czwartek, 16 lutego 2017

TAJEMNICA LEILI Kooshyar Karimi 45/2017

[PREMIEROWO]

"Jaka jest nadzieja dla Iranu, jaka nadzieja dla świata, skoro ludzie, którzy widzą monstrualną niesprawiedliwość takiej kary, decydują się na jej usankcjonowanie albo milczenie?"

Publikacja przejmująco przybliża dramatyczną sytuację kobiet w islamskim fundamentalizmie pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. To mocny apel o przywrócenie godności irańskich kobiet, likwidację fanatyzmu, religijnego faszyzmu, teokratycznej ideologii, bezkompromisowej konserwatywności, nietolerancji, prześladowań i przemocy, w tym zabójstw honorowych, egzekucji nieletnich, kamieniowanie kobiet za cudzołóstwo i wieszanie mężczyzn za homoseksualizm. Irańskie kobiety pozbawione praw do swobodnego decydowania o sobie, dostępu do edukacji, podejmowaniu pracy, wybieraniu mężów, przymuszane do bezwzględnego posłuszeństwa i służebnictwa wobec mężczyzn. Realna groźba pozbawienia życia za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim, zakaz dokonania aborcji, nawet jeśli ciąża jest efektem gwałtu. Czy coś zmieniło się na lepsze po dwudziestu latach?

Kooshyar Karimi, ceniony lekarz, pomimo grożącego mu niebezpieczeństwa, ratował kobietom życie dokonując zabiegów przerwania ciąży czy odtworzenia błony dziewiczej. Ze zrozumieniem specyficznej sytuacji kobiet w irańskim społeczeństwie, realistycznym spojrzeniem na otaczającą kulturową rzeczywistość, empatyczną postawą, we wzruszający i przenikliwy sposób przybliża bolesne historie kilku swoich pacjentek dbając o zachowanie tajemnicy tożsamości kobiet. Najwięcej dowiadujemy się o dwudziestodwuletniej Leili, bardzo inteligentnej i ambitnej osobie, której marzenia o studiowaniu i pracy w charakterze nauczycielki nie spełniły się ze względu na zakaz kontynuowania nauki wydany przez jej rodzinę. Pozostają jej jedynie książki, ale i do nich ma bardzo ograniczony dostęp, w ciągu roku dostaje zaledwie kilka pozwoleń na wizytę w pobliskiej, słabo wyposażonej bibliotece. Czy kobieta zdoła zawalczyć o siebie, a może jej sytuacja jest już z góry przesądzona? Jak potoczy się jej miłość do przystojnego właściciela sklepu? Z jakimi moralnymi, rodzinnymi i prawnymi konsekwencjami misji niesienia pomocy irańskim kobietom przyjdzie zmierzyć się Kooshyarowi?

4.5/6 - warto przeczytać
biografia, 376 stron, premiera 16.02.2017, tłumaczenie Alina Siewior-Kuś
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

90 komentarzy:

 1. Czy przeczytam tę książkę? Nie wiem. Jakoś ostatnio nie mogę czytać o krzywdzie ludzkiej. Chyba z wiekiem coś mi się na tkliwość większą przestawiło. I niby mam świadomość, że nie wszystko na świecie jest piękne, ale jakoś nie mogę bez bólu przejść obok krzywdy, nawet jeżeli tylko o niej czytam. Ale na pewno zapisuję pozycję na listę książek do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezwykle trudno jest przejść obojętnie wobec ludzkiej krzywdy, zawsze wtedy coś się w nas buntuje. Po przeczytaniu takiej książki zastanawiam się, na ile zmieniłoby się moje życie, gdybym to ja zmuszona była funkcjonować w takich warunkach, jak poradziłabym sobie ze wszystkim.

   Usuń
 2. Nie przepadam za takimi książkami ale nie mówię nie ;)Fajnie napisałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aby sięgnąć po taką książkę, trzeba się odpowiednio nastroić, w pewien sposób odsłonić i otworzyć, nie zawsze jest ten odpowiedni czas.

   Usuń
 3. Dobrze, że ktoś pisze o takich sprawach. To trudny rejon i nie wolno milczeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książki to zawsze bolesna lektura tym bardziej, że wiele zachowań jest dla naszej kultury zupełnie niezrozumiałych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki takim książkom staramy się poznać i zrozumieć te różnice, choć nie zawsze się to udaje.

   Usuń
 5. Takie historie zawsze robią na mnie ogromne wrażenie. Książki przenoszą mnie do zupełnie innego świata, a jednak on gdzieś tam przecież niedaleko funkcjonuje.

  Jeśli książka trafi w moje łapki, to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam zatem na Twoje wrażenia po zapoznaniu się z nią, ciekawa jestem, czy też będziesz miała pewne skojarzenia podobne do moich.

   Usuń
 6. I nikt nie buntuje się przeciw tak opresyjnemu systemowi? A może buntuje się, ale informacje na ten temat nie wyciekają na zewnątrz?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa ksiazka chociaz nie jestem zwolenniczka propagowania takich historii. Mieszkam w arabskim kraju i wiem, ze tego typu historie to raczej margines w dzisiejszych czasach (jak zrozumialam ksiazka opowiada o latach 90tych). I niestety ksztaltuja one poglady ludzi, ktorzy nigdy nie byli w krajach arabskich i maja uksztaltowany obraz na podstawie jednej, lub kilku podobnych, ksiazek. Sama jako wielbicielka arabskich klimatow czytalam takie ksiazki, po spedzeniu 3 lat w krajach arabskich nie jestem w stanie opowiedziec ani jedej tego typu historii... Czytajac trzeba miec swiadomosc, ze nikt nie pisze o szczesliwym, zwyczajnym zyciu wiekszosci ludzi, a o pojedynczych historiach, ktore moga zaciekawic czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że takie historie dzieją się za zamkniętymi drzwiami, dlatego trudno je zaobserwować.

   Usuń
 8. Dla Europejczyków świat fundamentalistów islamskich to niemal kosmos. To świat, który zupełnie nie da się dopasować i opisać naszymi kryteriami. Religia tak mocno ukształtowała tych ludzi, że zdaje się nie ma ratunku. Tylko, ze znów, pisząc o ratunku patrzę na problem w europejski sposób. Da nas to opisy dramatów i wręcz bestialstwa, a dla nich "norma".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, choć wciąż poszukuję tych właściwych odpowiedzi.

   Usuń
 9. Mocne! A ja bardzo lubię takie historie. Chętnie zagłębiłabym się w temat, gdybym tylko miała okazję. ;)

  A tak btw., podziwiam za tempo czytania. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tematyka kobiet islamu zawsze wywołuje we mnie wiele emocji. Widzę, że nie inaczej jest w przypadku tej książki, więc koniecznie muszę przeczytać. Jestem ciekawa jak potoczą się losy Leili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również bardzo emocjonalnie podchodzę do tych spraw, ale czyż można inaczej wobec tego co słyszymy czy czytamy?

   Usuń
 11. Takich problemów jest na świecie dużo, nie tylko tam, gdzie jest Islam. Czasami się zastanawiam, dlaczego świat na ten temat milczy i nie broni praw człowieka. Już chyba tak zostanie, a jak będziemy kiedyś słyszeć o kobietach, które walczą o normalne życie pozbawione fanatyzmu czy faszyzmu religijnego to "u nich przecież to normalne...". Książkę z ciekawości przeczytam z nadzieją na rozwiązanie tego konfliktu w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, i w polskich realiach jest wiele do zrobienia, choć oczywiście nie na taką skalę.

   Usuń
 12. Po książkę raczej nie sięgnę. To nie moje klimaty :P Jednak ciesze się, że tobie książka się spodobała :D
  Buziaki :*
  pomiedzy-wersami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Podejrzewam, że ta książka odcisnęła jakieś piętno na mojej psychice. Ale przeczytałabym ją chętnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz chciałabym dotrzeć do publikacji z obecnych czasów, ciekawa jestem, ile się zmieniło od tamtej pory.

   Usuń
 14. Rzadko kiedy sięgam po biografie, musi mnie naprawdę zainteresować dana osoba, bym to zrobiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy znajdzie coś dla siebie, czasem nawet sami jesteśmy zaskoczeni, że dana publikacja nas zainteresowałam, choć nie łapie się w widełki naszych ulubionych kategorii.

   Usuń
 15. Z pewnością takich książek powinno powstawać więcej, bo poruszają ważne problemy i są wartościowe. Niestety sama nie przepadam za takimi książkami, ale nie mówię nie. Myślę, że może kiedyś się przekonam i postanowię lepiej poznać tę historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko w odpowiedniej chwili, kiedy jest się gotowym w zagłębianie się w taką tematykę.

   Usuń
 16. Jakiś czas temu miałam etap, kiedy czytałam książki z tą tematyką :) Zapamiętam tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przerażajace, nie umiem z przyjemnością sięgać po takie pozycje, dołują mnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mocny temat, bardzo kontrowersyjny i emocjonalny

  OdpowiedzUsuń
 19. Możliwe, że kiedyś sięgnę, bo jakiś czas temu czytałam podobne książki, ale to już raczej odłożę na dalszą przyszłość ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjdzie odpowiedni moment, który warto będzie wykorzystać i sięgnąć po tę publikację.

   Usuń
 20. Historie kobiet zmuszonych do radzenia sobie w krajach islamskich, zawsze bardzo mnie przejmują. Czytałam kilka książek w tej tematyce, więc chętnie sięgnę po kolejną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze podczas czytania staram się postawić w ich sytuacji, ciężko znoszę takie upokorzenia kobiet, ale taka jest właśnie rzeczywistość.

   Usuń
 21. Bardzo mnie interesuje ta książka, odkąd ją zobaczyłam w zapowiedziach ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Będę czytać w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Kojarzy mi się z Kwiatem pustyni, czyli książką bardzo wzruszającą i wzburzającą jednocześnie. Ciekawa jestem czy czytało się równie ciężko, jednak nie ze względu na kiepskość, a raczej na trudność poruszanego tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwiatu pustyni jeszcze nie czytałam, z zainteresowaniem sięgnę po książkę.

   Usuń
 24. Warto czytać takie książki, warto wiedzieć co dzieje się na naszych oczach niestety.

  OdpowiedzUsuń
 25. A czy to jest powieść czy wspomnienia tego lekarza (fabularyzowane ewentualnie)? W sensie autor pisze w oparciu o swoje doświadczenia z pracy jako lekarz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opisuje swoje doświadczenia z perspektywy lekarza, oparte na prawdziwych historiach.

   Usuń
 26. Dobrze, że powstają takie książki. Warto je czytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że czytając takie książki, w pewien sposób solidaryzuję się z walką tych kobiet, ich determinacją.

   Usuń
 27. Uważam, że warto czytać takie książki. Potrzeba uświadamiać społeczeństwo, co przeżywają takie kobiety...
  Z chęcią sięgnę, aczkolwiek chyba jeszcze nie teraz :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świadomość, że niewiele można pomóc tym kobietom jest przygnębiająca.

   Usuń
 28. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się pozycje, opowiadające o krajach arabskich. Wiele tych książek jest naprawdę godne polecenia, choć przerażający jest fakt, że poprawa sytuacji w tych krajach jest prawie nieosiągalna. Sądzę, że powstanie jeszcze sporo podobnych książek...

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie jest to pewnie książka, do której zajrzę, ale bardzo się cieszę, że coraz częściej w Polsce pojawiają się publikacje nawiązujące do tragicznej sytuacji kobiet na świecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami sięgam po takie książki, przyglądam się poruszanym w nim tematom, choć nie jest to łatwe do zrozumienia.

   Usuń
 30. Na pewno publikacja wywiera wrażenie. Chciałabym poznać bliżej historię tych irańskich kobiet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza historia jednej z nich zrobiła na mnie mocno przygnębiające wrażenie.

   Usuń
 31. Zaczęłam już ją czytać, sam początek robi ogromne wrażenie. Ostatnio mam wrażenie pojawia się na rynku coraz więcej książek poruszajacych podobną tematykę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z zainteresowaniem podejrzę, jakie będą Twoje wrażenia po zapoznaniu się z tą książką.

   Usuń
 32. Oj, chyba na razie dla mnie za mocna. Na razie szukam raczej nieco lżejszych tytułów. ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. "Tajemnica Leili" bezsprzecznie należy do tych opowieści, które gorąco pragnę przeczytać i czynnikiem decydującym jest tutaj nawet nie maja fascynacja Bliskim Wschodem, ale przede wszystkim gorączkowe pragnienie sprawdzenia, na ile zelżał uścisk potrzasku rygorystycznej obyczajowości.

  Gdyby nie Twoja relacja, Izabelo, z pewnością długo jeszcze nie miałabym pojęcia o wydaniu tej książki. Do jej walorów z pewnością należy męska perspektywa, przy czym uważam, że doktor Kooshyar Karimi zasługuje na podziw, jako kolejna osoba, która odważyła się przełamać szklaną ciszę. Ciekawi mnie zarazem, na ile wpłynie to na samą narrację, w jakim tonie jest poprowadzona...

  To zdumiewające i niegodne zarazem, by czysto ludzkie pragnienie suwerenności było wciąż bezlitoście deptane, a nawet najprostsze, dla nas wręcz przyziemne marzenia druzgotane kategoryczną odmową, jako niezgodne z literą prawa religijnego.

  Dziękuję za podsunięcie z pewnością owocnej lektury. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno przebić się przez pryzmat religii, pewnych odniesień do niej, przełożenia na historie kobiet. Mocno mnie to wszystko zasmuca, choć i w naszym kraju nie wszystko dzieje się dobrze.

   Usuń
 34. Osobiście mam już trochę dość tego tematu, ale sądzę, że skoro powstała książka o tej dziewczynie, jej życie ułożyło się na przekór zakazom i konwenansom. Am I right? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie zdradzę Ci zakończenia tej historii, w jakiś sposób wciąż pozostaje ona otwarta. Nie jest to wymyślona historia, ale prawdziwe scenariusze żyć kobiet.

   Usuń
 35. Warto czytać takie książki, mimo trudności tematu lubię sięgać po tego rodzaju literaturę, dodaję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, warto sięgać po takie publikacje, choć mocno emocjonalnie przeżywa się zapoznawanie z nimi.

   Usuń
 36. Jak dobrze, że w tym bezlitosnym świecie zdarzają się takie osoby jak dr Karimi. Myślałam, że to będzie książka przygnębiająca okrucieństwem, tymczasem jest to książka w stylu światełko w tunelu. Oby takich osób było coraz więcej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ile ten człowiek poświęcił w imię swojej misji niesienia pomocy kobietom.

   Usuń
 37. , że temat jest bardzo ciężki i wciąż w wielu miejscach na świecie aktualny. Warto go poruszać, żeby ludzie byli świadomi tego, co się dzieje. W głowie się nie mieści, że takie rzeczy wciąż sie dzieją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najgorsze jest to, że jako jednostki tak niewiele możemy pomóc tym kobietom.

   Usuń
 38. bardzo boli kiedy człowiek, człowiekowi wyrządza tyle zła, niesamowicie ujmujący wpis, pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 39. Wszystkie mocne pozycje, mają w moim sercu specjalne miejsce. To zdecydowanie coś dla mnie. Trudne książki po to właśnie pwostały, żeby uświadamiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, dlatego chętnie po nie sięgamy, choć wymagają skupienia. :)

   Usuń
 40. Widzę, że masz zamiłowanie do naprawdę trudnych tematów. Ale to dobrze, przynajmniej dzięki Tobie możemy dowiedzieć się, że takie książki funkcjonują i że niekiedy kryje się w nich naprawdę wiele ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawi mnie świat, fascynują ludzie, w każdych barwach i odcieniach. :)

   Usuń
 41. Prawda, kultura, okrucieństwo to motywy, które są istotne. Książka rzeczywiście perełka.

  OdpowiedzUsuń
 42. Na świecie jest zdecydowanie za dużo dobrych książek - moja lista „do przeczytania" wydłuża się z każdym dniem! Świetna recenzja - tytuł zapisuje w notesie!

  OdpowiedzUsuń
 43. Bardzo lubię ksiązki o tematyce wschodu. Chętnie po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 44. Zawsze zastanawiałam się jak one tam żyją, podobno wcale nie jest tak jak media kreują.

  OdpowiedzUsuń
 45. Mimo, że jest to temat bardzo ważny, sama nie potrafię czytać książkę o takiej tematyce. Zbyt mocno biorę sobie do serca historie kobiet i dziewczyn wschodu, a moją złość na tamtejszych mężczyzn przeważnie nieświadomie przenoszę na Ukochanego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sięgam po takie książki, ale właśnie raz na jakiś czas, staram się wówczas kilka z nich przeczytać.

   Usuń