środa, 21 lutego 2018

POŻEGNALNE PRZYJĘCIE Anna Fredriksson

[PRZEDPREMIEROWO]

"Ludzie zawsze mogą okazać się inni, niż się tego spodziewaliśmy. Tak naprawdę nikogo się nie zna, nawet najbliższych."

Autorka zdecydowała się poruszyć trudne zagadnienia oscylujące wokół tematu rozpadu małżeństwa, rozwodu i samotności. Pełna realizmu powieść obyczajowa nakłaniająca do refleksji, zanurzenia się we współczesnych trendach społecznych, zmieniającej się znacząco płaszczyzny relacji między małżonkami, kiedy w ich życie wkrada się rutyna, znużenie i cisza, zamiast ekscytacji, namiętności i rozmów. Niebezpieczny moment, kiedy dzieci już dorosły, wyprowadzają się z domu, a para zostaje sama, jakże wiele osób decyduje się wówczas na separację. Ale to również niezrozumienie i nie zawsze delikatna presja ze strony przyjaciół i znajomych, aby dotychczasowa sytuacja pozostawała bez nagłych i ostatecznych zmian, zasadniczo rzutujących na podtrzymanie dalszych więzi i wywołujących konieczność stworzenia nowego układu współzależności.

Jednak Rebecca i Jacob decydują się rozstać, bez orzeczenia winy, krzywdzących osądów, wytykania palcem słabości drugiej strony, walki o dzieci i majątek. Pragną dalej być przyjaciółmi, osobami wspierającymi się w potrzebie, mającymi dla siebie ciepło i szacunek, serdeczność wypracowaną przez dwadzieścia siedem lat znajomości. Zamierzają zachować wspaniałe doświadczenia i wspomnienia w sercach. Zaskakująco nie znajdują zrozumienia i życzliwości wśród najbliższych przyjaciół, zamiast akceptacji i wsparcia, napotykają niemą krytykę i odczuwalną izolację. Czy faktycznie każdy rozwód musi kończyć się negatywnymi uczuciami, zwłaszcza nienawiścią, złością i rozpaczą, a może udałoby się przejść przez niego w spokojnych, choć niewątpliwie gorzkich, odcieniach?

Ciekawie obserwuje się postawy bohaterów, Rebecci i Jacoba, ale też Maxa, Syrsa-Li, Pernilli i Cloesa. Zastanawiamy się, jak sami zareagowalibyśmy na zaskakujące wiadomości, czy bylibyśmy wsparciem, a może celowo uciekalibyśmy od tematu. Frapująco przedstawiono też poszczególne etapy dojmującej samotności, które przechodziła kluczowa bohaterka powieści. Oddzielenie pierwotnie kojarzące się z wolnością, radością swobody w decyzjach, pozbywaniem się balastów czy budowaniem nadziei na nowy szczęśliwy etap w życiu. Później sprawy komplikują się, pojawiają się nieuniknione straty, sięganie po marzenia wcale nie jest łatwiejsze, praca staje się chwilowym wybawieniem, a niezrozumienie przez innych potrafi boleśnie zranić. Ale i w tym wszystkim spoglądamy na walkę o siebie, przedefiniowanie własnej tożsamości, starania o dobry uśmiech losu, zastąpienie pojęcia samotności pojęciem przestrzeni, zaś przygnębienia uśmiechem.

4/6 - warto przeczytać
literatura współczesna, 376 stron, premiera 22.02.2018, tłumaczenie Dominika Górecka
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

47 komentarzy:

 1. Nie przepadam za takimi ksiązkami, generalnie wolę akcję i jak dużo się dzieje, niż taką wędrówkę po emocjach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie takie spojrzenie na społeczne aspekty, wciąganie się w różnorodne emocje, zawsze fascynuje. :)

   Usuń
 2. Ciekawie się zapowiada ta książka

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. I słusznie, bo książka zwraca uwagę na istotne aspekty relacji między ludźmi. :)

   Usuń
 4. Przyjaźń po rozwodzie to niecodzienna sprawa. Uważam, że to wspaniałe rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. ładna kolorystyka okładki :)
  i zawartosc też zdaje się być ładnie opisaną historią

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytam teraz za zamkniętymi drzwiami, jestem po 2 rozdziałach i lekko się czyta, od początku intryguje, zastanawiam się co jest nie tak z głównymi bohaterami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pozycja godna uwagi :-) wpisuje na liste "do przeczytania" :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Taka optymistyczna okładka, a zawartość jednak nie lekka ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może i fabuła ciekawa ale jednak unikam smutnych i trudnych tematów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie do nich ciągnie, zawsze sporo materiału do przemyśleń i refleksji. :)

   Usuń
 10. Ten pierwszy cytat jest dość depresyjny, ba, nawet z domieszką thrillera

  OdpowiedzUsuń
 11. Jednak nie moja tematyka, rodzina, rozwody, kłamsta i wyobrażenia o życiu jako wolny strzelec nie jest tym czego szukam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba polować na książki, które nas w danym momencie interesują, pasują do nastroju, potrzeby chwili, ale często warto zapuścić się także w inne tematy. :)

   Usuń
 12. Ciekawa tematyka, bo przeważnie jeśli rozstanie to nie w przyjemnej atmosferze :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, chodzi o to, aby wypracować dobre wzorce przez parę, jej przyjaciół i znajomych.

   Usuń
 13. Fakt faktem, że coraz więcej małżeństw się rozpada - moje na szczęście jeszcze jest w dobrej kondycji, więc książka nie bardzo mnie kusi...lepiej nie zapeszać i nie sięgać po takie tematyki :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe ujęcie tematu, ale wydaję mi się jeśli rozstanie przebiega bez emocji to miłość się całkowicie wypaliła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W małżeństwach o dużym stażu miłość zbliża się do przyjaźni, przywiązania, szacunku, wspomnień wspólnych doświadczeń, i to też jest niezwykle piękne. :)

   Usuń
 15. Intrygujący i aktualny temat. Z chęcią zapoznam się z ową powieścią.

  OdpowiedzUsuń
 16. Okładka przyciąga wzrok, a i treść zachęca do lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie rozumiem problemu samotności , jakoś u mnie ciągle jest za dużo ludzi a nie za mało , no normalnie nie mam czasu na samotność. I wszystkie książki , które piszą o samotności są chyba nie dla mnie , nie zrozumiałabym tego problemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę Ci, abyś dalej nie rozumiała problemu samotności. <3

   Usuń
 18. Dzięki:) Na Ciebie zawsze można liczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 19. To powieść obyczajowa, która faktycznie pozostawia czytelnika z własnymi myślami i zmusza do refleksji. Wywołuje sporo emocji i z całą pewnością warto ją przeczytać. Zdecydowanie polecamy! :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Uwielbiam, gdy powiesc wywołuję emocje. Refleksyjna tematyka -jestem na tak!

  OdpowiedzUsuń