czwartek, 25 sierpnia 2016

DZIEDZICTWO ORCHANA Aline Ohanesian 233/2016

[PREMIEROWO]

"Ważne jest nie to, co świat ci zrobi, tylko jak na to zareagujesz."

Cudownie napisana powieść, intrygująco nakreślona fabuła, niezwykli bohaterowie, tłumaczenie oddające przenikliwy i jednocześnie urzekający nastrój, oraz piękne wydanie stanowiące jej dopełnienie. Książka jest bolesnym przypomnieniem, silnym utrwaleniem we współczesnej świadomości i pamięci, ludobójstwa dokonanego wiek temu na ludności ormiańskiej, przywołanym głosem dwóch milionów ofiar. Bezwzględność wojny, która po kawałku zawłaszcza duszę człowieka, nacjonalizm, konflikty etniczne i przemoc. Życie poddaje człowieka licznym próbom, wszystko może wywrócić się do góry nogami, bogactwo zmienić w nędzę, wolność w niewolę, a dotychczasowe ułomności mogą nabrać cech szlachetności. Często traci się wszystko to, co najcenniejsze, nawet swoją duszę, jednak wciąż istnieje się w wypełnionej nieśmiałą nadzieją i wiarą egzystencji, schowanej za ogromnym strachem i cierpieniem.

Mimo usilnych starań dramatyczna przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć, domaga się uwagi, żąda wyjaśnień i dopowiedzeń, stawienia jej czoła pomimo przywoływanego bólu, poczucia straty i wrażenia nieodwracalności zdarzeń. Wszystkie niezaleczone pozostałości po przeszłym życiu muszą zostać odsłonięte, ujrzeć światło dzienne, z właściwą interpretacją wkroczyć do teraźniejszości, odsłonić kilkadziesiąt lat zaprzeczeń Turcji, przykuć uwagę młodych pokoleń i opinii publicznej. Równolegle trzeba nauczyć się wybaczać samemu sobie, tak aby w końcu być w stanie wybaczyć innym, uwolnić się od nienawiści, okrucieństwa, wyrzutów sumienia, poczucia winy i z szacunkiem do tego, co było, budować przyszłość.

Owiana ogromną tragedią opowieść, która niezwykle wzrusza i skłania do przemyśleń, ale także popycha ku słusznym wyborom i uczy odpowiedzialności. Z ogromnym zaangażowaniem poprzez retrospekcje i wspomnienia śledzimy losy naznaczonych zawiłą historią dwójki młodych osób, żołnierza armii osmańskiej podczas pierwszej wojny światowej Kemala i Ormianki Lucine, łączącą ich miłość, wystawioną na wielki niepokój, niepewność i niezrozumienie. W tej spowitej klimatem Orientu opowieści zatracamy serca, wyzwalamy mnóstwo emocji, z ogromnym zaciekawieniem przyglądamy się meandrom scenariuszy ludzkich żyć. Kiedy w 1990 roku umiera Kemal, ukochany dziadek Orchana, jego wola zapisana w testamencie spotyka się z zaskoczeniem i brakiem akceptacji ze strony członków najbliższej rodziny.

Orchan starając się wyjaśnić motywy kierujące seniorem rodu, dociera do zaskakującej prawdy, długo i głęboko skrywanych tajemnic, zasypanych zmową milczenia sekretów, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Zaintrygowany budzi demony przeszłości, ale jednocześnie otwiera się na doświadczenia przodków, wraca do własnych korzeni, poznaje swoje dziedzictwo, redefiniuje własną tożsamość i odkrywa własne miejsce na ziemi. Autorka z niezwykłym wyczuciem, ogromną wrażliwością, subtelnością przekazu i trafnym słowem, pozwala czytelnikowi zagłębić się w fascynującą fabułę, poczuć rozterki i nieufność bohaterów, wsłuchać się w kierowany do nich głos przeznaczenia. Szybko zatracamy się w kolejnych rozdziałach powieści, wyczekując uśmiechu losu, szczęśliwych akcentów i uzasadnień codziennej walki, wiary, cierpliwości i oddania. Bardzo udany debiut, po który zdecydowanie warto sięgnąć.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 25.08.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu. :)

32 komentarze:

 1. Rzeź Ormian, czyli pędzę zamawiać te książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę musiał to przeczytać.
  Po ty co tu piszę, nie można nic więcej powiedzieć :D
  http://recenzumkomiksiarza.blogspot.com/2016/08/tytuy-warte-uwagi1-ksiazki.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym w końcu przeczytać coś, co dzieje się w tamtych rejonach. Może zacznę właśnie od tej książki?

  OdpowiedzUsuń
 4. To smutne, że niemal każda nacja na świecie nosi takie zadry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny raz potwierdza się, że człowiek człowiekowi największym wrogiem.

   Usuń
 5. podoba mi się, że jest wzruszająca, zmusza do przemyśleń i ten piękny cytat na wstępie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka wyzwala w czytelniku wiele emocji, także tych przyjemnych, niosących nadzieję. :)

   Usuń
 6. O to taką książkę muszę przeczytać koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. O to taką książkę muszę przeczytać koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiedzi
  1. Również czułam, że ta książka okaże się interesująca dla mnie, zdecydowanie warto po nią sięgnąć. :)

   Usuń
 9. Dzięki za tą recenzje już wiem co będe czytac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Satysfakcjonującego zaczytania. :) Chętnie poznam Twoją opinię po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 10. bardzo wyczerpująca recenzja i zachęcająca;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemnie się czyta takie książki, a to od razu znajduje odzwierciedlenie w naszych opiniach. :)

   Usuń
 11. I masz mnie już wiem co chcę przeczytać w najblizszym czasie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że udało mi się na nią zwrócić uwagę, bo powieść warta sięgnięcia po nią, kilka godzin bardzo dobrego zaczytania. :)

   Usuń
 12. Tematyka raczej nie dla mnie, ale tyle pięknych słów napisałaś o tej powieści, że może jednak się na nią skuszę. ;)
  Pozdrawiam,
  Amanda Says

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto spróbować, tak naprawdę mamy w niej wszystko, co związane z naturą człowieka, jego marzeniami i pragnieniami. :)

   Usuń
 13. O jej, jak ludobójstwo, to jak dla mnie odpada. Lubię książki, które nastrajaja mnie pozytywnie lub nostalgicznie. Ta by mnie zdołowała i przesladowała po nocach;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, ta powieść absolutnie nie dołuje, owszem zmusza do refleksji, ale również daje nadzieję i wiarę w człowieka, wbrew tragicznych doświadczeń z przeszłości.

   Usuń
 14. Sporo tutaj się dzieje. Ta książka musi być mocna, a więc chyba warto po nią sięgnąć - jak z resztą sama rekomendujesz. Widziałam ją jakiś czas temu w zapowiedziach, ale teraz gdzieś mi ten tytuł umknął. Mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Propozycja czytelnicza, którą warto wpisać na listę książek do przeczytania, wiele z niej wynosimy dla siebie, a jednocześnie wspaniale spędza się z nią czas. :)

   Usuń
 15. Odpowiedzi
  1. Bardzo słuszna decyzja, popieram. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 16. Przeszłość zawsze upomni się o swoje - prędzej czy później. Cenię takie mądre, refleksyjne powieści, więc chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z takich powieści bardzo wiele można wyciągnąć dla siebie, pomimo, że inna kultura, jednak pewne wartości pozostają trwałe. :)

   Usuń