niedziela, 14 maja 2017

ZIEMIA KŁAMSTW Anne B. Ragde

SAGA RODZINY NESHOV tom 1

"(Norwegowie) ...siedzą, gapiąc się na biedę, i w samozadowoleniu cieszą się swoim umiarkowaniem, wstydzą się głośno śmiać, wstydzą się radować z dobrego jedzenia i ze wszystkiego, co wnosi w życie trochę przepychu i przyjemności.”

Książka bardzo mi się spodobała, niesamowicie wciągnęła, dostarczyła intensywnych emocji w głęboki, wnikliwy i długo wybrzmiewający sposób. Przeżywałam ją mocno i z wielką satysfakcją. Wspaniale było podążać za wciągającą fabułą, podaną w pięknym i ujmującym stylu, wspartym ogromną wrażliwością, wyczuciem, delikatnością, i jakby na przekór smutnym barwom życia członków rodziny Neshov, również nadzieją, optymizmem i wyważonym humorem. Oczarowały mnie dialogi, autorka wiele odsłania z norweskiej obyczajowości, surowego społecznego klimatu, zwykłej i uniwersalnej ludzkiej mądrości. Sugestywne opisywanie odczuć i myśli bohaterów, jednak pozostawienie również mgiełki skrytości i zagadkowości otulających poszczególne osoby.

Postaci rewelacyjnie sportretowane psychologicznie, nie ma dwóch takich samych, każda z innym bagażem doświadczenia życiowego, odmienną perspektywą postrzegania świata, a także przekonującą osobowością. Rewelacyjnie wnika się w ich mentalności, charaktery, wzorce zachowań i przyzwyczajeń. Margido, właściciel zakładu pogrzebowego w Trondheim, bardzo samotny, zanurzony w rytuałach i perfekcjonizmie. Erlend, zajmujący się aranżacją witryn sklepowych, homoseksualista, będący w szczęśliwym związku z Carlem, mieszkający na stałe w Kopenhadze. Tor, hodowca krów i świń, całkowicie zdominowany przez matkę i jako jedyny z nią mieszkający. Torunn, córka Tora, asystentka weterynarza i współzarządzająca kliniką zwierząt. Ciekawe spojrzenie na aspekt określania własnej tożsamości, przeżywania samotności, docierania do istoty pragnień, odwołania do rodzinnych tradycji, podążania tropem wspomnień czy podporządkowania się wytycznym seniorki rodu.

Ktoś początkowo nieakceptowany i brutalnie odrzucony, pod wpływem zaistnienia nowych okoliczności, nieco z przypadku, a także w wyniku nasilającej się potrzeby wewnętrznej, zaczyna rozjaśniać czarne chmury scenariuszy ludzkich losów w rodzinie Neshov. Zastanawiające, jak pozornie bliskie, choć całkowicie obce sobie osoby, od lat jedynie sporadycznie kontaktujące się ze sobą, pod wpływem tragicznego impulsu, powoli odzywającej się głęboko skrywanej latami tęsknoty, odrobiny istniejących, lecz jeszcze niedefiniowalnych wyrzutów sumienia, nagle zaczynają nawiązywać cieniutką nić porozumienia. Nieśmiało, niepewnie, zachowawczo i lękliwie, ale jednak we właściwym kierunku. Nieprzychylność nabiera spokojniejszych barw, odraza łagodzona jest przez zrozumienie, zaś szorstkość zmienia się w serdeczność.

Przyznam, że zafascynowało mnie docieranie w takiej formie do złożonych zależności i niejednoznacznych relacji między członkami rodziny, poszukiwanie ukrytych pod warstwą upływających lat przyczyn chłodu i obojętności. Jak wiele, a zarazem niewiele, potrzeba, aby zacząć porządkować otaczającą nas najbliższą rzeczywistość. I jeszcze to niesamowite zakończenie, które wprawia w zdumienie, zaskakuje, lekko szokuje, lecz jak idealnie spina wszystko klamrą tajemnicy. Porywająca powieść, pełna napięcia, pierwszorzędnego realizmu, ujmującego szyku, nie chce się jej wypuścić z rąk, jedna z tych, które trwać by mogły jeszcze przez wiele stron. Z niecierpliwością wyczekiwać będę drugiego tomu tej fantastycznej sagi.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna, 304 strony, premiera 08.05.2017 (2004), tłumaczenie Ewa M. Bilińska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa. :)

74 komentarze:

 1. Bardzo mi się podoba Twoja recenzja, z chęcią sięgnę po tą pozycję w księgarni. Akurat będzie jak znalazł na prezent dla mojej mamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka warta, aby uwzględnić ją w planach czytelniczych. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
  2. oj tak Bookendorfina potrafi zachęcić do książki jak nikt :-)

   Usuń
 2. Skandynawia rządzi, ostatnimi czasy. Pedantyczny właścieciel zakładu pogrzebowego, homoseksualist- stylista witryn, mamin synek -hodowca trzody I kręcąca całą rodziną seniorka ? Interesujące spectrum osobowości, osadzone w zimnym I wycofanym społeczeństwie ?. Super recenzja, zachęciłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo książka ma w sobie to coś, co tak magnetycznie przyciąga. :) Sympatycznego zaczytania. :)

   Usuń
 3. Oooo po ocenie twojej widzę, że jest genialnie, gdyż nie często jest prawie max :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że książka bardzo mnie wciągnęła, inteligentne i intrygujące zaczytanie. :)

   Usuń
  2. kiedy ktoś czyta tyle książek i daje jakiejś wysoką ocenę to można brać w ciemno ;-)

   Usuń
 4. Wow taka książka dająca mocne przeżycie to naprawdę coś, odskocznia od życia codzienności, niesamowita przygoda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść bardzo do mnie przemówiła, lubię takie właśnie skoncentrowanie na bohaterach, ich relacjach, ale przy tym niezapominanie o tworzeniu ciekawego klimatu. :)

   Usuń
 5. Myślę, że w każdej rodzinie są jakieś wewnętrzne konflikty- tym bardziej może to być bardzo ciekawa pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze byłam pod wrażeniem rodzin, które, pomimo rozsiania po świecie, potrafią trzymać bardzo bliskie relacje. :)

   Usuń
 6. Właśnie ten fragment Twojej recenzji ,, Jak wiele, a zarazem niewiele, potrzeba, aby zacząć porządkować otaczającą nas najbliższą rzeczywistość. Sprawił, jak bardzo chcę ją przeczytać. To coś dla mnie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten realizm, o którym piszesz. Jestem za :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się rewelacyjna saga w moich ulubionych klimatach:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z dużym prawdopodobieństwem przypuszczam, że powieść powinna Ci się spodobać, ciekawa jestem drugiego tomu sagi. :)

   Usuń
 9. Połączenie realizmu i napięcia mnie przekonuje. Lubię, gdy moje emocje zostają wystawione na próbę i mam nadzieję, że ta lektura mi to zapewni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale było delektować się tą powieścią, mam nadzieję, że i na Tobie wywrze mocne wrażenia. :)

   Usuń
 10. wczoraj skończyłam ją czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz sprawdzę jakie miałaś odczucia po zapoznaniu się z nią. :)

   Usuń
 11. Bardzo zachęcająca recenzja, może sięgnę po tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi świetnie, skandynawskie klimaty, doskonale zbudowane postacie, różnorodność... Tyle, że przyznam szczerze, że na razie chyba nie dam rady rozpocząć kolejnej sagi...

  OdpowiedzUsuń
 13. 5,5 - bardzo wysoka nota. Na pewno warta tej oceny

  OdpowiedzUsuń
 14. Naprawdę bardzo wysoko oceniłaś tę pozycję! Nie dziwię się, już sam opis brzmi intrygujaco! Ciekawie jest poznawać mentalność innych narodów, a skoro tutaj mamy tak dokładną analize psychologiczną to tym bardziej coś dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam kilka lat temu, pozostałe części też. "Ziemia kłamstw" jest najlepszą częścią, w kolejnych pojawiły się dłużyzny, a i tłumaczka się nie popisała.
  Moją ulubioną postacią był niezaradny Tor. Bardzo go żałowałam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że z niecierpliwością wyczekuję kolejnych tomów, ciekawa jestem, jak to będzie dalej. :)

   Usuń
 16. Recenzja brzmi zachęcająco i gdyby nie nadmiar nieprzeczytanych książek, pewnie bym po nią sięgnęła 🙂

  OdpowiedzUsuń
 17. Oo, chętnie przeczytałabym coś w klimacie norweskim ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Izabelo, nie chciałam, by zapis Twoich wrażeń czytelniczych dobiegł końca - tak przekonująco i zachęcajaco opisałaś tę powieść, uświadamiając mi moją długą przerwę od sag i rozbudzając żywe pragnienie przeniesienia się do Norwegii. Chciałabym poznać natychmiast, już teraz członków rodziny Neshow, pewna, że nie będzie to znajomość przelotna, a autorska przenikliwość i umiejętność tworzenia portretów imponujących drobiazgowością i niemalże dotykalnością pełnokrwistych postaci przeniosą mnie do labiryntu człowieczych spraw. Ten tytuł nie może ulecieć w sfery niepamięci, więc natychmiast go utrwalam na mojej liście. Jestem oczarowana Twoją zdolnością do wskazywania kolejnych znakomitych, nęcących tytułów.

  Mam nadzieję, że już niebawem zawędruję na "Ziemię kłamstw". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta saga bardzo do mnie przemawia, wydaje mi się szczególna, inna, jakże nęcąca i wciągająca. Chciałabym jak najszybciej poznać kolejne jej odsłony. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 19. Przekonałaś mnie, a że urlop blisko to chętnie ją ze sobą zabiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię wyraziste postacie z ciężkim bagażem życiowych doświadczeń :) Wiesz jak człowieka zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Koniecznie przeczytam ;) Wydawnictwa powinny Ci płacić bo Twoje recenzje zawsze mnie przekonują
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fascynującego zaczytania. :) Pasja czytania jest niesamowitym doświadczeniem. :)

   Usuń
 22. O! Skandynawska saga, właśnie tego mi teraz trzeba. Lata temu zagłębiałam się w Sagę o Ludziach Lodu, do której, coby nie było, mam wielki sentyment. Ale miałam ochotę na współczesną wersję. A tu masz...
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że i ta saga może Cię wciągnąć. :) Pierwszy tom mocno mnie do siebie przekonał, zobaczymy, jak będzie dalej. :)

   Usuń
 23. Doskonały portret psychologiczny to jest między innymi to, czego szukam w powieściach! Tytuł sagi zapiszę, może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jak najbardziej warta uwzględnienia w planach czytelniczych. :)

   Usuń
 24. Brzmi interesująco, a zwłaszcza jeśli bohaterowie, bo to dla mnie ważne. A jak jest ze stylem pisarza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka ma piękny, ujmujący styl, wsparty ogromną wrażliwością, wyczuciem i delikatnością, tak jak napisałam. :)

   Usuń
 25. Bardzo chętnie przeczytałabym jakąś książkę w Skandynawskim klimacie, więc może sięgnę po "Ziemię Kłamstw" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęca, bo to naprawdę bardzo satysfakcjonujące zaczytanie. :)

   Usuń
 26. No kurczę, nie mogę tu wchodzić, bo niemal za każdym razem muszę coś dopisać do mojej listy, a niestety doba nie chce się wydłużyć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też wciąż za mało czasu na czytanie wszystkiego, co by się pragnęło. :)

   Usuń
 27. Fantastyczna recenzja, aż mam ochotę po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Po okładce od razu spodziewałbym się że to jakiś skandynawski kryminał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje pierwsze wrażenie również podążyło tym tropem. :)

   Usuń
 29. Jesteś cyba największą kusicielką ksiażkową w blogosferze i za to Cie uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo mnie zaintrygowała Twoja recenzja. Lubię takie złożone, niejednoznaczne relacje w powieściach. Zapisana na liście książek do przeczytania :) Oj ta lista się bardzo wydłuża po Twych recenzjach :) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ja to fantastyczne uczucie, że tyle przygód czytelniczych na nas czeka. <3

   Usuń
 31. Zbyt często recenzujesz książki "niedopasowane" do mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Ach, jak dobrze jest czytać tyle dobrego o powieści, która już czeka na półce :) Ciekawa jestem bohaterów i ich portretów psychologicznych, bo to jest element na który zwracam dużą uwagę. Czuję, że się w tej historii świetnie odnajdę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy tom mocno mnie zachęcił do zagłębienia się w całą serię, z niecierpliwością wyczekuję kolejnej odsłony. :)

   Usuń
 33. nie spotkałam się z tą książką, ale opis bardzo mnie zachęcił, postaci,pogłębione psychologicznie dobrze zbudowane, to bardzo ważna część powiesci

  OdpowiedzUsuń
 34. Zapowiada się ciekawie :) i jeszcze ten skandynawski klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Intrygująca książka! Klaudia J

  OdpowiedzUsuń