środa, 5 października 2016

ANGIELSKI SZPIEG Daniel Silva 271/2016

GABRIEL ALLON tom 15

"...określił kiedyś życie zawodowego szpiega jako nieustanną podróż i otępiającą nudę, zakłócaną jedynie chwilami czystej grozy."

Wciągająco napisana powieść szpiegowska, czyta się ją ze sporym zainteresowaniem, mocno przykuwa uwagę, a jednocześnie szeroko uchyla drzwi do świata mrocznych intryg, oszust, kłamstw, pozorów, niejawności, mydlenia oczu, zabójstw, terroryzmu, zemsty i wendety. Bezwzględnie, brutalnie, morderczo, w otoczce ścisłej tajności, konspiracji, poufności, sekretów, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Układanie wersji historii z fragmentów zdobytych informacji, nieoficjalnych danych, podsłuchów, dyskretnych inwigilacji na szeroką skalę, skrawków dowodów czy niby przypadkowo rzuconych słów. Angielskie, rosyjskie, irańskie i izraelskie przepychanki agencji wywiadowczych, wzajemne wciąganie w pułapki, pozorne porozumienia, chwilowe współprace, angażowanie agentów terenowych, podkradanie wiedzy i przekupywanie pracowników, uaktywnianie uśpionych szpiegów i zabójców. Zażegnywanie kryzysów, ale i celowe podkręcanie nowych, służących słusznej sprawie, dla dobra ojczyzny, w imię obrony interesów pewnych grup, i oczywiście podziału na tych dobrych i złych. Miks polityki, biznesu, organizacji szpiegowskich, środków masowego przekazu, teorii spiskowych, misternie ułożonych w pajęczynową siatkę zawiłych i intrygujących zależności.

Książka dostarcza satysfakcji czytelniczej, mnogość sprytnie splecionych wątków, zaskakujące zdarzenia, przekonywujące postaci, odpowiednio stopniowanie atmosfery niepokoju i niebezpieczeństwa, coraz silniejszego napięcia i rosnącej dynamiki akcji. Wszystko porządnie przemyślane, fascynująco podane, uwzględniające szczegółowość i prawdopodobieństwo zdarzeń, także w realnym świecie, wiele bezpośrednich nawiązań do znanych faktów. Powieść wzbogacają elementy dobrej sensacji, nadają szybsze tempo i większą widowiskowość fabule. Wciągająca książka, warto po nią sięgnąć, zapewnia udany wieczór czytelniczy. Zaczyna się mocnym akcentem, tragicznym wydarzeniem, które natychmiast wywołuje dreszcz emocji. Uwielbiana przez społeczeństwo brytyjska księżna ginie w zamachu bombowym podczas wakacyjnej podróży jachtem. Informacja wstrząsa opinię publiczną, tworzą się potężne naciski na służby specjalne, aby jak najszybciej wyjaśniły motywy, tożsamość sprawcy i zleceniodawcy. Agent Gabriel Allon, desygnowany na szefa izraelskich służb wywiadowych, oraz Christopher Keller, na pozór dyrektor handlowy firmy tłoczącej olej z korsykańskich oliwek, wkraczają do ryzykownej akcji, rozpoczyna się intensywny pościg za domniemanym zabójcą, wychwytywanie najdrobniejszych wskazówek i cennych przesłanek. Sprawy mocno komplikują się, dochodzą mroczne aspekty niewyrównanych prywatnych porachunków, echa dramatycznych zdarzeń z przeszłości usilnie domagającej się wzmożonej uwagi. Komu i dlaczego zależało na śmierci księżnej? Czy misja zlecona Allonowi i Kellerowi zakończy się sukcesem? Jakie będą jej nieuniknione koszty, poniesione straty? Czy uda się rozliczyć z przeszłością, spłacić długi, wymazać czarne cienie? A może, wszystkim rządzi jeszcze inny tajny aspekt szpiegowskiej gry?

4.5/6 - warto przeczytać
powieść szpiegowska
data premiery: 14.09.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska. :)

26 komentarzy:

 1. Zastanawiałam się nad tą powieścią, ale ostatecznie wybrałam inną. Tę może przeczytam za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą to miłe chwile chwile spędzone z książką w ręku, ciekawie, intrygująco, w świetnym stylu. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Wkroczyć można w dowolnym momencie, szpiegowska intryga na wysokim poziomie. ;)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Książka poczeka na odpowiedni nastrój. :) Szpiegowski świat rządzi się swoimi prawami. ;)

   Usuń
 4. świetnie opisane. i ta obietnica dobrej zabawy :) tak sobie myślę, że u Ciebie chyba nie ma recenzji słabych książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami zdarza mi się na takie trafić, jednak już coraz rzadziej. Staram się dokonywać selekcji, wybierać do czytania to, co wydaje mi się najciekawsze w danej chwili, wpasowujące się w mój nastrój i zainteresowania, i co sprawi mi prawdopodobną radość z chwil spędzonych z książką w ręku. :)

   Usuń
 5. Oj, kusiła mnie... ale postawiłam na Spindler i jej "Naśladowcą". Chyba jeszcze nie jestem fanką powieści szpiegowskiej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie powieści szpiegowskie bardzo przekonują, jak interesująco i z pazurem napisane, właśnie tak jak w tej. :) A "Naśladowca" to bardzo ciekawa propozycja czytelnicza. :)

   Usuń
 6. Bardzo lubię powieści szpiegowskie, spiskowe teorie dziejów, akcję, ale i logiczne zagadki. Z pewnością sięgnę po powieść szczególnie, że długie jesienne noce sprzyjają temu gatunkowi:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest coś w tym, że tak nas przyciągają te wywiadowcze klimaty, chyba to, że lubimy tajemnice, sekrety, chętnie rozwiązujemy zagadki, rebusy, no i ten dreszczyk emocji podczas śledzenia losów bohaterów. :)

   Usuń
 7. Takie książki zazwyczaj idealnie trafiają w mój gust :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie się przy nich relaksuję, odrywam myśli od innych spraw, ubarwiam nieco rzeczywistość codziennego dnia. :)

   Usuń
 8. Wahałam się między tą książką i inną. W efekcie inna wygrała, ale pamiętam o szpiegowskim świecie, chętnie do niego zajrzę w przyszłości. :) Pozdrawiam! :)

  MAJUSKUŁA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bo to naprawdę dobra propozycja czytelnicza, jeśli tylko lubisz takie klimaty, to tym bardziej. :)

   Usuń
 9. Lubię mocne i brutalne książki, chociaż przeraża mnie, że to jest 15 tom. Chyba, że nie trzeba trzymać się chronologii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy tom można czytać odrębnie, nawet nie znając pozostałych doskonale się w nim odnajdziemy, autor zadbał, aby dzięki zgrabnym wzmiankom wszystko logicznie się ze sobą układało. :)

   Usuń
 10. Oho, wiedzmowe klimaty :) zapisałam sobie aby o niej nie zapomnieć :)
  Pozdrawiam,
  Zaczytana Wiedźma
  ZaczytanaWiedźma.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem satysfakcjonującego zaczytania i oczywiście czekam na wrażenia. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 11. Sensacyjne wątki i duża zjawiskowość wielu scen zachęcają mnie do lektury. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetna, klasyczna powieść szpiegowska, zgrabnie napisana, dopracowana fabuła, mocna intryga, przyjemne zaczytanie przed Tobą. :)

   Usuń
 12. "nieustanną podróż i otępiającą nudę" - ale jak to? mam wrażenie, że podróż nigdy nie łączy się z nudą...hm, muszę rozwiązać tę zagadkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam podobne pierwsze wrażenie, jak przeczytałam ten fragment, zaintrygował mnie i dlatego właśnie wybrałam go spośród innych do przytoczenia. :) Sympatycznych chwil z książką w ręku. :)

   Usuń
 13. Czy także w tej części także jest jakiś wątek z renowacjami obrazów? :) Bo to uwielbiam. Chociaż, jeśli nie, to i tak się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń