piątek, 1 stycznia 2016

MIŁOŚĆ, SUTANNA I ŚMIERĆ Józef Popławski 1/2016

"Starość to prawie powtórzenie naszego wieku dziecięcego, to jakby miniony wczorajszy dzień."

Zastanawiałam się kilka dni temu jaką książką otworzę 2016 rok. Wypadło na "Miłość, sutanna i śmierć". Bardzo się z tego cieszę, bo powieść ma swój unikalny charakter, bardzo ciekawą fabułę, świetny pazur literacki i w dużej mierze oparta jest na faktach, co szczególnie wpływa na jej emocjonalne postrzeganie. To społeczno-obyczajowa opowieść, historia dwu miłości, dwupokoleniowa perspektywa, gdzie tło historyczne, odmienność czasów, umiejscowienie na polskiej wsi i w paryskim klimacie, odgrywają kluczową rolę.

Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Sploty ludzkich losów, przenikanie się życiowych wartości, przypadki determinujące scenariusze życia, trudne decyzje i ich długofalowe konsekwencje. Wszystko oplecione nicią historii, osadzone w społecznych realiach, gospodarczych uwarunkowaniach, wojennych zmaganiach i pragnieniu szczęśliwego życia. Miłość, namiętność, przyjaźń, niechęć, nienawiść i zdrada, czyli pełna gama ludzkich dramatów i tragedii, ale też nadziei i radości. Bohaterowie wywołują w nas silne emocje, chętnie śledzimy ich burzliwe losy, realizację marzeń, walkę o przetrwanie, szczęście i miłość.

Niezwykle malowniczo opisana polska wieś, jej ówczesny stan, zamiłowanie bohaterów do sadownictwa i ich ciężka praca. Zerkamy okiem na polską inteligencję. Autor w ciekawy sposób przedstawia reprezentantów kleru, ich przywary i słabości, niezgodność faktycznego obrazu z kreowanym wizerunkiem. Mamy okazję przyjrzeć się bliżej wątkom patriotycznym i sposobom rozumienia służenia ojczyźnie w pierwszej i na początku drugiej połowy dwudziestego wieku. Bardzo podobała mi się szczegółowość opisów, przypomnienie wielu wiejskich tradycji, dostosowanie języka powieści do ówczesnych czasów, precyzyjne umiejscowienie wydarzeń powieściowych w historii.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura obyczajowa

Data premiery: 30.11.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok. :)

5 komentarzy:

 1. Już od dawna wpędzasz mnie w czytelnicze kompleksy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niepotrzebnie, każdy ma swój styl i tempo czytania, jeszcze rok temu nie miałam czasu na czytanie w większym wymiarze. :) Sympatyczności w 2016! :)

   Usuń
 2. Jak literatura obyczajowa to coś dla mnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś nie przekonuje mnie ta fabuła, miałam okazję czytać coś podobnego i wcale mi się nie podobało

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o tej pozycji i w najbliższym czasie się na nią nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń