czwartek, 8 grudnia 2022

PLAYLISTA

SEBASTIAN FITZEK

KOLEKCJONER OCZU tom 3

„Jesteś więźniem we własnej skórze...”

Sebastian Fitzek należy do moich ulubionych autorów pozytywnie pokręconych thrillerów. Nigdy nie mogę być pewna tego, co zrodzi się w jego wyobraźni i w jakiej formie przedstawi pomysł na intrygę. Dlatego uważnie śledzę pojawiające się książki, tak aby nie pominąć żadną z nich, a księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl okazuje się świetnym miejscem do powiększania kolekcji twórczości tego pisarza. 

„Playlista” zaskoczyła muzycznym charakterem powieści, melodyjnym miksem atrakcyjnej zagadki kryminalnej, głośnymi dźwiękami cierpienia, rozpaczy i wołania o pomoc. Fitzek w naturalny sposób przybliża czytelnika do strefy mroku ludzkiej natury, potrafi być bezpośredni w opisach, koszmarny w interpretacji, może nieco nawet obrzydliwy, ale wszystko znakomicie służy podgrzewaniu wyobraźni i zagęszczaniu atmosfery. Początkowa scena, córki błagającej ojca o uwolnienie i reakcja mężczyzny na rozpaczliwe wołanie, powoduje, że ciarki przechodzą po plecach, a przecież, kiedy rozbije się ją na czynniki pierwsze, nie powinna wydawać się aż tak sugestywna. A takich przekonujących ujęć znajdujemy jeszcze kilka w fabule. Im więcej informacji zbieramy w ramach toku śledztwa prowadzonego przez bohaterów, tym bardziej wszystko staje się przerażające i pogmatwane. 

Można zarzucić Fitzekowi, że włącza do akcji mało realne incydenty czy okoliczności, chociażby zaangażowanie jednej z postaci w poszukiwanie zaginionej nastolatki, kiedy za trzy dni ma zgłosić się do więzienia w celu odbycia kary. Jednak mieszczą się one w dopuszczalnej do zaakceptowania strefie fikcji i duchem serii. Nie wierzymy w prawdziwość, ale znakomicie się przy tym bawimy. Tym bardziej, że dramatyczna przeszłość Alexandra Zorbacha staje się wiodącym podkładem muzycznym. Kolekcjoner Oczu wciąż bawi się z mężczyzną w morderczą ciuciubabkę, podgłaśnia głos bólu i desperacji, nie spuszcza z tonu wyścigu z czasem i odsuwaniem nieuniknionego, nie ogranicza tekstów życiowych piosenek i sensacyjnych zdarzeń. Koniecznie posłuchajcie piosenek stworzonych specjalnie do tego thrillera, połączenie literackiej i muzycznej przygody, powinno się wam spodobać. Inne spotkania z książkami Sebastiana Fitzeka: "Prezent", "W amoku", "Pacjent", "Noc ósma", "Lot 7A", "Odprysk", "Łamacz dusz", "Ostatnie dziecko", "Przesyłka", "Terapia", "Pasażer 23", "Auris".

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny, 320 stron, premiera 26.10.2022 (2021), tłumaczenie Magdalena Chrobok
Książkę „Playlista” zgarnęłam z półki „kryminały” w księgarni TaniaKsiazka.pl

3 komentarze:

  1. To są moje klimaty. Wiadomo ile jest przewidzianych tomów? Jeżeli jeszcze max 2 to chętnie skuszę się na tę serię.,

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam jeszcze świadomości premiery tej lektury, ale skoro to trzeci tom Kolekcjonera oczu to tym bardziej się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli udałoby mi się nadrobić wcześniejsze tomy to chętnie przeczytam ten

    OdpowiedzUsuń