne spustoszenia w duszy i ciele człowieka."

Bardzo prawdziwa książka, pełna bólu, udręki i rozpaczy. Nie wyobrażam sobie, jak można przez tyle lat żyć w takim umęczeniu, bezradności i wiecznej niepewności. Kłóci się to z moim poczuciem sprawiedliwości, determinacją w walce o samego siebie, poszukiwaniem ratunku dla rodziny. Ale tylko z pozoru dziwnym wydaje się fakt, że ktoś przez wiele lat trwa w toksycznym związku jako ofiara osoby uzależnionej. Trzeba niezwykłej siły, aby przejść przez poszczególne etapy, zanim poszkodowany ostatecznie utwierdzi się w przekonaniu konieczności odnalezienia wybawienia.

Tylko osoba będąca wewnątrz takiego związku, potrafi zrozumieć to zaprzeczanie rzeczywistości przez współuzależnionego, jego bierność, samookłamywanie się, pragnienie zobojętnienia, pewnego rodzaju zahipnotyzowanie i przyzwolenie na trwający koszmar. Towarzyszy temu uczucie wstydu, wstrętu, samotności, obcości, pogarda za nieumiejętność radzenia sobie z problemem, a nawet poczucie winy i branie odpowiedzialności za działania alkoholika. Litość i współczucie miesza się z odrazą i nienawiścią, podobnie jak usprawiedliwienia i pretensje.

Autorka poprzez swoje zapiski uzmysławia czytelnikowi jak stopniowo wszystko zamiera u współuzależnionej osoby, jak pełna jest sprzeczności. Z jednej strony trzyma ją miłość, dzieci, odpowiedzialność, wspomnienia dobrych wspólnych chwil, pragnienie usłyszenia, że mąż zdecyduje się na terapię i co najważniejsze wytrwa w niej. A z drugiej strony coraz bardziej wytraca rozpęd życiowy i energię, będąc w ciągłym stanie czujności i zamartwiania się o bliskich. To niezwykle trudne i bolesne emocje. Dysonans zgody na wspólne życie i lęku przed zerwaniem, swoisty paraliż i niemoc, uzależnianie swojego stanu ducha od picia lub niepicia partnera. Emocjonalna huśtawka nastrojów i czynów, czekanie na przełom, łapanie się obietnic i chwilowych stanów bez alkoholu jako zapowiedzi lepszego życia.

Alkohol zabija miłość i marzenia, powoduje zanikanie więzi rodzinnych, zaufania, bliskości i życzliwości, oddalanie się od przyjaciół. Niszczy mózg, wypacza osobowość, zabija dobre cechy w człowieku, wyzwala agresję i złośliwość, wywołuje ciągły niepokój, nerwowość i drażliwość. Wprowadza w otępienie i apatię, doprowadza do stanów depresyjnych. Wspólne dobro przestaje się liczyć, pojawiają się kłopoty finansowe, zaniedbywanie pracy i obowiązków, podkradanie domowych rzeczy i pieniędzy, aby mieć na alkohol. Nieustanne kłamstwa, matactwa i jeszcze ten brak wyrzutów sumienia, ustawiczne obiecywanie poprawy i zapewnianie o uczuciu. Manipulowanie, lekceważenie i pomiatanie bliskimi, szantażowanie samobójstwem, chęć sprawowania kontroli i władzy.

Ogromne wrażenie wywołują smutek i monotonia wybijające z kart książki, a skoro my czytelnicy tak silnie je odczuwamy, to jakże bolesne i nie dające nadziei są one w rzeczywistym świecie, gdzie jeden dzień upodabnia się do drugiego, dobija powtarzalność lat, brak perspektyw i szans na życiowe zmiany. Warunkiem koniecznym staje się silne wewnętrzne pragnienie wyjścia z tego marazmu, aby chronić siebie i dzieci, już sama myśl o ucieczce przynosi ogromną ulgę. Potrzeba wsparcia, odwagi i determinacji do powiedzenia nie, już dość. Książka obrazuje mechanizm wpadania się w pułapkę współuzależnienia, uświadamia jego źródła, procesy i cechy nim rządzące. Opowieść, która z pewnością może pomóc innym wyzwolić się, zdobyć odwagę na wyjście z roli ofiary i zawalczyć o siebie.

4/6 - warto przeczytać
literatura współczesna

Data premiery: 22.10.2013.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

poniedziałek, 4 stycznia 2016

WSZYSTKO, CZEGO PRAGNĘŁA Barbara Freethy 4/2016

"Czasami odległość pomaga zyskać perspektywę... to, co uważamy za ważne, zależy od tego, gdzie się znajdujemy, czego chcemy i potrzebujemy."

Kolejna książka Barbary Freethy, przy której świetnie się zrelaksowałam i pozytywnie nastroiłam. Autorka odwołuje się do naszych emocji, wyobraźni i doświadczenia życiowego. Powieść mocno wciąga pełną swobody, lekkości, ciepła i dobrego humoru narracją. Dynamiczna fabuła zaciekawia, z każdą stroną coraz bardziej intryguje, aż napotykamy nieoczekiwany finał. Mnogość świetnie poprowadzonych wątków obyczajowych, różne odcienie miłości, siła i potęga przyjaźni, kryminalny pazur, nieoczekiwany splot wydarzeń, zaskakujące zwroty akcji. Wszystko w klimacie tajemnic, sekretów, niedomówień, podejrzenia morderstwa, wzajemnych oskarżeń. Bardzo podobała mi się zwłaszcza pierwsza część książki, gdzie przeważającą rolę odgrywał wątek kryminalny. Drugą część zdominowały motywy miłosne, które choć mocno przewidywalne, to zostały dość ciekawie poprowadzone.

Odpowiada mi styl pisania autorki, która zręcznie buduje napięcie i mocno wciąga nas w wir losów bohaterów. Zarówno główne postaci, jak i pozostałe, bardzo wyraziście wykreowane i wzbudzające sympatię czytelnika, lecz czasami mogące też nieco irytować infantylnością. Grupa przyjaciół stara się rozwiązać zagadkę śmierci jednej z bliskich im osób. Docierają do wielu zadziwiających informacji sprzed dziesięciu lat, starają się je uszczegółowić i nadać im prawdziwy sens. Jednocześnie uwikłani zostają we własne tragiczne wspomnienia, skrywane w najdalszych zakamarkach pamięci i na dnie serc. Czy przerwana raptownie miłość i przyjaźń mają szansę odbudować się? Jak rozliczyć się z demonami przeszłości? Dlaczego tak ważnym staje się dotarcie do prawdy? W jaki sposób poradzić sobie z ogromnym poczuciem winy? I najważniejsze pytanie, jaką rolę w śmierci Emily odgrywają jej trzy przyjaciółki?

4.5/6 - warto przeczytać
literatura współczesna

Data premiery: 03.08.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)