czwartek, 22 grudnia 2022

DWUNASTU CESARZY

PRZEDSTAWIENIA WŁADZY OD STAROŻYTNOŚCI DO CZASÓW WSPÓŁCZESNYCH

MARY BEARD

„Cofnijmy się o dwa tysiące lat do cesarskich wizerunków ze starożytnego świata, które są punktem wyjścia dla tylu późniejszych kopii, wersji, imitacji i przeróbek.”

Znakomicie odnalazłam się w książce, spodziewałam się czegoś nieco innego, ale to, co otrzymałam, okazało się jeszcze lepsze. Nastawiłam się na powtórkę wiedzy ze starożytnej rzymskiej historii, a już po przeczytaniu pierwszych stron zorientowałam się, że nie tylko to pragnienie zostanie zaspokojone, ale również fantastyczne uwikłanie w kulturę, sztukę, literaturę, rzeźbę, malarstwo, media, numizmatykę i wiele innych obszarów ludzkiej kreatywności. Mary Beard szczegółowo przyglądała się trwającej nieustannie fascynacji starożytnymi cesarzami i imponującą rozmaitością ich portretów. Antyczne historie zawsze pobudzały wyobraźnię, przyciągały uwagę, wyzwalały pragnienia posiadania przedmiotów, w których przez stulecia wybrzmiewały ich echa, dzieje i klimat. Rzymskie dziedzictwo ukształtowało cywilizację i nadal inspiruje współczesnych, wciąż okazuje się warte pielęgnowania w pamięci. Wiele elementów imperialnej tradycji na trwałe zespoliło się z szeroko rozumianą kulturą, stało się jej integralną częścią, na stałe weszło do codzienności. Autorka znakomicie prowadziła po życiorysach rzymskich władców w oczach artystów, od starożytności po współczesność. "Dwunastu cesarzy" to wyjątkowa wciągająca i nieco inna niż zazwyczaj perspektywa znajomości z historią i sztuką. 

Dwunastu cesarzy jako trzon, pozostali jako uzupełnienie, opanowali masową i naukową wyobraźnię. Mary Beard przedstawiła dlaczego i jak wyrażało się zainteresowanie nimi. Bardzo ciekawym aspektem, do wielokrotnego poznawania i studiowania, okazały się narosłe z biegiem pokoleń wszelkie fantazje w interpretacjach, niejasne powiązania, osobliwe wyjaśnienia, błędne identyfikacje, osobliwe przekłamania, niewłaściwe przypisania, zamienione tożsamości, wyimaginowane nawiązania, nietrafne wnioski, źle odczytane teksty. Wiele opinii nosiło, a wręcz jeszcze cechuje się, pobożnymi życzeniami, pomijaniem faktów, kontrowersyjnymi założeniami, brakiem powiązań z historycznym pierwowzorem, zniekształconym znaczeniem, narastającą hybrydowością. Publikacja napisana w przyjaznym stylu, łatwo było się w nią zagłębiać, śledzić przytaczane przykłady, ciekawostki, anegdoty. Przyciągały świadectwa fałszerstw, podróbek falsyfikatów, pastiszy i niepożądanych implikacji, czy polityczne i religijne kontrowersje w sztuce, w tym nowożytnej. Znakomite podejście do rozmów o starożytnej historii, a w zasadzie o jej formowaniu i konfigurowaniu, a nawet przypasowywaniu i naciąganiu na przestrzeni wieków. Warto podkreślić bogatą oprawę graficzną książki, imponującą bibliografię, warte zgłębienia przypisy i ciekawy dodatek. Oczywiście, nie zabrakło przydatnego indeksu. Do kompletu proponuję zapoznanie się z "SPQR. Historia starożytnego Rzymu" tej autorki i "Religie Rzymu. Historia", którą Mary Beard napisała wraz z Johnem Northem i Simon Price, przybliżone na Bookendorfinie.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa, historia, 436 stron, premiera 22.11.2022 (2021)
tłumaczenie Norbert Radomski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

7 komentarzy:

 1. Na pewno nie czytałam nic podobnego, więc będzie to doskonała okazja by to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta pozycja myślę, że mogłaby spodobać się mojemu mężowi. Ja nie przepadam za takimi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 3. U ciebie na blogu zawsze znajduje ciekawe popularnonaukowe pozycje Dzięki za to i za tę recenzję

  OdpowiedzUsuń
 4. Ktoś kto interesuje się tą tematyką będzie ta książka zachwycony. Idealny pomysł na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 5. Po tytule spodziewałam się jakiejś literatury osadzonej w czasach chińskich cesarzy (nie pytaj dlaczego :D), ale jeśli to książka popularnonaukowa to nawet i lepiej!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka to encyklopedia wiedzy! Wow, jestem w wielkim szoku. Taki przekrój wiedzy jest fascynującą przygodą czytelniczą

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba kupię mojej drugiej połówce, bo ostatnio bardzo interesuje się taką tematyką.

  OdpowiedzUsuń