wtorek, 6 grudnia 2022

WIELKA KSIĘGA MARSA

WSZYSTKIE OBSESJE NA PUNKCIE CZERWONEJ PLANETY

MARC HARTZMAN

„Ziemia jest kolebką rasy ludzkiej, ale ludzkość nie może w niej pozostać na zawsze.” Konstantin Ciołkowski

Nietypowa literatura popularnonaukowa, ale nie ulega wątpliwości, że wiele można się z niej dowiedzieć o Marsie, a zwłaszcza o fascynacji człowieka, niemal obsesji, na punkcie tej planety. Marc Hartzman stara się zebrać wszelkie informacje, które tworzą obraz „ognistej gwiazdy”, kształtują świadomość ludzką od czasów starożytnych do współczesności, segreguje i przedstawia w przyjaznej formie narracji. Historia postrzegania Marsa jest wyjątkowo barwna i wyjątkowa, silnie oddziałująca na wyobraźnię i popkulturę. Tajemniczy wygląd planety, wykreowani mieszkańcy, podsycane wieści o nawiązaniu kontaktu z obcymi, świadczą o próbach poznania, zrozumienia, nadzwyczajnej ciekawości. 

Autor nie stroni od humoru w narracji, przytacza mnóstwo ciekawostek, wyłapuje osobliwości, ale również objaśnia technologiczny pęd spojrzenia na Marsa w ramach łazikowych misji. Wkracza w przyszłość w ujęciu wizji wizyt człowieka na Czerwonej Planecie, a nawet zamieszkania na niej. Wszystko uzupełnia bogata oprawa graficzna. Mnóstwo ilustracji, rycin, zdjęć, map, plakatów, dokumentów, cytatów i wycinków gazet. Czytelnik zgrabnie porusza się po książce, wielokrotnie uśmiecha, podchwytuje świadectwa, dziwacznej, aczkolwiek zrozumiałej pasji poznania Marsa. Przyjemnie spędzony czas w ziemskiej i marsjańskiej scenerii rozpalania ludzkich umysłów i bujnej fantazji. A nic tak nie popycha nauki jak dynamiczna pogoń za odkrywaniem obrazów przypuszczeń, domysłów i imaginacji. Zerknij na pozostałe książki z pasjonującej serii bo.wiem, z kategorii #nauka, zaprezentowane na Bookendorfinie: "Teorie spiskowe", "Ryby mają głos", "Niedostosowani", "Najlepiej spożyć przed", "Prawdziwe fałszerstwa", "Motyle", "Supernawigatorzy", "Ukryty geniusz", "Szarlatani", "Homo hapticus", "Pierwsze znaki", "Mikrobiom", "Magia bioinżynierii", "Geniusz ptaków", "GPS mózgu".

4.5/6 – warto przeczytać
literatura popularnonaukowa, 254 strony, premiera 30.11.2022 (2020)
tłumaczenie Magdalena Rabsztyn-Anioł
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

3 komentarze:

  1. Nie czytuję takich książek, ale ktoś kto interesuje się astronomią z całą pewnością będzie zadowolony.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam wcześniej o tej lekturze. Raczej będę polecać ją dalej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że fajnie byłoby poznać kilka ciekawostek z tej książki. Ostatnio staram się w miarę możliwości sięgać po takie książki

    OdpowiedzUsuń