czwartek, 9 czerwca 2016

ZAPOMNIANY GENIUSZ Tomasz Pospieszny 157/2016

Lise Meitner - pierwsza dama fizyki jądrowej
(1878-1968)

[PRZEDPREMIEROWO]

"...życie nie musi być łatwe, byle tylko nie było puste."

Biografia bardzo ciekawie prowadzi czytelnika śladami wybitnej austriackiej uczonej, przybliża jej postać na tle społecznego i politycznego klimatu ówczesnych czasów. Z zainteresowaniem poznawałam fakty z młodości Lise, dorastania w wiedeńskiej atmosferze stymulującej intelekt, ogromnym pragnieniem zdobywania wiedzy. W ówczesnych czasach kobiety miały niezwykle utrudniony dostęp do wyższego wykształcenia, zmuszone były pokonywać liczne przeszkody i uprzedzenia środowiska naukowego, tylko garstce z nich udawało się osiągnąć sukces. Z uznaniem śledziłam okres zintensyfikowanej pracy naukowej Meitner w berlińskim Instytucie Chemii owocujący wielokrotnym nominowaniem do Nagrody Nobla. Niestety, nigdy nie została doceniona tym prestiżowym wyróżnieniem, choć z pewnością zasłużyła na nie. Potrafiła poświęcić własne ambicje na rzecz dobra nauki, całkowicie się jej oddając, świadomie rezygnując także z założenia własnej rodziny. Wrażenie zrobiły na mnie niezwykle przygnębiające i bolesne lata życia na emigracji w Szwecji, obarczone samotnością, naukową izolacją, brakiem spełnienia zawodowego, odebranymi perspektywami, poczuciem niesprawiedliwości i rozczarowaniem zachowaniem wieloletniego współpracownika.

Książkę czyta się niezwykle szybko, zawiera wszelkie niezbędne informacje, podane w bardzo zachęcającej do zgłębiania i wciągającej formie, wzbogaconej licznymi ilustracjami, aneksem, kalendarium i bibliografią. Autor bardzo przystępnie prowadzi czytelnika po zagadnieniach fizyki i chemii jądrowej, nawet przy elementarnej wiedzy z tych dziedzin jesteśmy w stanie zrozumieć i docenić ogromne znaczenie osiągnięć Lisy Meitner. Kobiety, która wyprzedzała swoją epokę o pokolenia, wykazywała się ponadprzeciętnymi uzdolnieniami, na trwałe zapisując się w historii nauki. Z dumą sięgała po należne jej prawa, jednak zawsze pozostawała w zgodzie ze swoim sumieniem, postawą moralną, etyczną i uczciwością naukową. Zmuszona była zmierzyć się z wieloma trudnościami, przeszkodami, rasizmem, doznała wielu upokorzeń, jednak nigdy nie zniechęciła się i nie zwątpiła w naukę. Wiele wyniosłam z tej lektury, bardzo dobrze się w niej odnalazłam, z satysfakcją zaspokoiłam ciekawość dotyczącą tej genialnej uczonej i jej osiągnięć naukowych. Jak się okazało, było to również bardzo przyjemne spotkanie z fizyką i chemią jądrową.

4.5/6 - warto przeczytać
biografia

Data premiery: 06.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res. :)

37 komentarzy:

  1. U Ciebie zawsze znajdę ciekawą i zachęcającą recenzję :) Do czego mogę się przyczepić to to, że... tak mało czasu, a tyle książek do przeczytania :D Ale wierzę, że pomalutku i po części uda mi się przeczytać, choć część książek z Twojego bloga :) A ciekawe biografie zawsze są wciągające :) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na przekór własnym zainteresowaniom sięgnęłam po tę biografię i nie zawiodłam się na niej, spełniła moje oczekiwania, a ja miałam okazję podróżować w świecie, który dotąd omijałam. :) Serdecznie dziękuję za miłe słowa, napędzają one moją pasję do czytania książek. :)

      Usuń
  2. Ja nie przepadam za biografiami, ale mam na swojej liście kilka takich, które jednak chciałabym przeczytać, z biografią Audrey Hapburn na pierwszym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś rzadko sięgałam po biografie, jednak ostatnio coraz bardziej się nimi interesują, oprócz oczywiście ludzkich scenariuszy życia i emocji, są doskonałą okazją do zdobywania wiedzy z dziedzin, które chciałabym jeszcze poznać. :)

      Usuń
  3. "...życie nie musi być łatwe, byle tylko nie było puste." piękne słowa! Staram się, żeby moje właśnie takie nie było.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy z nas wypełnia życie na swój sposób, oczekując tej przyjemnej satysfakcji, a książki tylko jeszcze mocniej nas w tym kierunku inspirują. :)

      Usuń
  4. O chyba właśnie znalazłam prezent dla mojego brata :) Bez tego bloga chyba nigdy nie trafiłabym na tą książkę!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pomysł na prezent jak najbardziej popieram. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

      Usuń
  5. W ogóle chyba na przestrzeni historii wiele genialnych w swoich dziedzinach kobiet nigdy nie zostało należycie docenionych, a obecnie mało kto pamięta o ich istnieniu. Warto przypominać. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I w dzisiejszych czasach często w instytucjach naukowych rządzą jeszcze dawne przekonania i stereotypy, dlatego warto właśnie jak najwięcej o tym mówić i pisać. :)

      Usuń
  6. Dobrze, że książkę czyta się z pewną lekkością i nie wymaga ona wiedzy naukowej. Kiedyś chętnie przeczytam. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Za jakiś czas bardzo chętnie sięgnę po książkę "Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie", tym bardziej, że ostatnio czytałam dwie biografie na jej temat. :)

      Usuń
  7. Silna i ciekawa kobieta, chętne wgłębię się w jej historię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo lubię zatrzymywać się przy życiorysach takich osób, wyciągnąć z nich coś dla siebie, zainspirować się i utwierdzić w przekonaniu, że warto żyć w zgodzie ze sobą. :)

      Usuń
  8. Nie spodziewałam się, że taką książkę będzie się czytać szybko. Jednak na razie nie ciągnie mnie do biografii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też nie, a jednak umiejętność odpowiedniego zainteresowania czytelnika bardzo wiele znaczy. :)

      Usuń
  9. Bardzo rzadko zdarza mi się czytać biografie, ale ta wydaje mega interesująca aż chyba się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiele się z niej dowiedziałam, bardzo dobrze mi się ją czytało. :)

      Usuń
  10. Bardzo rzadko zdarza mi się czytać biografie, ale ta wydaje mega interesująca aż chyba się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo lubię czytać biografie, więc niewykluczone, że sięgnę po ten tytuł, jak będę miała okazję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lubię, kiedy w czyjeś biografii odnajduję też cząstkę siebie. :)

      Usuń
  12. Lubię od czasu do czasu poczytać biografię, gdyż można dzięki nim lepiej poznać daną osobę :)

    Pozdrawiam,
    Czytaninka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, biografie zawsze mnie inspirują do zdobywania kolejnej wiedzy, poznawania samego siebie, podejmowania wyzwań i trwania w postanowieniach. :)

      Usuń
  13. Bardzo mnie zainteresował ten tytuł. Chętnie po niego sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  14. To musi być fantastyczna książka! Dziękuję za zachętę do jej przeczytania :)

    OdpowiedzUsuń
  15. I teraz przypomniała mi się książka "Pani Einstein" - baaardzo polecam! Podobna tematyka. Klaudia J

    OdpowiedzUsuń
  16. Uwielbiam czytać biografie - są takie inspirujące - zwłaszcza biografie niesamowitych kobiet, które dokonały wiele mimo niesprzyjających warunków życia i panujących w ich czasach poglądów.

    OdpowiedzUsuń
  17. Lubię biografie silnych kobiet, które walczą o spełnienie swoich marzeń pokonując liczne przeszkody. Jedynie mam żal, że pomimo tylu poświęceń nie otrzymała Nagrody Nobla.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, takie to były wówczas czasu, choć dziś jest dużo łatwiej, to i tak wiele jeszcze pozostaje w ich cieniu.

      Usuń
  18. Lubię biografie, chociaż o tej uczonej nigdy nie słyszałam. Ale może moja Mama ja zna, zapytam, bo tez lubi czytać historie życia różnych ludzi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że ja też wcześniej niewiele na jej temat wiedziałam. :)

      Usuń
  19. uwielbiam poznawać takich ludzi, kiedy czytam takie historie świat wydaje mi się nieskończony

    OdpowiedzUsuń