niedziela, 18 października 2020

ZIMOWY OGIEŃ

ANDERS DE LA MOTTE

KWARTET SEZONOWY tom 3

"Nic nie jest niemożliwe… nawet niemożliwe jest możliwe."

Trzecie spotkanie w ramach serii (wcześniejsze tomy „Koniec lata” i „Jesienna zbrodnia”) także należało do udanych, zajmująco bawiłam się, zgrabna mieszanka thrillera i kryminału zajmująco sprawdziła się. Anders de la Motte prezentuje mocny i dobry poziom warsztatu pisarskiego, wie, jak podkręcać wyobraźnię czytelnika, stopniowo nadawać niepokojący ton wydarzeniom, atrakcyjnie przykuwać uwagę złożoną zagadką detektywistyczną. Otrzymujemy sugestywny opis zarówno tego, co działo się w przeszłości, jak i współczesnych incydentów. Mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do rzeczywistości kluczowej postaci. Wiele mówiące szczegóły, dające poczucie czegoś znajomego z powtórek codzienności, ale także przygotowujące do narastania napięcia, od niewiedzy i neutralności, przez lekki niepokój, niewyraźne uczucia, niesprecyzowane podejrzenia, intuicyjne podszepty, aż do obawy, groźby i trwogi. 

Im więcej wyłapujemy świadectw echa przeszłości sprzed trzydziestu lat, tym mniej stabilna i pewna wydaje się teraźniejszość. Coś, co miało być zwykłym uporządkowaniem testamentowych spraw, wybrzmiewa fałszywymi dźwiękami, nie pokrywa się z oficjalną wersją, skrywa pod powierzchnią pozorów zatrważające tajemnice, sprawia, że widoczne i niewidoczne blizny koszmaru intensyfikują płomień gorąca i niebezpieczeństwa. Krążące w zimowej scenerii pytania domagają się natychmiastowych odpowiedzi. Autor przekonująco i atrakcyjnie nawija nici intrygi, wiąże w supły wspomnienia wypełnione poczuciem winy, gwałtownie przerywa wątki logicznych wyjaśnień, celowo utrudnia dotarcie do prawdy. Zakończenie wypełnia twistami, dynamizmem i dramatyzmem, nieoczywiste rozwiązanie ukazuje w zdublowanej formie.

Wyrazisty portret głównej bohaterki, mało osadzony w umiejętnościach z zawodowej sfery, ale podsuwane wyjaśnienie przekonuje do takiej idei prezentacji. Czterdziestopięcioletnia Laura Aulin, zarządza firmą śmierci ojca, zajmuje się szacowaniem i oceną ryzyka. To kobieta sukcesu, choć niedoceniana przez bliskich, którzy żyją z jej kreatywności i poświęcenia. Kiedy ukochana ciocia Hedda umiera na zawał serca, Laura wyrusza ze Sztokholmu do Skanii, by zorganizować pogrzeb i zająć się otrzymanym w spadku letniskiem. Z Gerdnes wiążą się kontrastowe wspomnienia, beztroskie odsłony dzieciństwa i nastoletniości, ale również bolesne konsekwencje tragicznego pożaru, w którym życie straciła młoda osoba. Teraz, po trzech dekadach, ktoś miesza w losach dawnych przyjaciół, wywołując do tablicy nieszczęść i wypadków. Komu zależy na odgrzebaniu wszystkiego, co łączy się z tragedią w wieczór Świętej Łucji? Do czego jest zdolny, aby osiągnąć cel? Czy uda się go powstrzymać przed realizacją przerażającego scenariusza krzywdy i zdrady?

4.5 - warto przeczytać
thriller kryminalny, 430 stron, premiera 02.09.2020 (2018), tłumaczenie Milena Hadryan
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

25 komentarzy:

 1. Bardzo lubię czytać thrillery i kryminały. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się idealny dla mnie. Tak, zdecydowanie lektura na jesienne wieczory.

  OdpowiedzUsuń
 3. W sali tanecznej w małej wiosce w południowej Szwecji wybucha pożar, podczas którego ginie młoda kobieta.Bardzo lubię czytać thrillery i kryminały. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam niedawno tę książkę i muszę powiedzieć,że mi się podobała. Zaskoczyła mnie, a to najbardziej lubię w thrillerach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, że ta powieść jest zaskakująca. Takie najbardziej lubię.

   Usuń
 5. Jestem zaintrygowana tą publikacją. Chętnie przeczytam tę powieść w któryś jesienny wieczór.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety to raczej nie dla mnie, dla miłośników tego typu książek na pewno będzie się podobać :_)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze jest przeczytać przemyślany thriller kryminalny. Mi niestety ostatnio brakuje czasu na wszystko, więc z czytaniem muszę poczekać na lepsze dni. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi podobał się bardzo, to moje pierwsze spotkanie z autorem, ale na pewno nie będzie ostatnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo mnie to cieszy, bo ja jeszcze nie znam żadnej książki tego pisarza.

   Usuń
 9. Czarna seriq mnie jeszcze nie zawiodla :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Też mi się podobał, chociaż dałabym troszkę niższą ocenę niż Ty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oo, a myślałam, że bookendorfina ocenia sprawiedliwie ;-)

   Usuń
 11. Zaciekawiłaś mnie tym opisem, muszę sięgnąć po taki gatunek ponieważ potrzebuję odmiany

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie zaskakujące thillery więc i ten chętnie poznam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Serię kojarzę, ale nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Samą serię kojarzę, jednak to zupełnie nie moje klimaty, dość rzadko sięgam po literaturę z tego gatunku :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Znowu seryjny tytuł...Nie wiem, czy trzeba przeczytać wcześniejsze aby znać losy bohaterów, czy to samoistna książka. Jednak taka tematyka to moje czytelnicze klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak ja lubię takie motywy gdy odkrycie zagadek z przeszłości chwieje stabilną teraźniejszością. Seria ląduje na liście do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 17. Też tak czasami mówię, że wszystko jest możliwe i niemożliwe,
  ale tak naprawdę to różnie to bywa ;-)
  krystyna

  OdpowiedzUsuń
 18. U Ciebie nigdy się nie rozczaruję. Kolejna świetna pozycja na jesienne wieczory.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie sądziłam, że to 3 tom serii. Trudno zacznę od środka.

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię takie zagadkowe i mroczne książki. Dlatego z pewnością tytuł muszę zapisać do listy książek do przeczytania. Wyczerpująca recenzja- dziękuje!

  OdpowiedzUsuń
 21. Lubię takie historie, i lubię gdy ich główna bohaterka jest kobieta. Nie wiedziałam że to kontynuacja, więc muszę przeczytać wszystkie trzy!

  OdpowiedzUsuń
 22. Kojarzę książki tego autora, ale nie miałam okazji żadnej czytać.

  OdpowiedzUsuń