piątek, 28 października 2016

SKAZANI NA ZAGŁADĘ? 15 sierpnia 1944, Agnieszka Cubała 290/2016

"Naród, który chce być wolny, nie może być bierny w momentach, w których decydują się jego losy." gen. Tadeusz Komorowski "Bór"

Tematyka Powstania Warszawskiego stała się bardzo bliska mojemu sercu, staram się jak najwięcej o nim czytać, pozyskiwać informacji, zapoznawać się ze wspomnieniami jego uczestników. Z publikacji wyniosłam interesującą wiedzę, wzbudziła silne emocje i skłoniła do refleksji. Choć liczyłam na głębsze spojrzenie na tytułowe pytanie, rozwinięcie odpowiedzi z wielu perspektyw, jednak książką nie czuję się rozczarowana, to kolejny etap wędrówki śladami powstańców, znakomity instrument popularyzacji wiedzy o bolesnym zdarzeniu w historii Polski. Wniknęłabym bardziej w zagadnienia zasadności decyzji o rozpoczęciu powstania, kontynuacji w newralgicznym momencie, ale też zakresu pomocy ze strony aliantów, braku wsparcia psychologicznego, niewywiązania się z obietnic, postawy Józefa Stalina wobec Warszawy. Bogactwo zdjęć, mapki, wycinki prasowe, reprinty dokumentów, fragmenty pamiętników, pozwalają na odtworzenie w wyobraźni tamtych chwil, mocno przemawiają do nas i zachęcają do zadumy. Bogata bibliografia z pewnością pomoże w głębszym studiowaniu omawianych zagadnień. Agnieszka Cubała pisze ciekawym stylem, z bardzo przemyślaną koncepcją łączenia i przedstawiania źródeł, dzięki temu książkę czyta się z dużym zaangażowaniem.

Bardzo zainteresował mnie rozdział poświęcony mediom powstańczym, ogromnym wysiłkom potrzebnym, aby mogły funkcjonować w ówczesnych warunkach, towarzyszącym im nieustannym poczuciu zagrożenia życia. Prasa, jej druk i kolportaż, odezwy, radio, seanse w kinie, filmowe dokumentacje, kroniki powstańcze, zdjęcia, przedstawienia teatralne, propaganda uliczna, plakaty, transparenty, patrole megafonowe, marsze i piosenki żołnierskie. Współpraca z pisarzami, poetami, kompozytorami, autorami piosenek, postaciami polskiego życia kulturalnego. Kontakt z kulturą pozwalał przywołać uśmiech, odreagować stres, dodać otuchy i nadziei, budzić wiarę i przekonanie o uzasadnieniu ponoszenia ofiar. Media powstańcze to źródło informacji ze świata, kraju, dzielnic stolicy, zapoznając się nawet z ich urywkami doskonale czujemy nastrój i emocje tamtych chwil. Autorka przeznaczyła wiele przestrzeni w publikacji na opis celebracji 15 sierpnia 1944 roku, znaczenia tego dnia dla Polaków, zbiegu kilku świąt - Dnia Żołnierza, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, rocznicy Cudu nad Wisłą, Czynu Chłopskiego, także popularnych imienin Marii i Mariana. Zdumiewa, jak wiele poświęcano, aby nadać temu dniu odpowiednią oprawę, podkreślić jego rangę, wlać myśli patriotyczne w duszę ludności Warszawy, pomimo zagrożenia związanego z atakami wojsk niemieckich, bombardowaniami, wybuchami pocisków. Obchody opisano ciekawie, z dbałością o szczegóły, podziałem na dzielnice miasta. Z podziwem czytamy o akademiach, przemówieniach, występach, koncertach i mszach, organizowanych w ukryciu i konspiracji, z poczucia wspólnoty, walki o niepodległość, miłości do ojczyzny.

4.5/6 - warto przeczytać
historia
data premiery: 16.07.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona. :)

46 komentarzy:

 1. Świetna recenzja. Bardzo lubię książki związane z tematyką wojenną. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa, wzmacniają moją pasję. :) Również bardzo chętnie chwytam za takie propozycje czytelnicze. :)

   Usuń
 2. Nie czytałam jak dotąd zbyt wiele na temat powstania. Lektura tej książki bardzo by mi się przydała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Refleksje, jakie się człowiekowi nasuwają, podczas jej czytania, są naprawdę silne.

   Usuń
 3. Pamiętam kilkanaście lat temu wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Chodziłam tam jak zaczarowana. Szczególną moją uwagę przykuła właśnie prasa. Zdecydowanie pozycja dla mnie :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie to wynika z zainteresowań zawodowych, choć z pewnością nie tylko. :) W tym roku zamierzamy właśnie wybrać się z dziećmi do Muzeum, będzie to przeżycie dla całej rodziny.

   Usuń
 4. Niezwykłe czasy, niezwykłych bohaterów. Świetna recenzja 👍

  OdpowiedzUsuń
 5. Był czas, gdy zaczytywałam się w tej tematyce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wróciłam po latach, teraz już z większą świadomością niż w szkolnych czasach.

   Usuń
 6. To książka jak najbardziej dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię ksiązki o tej tematyce, na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo lubię historię i wręcz nie znoszę koloryzowania faktów, zakłamania, przemilczania niewygodnych rzeczy :) chyba powinnam skusić się i przeczytać tę propozycję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z historią zawsze mam ten problem, że boję się tych wszystkich zniekształceń, jednak zawsze staram się mieć otwarty umysł.

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. A szkoda, bo z książki można wiele wynieść dla siebie. :)

   Usuń
 10. Nie czytałam jeszcze nic na temat Powstania, ale zaciekawiło mnie to. Warto poznawać takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że jak się już zacznie na ten temat czytać, to wciąż poszukuje się nowych propozycji czytelniczych, mocno osadza się w naszych sercach. :)

   Usuń
 11. Nie lubię takich książek, ale być może sprezentuję ja teściowi;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię tematykę drugiej wojny. Zapowiada się ciekawa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przez te wakacje zaczęłam coraz więcej czytać o powstaniu i to z różnych perspektyw. Zainteresowała mnie tak książka ponieważ opisuje ówczesne media a tym interesuje się od dawna także w najbliższym czasie wybieram się do księgarni ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też ten wątek bardzo zainteresował. Im więcej czytam o powstaniu tym bardziej się wciągam w jego tematykę, to bardzo dobrze. :)

   Usuń
 14. Uwielbiam książki historyczne, zwłaszcza te o tematyce wojennej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uczą, kształcą, zachęcają do przemyśleń, też uwielbiam. :)

   Usuń
 15. To jedna z moich ulubionych tematyk. Zostałam fanką Czasu Honoru w tym roku i tego żałuję, bo już wcześniej interesowałam się II wojną światową. To książka dla mnie, chcę ją przeczytać, choć pewnie będa mnie dręczyły koszmary.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat wyzwala silne emocje, ale tak właśnie było, mamy szczęście, że dzisiejsze wyzwania patriotyczne mają inny wymiar.

   Usuń
 16. Każdy Polak powinien przeczytać tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już samo oglądanie zdjęć może wzbudzić w człowieku wiele refleksji.

   Usuń
 17. Nieczęsto sięgam po takie książki. Może właśnie tym razem powinnam, bo czuję, że mogłabym się czegoś nauczyć i dowiedzieć wielu istotnych rzeczy na temat historii naszego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 18. Choć nie w moim guście książka, to z pewnością interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 19. fajna recenzja :))
  #Dominik

  OdpowiedzUsuń
 20. Jakoś dziwnym trafem nie sięgnąłem po tą książkę, a już o niej słyszałem :) dobra recenzja :)
  www.lifestylebypw.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. takie książki dają zupełnie inne światło na tamte wydarzenia, takie bardziej żywe

  OdpowiedzUsuń