piątek, 3 lutego 2017

GRA O TRON George R.R. Martin 34/2017

PIEŚŃ LODU I OGNIA tom 1

"Nigdy nie zapominaj o tym, kim jesteś, bo świat na pewno o tym nie zapomni. Uczyń z tego swoją siłę, a wtedy przestanie to być twoim słabym punktem. Zrób z tego swoją zbroję, a nikt nie użyje tego przeciwko tobie."

Już sama treść powieści jest niezwykle wciągająca i porywająca, ale ubrana jeszcze w cudowną oprawę graficzną, sprawia, że przeżywamy niezwykle fascynujące spotkanie czytelnicze. Z fantazją uruchamiany wyobraźnię starając się dotrzymać kroku wyjątkowo kreatywnemu autorowi. Za sprawą niezwykle malowniczego stylu pisania, doskonale dostrzegamy mnóstwo szczegółów wzbogacających intrygującą i pomysłową fabułę. Odnosimy wrażenie jakbyśmy faktycznie byli pełnoprawnymi uczestnikami przedstawionego świata. Przyjaźnie odbieramy liczne przygody nie tylko głównych bohaterów, ale również tych z kolejnych warstw, składające się na interesujące i nietuzinkowe scenariusze życia. Mnogość powieściowych postaci, ich wyraziste i przekonujące przedstawienie, wyposażenie w urozmaicony koszyk wad i zalet, silnych namiętności i ogromnych pragnień, wyzwalających pełną gamę ciekawych zachowań i czynów, wywołują w czytelniku nieprzeciętne wrażenia.

Tysiąc stron podróży, przez skomplikowaną i niezmienną od wieków naturę człowieka, przez rozległe tereny stworzonego świata, charakteryzujące się wielkim urozmaiceniem przyrodniczym, ogromnym bogactwem miast i wsi, których mieszkańców określają indywidualne cechy, zdolności i umiejętności. Poszczególne regiony posiadają własną strukturę społeczną, religię, kulturę i historię, często bardzo skomplikowaną, niejednoznaczną, wypełnioną konfliktami, brutalnością i dramatami. Dla takiej książki warto zarwać kilka nocy, dać się ponieść światu opisanemu z niezwykłym kunsztem i rozmachem, z uwagą śledzić wiele równoległych wątków, poddać się silnym emocjom przeżywanym przez uczestników zaskakujących zdarzeń i nagłych zwrotów akcji. Powieść magnetycznie przyciąga, niejednokrotnie drżymy o losy ulubionych bohaterów, ogarnia nas niepewność, czy zdołają przeżyć, wywiązać się z powierzonych im misji, zdołać dotrzeć do wyznaczonych przez przeznaczenie miejsc, spełnić marzenia, zrealizować życiowe zamysły z myślą o sobie, najbliższych, klanach, plemionach czy narodach.

Morderstwa, tajemnice, sekrety, szpiegostwo, knucie, bezwzględna walka o władzę, prestiż, pieniądze i wolność. A w tle honor, prawość, wierność, oddanie, posłuszeństwo, miłość i przyjaźń, mieszają się z kłamstwem, zuchwałością, hańbą, zemstą, nienawiścią i bezkompromisowością. Siedem Królestw, w którym nieustannie piętrzą się kłopoty, waśnie i konflikty, gdzie przypadek czy zbieg okoliczności może zdecydować o dziejach najznakomitszych i najważniejszych rodów, niecodziennych losach zwykłych obywateli, którym przeznaczenie przydzieliło istotną rolę. Dobro walczy ze złem przenikając się wzajemnie, nie ma kryształowo czystych intencji lub tylko złych zamysłów. Średniowieczne barwy, rycerskie bitwy, zamkowe korytarze, zawiłe romanse, szczypta magii, potężne wilkory i smoki w tle. I jeszcze widmo przerażającej zimowej zagłady. Niezmiernie wciągająca propozycja czytelnicza, wielowymiarowa, intrygująca, czarująca, pozostawiająca z przyjemnym uczuciem satysfakcji i niecierpliwą chęcią poznania kolejnej odsłony. Na końcu książki zamieszczono przydatny przewodnik po powieściowych rodach, ich herbach, ziemiach, historii, charakterystycznych cechach, członkach, domownikach, dworach i sprzymierzeńcach.

6/6 - rozkosz czytania
fantastyka
data premiery: 28.11.2016

Książkę "Gra o tron. Edycja ilustrowana" zgarnęłam z półki "bestsellery". :)

62 komentarze:

 1. Ja jakoś nie przepadam za takimi klimatami, wolę książki osadzone w realistycznym środowisku, w konkretnych, realnie istniejących miejscach i najlepiej współczesnych czasach (ewentualnie retro) :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gra o tron jest świetna, mimo tego że stron jest cała masa to chce się czytać więcej i więcej. Ja jestem aktualnie na tomie taniec ze smokami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście czytałam i podzielam Twoje zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznaję bez bicia, że zaczęłam czytać i odpuściłam w chwili, kiedy ona wchodziła z tym osłem czy już nawet bez osła (a może tam nie było osła) pod górę na jakiś zamek? Matko, no ileż można iść!?

  Zrobię kiedyś drugie podejście, na pewno!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do drugiego podejścia, może tym razem bardziej Cię fabuła wkręci. :)

   Usuń
 5. Oglądałam serial, ale książki z tej serii wszystkie przed mną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serial również oglądałam, nawet muszę sprawdzić, czy wszystkie odcinki. Bardzo mi się spodobał, ale powieść jeszcze mocniejsze zrobiła na mnie wrażenie. :)

   Usuń
 6. Serial oglądam, jestem aktualnie na ostatnim odcinku 5 sezonu ;) Jednak grubość książek mnie przeraża, za dużo już ich wyszło, żebym miała teraz się za nie zabierać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko można rozłożyć w czasie, nie ma przymusu czytania wszystkiego na raz, to duże wyzwanie czytelnicze. :)

   Usuń
 7. Czytałam, teraz chciałabym obejrzeć serial, ale nie mogę się zebrać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudna książka :) czytałam pierwszy tom tylko w oryginale, później dałam się wkręcić w serial :D Widzę jednak, że wszędzie panuje moda na ilustrowane edycje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wydanie jest przepiękne, naprawdę jestem nim zachwycona. :)

   Usuń
 9. Czytałam pierwsze dwie części i koniecznie muszę wrócić do tego cyklu. Nie wiedziałam, że pojawiło się nowe wydanie, całkiem udane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takiej oprawie graficznej czyta się książkę z podwójną przyjemnością. :)

   Usuń
 10. A nie jest to taka książka bardziej dla mężczyzn? Kobiety też się w tej książce odnajdą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że kobiety świetnie się w powieści odnajdą. :)

   Usuń
 11. Zaczęłam czytać pierwszą część, ale jeszcze nie przebrnęłam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. może się w końcu skuszę na całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam! <3 Caluteńką sagę, każdą część! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jestem dopiero na początku tej czytelniczej podróży, a już bardzo mocno się w nią wkręciłam. :)

   Usuń
 14. Dopiero pierwsza część za mną :)i jakoś nie mogę wziąć się za kolejne... mam nadzieję, że w końcu najdzie mnie na nie ochota.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakoś mnie nie ciągnie do oglądania :) jestem fanka Narcosa!
  Zapraszam: www.fancycares.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Głupio przyznać, ale nie oglądałem ani jednego odcinka serialu. Natomiast co do książki - ocena 6/6 - robi wrażenie :) I jest chyba najlepszą reklamą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opisuję swoje wrażenia, jeśli uważam coś za niesamowicie satysfakcjonujące, to nie wstydzę się o tym napisać. :)

   Usuń
 17. Serial o dziwo mimo popularności, mnie nie wciągnął, książki raczej też mimo zachęcającej recenzji nie planuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba lubić te klimaty, choć trochę, aby z zainteresowaniem wkroczyć w ten świat. :)

   Usuń
 18. Mnóstwo ludzi zachwyca się i książką, i serialem. Serial skończyłam oglądać na IV sezonie, bo zaczął niemiłosiernie mnie nudzić. Proza Martina też mi nie podchodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, mnie też nie zawsze podchodzi to, co inni uważają za wyśmienite. :)

   Usuń
 19. Zarówno serial, jak i książki to zupełnie nie moje klimaty. ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może z czasem uda mi się Ciebie przekonać, tak jak Ty mnie próbujesz nakłonić do produkcji w bollywoodzkim stylu. :)

   Usuń
 20. Czytałam całą serię, a raczej dostępne jej części, już kilka lat temu i muszę przyznać, że serial nie umywa się do książki. Co prawda, ekranizację też uwielbiam, ale uniwersum powieści jest tak rozwinięte i na tyle magiczne, że nie da się tego pokazać na ekranie. Jak dla mnie to esencja mądrego fantasy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie takie same mam wrażenia, słowa zawarte na kartkach powieści zdecydowanie bardziej nas przekonują, serial owszem spodobał mi się, jednak dopiero czytając książkę dostrzegam różne ciekawe aspekty. Chyba zazwyczaj tak właśnie jest. :)

   Usuń
  2. Poza tym, po połowie pierwszego sezonu, serial bardzo oddala się od książek i przez to traci cały urok :)

   Usuń
  3. A to przykre dla serialu, ale dla miłośników oryginału, czytelników, jak najbardziej budująca informacja. :)

   Usuń
 21. Jak dla mnie książka dobra, aczkolwiek na kolana mnie nie rzuciłą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jestem spragniona historii opowiedzianych w tak wspaniałym stylu. :)

   Usuń
 22. Ech oczywiście, czytałam :) Podobała mi się bardzo. Co ciekawe, postacie w filmie okazały się dokładnie takie, jakie je sobie wyobrażałam, czytając książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta mnogość postaci, ich kreacja, realizm przedstawionego świata, nietuzinkowy klimat, robią duże wrażenie na czytelniku. :)

   Usuń
 23. Mam mega wielką ochotę kupić to wydanie tylko dla samego jego wyglądu


  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego też między innymi się skusiłam, uwielbiam kiedy książka niesie w sobie oprócz doskonałej treści, także tę wartość dodaną, jakże miłą dla kolekcjonera. :)

   Usuń
 24. Uwielbiam serial, czas sięgnąć po książkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z takiego właśnie założenia wyszłam sięgając po książkę. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 25. Właśnie się przymierzam do czytania, chociaż film mnie nudził. No, ale książka, to książka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie film się spodobał, to on nakłonił mnie do sięgnięcia po książkę, to naprawdę wyśmienita przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
 26. Liczba stron mnie przeraża, bo niewygodnie czyta się takie księgi ;/
  Oglądałam serial, ale po czasie miałam już dość i odpuściłam nie wiem czy z książką nie było by podobnie.
  https://justboooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twarda okładka, porządnie zebrane strony, potrzebny jedynie wygodny fotel i czas na fascynujące zaczytanie. :)

   Usuń
 27. Na początku byłam zafascynowana tą serią, ale w trakcie drugiego tomu mój entuzjazm nieco osłabł. Gubiłam się w tym wszystkim , było tam dla mnie za dużo postaci i wątków - ale i tak nie dziwię się, że dla wielu osób jest to książka kultowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam mapę z głównymi bohaterami, na końcu książki też są przydatne zestawienia, pewnie dlatego nie mam wrażenia, że się w tym gubię. Uwielbiam tak rozbudowaną rzeczywistość, tym bardziej, że każdemu bohaterowie poświęcone jest wiele uwagi. :)

   Usuń
 28. Uwielbiam "Grę o tron", ale tylko przez pierwszy tom przebrnęłam. To książka z gatunku tych, w które trzeba się zagłębić i poświecić im mnóstwo czasu. A ja niestety na czytanie "prywatne" mam go niewiele. Na półce stoi mi cała seria. Zostawiam ją sobie na emeryturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, niektóre pozycje czytelnicze pochłaniają mnóstwo czasu, ale tak też bardzo lubię je przeżywać. :)

   Usuń
 29. Oh 6/6! i wcale się nie dziwie:) Lektura obowiązkowa, nie tylko dla miłośników fantastyki :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Oglądam serial, ale do książki jeszcze się nie zabrałam ;)

  OdpowiedzUsuń