środa, 8 lutego 2017

BRACTWO ŚMIERCI J.D. Robb 38/2017 (Nora Roberts)

OBLICZA ŚMIERCI tom 42

[PRZEDPREMIEROWO]

"Teraźniejszość jest sumą tego, co się wydarzyło w przeszłości." Thomas Carlyle

Lekkie i przyjemne zaczytanie w kryminalnym tonie, niewymagające mocnego zaangażowania czytelnika w śledzenie wątków intrygującej fabuły, gdyż w zasadzie wielu aspektów domyślamy się już w połowie książki, później bardziej koncentrujemy się na sensacyjnym przebiegu zdarzeń. Lektura na sympatyczny relaks podszyty dreszczykiem, detektywistyczną zagadką i romansową nutą. Powieść czyta się w szybkim tempie, dość dynamiczna akcja, sporo odniesień do najciemniejszych cech natury człowieka, bezwzględności, brutalności i sadyzmu. Ukazuje, jak potężną i niszczycielską siłą mogą być tłumione latami dramatyczne wspomnienia, pragnienie zemsty, obsesja i zmowa milczenia. Tam, gdzie nie funkcjonuje sprawiedliwość, rodzi się agresja, przemoc i bezprawie. Opisywana historia uwzględnia aspekty poprzednich tomów, nawiązuje do znanych wcześniej bohaterów i postaci, jednak każdy z nich można czytać niezależnie od siebie.

Kamienica odziedziczona po dziadkach przez dwóch kuzynów staje się kością niezgody w rodzinie. Dennis Mira, wykładowca i naukowiec, chce za wszelką cenę zatrzymać wart wiele milionów budynek, bo taką złożył przysięgę poprzedniemu właścicielowi. Natomiast Edward Mira, były prawnik, sędzia i senator, obecnie stojący na czele zespołu doradców politycznych, niezwykle wpływowa osoba, wbrew zastrzeżeniom brata umawia się z agentem nieruchomości, aby dokonać transakcji sprzedaży. Podczas spotkania dochodzi do napaści na Edwarda, której świadkiem staje się Dennis, również odnoszący obrażenia. Po zniknięciu senatora do śledztwa wkracza ambitna i dociekliwa porucznik nowojorskiej policji Eva Dallas. Wspomaga ją partnerka Delia Peabody, profilerka Charlotte i mąż Roarke. Niestety, dochodzi do brutalnego morderstwa, a niebezpieczeństwo zaczyna zagrażać kolejnym prawdopodobnym ofiarom. Rozpoczyna się wyścig z czasem i sprytnym oprawcą. Stopniowo wyłaniają się typowani podejrzani i ewentualne motywy ich działań. Jednak, czy uda się na czas dotrzeć do prawdziwej tożsamości mordercy?

"Obsesja i śmierć" tom 40

4/6 - warto przeczytać
kryminał
data premiery: 09.02.2017

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

44 komentarze:

 1. Norę Roberts czytałam swojego czasu namiętnie, ale jako autorkę romansów. Po kryminał jeszcze nie sięgałam. Jakoś nie mogę jej po tych schematycznych romansidłach przełożyć na dobry kryminał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele zależy od nastroju, potrzeby chwili, mnie w każdym razie dobrze się czyta te kryminały, może nie są zachwycające, ale dają mi to, co w danym momencie poprawia mi nastrój. :)

   Usuń
 2. Lekkie kryminały to jeden z moich ulubionych gatunków literackich :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Eve Dallas i Roarke, zawsze jest ogień ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie po drodze mi z tą autorką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jej romansach nie odnajduję się, ale w kryminałach jak najbardziej, choć jakby wyciąć z nich właśnie te elementy romansu, znacznie by zyskały. :)

   Usuń
 5. Bardzo lubię twórczość tej autorki :) bardziej jednak podobają mi się jej kryminały niżeli romanse... Z chęcią znów po jakiś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię cykl "In death" i właśnie czekam z niecierpliwością na przesyłkę z tą książką. Miło wiedzieć, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś tak człowiek się do tych kolejnych tomów przywiązuje, czytanie ich zostawiam po bardzo męczącym dniu, wówczas potrafią dać mi potrzebną rozrywkę detektywistyczną. :)

   Usuń
 7. Kiedyś nie byłam fanką kryminałów, ale ostatnio czytam je coraz chętniej! Zapisuję na swoją listę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jakoś tak od małego lubię kryminały, może dlatego, ze w domu zawsze ich było sporo, bo tata lubił po nie sięgać. :)

   Usuń
 8. Rzetelna, ciekawa recenzja. Czytałam i polecam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka paskudka, ale napisałaś tak bardzo ciekawie, że jestem zainteresowana:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie okładki w tej serii takie są, po pierwszym wrażeniu człowiek już do nich przywyka. :)

   Usuń
 10. Jak ja uwielbiam Norę Roberts! Ta autorka ma talent do wielu gatunków literackich, więc jestem pewna, że i tutaj bym się nie zawiodła. Nie ma nic lepszego jak dobra, wciągająca powieść z wątkiem kryminalnym w tle, ale jednocześnie nie zajmująca tak bardzo. Do kawy i pod kocykiem - najlepsze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, taki przyjemny relaks, przerwa między bardziej wymagającymi książkami. :)

   Usuń
 11. To już tyle tomów? :O A ja miałam w planie przeczytać całą serię... No tak, kiedyś to zrobię :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja powracam do tych wcześniejszych i nawet nie przeszkadza mi to, że nie po kolei po nie sięgam. :)

   Usuń
 12. W życiu okładka by mnie nie zachęciła :D raczej nie przepadam za kryminałami ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Trochę nie mój klimat, ale kto wie za czas jakiś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla Ciebie to ja już szykuję propozycję z gatunku fantasy, już za kilka dni wstawię ją na blog. :)

   Usuń
 14. Nie przeczytałam jeszcze żadnej książki Nory Roberts! Nazwisko oczywiście kojarzę, wiem, że od lat pisze coś namiętnie, ale jakoś nigdy nam nie było po drodze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypadkowo sięgnęłam po kryminał w jej wykonaniu, trafiłam na bardzo dobry tom i teraz już poznaję kolejne odsłony serii. :)

   Usuń
 15. Nie lubię Evy Dallas i nie mam chęci na kolejne powieści z jej udziałem :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie lubię jak w połowie książki wiadomo co i jak..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej historii akurat szybko się domyśliłam, zepsuło to nieco zabawę, ale czasem tak bywa. :)

   Usuń
 17. 40 tom? Chyba się przeraziłam, bo twórczość autorki cały czas jest przede mną. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 42, ale kto by liczył przy tej ilości. :) Zapisuję, aby nie sięgnąć drugi raz po tę samą kryminalną przygodę. :)

   Usuń
 18. Ja ostatnio wciągam się w kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Norę Roberts kojarzyłam z innym gatunkiem literackim, ale ta książka brzmi ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 20. Wprawdzie opowieści detektywistyczne nie pociagają mnie zanadto - może jeszcze nie dojrzałam - lecz pociaga mnie rdzeń przedstawionej powieści, próba zgłębienia mrocznej strony ludzkiej natury, magnetyzujaca swą porażającą mocą siła brutalności i eksplozja zadawnionych waśni...

  To z pewnością zajmujaca historia. :)

  Cytat otwierajacy recenzję znów uświadomił mi przenikanie się perspektyw czasowych i kołowanie naszego życia oraz widmo podjętych niegdyś decyzji. Dziękuję najserdeczniej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieści kryminalne lubiłam od zawsze, czytał je mój tata, więc pewnie dlatego szybko po nie sięgnęłam, aby mieć kolejny temat do rozmów z nim o książkach. :) Dziś także jestem nimi zafascynowana, zmieniają się ich formy, klimaty, podlegają rozbudowie, ale i te pisane w klasycznym stylu mocno wciągają w swój detektywistyczny świat. :)

   Usuń
 21. Izabelo, to urocze i zarazem wzruszające, że ten gatunek stał się pogłębieniem płaszczyzny porozumienia między Tobą, a Twoim Tatą :) To zachwycające i intrygujące, skąd biorą się nasze czytelnicze preferencje i przyznaję, że ta pochodzenie naszych gustów lekturowych (lecz nie tylko) nigdy nie przestanie mnie intrygować.

  Wskazane przec Ciebie ewnętrzne zróżnicowanie kryminału chyba skutecznie przegoni moje obawy co do jego schematyczności <3 Więc może nie doścignę Twoich osiągnięć w tej dziedzinie, lecz za to znajdę w Tobie, jako wytrawnej znawczyni znakowmitą Przewodniczkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od każdej napotkanej osoby bierzemy coś dla siebie, zwłaszcza jeśli traktujemy te osoby, jakie nasze autorytety. Dobrze napisany kryminał dostarcza sporo satysfakcjonującej rozrywki czytelniczej. :)

   Usuń