SIMON KING, CLARE NASIR
"Zapach deszczu unosi się w powietrzu od czasu, gdy powstały pierwsze kontynenty i oddzieliły się od oceanów... do roku 1964 zapach deszczu był bezimienny, aż wreszcie otrzymał nazwę petrichor."
Nie spodziewałam się, że książka będzie tak wybornie przesiąknięta informacjami, faktami, nowinkami i ciekawostkami. Kompendium wiedzy o najróżniejszych zjawiskach pogodowych. Odpowiednik książeczek cieszących się ogromną popularnością wśród dzieci, w których prezentuje się fascynujące odpowiedzi na ciekawe pytania, ale tu oczywiście mamy do czynienia z formą dla dorosłych. Wciąga w tajemnice świata klimatu i pogody, zachęca do odkrywania, poznawania i przypomnienia. Sporo wiedzy przygarnęłam, o wielu rzeczach nie miałam zielonego pojęcia, część zdążyłam zapomnieć od czasów szkolnych, ale to skłoniło do aktualizacji i pogłębienia.
Narracja taka, jaką lubię najbardziej, swobodna, przyjazna, wyjaśniająca, a zarazem rzeczowa, nie jest przeładowana zbędnymi szczegółami, ale dba o znaczące detale. Mnóstwo danych, o których słyszy się w wiadomościach, czyta w artykułach, ale teraz zebrane w jednym miejscu, a co równie ważne, zgrabnie połączone i przyciągająco zinterpretowane. Interesująco wnika się w arkany na temat Słońca, wpływu przestrzeni kosmicznej i planet na aurę na Ziemi, w rewelacje odnośnie składników pogody, rodzajów chmur, cyklonów, tornad i huraganów, a także w spektakl tęczy, zorzy polarnej, wiru pyłowego, trąby wodnej, ukochanych przez obserwatorów wschodów i zachodów słońca. I wiele podobnych, choćby panująca na innych planetach pogoda, zależności między wojną a pogodą, ziemskie zmiany klimatyczne, choć ostatnie zagadnie potraktowano dość pobieżnie, liczyłam na więcej, trzeba będzie zatem doczytać w innych publikacjach.
Każdy rozdział podzielono na wiele segmentów, zatem można w dowolnym momencie powrócić do przerwanej lektury, albo czytać ją według własnego klucza hierarchii zainteresowań. A do tego przydatny słownik pojęć, chętnie odwoływałam się do niego. Widać, że Simon King i Clare Nasir pasjonują się tym, co robią w życiu zawodowym, potrafią zajmująco opowiadać, co ku czytelniczej satysfakcji znajduje przełożenie w publikacji. Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na sto pytań o zadziwiających zjawiskach pogodowych, jak wiele wiesz o czymś z czym żyjemy tak blisko każdego dnia i co ma wpływ na życiowe plany. Szkoda, że mało ilustracji wzbogaciło treść, przy kilku omówieniach bardzo przydałyby się, jako wzrokowiec szybciej zrozumiałabym zawarte w treści przesłania. Warto sięgnąć po książkę, więcej niż ogólna orientacja w meteorologii.
5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa (meteorologia), 340 stron, premiera 01.09.2020 (2019)
tłumaczenie Magdalena Hermanowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.
Coś dla mnie, mam na oku tę pozycję i jestem jej ciekawa.
OdpowiedzUsuńTeż ją muszę przeczytać, zaciekawiła mnie recenzja...
UsuńLubię tego typu książki...
a mnie nie dość, że zaciekawiła to jeszcze wprawiła mnie w bardzo dobry nastrój <3
UsuńKsiążka ciekawie się zapowiada, myślę, że przypadnie do gustu dorosłym i starszym dzieciom :)
OdpowiedzUsuńKsiążka o metorologii ? O proszę nigdy o takiej nie słyszałam.
OdpowiedzUsuńLubię takie treściwe książki popularnonaukowe!
OdpowiedzUsuńDeszcz pachnie ciepłem latem i taki najlepiej lubię, extra tytuł :-)
OdpowiedzUsuńLubię takie książki. Przepełnione ciekawostkami, ale napisane lekko i przyjemnie.
OdpowiedzUsuńTo połączenie idealne. W sam raz dla osób ciekawych świata, ale wcale nie biegłych w każdym temacie. Lubię takie książki.
UsuńBardzo ciekawa pozycja, zwłaszcza, że w liceum geografia to była moja pasja. Zobaczymy czym zaskoczy mnie ta książka.
OdpowiedzUsuńFajny pomysł na książkę, też chętnie bym ją przeczytała :)
OdpowiedzUsuńOpis zachęca, zwłaszcza część o wpływie kosmosu na pogodę. Nigdy nie zastanawiałem się jak dokładnie powstaje zorza polarna czy tęcza, więc na pewno sięgnę kiedyś po tę książkę.
OdpowiedzUsuńNa razie jeśli chodzi o zjawiska atmosferyczne i meteorologię poruszam się razem z synkiem raczej w obszarze książek dla dzieci,ale kto wie - może kiedyś zechcę poszerzyć dotychczasową wiedzę :)
OdpowiedzUsuńBardzo wciągająca książka, sama przeczytałam jedynym tchem i pewnie jeszcze do niej wrócę <3
OdpowiedzUsuńNie są to tematy po które chętnie bym sięgnęła.
OdpowiedzUsuńUwielbiam geografię, więc coś dla mnie :)
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się te tytuł! A kasiążka tez wydaje się ciekawa!
OdpowiedzUsuńKsiążka wydaje się ciekawa, myślę, że na pewno przeczytam!
OdpowiedzUsuńo kurczę brzmi naprawdę ciekawie :) muszę po nią sięgnąć :)
OdpowiedzUsuńOoo z początku nie do końca byłam zainteresowana, ale lubię takie ciekawostki. Jeśli są opisane przystępnym językiem, to przyswajam je z prędkością światła! A potem zaskakuję wiedzą znajomych - warto przecież wiedzieć, jak pachnie deszcz. :))
OdpowiedzUsuńPo tego typu książki naprawdę chętnie sięgam, nauka zawsze ciekawy temat. ;)
OdpowiedzUsuńZawsze mnie zaintrygowały tego typu zjawiska. To musi być bardzo wciągająca lektura.
OdpowiedzUsuńMogę chyba śmiało powiedzieć ,że to idealna lektura na jesienne szarugi i sloty, oby ich tylko było tej jesieni jak najmniej a wiedzy z zakresu geografii, czy meteorologii nigdy za wiele.
OdpowiedzUsuńMyślę, że ta książka idelanie nadawałaby sie dla mojego taty. Może zrobię mu prezent
OdpowiedzUsuńKsiążka dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej. Dobry pomysł na prezent:)
OdpowiedzUsuńTo chyba nie za bardzo moja tematyka, więc tym razem odpuszczę sobie tę publikację.
OdpowiedzUsuńKsiążki o meteorologii nigdy nie czytałam. I nie wiem czy by mi podpasowała.
OdpowiedzUsuńDużo słyszałam o tej książce. Też już przy zapowiedzi zwróciła moją uwagę.
OdpowiedzUsuńRaczej nie czytam książek o takiej tematyce, ale jeśli wiadomości ujete są w przystępny a co najważniejsze ciekawy sposób, mogłabym poświęcić czas na taką włąśnie lekturę. Pomogłaby mi w tłumaczeniu synowi zjawisk pogodowych, bo jego pani w szkole średnio sobie radzi z takimi zagadnieniami.
OdpowiedzUsuńMoże taka książka byłaby fajną podpowiedzią dla rodziców mających małych ciekawskich w domu. Moje dzieciaki czasami zadają tak szczegółowe pytania, że musimy w popłochu szukać odpowiedzi:-D
OdpowiedzUsuńFajny sposób na poszerzenie wiedzy, zbiór ciekawostek i lekka narracja - zrobię dla niej miejsce w domowej biblioteczce.
OdpowiedzUsuńJako że zawsze lubiłam zapach deszczu, a w sumie ziemi po deszczu i ozonu po burzy, to muszę przeczytać książkę o tym!
OdpowiedzUsuńNa prawde bardzo ciekawy tytuł ksiazki. Zawsze się nad tym pytaniem zastanawiałam w glowie, bo deszcz pachnie tak niespotykanie :)
OdpowiedzUsuńSzkoda, że zabrakło większej ilości ilustracji, ale i tak wydanie jest ciekawe. Lubię takie ciekawostki....
OdpowiedzUsuńZakładam, że na większość tych pytań nie znałabym odpowiedzi. Niby poszczególne zjawiska otaczają nas praktycznie każdego dnia, ale jeśli trzeba wytłumaczyć, skąd się biorą, to już nie jest takie proste :p
OdpowiedzUsuńŚwietna książka jak pachnie deszcz - w sam raz na jesienne wieczory, gdzie również towarzysza nam deszczowe dni.
OdpowiedzUsuńLubie tego typu książki:) z chęcią po nią sięgnę:)
OdpowiedzUsuńkolejna książka dla mnie! uwielbiam takie ciekawostki ze świata <3
OdpowiedzUsuńO tego jeszcze nie czytałam :) Dziękuję za podrzucenie :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa książka. Lubię czytać tego typu publikację i wzbogacić swoją wiedzę o nowe ciekawostki. Będę miała tytuł na uwadze.
OdpowiedzUsuń