wtorek, 2 sierpnia 2016

ZABAWY Z BRONIĄ Faye Kellerman 209/2016

PETER DECKER I RINA LAZARUS tom 20

"Z punktu widzenia detektywa samobójstwo to dziwna zbrodnia, bo ofiarą i zabójcą jest ta sama osoba. Tyle że motywy tego przestępstwa bywają bardzo różne."

Swobodnie, szybko i z zaangażowaniem śledzimy wciągające zdarzenia, przyglądamy się urozmaiconej fabule, sympatyzujemy z głównymi bohaterami, odczuwamy dreszczyk niepokoju i niepewności. Interesująco osnuta intryga, wątki płynnie zazębiają się, wiemy dokąd prowadzi nas narracja, jednak i tak w kilku sytuacjach czeka na nas niespodzianka. Powieść z przesłaniem zachęcającym do przyjrzenia się sytuacji uczniów w amerykańskich szkołach średnich, utrwalającym się niebezpiecznym relacjom między nastolatkami, schematycznym podejściom do indywidualności, odpowiedzialności kadry pedagogicznej, aktywnemu wkładowi rodziców w wychowanie dzieci, a także psychologicznym źródłom alienacji i samobójstw. To głos w debacie o zasadność powszechnej dostępności do broni, łatwość zdobywania narkotyków, konsekwencji zaniedbywania profilaktyki zapobiegania przemocy i prześladowaniom. Książka zapewniająca kilka godzin dobrego zaczytania z kryminalnym tropem, dynamiczną akcją i dreszczykiem sensacyjnej atmosfery w tle.

Znany czytelnikowi z "Ciuciubabki" i "Pętli", bystry detektyw Peter Decker, rozwiązuje zagadkę samobójstwa nastoletniego chłopca. Wszystko zdaje się wskazywać na to, że Gregory Hesse sam targnął się na swoje życie. Jednak wieloletnie doświadczenie zawodowe i policyjna intuicja Deckera nie pozwalają mu na definitywne zamknięcie śledztwa. Na prośbę matki ofiary, ponownie przygląda się wszelkim śladom, szuka poszlak, podąża tropem znajomych, przyjaciół, stara się uzyskać jak najwięcej informacji od nauczycieli i dyrekcji elitarnej szkoły, do której uczęszczał Gregory. Atmosfera podejrzliwości i sceptycyzmu zagęszcza się, kiedy kolejna uczennica tej samej edukacyjnej placówki podejmuje samobójcze kroki. Czy oba samobójstwa mają jeszcze więcej wspólnych punktów odniesienia? Jakie motywy tak naprawdę kierowały uczniami? Skąd ta zadziwiająca zbieżność czasu, miejsca i czynów? Czyżby wśród uczniów szkoły zawiązał się klub samobójców, a teraz naśladują i powielają schematy postępowania? A może ich podłoże wiąże się z zupełnie innymi bodźcami i czynnikami? Drugim rozwijający się równolegle głównym wątkiem, również bardzo ciekawie poprowadzonym, są intrygujące wydarzenia dziejące się w życiu piętnastoletniego pianisty Gabriela Whitmana, syna znanego przestępcy i mordercy Chrisa Donatti. Trzyma w napięciu, zaskakuje zwrotem akcji, wiele niebezpiecznych sytuacji, sporo tajemnic i miłość wystawiona na ciężką próbę.

4.5/6 - warto przeczytać
kryminał

Data premiery: 06.07.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska. :)

18 komentarzy:

 1. Właśnie czytałam recenzję tej książki:) jestem strasznie ciekawa kryminalnej intrygi:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie ta książka trzyma w napięciu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie kryminały zawsze zostawiam sobie na jesienną porę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie każda pora na kryminał jest odpowiednia, w końcu morderstwa zdarzają się przez cały rok. ;)

   Usuń
 4. "Pętla" była bardzo dobra, więc ta książka zapewne jej dorównuje :) Jestem jej ogromnie ciekawa, jednak na lato nie czytam kryminałów. Jesień będzie idealną porą! Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pętlę odebrałam ciut lepiej, ale może ze względu na wiek głównych bohaterów. :) Nie potrafiłabym się powstrzymać do jesieni, za bardzo lubię kryminalne intrygi. :)

   Usuń
 5. Widzę, że to książka z gatunku tych, które poza kryminalną zagadką niosą ze sobą też sporą garść refleksji - doceniam takie pozycje. Jednocześnie nie poczułam impulsu, który by sprawił, że koniecznie chcę ten tytuł teraz przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie taki dalszy plan jeśli jest interesująco poprowadzony daje dodatkowy bonus powieści, bardzo lubię, kiedy autorzy to uwzględniają. :)

   Usuń
 6. Świetna książka! I te dwie równolegle rozwijające się historie są doskonałym zabiegiem! :>
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze się czyta, napięcie rośnie, a na końcu wszystko świetnie się uzupełnia i wyjaśnia, satysfakcjonująco skonstruowana powieść kryminalna. :)

   Usuń
 7. uwielbiam kryminały. czuję, że to książka dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem trzeba po nią sięgnąć. Dobrego kryminalnego zaczytania! :)

   Usuń
 8. Szukam teraz ciekawych książek do przeczytania w najbliższym czasie. Dzięki za podpowiedź! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się codziennie nową książkę przedstawić, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Ten kryminał jest ciekawą propozycją na miły wieczór z intrygą w tle. :)

   Usuń
 9. Ja z kryminałów czytałam głównie szwedzkie, więc jestem ciekawa tej książki. Jejciu, na rynku jest tyle interesujących książek, a doba taka krótka :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nawet ostatnio polskich autorów bardzo chętnie podczytuję. :)

   Usuń