sobota, 24 grudnia 2022

SPRZEDAM DINOZAURA

PAIGE WILLIAMS

„To, iż nasza planeta grzebie swoich zmarłych, jest czymś niesamowitym. To, że można odczytać jej historię w skamieniałościach jest rzeczą wspaniałą.” Kirk Johnson

Książka okazała się znakomitą przygodą czytelniczą, zupełnie nie spodziewałam się, że przyjdzie mi ją przeżywać w tak wciągającym stylu, niecierpliwością poznawania rozwoju sytuacji i towarzyszącym im okolicznościom. Paige Williams zrealizowała fantastyczny pomysł na opowiedzenie historii z paleontologią, a zwłaszcza jej ciemną stroną, w tle. Spoiwem było życie, pasja i aktywność zawodowa Erica Prokopi, poszukiwacza i handlarza świadectwami istnienia dinozaurów. Natomiast materiałem wypełniającym treść wnikliwe spojrzenie na prehistoryczne stwory od strony naukowej, kolekcjonerskiej i handlowej. Autorka szczegółowo podeszła do omawianej tematyki, poprzedzając opracowanie przeprowadzaniem licznych rozmów z głównymi i bocznymi podmiotami paleontologii, studiowaniem wielu dokumentów, co wiązało się z podróżowaniem po świecie w celu zdobywania informacji. Precyzyjnie wgryzła się w pogmatwany i złożony układ zależności między nauką, sztuką i biznesem. 

Zadziwiające, jak niejasne i wykluczające się bywają przepisy prawne na różnych kontynentach i w różnych krajach odnośnie chronienia i handlu dziedzictwa prehistorii. Wydawałoby się, że znaczące z wielu punktów znaleziska przyrodnicze powinny służyć dobru ogólnemu, a nie ograniczać się do środowiska naukowego, muzealnego lub kolekcjonerskiego. Podobnie, czy powinno się poddawać komercji coś, co odgrywa istotną rolę kulturową i estetyczną. W końcu, to właśnie skamieliny stanowią klucz do zrozumienia historii Ziemi i jej przyszłości. Williams prowadziła po wszelkich niuansach podziemnego świata skamielin w przyjaznej, sugestywnej i wyczerpującej narracji. Można było wiele się dowiedzieć, zaznajomić z życiorysami kluczowych postaci, poczuć ducha pasji, zajrzeć w głąb ciemnych układów obsesyjnych pragnień, zrozumieć różne punkty widzenia. Przybliżana historia Erica Prokopi to nie fikcja, a prawdziwe zdarzenia, miejsca i czas. Podobało mi się, tym bardziej, że weszłam w nieznany świat, a przy tym podchwyciłam sporo nawiązań około tematycznych, w tym mongolski klimat przeszłości i teraźniejszości. Inne książki z serii bo.wiem (w odsłonie Mundus) przybliżone na Bookendorfinie: "Lizbona: Królowa Mórz", "Na zawsze w lodzie", "Biblioteka w oblężonym mieście", "Kolekcjoner porzuconych dusz", "Farmaceuta z Auschwitz", "Ziemia dyktatorów", "Śmierć w lesie deszczowym", "Koń doskonały", "Za milion lat od dzisiaj. O śladach, jakie zostawimy".

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura faktu, paleontologia, 462 strony, premiera 25.11.2022 (2018)
tłumaczenie Aleksander Gomola
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

7 komentarzy:

 1. Tematyka tej książki jest ciekawa. Myślę że chętnie bym się jej bliżej przyjrzała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paleontologia jest jedną z tych dziedzin, w której przez cały czas można natrafić na jakieś nowe spostrzeżenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, archeologia długo miała dość nieciekawa historię (podobnie botanika czy zoologia). Różne artefakty były wręcz rozkradane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie brałam pod uwagę takiej książki, ale ta zapowiada się bardzo ciekawie. Muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla kogoś kto interesuje się tą tematyką, książka jest idealna. Ja niestety się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już sam tytuł jest ciekawy, a kiedyś chciałabym zostać archeologiem :) Bardzo chętnie przeczytam tę historie

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, choć obawiam się, że z tego wydawnictwa książka mimo wszystko mogłaby być dla mnie za trudna do czytania. Obecnie ciężko mi się na czymś poważniejszym skupić.

  OdpowiedzUsuń