sobota, 18 lutego 2017

EVNA Siri Pettersen 47/2017

KRUCZE PIERŚCIENIE tom 3

"Zawsze sobie wyobrażała, że czas zaciera ostre krawędzie wszystkiego, co bolesne i trudne. Może z tajemnicami jest inaczej. Może im dłużej się w kimś tlą, tym wszystko staje się gorsze."

Na długo zapamiętam rewelacyjną podróż czytelniczą, jaką odbyłam dzięki fenomenalnej trylogii Siri Pettersen. Powieści zauroczyły mnie, wyraziści bohaterowie przekonali, zaś ich fascynujące i intrygujące losy zachwyciły. Od pierwszego tomu silnie wciągnął mnie fantastycznie wykreowany świat, barwny, bogaty, urządzony ze świeżym pomysłem, ogromnym polotem i niezwykłą dbałością o każdy szczegół. Autorka wspaniale stwarza unikalny klimat, w którym poruszamy się wspólnie z powieściowymi postaciami, tak jak oni będąc zaskakiwani obrotem spraw, wyjaśnieniem zdarzeń z przeszłości, koniecznością poniesienia wielu wyrzeczeń w imię stopniowo krystalizującej się doniosłej misji. Jest niepokojąco, niebezpiecznie i bezlitośnie, ale też romantycznie, ciepło i łagodnie. I jeszcze ci kruczy strażnicy tajemnic, wszechobecni, czuwający, uważnie obserwujący, choć trzymający się na dystans. Z perspektywy trzech tomów widać, jak bardzo ta skandynawska trylogia jest spójna w każdym fragmencie, jak doskonale przenikają i zazębiają się wszystkie jej wątki, jak mocno odczuwamy prawdziwość i wiarygodność wykreowanej rzeczywistości.

Życzyłabym sobie częściej trafiać na tak atrakcyjnie skonstruowane powieści fantasy, podane w porywającym stylu, tylko pozornie prostym, lecz mocno hipnotyzującym, symbolicznym, przypuszczam, że ogromna tu również zasługa wybornego tłumaczenia. Skandynawska saga wyzwalała we mnie tylko pozytywne wrażenia, potrafiła elektryzująco przyciągnąć, utrzymać równy wysoki poziom, umiejętnie wzmacniać zaangażowanie i udział w nietuzinkowej przygodzie. Nadzwyczajnie wpasowała się w moje potrzeby czytelnicze, preferowane prowadzenie fabuły, ulubione koloryty tła, obecność mrocznej tajemniczości, magicznych elementów, mitologicznych nawiązań, niejednoznaczności walki dobra ze złem, zmienności losów, rozterek i wahań bohaterów, docierania do źródeł własnych korzeni i określania tożsamości. Są różnorodne emocje, silne odczucia, to co czyni silnym i to co osłabia, to co prowadzi do sukcesu i to co przyczynia się do klęski, z uwzględnieniem charakterystyki światów, ras i indywidualnych jednostek.

W trzecim tomie nadciąga prawdziwe widmo wojny światów, potęguje się bezwzględna rywalizacja o władzę. Hirka dociera do swojej rodziny, która wcześniej się jej wyrzekła, a teraz potrzebuje jej pomocy. Rime próbuje stawić czoło coraz trudniejszym wyzwaniom, staczając bitwy nie tylko z przeciwnikami, ale i z samym sobą. Evna wciąż domaga się zaspokojenia głodu, czekając, kiedy siły ziemi znów będą mogły swobodnie przepływać między kręgami. Jakie wielkie zmiany szykują się dla Nabyrnich i Ætlingów? Z czym przyjdzie zmierzyć się pradawnej Radzie ze Znaku Kruka? Czyim sojusznikiem okaże się Kruczy Dwór? W jaki sposób zapiszą się na kartach historii członkowie Ciemnych Cieni? Czy Hirce uda się przywrócić wielkość dumnemu rodowi, z którego się wywodzi? Jak arogancja, pycha, zaślepienie i zemsta odcisną piętno na ludziach? Pozytywnie zazdroszczę tym, którzy dopiero sięgną po tę przygodę, przed nimi podróż przez tętniący życiem świat, z którego nie ma się ochoty wychodzić, znakomite scalenie współczesności, magii i ducha staronordyckiego, fantastyczne przeżycia, czysta radość zaczytania, nieprzeciętna rozrywka.

"Dziecko Odyna" tom 1, "Zgnilizna" tom 2

6/6 - rozkosz czytania
fantasy, 528 stron, premiera 31.01.2017, tłumaczenie Anna Krochmal i Robert Kędzierski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis. :)

84 komentarze:

 1. Wydaje się ciekawa, choć nie wiem czy jest to lektura dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej chwycić za pierwszy tom i samemu się przekonać. :)

   Usuń
 2. Niestety czytam bardzo mało (wciąż nie przeczytałam pozycji, które zostały mi polecone 2 lata temu!), ale dopiszę ten tytuł na listę "do przeczytania" :) Całe życie byłam przekonana, że nie lubię fantasy, ale powoli wycofuję się z tego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba dobrze trafić na wciągające historie, powoli się oswajać z tym gatunkiem, a później trudno sobie wyobrazić, aby nie podróżować czytelniczo po świecie fantasy. :)

   Usuń
 3. Okładka tej książki już wcześniej mnie zainteresowała, teraz po przeczytaniu Twojej recenzji na pewno po nią sięgnę
  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładki są rewelacyjne, w tej chwili nie wyobrażam sobie, aby mogły być inne, idealnie korespondują ze wspaniałą treścią. :)

   Usuń
 4. Mam w planach całą serię. W zasadzie dzięki Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zazdroszczę, tak pozytywnie, że ta przygoda czytelnicza jeszcze przed Tobą. :) Z pewnością będę niecierpliwie wyczekiwać kolejnych książek tej autorki. :)

   Usuń
 5. Ojej, ja uwielbiam takie książki! Zapisałam sobie do listy zakupowej :) Dzięki za recenzję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo powieści warte polecenia. :)
   Fantastycznego zaczytania! :)

   Usuń
 6. Nie czytałam tych książek, ale teraz wiem, że muszę szybko to nadrobić! Tajemnica, mitologiczne nawiązania, dobra fabuła i interesujący bohaterowie, to jest to co ostatnio szukam w książkach ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie tego poszukiwałam, dostałam to, co oczekiwałam, a nawet więcej, uwielbiam takie satysfakcje czytelnicze. :)

   Usuń
 7. Seri jeszcze nie znam, ale brzmi ona ciekawie. Jak będę miałam trochę wolnego czasu to chętnie przyjrzę się jej bliżejPozdrawiam i zapraszam do mnie~ Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Podziwiam wyobraźnię autorów fantazy. Ja jeszcze nie dojrzałam do tego typu książek jako odbiorca...

  OdpowiedzUsuń
 9. Aż 6/6? Nic tylko czytać :) Jeszcze nigdy nie czytałam skandynawskiego fantasy, ale to może być naprawdę dobre :) Świetnie, że napisałaś o tej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maksymalna nota, skoro wszystko mi się spodobało, mocno pozytywne wrażenia, to jak najbardziej szóstka. I to dla każdego tomu. :)

   Usuń
 10. Do tej pory przeczytałam tylko jedną powieść skandynawską i był to kryminał Nesbo. Najbardziej zainteresowały mnie tu nawiązania do mitologii. Co prawda wciąż wierzenia skandynawskie są mi bardzo dalekie. Próbowałam przybliżyć sobie ją nieco, czytając najnowszą serię Riordana, ale... Drug tom wciąż czeka na stosie. Mimo wszystko będę miała tę serię na uwadze i może zaopatrzę się w nią, gdy uporam się już z "Młotem Thora".
  O, wiem, komu te książki się spodobają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Jo Nesbø powoli oswajam się, początkowo trudno było mi się w jego książkach odnaleźć, choć przepadam za kryminałami, ale teraz coraz chętniej chwytam za kolejny tom. :)

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. Mój jak najbardziej tak, uwielbiam zanurzać się w jej klimatach. :)

   Usuń
 12. Powieści fantasy wybieram bardzo starannie, bowiem nie gustuję w tym gatunku. Jednak cenię sobie fabuły, które podobne sa do powieści drogi, sagi bądź niebanalne historie walki dobra ze złem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie fantasy potrafi rewelacyjnie zrelaksować, jak jeszcze trafię na ulubiony sposób prowadzenia opowieści, to bardzo trudno jest mi się od niej oderwać. Kilka nocy już w ten sposób zarwałam. :)

   Usuń
 13. Jestem ogromnie ciekawa tej serii. Szczególnie po Twojej niesamowicie pozytywnej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszyscy się tą serią zachwycają, ale moja koleżanka skutecznie obrzydziła mi książki Pettersen. Chyba jednak spasuję, a jak będę miała zabierać się za ten gatunek, to jednak pójdę w klasykę :) A, no i masz małą literówkę w tytule - w imieniu autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej samemu się przekonać, już po kilku rozdziałach pierwszego tomu będziesz wiedziała, czy odnajdziesz się w tej opowieści. :)

   Usuń
 15. Niedawno kupiłam sobie pierwszy tom i już nie mogę się doczekać kiedy go przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniała przygoda czytelnicza przed Tobą. :)
   Czekam na wrażenia. :)

   Usuń
 16. O matko - marzy mi się Evna!! Przeczytałam dwie poprzednie, ale niestety na razie krótko mnie trzyma studencki budżet. Nie mogę się doczekać tej przygody! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie mogłam doczekać się drugiego i trzeciego tomu, mocno wciągnęła mnie ta historia. :)

   Usuń
 17. Cieszę się, że tu zajrzałam ponieważ napisałaś na temat serii o której wcześniej nie słyszałam, ale teraz bardzo chciałabym ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I właśnie dlatego lubię wymieniać się inspiracjami czytelniczymi, zawsze na coś zwróci się uwagę, coś nas zaciekawi. :)

   Usuń
 18. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Szczególnie po Twojej niesamowicie pozytywnej recenzji, muszę ją zdobyc. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że lektura okaże się mocno satysfakcjonująca. :)

   Usuń
 19. Dawno nie czytałam powieści fantasy, więc coś czuję, że ta trylogia mogłaby mi się spodobać. Przynajmniej mam taką nadzieję, bo znawczynią tego gatunku nie jestem i wybieram książki spontanicznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdanie, spotkanie z tą serią, to bardzo dobry wybór. :)

   Usuń
 20. Bardzo lubię skandynawskie klimaty w wystroju wnętrz, kuchni i odzieży outdoorowej. Fanatasy i mistyczne klimaty sag nie za bardzo są moje, ale chętnie się przełamię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo jestem ciekawa Twoich wrażeń po przeczytaniu pierwszego tomu, czy też tak Ci się spodoba, jak mnie. :)

   Usuń
 21. Nie znam tej serii i jak na razie nie jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 22. na ogół nie czytam takich książek, ale wyjątkowo ta mnie zaciekawiła:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie spodziewałam się tak dobrej oceny, serio. Myślałam, że przyjdzie nam się zderzyć z taką uniwersalną, bezpostaciową książką po tym, jak przeczytałam opis:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oceniam według wrażeń, jakie książka we mnie wywoła, czy spełni moje oczekiwania, na ile mnie wciągnie. Skoro wszystko zostało spełnione, to czemu odmawiać docenienia? :)

   Usuń
 24. Nie słyszałam o tej serii, ale jako, że tematyka do mnie przemawia - zapoznam się z nią ;-)

  OdpowiedzUsuń
 25. Wiem, ze nie powinnam oceniac ksiazki po okładce - ale jest wspaniała :')

  OdpowiedzUsuń
 26. Ależ ocena! Książka wydaje się mega ciekawa. Muszę jednak zacząć od pierwszej części. Nie zamierzałam sięgać po tę serię, ale widzę, że wiele by mnie opuściło.

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie jestem pewna czy to pozycja dla mnie. Fantastyka raczej mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 28. Będę miała na oku pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Tom I czeka w kolejce, niedługo mam zamiar się za niego zabrać;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytywnie zazdroszczę, że ta przygoda czytelnicza jeszcze przed Tobą. :)

   Usuń
 30. Wiele razy widziałam tą serię w Empiku, jednak jeszcze nie miałam okazji załapać się na pierwszy tom.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie na rozdanie książkowe: http://niezapomniany-czas-czyli-o-ksiazkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę, aby jak najszybciej nadarzyła się taka okazja. :)

   Usuń
 31. Brzmi świetnie, zapisuję sobie na LC :) Oczywiście zapisuję tom 1 :D

  OdpowiedzUsuń
 32. fabuła idealna pod jakiś film. ;D Zdecydowanie warta przeczytania :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej serii, jeśli powstanie na jej podstawie film, oczywiście go obejrzę. :)

   Usuń
 33. Bardzo lubię skandynawską literaturę, jednak fantastyka to nie mój świat, chociaż piszesz o tej książce tak, że chciałoby się po nią sięgnąć natychmiast ;) Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spisuję wrażenia zaraz po przeczytaniu książki, wydaje mi się, że wtedy są najbardziej adekwatne do tego, jak przeżyłam tę czytelniczą przygodę. :)

   Usuń
 34. O kurczę, szykuje się niezła historia!

  OdpowiedzUsuń
 35. Czuję, że muszę zaopatrzyć się we wszystkie części. Z przyjemnością przeczytam. Tak wysoka ocena? Świetnie! Przekonał mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od razu się uśmiecham, bo wiem, że będziesz bardzo zadowolona z tej propozycji czytelniczej. :)

   Usuń
 36. Już trzecia część, a ja nadal nie znam tej serii? Czas nadrobić! :D

  OdpowiedzUsuń
 37. Chcę przeczytać jakąś fantastyczną powieść ze skandynawskiego świata, ale na razie zdecydowałam się na Sigrid i mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie. Do tej serii zniechęcają mnie okładki, ale jak wszędzie mają takie dobre opinie to może w końcu się skuszę
  Pozdrawiam,
  http://the-book-huntress-reviews.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie okładki bardzo się spodobały, przyciągnęły moją uwagę do tej serii, a teraz dumnie prezentują się na półce. :)

   Usuń
 38. Izabelo, zatopiłam się w opisie Twoich wrażeń po lekturze domykającej trylogię Siri Pettersen i natychmiast przeniosłam się ku recenzjom twóch poprzednich ksiąg "Kruczych pierścieni", żądna wiedzy na temat poprzednich, odnajdując kolejną pozycję godną przeczytania, przy czym miano "godna" jest tu dosyć eufemistyczne :)
  Splot mitologii nodryckiej z drogą Hirki do odkrycia własnej tożsamości, zmagań z przeznaczeniem w posłuszeństwie rozumowi i sercu, a to wszystko na malowniczym, z akrybią dopracowanym tle brzmi bardzo obiecująco. Ufna Twoim słowom chciałabym poddać się tej historii wpław, zatracając się w rytmie słów, ponieważ tęsknię za tym niezwykłym i z niczym nieporównanym uczuciem oderwania od rzeczywistości i wspaniałej, odurzającej i nastrojowej podróży.

  Będę poszukiwać tej sagi, nie mając wątpliwości, że podążając za Hirką dowiem się czegoś więcej o sobie samej. :)

  Najserdeczniejsze podziękowania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, ze mocno emocjonalnie opisuję książki, staram się oddać to, co mnie w nich urzekło, gdzie zawędrowały moje myśli podczas ich czytania, w jakim stopniu nawiązała się nić porozumienia między nami. Inaczej chyba nie potrafię. :)

   Usuń
  2. Izabelo - właśnie na tym zasadza się sugestywność Twoich recenzji, której nie mogę się oprzeć i którą wysoko sobie cenię. Emocjonalność odbioru książek jest dla mnie świadectwem Twojej wrażliwości i jednocześnie miarą ich wartościowości :)
   Przepadam za Twoimi opisami i za każdy jestem wdzięczna :)

   Usuń
  3. Ślicznie dziękuję za miłe słowa, wzmacniają one moją pasję czytania i dzielenia się wrażeniami. :)

   Usuń
 39. Odpowiedzi
  1. Na mnie zrobiła spore wrażenie, świetnie wpasowała się w moje potrzeby czytelnicze z zakresu fantasy. :)

   Usuń