piątek, 23 grudnia 2022

CZY KTOŚ TAM JEST?

DARA Ó BRIAIN

"W dziejach Ziemi liczących 4,5 miliarda lat zaledwie od 50 lat zamieszkujące ją zwierzęta są na tyle inteligentne, by zrozumieć istotę kosmosu, by szukać w nim obcego życia..."

Kiedy całkowicie pochłonęła mnie i moją młodzież "Niezwykła nauka. Ukryty świat" wiedzieliśmy, że każdy tytuł zaproponowany przez Darego Ó Briaina znajdzie się w naszej domowej bibliotece. Podobne wrażenia odnieśliśmy po zapoznaniu się z "Czy ktoś tam jest?". Rewelacyjnie przygotowana książka dla młodego odbiorcy, w pełni dostosowana stylem narracji i wyborem poruszanych wcale niełatwych zagadnień naukowych. Zainteresuje początkujących pasjonatów nauki, chociaż mam wrażenie, że bardziej zaawansowana w zdobycze nauki młodzież również chętnie się w nią zagłębi. Czysta przyjemność poznawania, wypełniona po brzegi ciekawymi informacjami z otaczającego nas świata, ze spojrzeniem na bliski i daleki kosmos, w którym wiele dzieje się, choć nie możemy tego dostrzec. Narracja bazuje na kapitalnym poczuciu humoru. Nie ma opcji, aby przy tak zabawnie podanej wiedzy, nie dać się wciągnąć, wręcz nie przyssać się do książki.

Zapoznawaliśmy się rodzinnie z publikacją podczas jednego posiedzenia, trzysta stron, ale duża czcionka i bogata oprawa graficzna. Dara Ó Briain opracował tekst na wysokim poziomie. Trudne zagadnienia podał w prosty sposób, ułatwił natychmiastowe chwytanie najważniejszych przesłań. Przetworzył żargon naukowy w przyjazne sformułowania, trafiał do przekonania przejrzystymi wyjaśnieniami. Chciałoby się, by w szkołach lekcje prowadzone były w takiej formie i oprawie. Ilustracje zgrabnie dopowiadały, podsumowywały i uwypuklały istotne szczegóły, dowcipnie wskazywały na zadziwiające fakty. Byliśmy pod wrażeniem pierwszorzędnie wytworzonego efektu swobodnego pływania w wiedzy, elastycznego przenikania się dziedzin nauki. Autor zajrzał do gwiazd, planet, egzoplanet, pulsarów, komet, a nawet czarnych dziur, wyjaśnił jak powstały i czym się charakteryzują. Przybliżył różne paradoksy, równania, program SETI. Uczynił familiarnym atomy i fotony. Zagłębił się w zagadnienia ekosfery, heliosfery, atmosfery, pola magnetycznego. Przedstawił powstanie życia na Ziemi i poza układem słonecznym. Wszystko przeplótł wątkiem ewentualnego spotkania z pozaziemską inteligencją, jej poszukiwaniem i przypuszczalnymi wzorcami zachowań. Treść ubarwił fabularnym szlifem i mnóstwem ciekawostek pomagających w kojarzeniu i zapamiętywaniu materiału. Na końcu pozostawił miejsce na notatki czytelnika. Nie zapomniał o indeksie ułatwiającym szybkie wyszukiwanie wybranych terminów. Koniecznie umówimy się na spotkanie z jeszcze jedną książką autora, "Dalej niż niebo", przypuszczamy, że również nas zaangażuje. Takie propozycje czytelnicze edukują w przyjaznej i zabawnej formie.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, literatura popularnonaukowa, wiek 6+, premiera 23.03.2022 (2020)
twarda okładka, 304 strony, format 15,2cm x 19,1cm
tłumaczenie Patrycja Zarawska, ilustracje Luna Valentine
Tekst powstał w ramach współpracy z Szkrabajki.pl

7 komentarzy:

 1. Pan z okładki przypomina wróżbitę i byłam przekonana, że to właśnie o tym jest. No cóż. Ja i moje przemyślenia :p

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem przekonana, że, tak jak piszesz, jest to idealne wydanie do zapoznania się z nim w czasie rodzinnego spotkania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy w domu książkę Nauka Niezwykła i muszę przyznać, że jest świetna. Ten tytuł musimy dołączyć do naszej kolekcji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tego autora! Jestem ciekawa co nowego napisał, bo naprawdę świetnie tłumaczy zawiłe rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tej pozycji. To tytuł w sam raz na prezent dla jakiegoś młodego czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejną ciekawą pozycję nam tutaj prezentujesz. To ciekawa książka, idealna dla młodych ciekawskich.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki, które ułatwiają naukę są zawsze w cenie, szczególnie takie, które mają szansę spodobać się nie tylko nam, ale i naszym dzieciom lub naszej młodzieży :)

  OdpowiedzUsuń