sobota, 6 sierpnia 2016

SKRAWKI BŁĘKITU Lois Lowry 213/2016

DAWCA tom 2

"Bądź dumna ze swojego bólu... Jesteś silniejsza od tych, którzy go nie znają."

Ciepła i wzruszająca historia o samotności, wykluczeniu, niezrozumieniu, odrzuceniu, ale również o sile przyjaźni, mocy zaufania, głębi empatii, potrzebie poznania siebie i określenia własnej tożsamości. To co dla jednych jest niepotrzebne, nieakceptowalne i niepożądane, dla innych staje się wielkim darem, źródłem potęgi, mądrości i szlachetności serca. Ze słabości może narodzić się największa odwaga, z samotności ciepłe barwy uczuć, z brutalności pełne zrozumienie, a z opuszczenia umiejętność słuchania i chęć pomocy innym. Wszędzie na świecie, nawet na opuszczonej ziemi, zdolny jest urosnąć i zakwitnąć najpiękniejszy kwiat, potrzeba tylko odpowiedniej ręki, która będzie dbała o roślinę, użyźniając ją mieszanką ufności, wiary i nadziei. Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem, szybko przewracając strony w niecierpliwości wyczekiwania dalszych zaskakujących wydarzeń. Opisy subtelne i sugestywne, narracja z wrażliwością i refleksyjnie, napięcie nieśpieszne i z przesłaniem. Drugi tom ma niewiele wspólnego z pierwszym, oprócz fascynującego przedstawienia kolejnego wzorca społeczeństwa, wypaczonego i opartego na manipulacji. Bardzo ciekawie zobrazowano wewnętrzne rozterki bohaterów, ich usilne dążenie do poznania prawdy, próby zrozumienia niesprawiedliwych zasad, dyskryminujących praw i surowo narzucanych ról społecznych. Ponownie wyraźnie okazuje się, że trwanie w skrajnościach i ślepym posłuszeństwie nie przynosi nic dobrego ludzkości.

Młodziutka dziewczyna Kira, ze zręcznymi dłońmi, mądrą głową i umiejętnością opowiadania barwnych historii, po śmierci matki zostaje zupełnie sama, bez rodziny, przyjaciół czy znajomych, którzy zechcieliby się nią zaopiekować. Jak się szybko okazuje, akceptowana była przez mieszkańców rodzinnej wioski tylko ze względu na silną pozycję dziadka w lokalnej społeczności. Teraz zmuszona jest zmierzyć się z uprzedzeniem, zaślepieniem, zachłannością i nienawiścią ze strony innych. Czy niezwykły talent do hafciarstwa pomoże Kirze znaleźć nowe bezpieczne schronienie? Czego oczekiwać będzie od niej zagadkowa rada opiekunów? Jakie intrygujące tajemnice odkryje dziewczyna podczas wykonywania przydzielonej jej pracy? Skąd powinna zaczerpnąć i w jaki sposób zachować wyjątkowo cenne skrawki błękitu? Dlaczego przeznaczenie skrzyżuje ścieżki życia Kiry, rzeźbiarza Thomasa, śpiewaczki Jo, uśmiechniętego chłopca Matta i sympatycznego psa Patyka? Jakie będą ich wzajemne relacje i w jakim kierunku potoczą się ich losy? Zakończenie powieści przyszło zbyt wcześnie, spodziewałam się dłuższego pociągnięcia tej historii, pojawiło się wiele intrygujących wątków, które można mocniej rozbudować, ale właśnie to zachęcające przymuszanie młodego czytelnika do indywidualnego dopowiedzenia wybranych aspektów ma swoje uzasadnienie i urok. Z niecierpliwością sięgam po kolejne tomy cyklu, oczekując potwierdzenia wysuwanych przypuszczeń i domysłów.

"Dawca" tom 1

5/6 - koniecznie przeczytaj
fantastyka

Data premiery: 19.11.2014

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki. :)

20 komentarzy:

 1. Z opisu, to wygląda na jeszcze ciekawszą od pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy, jak bardzo nam dany klimat odpowiada, bo w każdym z tych tomów mamy go zupełnie innego. Jednak umiejętność konstruowania i przedstawienia intrygującej fabuły jest faktycznie fantastyczna. :)

   Usuń
 2. Zachęcająca recenzja. Dziękuję! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto wciągnąć na listę książek do przeczytania. :)

   Usuń
 4. Mam dwie części i czekają na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że po przeczytaniu tych dwóch części, z zainteresowaniem sięgniesz po dwie kolejne, tym bardziej, że choć każdy tom ma dla czytelnika coś indywidualnego do zaoferowania, dopiero wszystkie razem tworzą całość. :)

   Usuń
 5. Mam pierwszy tom u siebie, więc będę nadrabiać zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sympatycznego zaczytania! I oczywiście, czekam na Twoje wrażenia, po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 6. Świetna recenzja, a tytuł zapisuję! :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam pierwszy tom, który był naprawdę cudowny. Potem miałam w planach przeczytać dalsze części, ale jakoś nie miałam jeszcze ku temu okazji.
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiło mnie i skłoniło do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnóstwo fantastycznej przygody przed Tobą, chętnie poznam Twoje wrażenia po przeczytaniu. :)

   Usuń
 9. Tak to napisałaś, że zapragnęłam poznać odpowiedzi na postawione pytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, bo warto się zapoznać, wiele czytelniczej satysfakcji. :)

   Usuń
 10. Coś czuję, że mogę się jednak przekonać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawidłowa decyzja, wiele sympatycznych chwil z książką w ręku, bardzo ciekawe zaczytanie. :) Pozdrawiam z uśmiechem. :)

   Usuń