środa, 9 listopada 2016

CZAS POKAŻE Jeffrey Archer 298/2016

KRONIKI RODZINY CLIFTONÓW tom 1

"Czasami nie jest źle być pokrzywdzonym przez los... Niektórzy ludzie trwają przy nas w biedzie, inni nas opuszczają, a tylko garstka wybrańców zbliża się do nas, by zostać jeszcze lepszymi przyjaciółmi."

Pierwszy tom "Kronik rodziny Cliftonów" zapowiada interesującą sagę, opisującą niezwykle losy bardzo ciekawych bohaterów, wypełnioną intrygującymi i zaskakującymi zdarzeniami, wplatającą w fabułę tajemnice i sekrety, które niespodziewanie wymykają się spod kontroli, aby ujrzeć światło dzienne. Przenosimy się do Bristolu, miasta mocno związanego z portowym życiem, gdzie bieda i bogactwo przenikają się wzajemnie. Poddajemy się klimatowi lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku, międzywojennym nastrojom, uczuciu niepewności i niebezpieczeństwa. To czasy, kiedy trudno znaleźć pracę, wyżywić rodzinę, a co dopiero myśleć o zapewnieniu jakiegoś wykształcenia. Chyba, że jest się w uprzywilejowanej sytuacji, jako dziedzic właściciela linii żeglugowej, albo los obdarza wyjątkowym talentem znajdującym uznanie w oczach innych. Autor bardzo umiejętnie stopniuje napięcie, w odpowiednich momentach zawieszając akcję, wrzucając nowe incydenty, zdarzenia i przygody, rozbudowując profile pozytywnych postaci i czarnych charakterów, nadając im wieloraki i unikalny zestaw cech, zgrabnie nawiązując do prowadzonych równolegle wątków i poruszanych zagadnień, dynamizując akcję z wyczuciem i z różnych perspektyw. Styl narracji bardzo przyjazny i niezwykle wciągający, za nic nie chcemy odrywać się od książki.

Z narastającą ciekawością i zniecierpliwieniem zagłębiamy się w kolejne rozdziały książki, pragniemy poznać jak najwięcej faktów i przypuszczeń odnośnie Harrego Cliftona, syna dokera i kelnerki, którego przeznaczenie już od dzieciństwa wiedzie bardzo niepewnymi, lecz fascynującymi ścieżkami, naznaczonymi szczęściem i smutkiem, próbami wyrwania się z przygnębiającego i ponurego środowiska, dokonaniem czegoś wartościowego i znaczącego w życiu. Pomimo przeciwności losu i niesprzyjających okoliczności, młody chłopak wykazuje się wielką determinacją w walce o swoją przyszłość, odwagą w pokonywaniu trudności, świadomością konieczności brania steru życia w swoje ręce. To wzmacnianie własnej tożsamości, odnajdywanie swojego miejsca w świecie, uczenia się odpowiedzialności, nie byłoby możliwe, gdyby nie mądrość i życzliwość prawdziwie oddanych mu osób. Jednak Harry oprócz bliskich sercu i przyjaciół, ma również bardzo zakłamanego, perfidnego i niebezpiecznego wroga, który nie cofnie się przed niczym, aby skomplikować mu życie i wnieść w nie wiele bólu i cierpienia. Jak potoczą się mocno zagmatwane i burzliwe losy Harrego? Jakie niewiadome, wątpliwości, wzruszenia i namiętności będą mu towarzyszyć w wędrówce przez świat? Z jakich życiowych szans uda mu się skorzystać i wyciągnąć coś dla siebie? Przyznam, że z ogromną niecierpliwością czekam na kontynuację sagi, w której nie brakuje świetnej sensacji, kryminalnego wątku i romantycznej nuty, wciągnęła mnie w swój świat i to bardzo, wyśmienicie mi się ją czytało.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna
data premiery: 08.11.2011

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis. :)

Początek formularza Dół formularza

38 komentarzy:

 1. Takie wyczekiwanie na kolejne tomy jest męczarnią! Jasne, jeśli książka nie powaliła, to można podejść do tego na spokojnie, ale kiedy zaiskrzyło... ciężki los czytelnika!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uciekanie od losu i burzliwa ścieżka brzmią ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Im bardziej pogmatwane życie, tym więcej w nim zaskakujących elementów, których tak poszukujemy w powieściach. :)

   Usuń
 3. Kiedyś miałam okazję przeczytać drugi tom (nie zdawałam sobie wtedy sprawy, że to cześć cyklu) i to było przyjemne spotkanie z autorem, chociaż oczekiwania miałam trochę wygórowane :) Czasami myślę o tym żeby poczytać "Kroniki Cliftonów" od początku, ale też nie czuję jakiejś ogromnej motywacji :) Cieszę się jednak, że czujesz się usatysfakcjonowana lekturą i życzę, żeby kolejne spotkania z Archerem były równie udane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kolejne odsłony serii okażą się równie ciekawe. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 4. Lubie sagi rodzinne, a ta zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie wykreowany klimat, lekkie pióro, smykałka do wciągania czytelnika w opowiadaną historię, to robi wrażenie. :)

   Usuń
 5. Widzę, że rozpoczynasz kolejną emocjonującą serię :) Uwielbiam w literaturze klimat lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku więc czuję, że odnajdę się w tej pozycji. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dopiero od niedawna dobrze poczułam się w tym klimacie, wcześniej go unikałam, dobrze, że dałam się przekonać, wiele bym inaczej straciła. :)

   Usuń
 6. Obawiam się, że seria nie w moich klimatach, ale cieszę się, że trafiłaś na serię, która Cię wciągnęła. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy, jak potoczy się historia dalej, wiele sobie po niej obiecuję. :)

   Usuń
 7. Kolejna seria do koniecznego przeczytania :D te międzywojenne czasy kuszą jak nie wiem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię tę mnogość czytelniczych przygód, konieczność dokonywania wyborów, ale jak trafi się dobrze z książką, to wielka satysfakcja. :)

   Usuń
 8. Tak zachwalasz, że będę musiała znaleźć czas na tę książkę i na całą sagę, o ile kolejne części będą tak samo udane, jak ta. Sensacja i romantyczna nuta zdecydowanie mnie przekonują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor ma naprawdę wciągający styl, świetnie mi się tę książkę czytało. :) Pozdrawiam ciepło. :)

   Usuń
 9. Już okładka zapowiada niezwykły klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dawno nie czytałam nic z tej dziedziny. Po Twojej recenzji widzę, że czasem warto byłoby zrobić sobie odskocznie od ulubionych gatunków. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie urozmaicenia jak najbardziej pożądane, inspirujące i przynoszące czytelniczą radość. :)

   Usuń
 11. Chyba muszę sięgnąć po tą książkę :)
  http://bit.ly/2fApUYC

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja bardzo lubię tego typu powieści.
  Czekam teraz na publikację III tomu sagi "Krucze pierścienie" i też mnie skręca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też niecierpliwie wyczekuję trzeciej odsłony "Kruczych pierścieni", rewelacyjna fantasy. :)

   Usuń
 13. dzięki a pomysł na prezent urodzinowy!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jako prezent zawsze mile widziana. :)
   Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 14. Archer to akurat nie moje klimaty ale wiem, że ma grono swoich wielbicieli i całkiem ciekawy życiorys ;)
  Pozdrawiam
  Na planecie Małego Księcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się powieść bardzo spodobała, a spotkanie z echami przeszłości ma swój niewątpliwy urok, przynajmniej w takim wydaniu. :)

   Usuń
 15. Brzmi ciekawie, więc też chętnie dam się wciągnąć w ten świat. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej, że zakończenie pozostawia czytelnika w wielkim zaskoczeniu i podsyca ciekawość, co dalej z głównym bohaterem. :) Przyjemnego zaczytania! :)

   Usuń
 16. Bardzo lubię sagi i serie, ale ostatnio postanowiłam je nabywać dopiero wówczas, gdy są już wszystkie tomy wydane. Nie starcza mi cierpliwości by wyczekiwać na kolejne tomy:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też najbardziej lubię, kiedy wszystkie tomy czekają na półce na spotkanie, jednak często nie wytrzymuję i czytam na bieżąco. :)

   Usuń
 17. Wygląda na bardzo ciekawą książkę. Losy bohatera z pewnością możemy niejednokrotnie porównać do naszych. Przecież każdy z nas spotyka na swoich drodze ludzi życzliwych, skłonnych nam pomóc, ale także takich, którzy gotowi są nam wbić nóż w plecy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawiązania do naszych doświadczeń życiowych pomagają wczuć się w fabułę, czasami mamy ich sporo, kiedy indziej mniej, ale nie ulega wątpliwości, że scenariusze ludzkich żyć potrafią być naprawdę interesujące, dlatego tak chętnie sięgam po sagi. :)

   Usuń
 18. Po takiej recenzji nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po książkę i z nią spędzić listopadowe wieczory! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Odpowiedzi
  1. Autor potrafi wyczarować niezwykły klimat, wciągnąć fabułą i pozostawić z ciekawością, jak dalej potoczą się losy bohaterów. :) Zdecydowanie coś dla mnie. :)

   Usuń