poniedziałek, 30 listopada 2015

ŚWIAT OGROMNYCH Andrzej Maleszka 110/2015

MAGICZNE DRZEWO tom 7

"Wcale nie jesteś najgorszy. Tak myślisz, bo tu są same olbrzymy. Ty nie jesteś od nich gorszy, tylko inny. Jak wrócimy do naszego świata, wcale nie będziesz najmniejszy."

"Magiczne drzewo" to fenomenalna seria dla młodego czytelnika. Opowieści są podstawą cyklu filmowego, bardzo popularnego, nagrodzonego Emmy. Każdy tom można czytać niezależnie, nie znając treści innych. Znajdziesz tu wszytko, co powoduje, że chętnie sięga się po taką lekturę. Doskonale przemyślana, przedstawiona, przyciągająca uwagę czytelnika. Przyznam, że z miłą chęcią śledziłam z moimi dzieciakami niesamowite przygody zawarte w książce. W siódmym tomie, zatytułowanym "Świat Ogromnych", główni bohaterowie - Ida, Gabi, Kuki, Blubek, Alik - stawiają czoło nieprzyjaznym olbrzymom z mega wielkiego świata, a także własnym słabościom. Dlaczego dzieciaki muszą udać się w tak niebezpieczną podróż? Czy uda im się wrócić na Ziemię, do swoich rodzin? I jaką rolę odgrywają w tej historii puzzle?

Powieść napisania ciepło, z wyczuciem dziecięcych potrzeb i emocji czytelniczych, oraz z tak niezbędną fantazją. Lekki i prosty język narracji, ale jak bardzo wciągający, plastyczny, kolorystyczny, idealny do samodzielnego czytania książki przez dzieci. Tu aż kipi od niesamowitych historii, jedna goni drugą, właściwie niemal na każdej stronie znajdziecie ciekawe i interesujące zdarzenie, a wszystko płynnie przechodzi i zazębia się. Jestem pełna podziwu dla niezwykłej wyobraźni autora i głębokiej znajomości praw rządzących dziecięcą wyobraźnią. W powieści natkniecie się na mnóstwo fantastycznych przedmiotów, magicznych, obdarzonych zaskakującymi właściwościami. Przykładowo, czy wiecie co to jest i do czego służy tornidron?

Bohaterowie bardzo sympatyczni, pełni życia, energii i szalonych pomysłów. I ten kochany, uroczy, niezwykły kundelek Budyń. Każdy z nas chciałby się z nim zaprzyjaźnić. Chętnie śledzimy ich zwariowane przygody, ciekawe perypetie i niezwykłe wydarzenia. Dostarczają nam wielkiej dawki bardzo dobrego humoru, udanej czytelniczej zabawy. Oczywiście, mamy też nieco czarne charaktery, których zbytnio nie lubimy, drażni nas ich poczucie ogromnej wyższości a zachowania irytują. Tylko, że bez Giguna i Szafy nie byłoby tak ciekawie i intrygująco. Dowcipne i naturalne dialogi w znacznym stopniu uatrakcyjniają powieść. Przy tej książce nie można się nudzić.

Świetny przykład literatury dla dzieci, która w interesujący sposób przekazuje wiele cennych mądrości i uczy dobrych wzorców zachowań. Czy zawsze nasze postawy są właściwe? A może nie warto się tak złościć na innych? Czy należy wyśmiewać się z dzieci, które różnią się od nas? Kto nam dał prawo do dokuczania słabszym? A co by było, gdybyśmy sami znaleźli się w takiej niekomfortowej sytuacji? Autor z ogromną trafnością przekazuje dzieciom wiedzę o przyjaźni, miłości, zrozumieniu, akceptacji i szacunku, nakłania do małych, lecz istotnych refleksji. Na czym polega prawdziwa przyjaźń? Czy kochamy drugą osobę za to jak wygląda czy za to kim jest? Jak się czujemy, kiedy pomagamy innym? Młody czytelnik angażując się w książkową fabułę dostaje wiele cennych wskazówek odnośnie prawdziwych wartości w życiu człowieka. A wszystko w prostych i ciepłych słowach.

Książka mocno wciąga, a okazji do czytelniczych wrażeń mamy mnóstwo, czterysta siedemdziesiąt stron bardzo dynamicznej powieści. W środku znajdziecie też świetne zdjęcia, które jeszcze bardziej pobudzają zmysły czytelnika. Warto podkreślić, że książka wydana jest bardzo starannie, każdy drobiazg dopracowany, ciekawa szata graficzna, intrygująca okładka, sztywna oprawa. Do książki można wracać wielokrotnie, nie ma obawy, że się znudzi, to publikacja z najwyższej półki. Idealna na samodzielne lub rodzinne czytanie i zaszczepianie miłości do książek!

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dla dzieci

Data premiery: 05.10.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon. :)

36 komentarzy:

 1. Potencjalny prezent na Mikolaja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupilam w sumie coś innego, ale niedługo prezenty urodzinowe
   /Pat

   Usuń
  2. Ten cykl z pewnością zasługuje na uwagę. :)

   Usuń
  3. moje dzieciaki jeszcze za małe, ale kojarzę tę książkę i mam ją ciągle na uwadze :-)

   Usuń
 2. Jestem na etapie kupowania prezentów i również muszę przyznać, że książka ta może być fantastycznym pomysłem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, moje dzieciaci bardzo wciągnęła. A i pięknie wydana. :)

   Usuń
 3. I Mikołaj już wie co pożytecznego kupić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mikołaj jak zwykle bardzo czujny na podarunkowe sugestie. A książka świetnie nadaje się jako prezent. :)

   Usuń
 4. Ale fajna opcja mikołajkowego prezentu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobra, moje dzieciaki były zachwycone, a i ja chętnie wróciłam do tych szaleńczych pomysłów z lat dzieciństwa. :)

   Usuń
 5. No i kolejny punkt do listy życzeń! Książek nigdy za wiele ;)
  Pozdrowionka,
  Smiley
  https://www.facebook.com/SmileyProjectPL/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, świetna książka. :) A z książkami to jakoś tak przyjemnie, im więcej się ich czyta, tym bardziej kolejne nas przyciągają. :)

   Usuń
 6. Fajna opcja na prezent dla miłośnika takich książek, nawet wiem komu mogę ją sprezentować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami żałuję, że moje dzieciaki powyrastały z książek dla najmłodszych, tyle świetnych publikacji się ukazuje. Na szczęście są jeszcze chrześniaki i dzieci znajomych. :)

   Usuń
 7. Z chęcią bym po nią sięgnęła mimo że to literatura dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Literatura dla dzieci, ale czyż w nas nie ma już duszy dziecka. ;) Z wielką przyjemnością zaczytuję się w takich pozycjach książkowych, płynie z niej wiele przydatnych prawd, o których warto sobie od czas do czasu przypomnieć. :) Książkę czytałam razem z moimi nastolatkami i świetnie spędziliśmy czas. :)

   Usuń
 8. fajne książki, chcę zakupić je dla córy :) z pewnością jej się spodobają :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ojejku! Musze nadrobić tę lekturę. Bardzo mi się spodobała Twoja recenzja :) Szkoda, że dziecko dopiero ma 2 lata, bo z chęcią wzbogaciłabym nasza biblioteczkę już teraz :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak tylko synek podrośnie, do tego typu lektur to z chęcią po nią sięgniemy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje dzieci były bardzo zadowolone z tych przygód czytelniczych. :)

   Usuń
 11. Zapisuję sobie na przyszłość:) Jako dziecko uwielbiałam takie książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wciąż chętnie po nie sięgam, tak przy okazji, kiedy dzieci czytają. :)

   Usuń
 12. o tak książka, która powinna zawitać do biblioteczek naszych pociech! Zapisuję tytuł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie wszystkie tomy czytałam, będzie okazja do kolejnych przyjemności czytelniczych. :)

   Usuń
 13. Wysoka ocena, ale moja córka chyba jeszcze trochę za mała. Poczekamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tytuł obowiązkowy dla naszych pociech

  OdpowiedzUsuń
 15. Już nie mogę się doczekać kiedy moja córka podrośnie na tyle, że zaczną ją interesować książki :). Literatura dziecięca i młodzieżowa - lubię, mimo, że już dawno nie jestem targetem :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, ale dzięki moim dzieciom chętnie do nich powróciłam i poznałam nowe tytuły. :)

   Usuń
 16. nie wiem, cz sięgnę do tej książki, chociaż wydaje się bardzo ciepła i interesująca :-)

  OdpowiedzUsuń