sobota, 11 lutego 2017

ZDUMIEWAJĄCY POWRÓT NORY WELLS Virginia Macgregor 40/2017

"Przygody nie mają początków, ani końców i nie chodzi w nich o wyjazdy ani przebywanie w jednym miejscu. Przygody trwają bezustannie, w każdej sekundzie życia. Trzeba tylko otworzyć oczy, aby to dostrzec."

Mega dawka emocjonalnego zaczytania. Powieść od początku do końca trzyma czytelnika w napięciu, każde słowo czy czyn któregoś z głównych bohaterów w znaczący sposób rzutuje na przebieg akcji. Odkrywana prawda, schowana za wieloma warstwami starych i nowych kłamstw, gwałtownie przebija się na powierzchnię. Autorka nie zwalnia dynamicznego tempa akcji, zagęszcza intrygujące zdarzenia, podrzuca ciekawe elementy trudnej do ułożenia układanki.

W zasadzie nie ma chwil wytchnienia, nie opuszcza nas mieszanka niepewności, niepokoju, przejęcia, wzruszenia, zrozumienia, złości i oburzenia. Przyznam, że początkowo bardzo mi to odpowiadało, jednak z czasem stało się już nieco męczące, nieustanne prowadzenie czytelnika na najwyższych tonach, po krawędzi ekstremalnych uczuć, powodujące, że z jednej strony chcemy zrobić przerwę, aby umożliwić odpoczynek zmysłom, przestać dawkować wyzwalane emocje, ale z drugiej strony wyjątkowo zawiła intryga mocno nas pochłania, a chęć zaspokojenia ciekawości, jak dalej potoczy się akcja, co kieruje bohaterami, wciąż trzyma przy książce.

Sugestywnie, wnikliwie, przejmująco, opowiadana historia niezwykłej i mocno poplątanej relacji bliskich osób, będących w pewnym stopniu symbolem zmian zachodzących we współczesnych modelach rodzinnych. A przy tym uważne i poruszające spojrzenie na macierzyństwo, jego siłę, intensywność, barwy, blaski i cienie. Ukazanie, że każda decyzja wiąże się z określonymi następstwami, warto się nad nimi pochylić i wziąć pod uwagę, bo niektórych rzeczy nie da się już cofnąć, ani naprawić, pomimo najszczerszych chęci. Zagęszczenie skomplikowanych zależności, trudnych powiązań, niejednoznacznych układów, naprawdę robi spore wrażenie. A jednak nie gubimy się w tym złożonym i oryginalnym scenariuszu.

Właśnie ta wielowarstwowość, możliwość spojrzenia na sprawy z różnych perspektyw, zagłębienia się w przeżycia poszczególnych postaci, ich wątpliwości, dylematy, zaprzeczenia rzeczywistości, fascynująco przyciąga do powieści. Obserwujemy jak przywoływane echa przeszłości nadają nieoczekiwane brzmienie współczesnym wydarzeniom. Jak bardzo, w imię pozornego czynienia dobra, egoistycznych pobudek, ludzie są w stanie zaplątać się w skomplikowaną sieć kłamstw, zafałszowanych obrazów, niedomówień? Z czasem prawda staje się deficytem, czymś już prawie niemożliwym do uchwycenia i potwierdzenia. Jednocześnie trudno o wybaczenie sobie i innym.

Nora, opuszcza męża i dwójkę dzieci, pozostawiając jedynie kilka słów skreślonych na kartce z prośbą, aby jej nie szukać. Niespodziewanie, po sześciu latach, pojawia się z powrotem, jednak nic nie jest takie, jak było przed jej ucieczką, a może przed jej poświęceniem. Co popchnęło kobietę do opuszczenia rodziny? W jaki sposób potoczyły się jej losy z dala od najbliższych? Dlaczego właśnie teraz zdecydowała się znów wkroczyć w życie męża i córek? Jakie pojawią się następstwa tej decyzji? Z czym przyjdzie się zmierzyć wszystkim uczestnikom przybliżanej historii? Kto jeszcze zacznie odgrywać w niej kluczową rolę?

4.5/6 - warto przeczytać
literatura współczesna
data premiery: 09.02.2017

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

86 komentarzy:

 1. Myślę, że czytałabym tę książkę z prawdziwą przyjemnością. Lubię takie historie - nawet jeżeli nie dają czytelnikowi chwili wytchnienia. Podejrzewam, że "pochłonęłabym" ją w bardzo szybkim tempie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tempo zaczytania faktycznie było imponujące, w zasadzie bez przerw pochłonęłam powieść, jakże intrygująco rozgrywana fabuła. :)

   Usuń
 2. Nawet noe próbuję sobie wyobrazić, co byłoby w stanie sprawić, bym opuściła swoje dzieci😕 Powieść chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również trudno mi to sobie wyobrazić, ale i w prawdziwym życiu tak się dzieje. Mam nadzieję, że powieść Ci się spodoba, warta zagłębienia się w nią. :)

   Usuń
 3. Zaintrygowała mnie fabuła tej powieści, więc postaram się przeczytać. Mam nadzieję, że nie będę zmęczona emocjami, jakie ta historia wywołuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórzy tak właśnie lubię, trzymanie maksymalnego napięcia od pierwszej do ostatniej strony, bardzo empatycznie podeszłam do tematu, dlatego czasami przydałyby mi się chwile wytchnienia, ale moja czytelnicza niecierpliwość zwyciężała. :)

   Usuń
 4. Sześć lat to bardzo długo, musiało się zmienić mnóstwo rzeczy... zaciekawiła mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnóstwo w tej książce się dzieje, a autorka cały czas nam coś nowego podsuwa, naprawdę można się w tym zaczytaniu zatracić. :)

   Usuń
 5. Oj to książka i dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda na to, że może wciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że mamy bardzo podobny gust czytelniczny, ponieważ ja również czekam na tę książeczkę ;)
  Mam nadzieję, że okaże się tak fascynująca i elektryzująca jak piszesz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie jestem o tym przekonana. :) Satysfakcjonującego zaczytania. :)

   Usuń
 8. Czuję się mocno zaintrygowana i w przyszłości pewnie skuszę się na tę książkę. :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam ją w najbliższych planach, bo ebook czeka na mnie już na czytniku :) Kolejna, ciekawie zapowiadająca się historia i mam nadzieję, że tym razem również będę miała podobne, pozytywne odczucia :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czuję, że tak właśnie będzie. :) Intrygującego zaczytania. :)

   Usuń
 10. Twoja recenzja zachęca do przeczytania :) Tylko kiedy? :)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam takie książki, od których nie można się oderwać! Dopisuję ten tytuł do swojej listy!

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię takie pełne tajemnic książki. Ciekawa jestem historii Nory i być może kiedyś sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że czytanie tej książki okaże się bardzo interesujące. :)

   Usuń
 13. Jestem bardzo negatywnie nastawiona do kobiet opuszczających swoje dzieci. Już poczułam złość na tę Norę. Ciekawe, jakie będzie miała wytłumaczenie. Jeśli książka wpadnie mi w ręce, przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Intrygująca fabuła i piękna okładka - czego chcieć więcej? ;D Zapamiętam ten tytuł. ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z chęcią sięgnęłabym po tę książkę, zaintrygowała mnie. W dodatku okładka jest moim zdaniem prześliczna. Tytuł już trafił na moją listę książek do przeczytania.
  Pozdrawiam xx
  http://absolutnamaniaczka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez zwróciłam uwagę na okładkę, natychmiast powstała chęć przekonania się, co zawarto w książce. :)

   Usuń
 16. Książka zapowiada się bardzo interesująco. Jestem bardzo ciekawa, co spowodowało, że kobieta zostawiła rodzinę i jestem pewna, że książka niedługo pojawi się w mojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie bardzo zastanawiał aspekt, jak kobieta wyobrażała sobie powrót do rodziny oraz jak to przebiegało. :)

   Usuń
 17. Zapowiada się bardzo interesujące Pani Izabelo:)!

  OdpowiedzUsuń
 18. Cenię książki, które potrafią utrzymać czytelnika w napięciu od deski do deski. Pozycja zapowiada się iście intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jestem właśnie w połowie lektury i czuje się naprawdę zaskoczona pomysłem na rozegrane wydarzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo zaintrygowałaś mnie tym opisem fabuły. Do tego te emocje, wielowarstwowość, przekonujący sposób opowiadania - cóż, zapisuję tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł wart podania dalej, mnie książka bardzo się spodobała. :)

   Usuń
 21. Zapowiada się bardzo ciekawa lektura i do tego cudna okładka :)
  Zapraszam do siebie na konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka zdecydowanie ma w sobie to coś, co przyciąga czytelnika i nie pozwala się od niej oderwać. :)

   Usuń
 22. Lubię emocjonalne powieści, ale ten brak oddechu, to ciągłe trzymanie czytelnika na wysokich obrotach - nie wiem czy by mi to odpowiadało. Fabularnie książka wydaje mi się jednak ciekawa, więc całkiem możliwe, że się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy, jak lubisz, czasem potrzebuję chwile wytchnienia, zwłaszcza jak empatycznie wczuwam się w losy bohaterów. :)

   Usuń
  2. Mogłoby to być dla mnie za dużo, ale myślę, że spróbuję się jednak kiedyś przekonać czy rzeczywiście :)

   Usuń
  3. Satysfakcjonującego zaczytania i oczywiście wyczekiwać będę Twoich wrażeń. :)

   Usuń
 23. Pomysł na fabułę ciekawy choć jednak wolę książki, które pozwalają liczyć na choć odrobinę wytchnienia pomiędzy szalonymi zwrotami akcji. Swoją drogą skojarzyła mi się z "Domem Lalki" Ibsena, bo tam kobieta, która porzuca rodzinę też ma na imię Nora. Ciekawe, czy to celowe nawiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj tajemnice odsłaniają się jedna za drugą, patrzymy na nie z różnych perspektyw, wszystkie bardzo wciągające i interesujące, dopracowane w każdym szczególe. :)

   Usuń
 24. Tajemnica brzmi bardzo intrygująco i jestem ciekawa, jakie jest jej wyjaśnienie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy każdej z powieściowych postaci czeka na czytelnika niespodzianka. :)

   Usuń
 25. Bardzo intrygująca pozycja :) już pierwsza zajawka działa zachęcająco. Jak tylko znajdę odrobinę czasu, muszę wreszcie coś poczytać! :)) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo zachęcająca recenzja, jestem pewna, że sięgnę po tę książkę. Jeśli jest niepokojąco i emocjonalnie to w sam raz dla mnie ;)
  Pozdrawiam :)
  http://the-book-huntress-reviews.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 27. Uwielbiam wielowarstwowość, echa przeszłości i skomplikowane zależności- tytuł dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak czułam, że powieść może Cię zainteresować, ma wszystkie elementy, które tak bardzo lubimy. :)

   Usuń
 28. Ta Książka wydaje sie być tak bardzo na czasie.. Może nie do konca to sa moje klimaty, ale kto wie.moze jak znajdę ta książkę i bede mial czas, to sie zdecyduje na przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto po nią sięgnąć, mieć na uwadze, zapamiętać tytuł. Interesująca przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
 29. Dziękuję za recenzje, chętnie przeczytam, bo bliski jest mi temat relacji w zmieniającym się świecie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że książka dostarczy wielu czytelniczych wrażeń. :) Sympatycznego zaczytania. :)

   Usuń
 30. Ja bym się zapłakała, gdybym miała stracić 6 lat z życia moich dzieci :( Nie wyobrażam sobie zostawić męża i dzieci i tak po prostu wyjść, więc jestem ciekawa co kierowało bohaterką książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie byłoby u mnie, sama nie wiem, co by musiało się stać, aby pozostawić dzieci, jednak los różnie komponuje scenariusze życia. :)

   Usuń
 31. Odpowiedzi
  1. Intrygującej przygody czytelniczej i oczywiście czekam na wrażenia. :)

   Usuń
 32. Brzmi interesująco, do zapamiętania ... skoro trzyma w napięciu, to ma pewno szybko się czyta... mój jedyny problem później to przypalone garnki i powrót do rzeczywistości ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja często rezygnuję z jakiś obowiązków, aby móc cieszyć się przygodą z książką, a później nadrabiam je w szaleńczym tempie. ;)

   Usuń
  2. Bardzo mądrze! Nie porządek w życiu jest najważniejszy. Przed śmiercią nie będziemy raczej myśleć o przypalonych garnkach, tylko o tym, co nas zainteresowało, urzekło i wzbogaciło. :)

   Usuń
  3. Dokładnie tak, Agnieszka masz całkowitą rację. ;)

   Usuń
 33. Przyznam, że to, iż książka praktycznie przez cały czas pędzi na wysokich obrotach, wcale mnie nie odstraszyło. Wręcz przeciwnie. :) Od długiego czasu męczy mnie to, że żadna pozycja beletrystyczna nie potrafi mnie pochłonąć, zainteresować na tyle, żebym bez bólu przeczytała ją do końca. Myślę, że z tą książką będzie inaczej. Zapoluję na nią w miejskiej bibliotece w dziale "nowości", a może nawet zasugeruję jej zakup paniom bibliotekarkom. Dzięki za recenzję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intensywna podróż czytelnicza. :)
   Sympatycznego zaczytania. :)

   Usuń
 34. Relację Twoich wrażeń przeczytałam w wielkim napięciu, już teraz wstrzymując oddech, a w jakie wzruszenia może być brzemienna lektura? Lub... czy jakiekolwiek ominie. Uparcie poszukuję lektur porywajacych mnie w wir emocji o kolosalnym natężeniu, choć zazwyczaj wiąże się to własnie ze wzmiankowanym przez Ciebie zmęczeniem, paradoksalnie wyradzajacym się w dalsze uporczywe brnięcie przez kolejne strony.

  Pytania, domykające rejestr Twoich wrażeń rozbudziły moją ciekawość, zwłaszcza w zespoleniu z obietnicą zanurzenia w wielogłosie powieści stanowiacej mieszaninę dynamiki i kondensacji następujących po sobie zdarzeń, skrajnych uczuć oraz tajemnic, których rozwiązywanie wiąże się z odkryciem pustego rezerwuaru prawdy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mocno przyciąga, w zasadzie przywołuje nas ta historia, każdy rozdział odkrywa noce tajemnice, przewartościowuje zdarzenia, zmienia nasze nastawienie do bohaterów. :)

   Usuń
 35. Od czasu do czasu lubię przeczytać takie "wciągające" książki, nie wymagające od czytelnika żadnego wysiłku intelektualnego, pod warunkiem, że są w bibliotece. Trzeba czasami trochę się rozluźnić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka mocno emocjonalna, właśnie pisałam, że nie ma w niej rozluźnienia, cały czas trzymani jesteśmy w napięciu.

   Usuń
 36. Zaciekawiła mnie bardzo Twoja recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć przyjemnego zaczytania. :)

   Usuń
 37. Zawsze mnie zastanawia, gdzie Ty wynajdujesz te książki! :) Super, że u Ciebie często można znaleźć takie lektury, których nigdy nigdzie nie widziałam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szperam po wielu gatunkach i to moje nienasycenie czytelnicze. :) Sięgam po nowe publikacje, ale nie zapominam też o tych dawnych, których wcześniej nie spotkałam. :)

   Usuń
 38. Zapowiada się ciekawie. Niech no tylko wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 39. W końcu jakaś odskocznia od tego, co czytam na innych blogach. Uwielbiam takie pełne emocji książki. Z reguły to mnie właśnie zniechęca do beletrystyki - że jest dla mnie zbyt nudna i w ogóle nie potrafię się w nią wczuć. Myślę, że tym razem mogłoby być inaczej, dlatego jak dokończę swój stosik, to na pewno skuszę się na tę pozycję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam zatem na Twoje wrażenia po zapoznaniu się z książką. :)

   Usuń