poniedziałek, 12 lutego 2018

UWIKŁANY Włodzimierz Malczewski

[PRZEDPREMIEROWO]

[REKOMENDACJA]

"Informacja jest cenną rzeczą... Prawda będzie taka, jaką my podamy."

Męska odsłona thrillera, mroczne zależności, brudne interesy, powab instynktów. Dać się złapać w sidła przestępcze, to jedno, ale samemu dążyć do utraty kontroli nad własnym życiem, to drugie. Poznajemy zakulisowy sekretny świat mediów, polityki i biznesu, a w nim hazardową próbę wybicia się ponad przeciętność.

Interesujące i intrygujące studium mrocznych zależności, w które człowiek wikła się, świadomie zagłębia w ciemne strony ludzkiej natury, i choć w opisywanej historii nie mają one odwołań do zbrodni, ale do przekraczania granic świata przestępczego już jak najbardziej tak. Z jednej strony znudzenie stagnacją codzienności, sfrustrowanie brakiem wymiernego sukcesu życiowego i zawodowego, a z drugiej pogoń za pozorną ekscytacją, blaskiem podniecenia, pragnieniem jak najszybszego złapania wygranej w niepokornym przeznaczeniu, pójścia na skróty w loterii życia.

Głównym bohaterem powieści jest młody dziennikarz, dorabiający jako barman w restauracyjnym barze znanym elitom stolicy. Człowiek z nadszarpniętym kręgosłupem moralnym, goniący za przyjemnościami, skonfliktowany wewnętrznie i wyjątkowo podatny na manipulacje. Miota się emocjonalnie tłamszony konfrontacją między tym, o czym zawsze marzył i na co liczył w życiu, a tym, co faktycznie zdołał osiągnąć. Mierne perspektywy na przyszłe dokonania skłaniają go do pójścia drogą na skróty. Wkracza w skomplikowany układ mający zapewnić ożywienie w rutynie, triumf nad słabościami, dobrobyt i posłuch w oczach innych. Jednak od współzależności, której się poddaje, nie ma już odwrotu, nie jest łatwo zmienić obrany kierunek.

Przyjęta niemoralna propozycja z każdym dniem staje się coraz większą pułapką jego duszy, coraz mocniej zapętla się, osadza na jego sumieniu, wprowadza w stan bezsilności i braku możliwości oswobodzenia. Zastanawiający jest mechanizm wyrzekania się samego siebie, obsadzenia w głównej roli w dochodowych wizjach, obietnicach władzy, pogoni za omamami i mrzonkami. Bezwolne osaczanie się w niemożliwej do wyplątania sytuacji, bierne przyglądanie się złowrogim wydarzeniom i niepokojącym incydentom, narażanie się na niepotrzebne ryzyko i niebezpieczeństwo. Przygoda czytelnicza z dreszczykiem, wydawałoby się fikcja, a jednak jak wiele w niej odniesień do faktów. Dobrze mi się ją czytało, ciekawa kluczowa postać i jej rozterki.

thriller, 322 strony, premiera 02.2018
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

35 komentarzy:

 1. Co się stało, że bez oceny na końcu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjęłam zasadę nie poddawania ocenie książek, które ukazują się pod patronatem czy z rekomendacją Bookendorfiny. :)

   Usuń
 2. Chyba to coś dla mnie. Lubię takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro polski autor to spróbuje przekonać mężą, bo chciała czytać naszych rodzimych pisarzy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I wśród polskich autorów szukam dobrych przygód czytelniczych. :)

   Usuń
 4. Ooooo! Nie wiem czy to wstyd czy nie, ale pierwszy raz słyszę o tym autorze! A z tego co właśnie sprawdziłam to napisał już kilka książek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwuelbiam tutaj wpadac bo potem mam co czytać:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama nie przeczytam, ale znam kogoś komu ta książka może się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo ciekawy opis "przejść na skróty w loterii życia"intrygujace i tak bardzo prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jakoś mi się sformułowało, pasowało do atmosfery. :)

   Usuń
 8. Co innego życie a co innego marzenia, a jeszcze jak facet daje się manipulować, ciekawa książka :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam ochotę teraz na taki thriller :) Trochę odmiany się przyda :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie sięgam po ten gatunek zbyt często ale jak już się kuszę to chcę żeby książka na prawdę była tego warta - zapisuje tytuł! Zainteresowałaś mnie swoją recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Co prawda lubię thrillery jednak niekoniecznie tego wydawnictwa. Wydaje mi się, że biorą pisarzy tak jak leci niezbyt zwracając uwagę na treść. Czasem się jednak trafi perełka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobra, mocna książka. Z chęcią się poznam z nią bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Polski thriller powinien cieszyć się zainteresowaniem czytelników tego gatunku.

  OdpowiedzUsuń