sobota, 3 lutego 2018

MILCZĄCE DZIECKO Sarah A.Denzil

"Kiedy człowiek osiąga absolutne dno, czasami odnajduje siłę we własnej słabości."

Książka do pochłonięcia na jedno posiedzenie. Lekki i płynny styl narracji powoduje, że szybko wciągamy się w przybliżaną opowieść i nie chcemy oderwać się od niej. Nie przeszkadza spory wskaźnik przewidywalności, że zaledwie po kilku rozdziałach nasuwa się prawidłowe rozwiązanie zagadki, że główna bohaterka wydaje się oderwana od rzeczywistości, że właściwie daje się ubezwłasnowolnić na własne życzenie. Potraktowałam to jako fikcję literacką, która bardziej niż zazwyczaj naciąga ramy realizmu i prawdopodobieństwa, wpasowałam się w klimat thrillera i dobrze bawiłam się.

Pomysł na fabułę nie należy do oryginalnych, jednak został przedstawiony w ciekawej odsłonie. Intrygujące zapętlenia zdarzeń mają moc przyciągania uwagi. Różnorodne sylwetki powieściowych postaci, może nieco z przejaskrawionymi cechami i przesadnymi postawami, ale dzięki temu bardziej frapujące i silniej ubarwiające przybliżaną historię. Każda skrywa w swoim życiorysie tajemnice i sekrety. Miłośnicy dynamicznych rytmów nie będą narzekać, ale i osoby lubiące wczuwać się w emocje bohaterów też będą usatysfakcjonowani. Zaglądamy w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy, miejsca dostępne tylko psychopatycznym osobowościom, potrafiącym przybierać różne maski, ukrywającym prawdziwe oblicze, zdolnym do wyrządzania potwornych krzywd, stanowiącym bezpośrednie zagrożenie. Obserwujemy jak eskaluje zło, przybierając różne formy, wywierając wpływ na każdy aspekt życia ofiary, jej gorycz, żal, dojmujące poczucie straty i nieustanną podejrzliwość. A wszystko dzieje się w pozornie spokojnej, malowniczej, angielskiej wiosce, gdzie mieszkańcy znają się doskonale.

W powieści mamy kilku poszkodowanych, nie tylko dziecko, które zostało porwane, oraz matkę bezskutecznie poszukującą je przez dziesięć lat, jednak to właśnie oni najbardziej cierpią, zmuszeni stawić czoło mrocznej rzeczywistości. Sześcioletni Aiden ginie podczas powodzi, wszyscy przypuszczają, że utonął w rzece, lecz ciała nigdy nie odnaleziono. Jego matka, Emma, po kilku latach próbuje ułożyć sobie na nowo życie, wychodzi za mąż, spodziewa się dziecka. I wtedy Aiden powraca, milczący i wycofany, ponury i osowiały, niezdolny do porozumiewania się i opowiedzenia czegokolwiek o sobie. Jaka tragedia kryje się za nieobecnością, co przerażającego go spotkało, kto stoi za uprowadzeniem? I jeszcze walka nie tylko z osobistą traumą, ale także ze środkami masowego przekazu, które nastawione na sensację makiawelicznie naginają fakty do wysuwanych hipotez, wystawiają niesprawiedliwe opinie, nie liczą się zupełnie z odczuciami poszkodowanej rodziny. Jak w tym piekle i zamęcie odzyskać kontrolę nad własnym życiem?

4.5/6 - warto przeczytać
thriller psychologiczny, 368 stron, premiera 17.01.2018, tłumaczenie Grażyna Woźniak
Książkę "Milczące dziecko" zgarnęłam z półki "nowości".

48 komentarzy:

 1. Czasami trzeba sięgnąć dna, aby móc się z niego odbić. Losy i przeżycia osób, które doświadczają traumatycznych przeżyć wiążą się z nie łatwymi emocjami tak, jak i w recenzowanej książce. Myślę, że warto spędzić wieczór z tą pozycją czytelniczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przygoda z książką przekonała mnie do siebie, miałam co prawda pewne zastrzeżenia, jednak nie miały one istotnego znaczenia dla pozytywnego odbioru przybliżanej historii. :)

   Usuń
 2. Łał,niby nie mój gatunek do czytania ale po takiej recenzji chyba się skusze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet jeśli przewidywalna i przerysowana - i tak chętnie po nią sięgnę. To może być ciekawe studium ludzkiej psychiki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam ale myślę za na samotny wieczór, do przemyśleń i żeby mocno wciągnąć się w losy bohaterów . Chcetnie bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 5. Trudny temat, ale ja takie lubię. Chętnie zapoznam się z tą książką :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałam poznać tę książkę, ale odstrasza mnie to, że wielu rzeczy można się domyślić. W tego typu powieściach lubię właśnie nutę nieprzewidywalności i wynikającego z tego napięcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z jednej strony tak, masz rację, choć czasami wcale to aż tak mocno nie przeszkadza, zwracamy uwagę na coś innego. :)

   Usuń
 7. Smutna książka, ale i problem powazny...Dobrze ,że nie mam już małych dzieci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, próby przełożenia na rzeczywistość nie należałyby do łatwych.

   Usuń
 8. Bardzo intrygujaca ksiazka. Ogolnie nie lubie czytac o porwaniach, ale tutaj ciekawosc bierze gore ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wierzę, że to piszę, bo zazwyczaj nie lubię takich książek, ale.. chce to przeczytać! :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że mogłaby mnie wciągnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa recenzja, książki psychologiczne zawsze mnie wciągały :) Ciekawe czy dałabym radę przeczytać na raz? :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapisuję tytuł, od jakiegoś czasu poszukuje jakiegoś dobrego thrillera psychologicznego. Schematyczność mi nie przeszkadza bo niejednokrotnie przekonałam się że jeśli autor potrafi pisać to nie powinno to byc żadną przeszkodą a czasem wręcz przeciwnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, również w ten sposób do tego podchodzę. :)

   Usuń
 13. Takie książki bardzo lubię, dlatego nie mogę przejść obok niej obojętnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. To książka pasująca bardziej do gustu mojej siostry. Ja raczej się nie skusze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niespecjalnie mnie opis zachwyca, chyba odpuszczę tym razem.

  OdpowiedzUsuń
 16. to może być naprawdę bardzo wciągająca, ale i mocna lektura...

  OdpowiedzUsuń
 17. Sama recenzja wywołuje dreszczyk emocji. Widziałam już tę książkę w social mediach, więc będę musiała bliżej się przejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dla mnie na pewno nie, ale znam wiele osób, które lubią tego typu literaturę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ta książka to mój czytelniczy priorytet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam zatem na Twoje wrażenia po spotkaniu z książką. :)

   Usuń
 20. zapowiada sie ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Straszna historia, szczególnie dla matki :) Ale pewnie z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Intrygujący tytuł - z chęcią sięgnę po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń