poniedziałek, 18 lutego 2019

WSPÓLNIK John Grisham

"Każdy chce uciec. W pewnym momencie życia każdy o czymś takim myśli. Zawsze wydaje się, że gdzieś daleko, nad morzem, albo w górach, jest piękniej. Że można zostawić za sobą problemy."

Przyznam, że bardzo dobrze bawiłam się czytając powieść, lubię solidnie przygotowane historie, przedstawione we wciągający i przekonujący sposób. Oczywiście, można zastanawiać się, na ile scenariusz zdarzeń ma podstawy realności, jednak umiejętnie budowane napięcie i atmosfera sensacji potrafią wkręcić w książkę, z uwagą śledzimy losy głównego bohatera, stopniowo odkrywamy motywy jego czynów, docieramy do złożonych zagadek i tajemnic. Podobała mi się konstrukcja powieści, mocne uderzenia na początku, efektowne incydenty w środku, wyśmienite zakończenie, za które podniosłam ocenę o pół stopnia, bo nie należy do typowo hollywoodzkich, a sprawiedliwości stało się zadość.

Dużo się dzieje, mnóstwo prawniczej przepychanki, zaskakujących zwrotów akcji, ale również satyrycznego spojrzenia na mankamenty i sprzeczności amerykańskiego systemu prawnego, kompromitującej, a nawet żenującej, pracy organów ścigania i służb bezpieczeństwa. Rewelacyjnie podciągnięty wątek starcia małomiasteczkowego prawnika z gigantem, ale kto się nim okazuje, to dopiero wynika w trakcie poznawania historii. "Wspólnik" potrafi trzymać w niepewności i niecierpliwości poznania, co dalej autor przygotował dla czytelnika, choć niektóre powtarzające się opisy było zanadto rozwlekane. Jeśli lubicie żmudne, ale dynamiczne, przecierania szlaków prowadzących do prawdy, akcje z dreszczykiem, ekscytujące przesłania, to książka powinna porwać i okazać się satysfakcjonującą rozrywką.

Patrick Lanigan, młody wspólnik w firmie prawniczej zatrudniającej specjalistów od ubezpieczeń i wypadków na morzu, ginie w wypadku samochodowym. Kilka tygodni później z konta firmy znika dziewięćdziesiąt milionów dolarów. Współpracownicy, media, policja i prywatni detektywi biorą udział w pogoni za mężczyzną, który najprawdopodobniej sfingował własną śmierć, zmienił tożsamość i wybrał nieznane miejsce na dalsze życie. Wreszcie ktoś wpada na jego trop, pojawiają się doniesienia o jego złapaniu, a lawina pogłosek i plotek osiąga kulminację. Jednak dopiero teraz rozpoczyna się prawdziwa gra w utajanie informacji, manipulowanie faktami, wpływanie na opinię publiczną i imanie się sztuczek prawniczych. Kto zostanie zwycięzcą, a kto przegranym? Czy misternie utkany plan bazujący na oszustwie i zdradzie uda się zrealizować? Który z wielu możliwych scenariuszy okaże się tym ostatecznym? Zemsta miesza się ze zdradą, spryt z głupotą, determinacja z poddaniem. Inne spotkania z powieściami Johna Grishama opisane na blogu to "Demaskator", "Ława przysięgłych" i "Bar pod Kogutem".

5/6 - warto przeczytać
thriller prawniczy, 446 stron, premiera 06.02.2019 (1997), tłumaczenie Anna Esden-Tempska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

27 komentarzy:

 1. Wydaje sie ciekawa, ale najbardziej podoba mi się to ze jest dobrze przygotowana. To zawsze oznacza świetną przygodę czytelniczą :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. No więc mam kolejną książkę do listy książek które chcę przeczytać - oby starczyło mi życia na nie wszystkie ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam, ale pewnie przeczytam, bo lubię książki tego autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam chyba tylko dwie, więc chętnie poszerzę swoją wiedzę.

   Usuń
 4. Kiedyś bardzo często sięgałam po powieści prawnicze amerykańskich autorów, teraz czytam więcej polskich powieści, ale widzę że Wspólnik wart jest uwagi i powrotu do wczesniejszych czytelniczych upodobań

  OdpowiedzUsuń
 5. John Grisham pisze świetne książki prawnicze :) Jego ksiązki można polecać w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nasze prawo jeszcze więcej ma totalnie nuedorzecznych odniesiem. Starcie Dawida z Goliatem mnie przyciaga na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa recenzja. Pozdrawiam i zapraszam www.zaczytanaemigrantka.eu

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi zachęcająco, aczkolwiek to nie lektura dla mnie. Choć może kiedyś dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. czytałam coś podobnego Grishama, w sumie to mogłabym wrócić do tego autora... brzmi nieźle!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo spodobał mi się cytat wprowadzający. Taki życiowy. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nooo 🤔 może być bardzo ciekawa- przyznaję

  OdpowiedzUsuń
 12. Przekonałaś mnie, z przyjemnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora! wstyd...

  OdpowiedzUsuń
 14. Wprost uwielbiam, kiedy trochę się dzieje. Wtedy wiem, że w jakimś stopniu nie będzie wiać nudą i będę siedzieć skupiona aż do ostatniej strony, by nie przegapić żadnego wątku. Przecież nie chcę przeoczyć faktów, które mogłyby mnie naprowadzić na prawidłowy trop (gdzie i tak niekiedy kończy się to w ten sposób, że autor zaskakuje mnie czymś, czego za nic się nie spodziewałam). Nie lubię jednak zbędnego rozwlekania poszczególnych wątków. To tak, jakby ugotować zupę pomidorową i jeść ją przez tydzień na obiad – z początku cudownie, gdzieś pośrodku odczuwa się już lekki wstręt, by pod koniec ją żywnie znienawidzić i nie umieć na nią patrzeć. Cóż, ciekawe jak ja bym odebrała tę książkę... ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Może się na nią skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię książki Grishama, więc i po tę historię sięgnę z przyjemnością. A to, że każdy na różnych etapach swojego życie ma ochotę uciec gdzieś od wszystkiego i wszystkich może przytrafić się każdemu z nas i chyba nie należy do rzadkości. Tylko czy ty rozwiąże nasze problemy?

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię tego typu tematykę. Jeśli książka trafi w moje ręce, chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 18. O, dawno nie czytałam nic z twórczości tego Pana :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zwrócę uwagę na tego autora :) brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie czytałam niczego z twórczości tego autora, ale po twojej recenzji chętnie sięgnę po "Wspólnika", gdy tylko trafi w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Wydaje się być świetna! Przy okazji przypomniał mi się serial Casa del Papel :)

  OdpowiedzUsuń
 22. To już klasyk, jeśli chodzi o thrillery prawnicze - i zawsze chętnie wracam do tego autora, od czasów nastoletnich :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Autora znam tylko ze słyszenia, nic jego autorstwa nie czytałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo lubię filmy na podstawie książek Grishama, a tą książkę chętnie bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 25. W ciemno można czytać po tym opisie, brzmi doskonale

  OdpowiedzUsuń