wtorek, 11 października 2016

PRAWDODZIEJKA Susan Dennard 276/2016

[PRZEDPREMIEROWO]

CZAROZIEMIE tom 1

"I wtedy poczuła, jak drapiące dotknięcie jej magii zwiastuje coś złego - coś ogromnie, nieskończenie złego."

Intrygująca powieść, przygoda goni przygodę, dynamicznie, ciekawie, porywająco, z przyjemnością się w nią zagłębiamy. Przekonująco sportretowani bohaterowie, obdarzeni zaletami i przywarami, darzymy ich sympatią, łatwo się z nimi zaprzyjaźniamy, chętnie śledzimy ich losy, kibicujemy w trudach podejmowanej walki. A gra toczy się o wielką stawkę, w szerszym wymiarze o utrzymanie rozejmu, niedopuszczenie do wojny, przetrwanie słabszych i biedniejszych księstw, a w węższym o sprostanie niebezpiecznym wyzwaniom, indywidualnym zmaganiom, pełnym pułapek i zagrożeń.

Mnóstwo sekretów, tajemnic, niewyjaśnionych spraw z przeszłości, niewiadomych, do których trzeba dopiero dotrzeć i przez nie przeniknąć. Wydaje się, że to przeznaczenie kieruje wszystkim, posiłkuje się legendami i przepowiedniami, tworzy fascynujący scenariusz zdarzeń, w którym nie brakuje białej i czarnej magii, klątw i uroków, nadzwyczajnych uleczeń i rewitalizacji sił, zawiłej gry przeczuć i intuicji. Różne oblicza dobra i zła, mieszanka skrajnych emocji, walka wypełniona determinacją, nieustępliwością i poświęceniem. A wszystko utrzymane w klimacie nieustannej podróży lądem i morzem, bajkowych scenerii, mrocznych krajobrazów, nadzwyczajnych mocy, magicznych darów i wyjątkowych czarów.

Pięć żywiołów - eter, ziemia, woda, powietrze i ogień, oraz odpowiadające im prastudnie w Czaroziemiach, których znaczenia dopiero trzeba się nauczyć. Interesująca propozycja fantasy, zwłaszcza dla młodzieży, świetnie bawi i mocno wciąga, sporo dobrego humoru i zaskakujących zdarzeń, zręczne wykorzystanie plastycznych opisów i elementów sensacji, czyta się szybko i z zadowoleniem. Jestem ciekawa kontynuacji, liczę na pogłębione opisy wykreowanej krainy i jej mieszkańców. Trudno będzie cierpliwie wytrwać w oczekiwaniu na drugi tom, tyle pootwieranych wątków, a przecież wszystko może się w nich wydarzyć.

Safija fon Hasstrel i Iseult det Midenzi to dwie prawdziwe przyjaciółki, niesamowite czarodziejki, związane niezwykle silnymi więzami, świetnie współdziałające, jedna zależna od drugiej i gotowa za nią oddać życie. Tak bardzo różnią się od siebie charakterami, temperamentami, sposobami podejmowania decyzji, a jednak wspaniale się zgadzają, rozumieją, wyczuwają swoje intencje i zamiary, doskonale uzupełniają się wzajemnie. Dzięki niefortunnemu zbiegowi okoliczności młode dziewczyny wpadają w poważne kłopoty, niebezpieczne tarapaty, muszą uciekać, aby wydostać się z poważnych opresji, uniknąć dostania się do niewoli. Jednak wszelkie plany zaczynają zawodzić, problemy i perturbacje wydają się mnożyć z każdym dniem.

Jakie fascynujące przygody przyjdzie im przeżyć? Czego się podczas nich dowiedzą o sobie? Dokąd zmuszone będą uciekać przed prześladowcami? Czy zdołają pozyskać sojuszników do swojej walki? Kim tak naprawdę jest Merik Nihar, nubreveński wiatrodziej, który stanie na ich drodze, czy będzie można obdarzyć go zaufaniem? Jak silne jest przymierze Cartorry, Dalmacji i Marstoku? Dlaczego to właśnie Safi jest tak bardzo poszukiwana przez imperatorskich władców? Jakie obietnice będzie zmuszona złożyć, ile poświęcić, aby uratować to, co dla niej najcenniejsze? Co kryje się za tajemniczymi mocami Iseult, dlaczego tak niewiele jeszcze o nich wiadomo?

5/6 - koniecznie przeczytaj
fantasy
data premiery: 12.10.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu SQN. :)

32 komentarze:

 1. Widziałam gdzieś ostatnio okładkę i od razu zwróciła moją uwagę, więc po tej recenzji wpiszę na listę :) To jest chyba pierwszy z kilku (trzech?) tomów? Wydaje mi się, że widziałam ich więcej. Nie jest za ciężka - w sensie fabularnym? Lekko się czyta czy raczej trzeba się dobrze skoncentrować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka z łatwością wciąga nas w świat powieści, to naprawdę bardzo interesujące, przyjemne i satysfakcjonujące zaczytanie. Świetna przygoda fantasy. :) W kwietniu ma być drugi tom "Wiatrodziej". :)

   Usuń
 2. Książki nie przeczytam na pewno, bo to nie dla mnie. Ale czytam już od jakiegoś czasu Twoje recenzje, mimo że książki mnie nie interesują, bo piszesz bardzo zwięźle i konkretnie, i świetnie mi się te recenzje czyta. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się przekazać swoje wrażenie z przeczytanych książek, ale jednocześnie nie psuć innym przyjemności z ich odkrywania. :) Dziękuję za miłe słowa, wzmacniają moją pasję. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 3. Na razie do fantastyki mnie nie ciągnie, ale podsunę tytuł Mężowi (kupię i podam) :D To w sumie jego ulubione klimaty, więc pewnie się w tej powieści odnajdzie bez problemu, a ja sięgnę po nią, kiedy mnie najdzie (podwójna korzyść) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja się nie skusze, ale fani fantastyki będą na pewno zainteresowani ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że inne klimaty niż zazwyczaj czytasz, ale może kiedyś. ;)

   Usuń
 5. kiedyś zaczytywałam się w książkach fantasy, teraz nie wiem jak bym się w takiej literaturze odnalazła :) ale może kiedyś się skuszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po dłuższym czasie może smakować jeszcze intensywniej. Bardzo chętnie wracam do niektórych gatunków, nawet po kilku latach, odkrywając w nich nowe inspiracje. :)

   Usuń
 6. Z reguły nie czytam takich książek, jednak ta bardzo mnie zainteresowała. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej się przekonać biorąc ją właśnie do ręki! Sympatycznego zaczytania. :)

   Usuń
 7. Wiedziałąm, że jak tu zajrzę bedę chciała kolejną książkę a tą musze mieć!

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiedzi
  1. Kiedyś miałam podobnie, a teraz nie potrafię przejść obok niej obojętnie. :)

   Usuń
 9. Uwielbiam takie książki.. Tylko kiedy ja znajdę na nią czas...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem każdego miłośnika czytelniczych przygód, jak na wszystkie je znaleźć czas. ;)

   Usuń
 10. Magia i klątwy.... tego też chyba potrzebuję. Aby się oderwać od rzeczywistości...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie było się przenieść w te klimaty. :) Mocno satysfakcjonująca lektura. :)

   Usuń
 11. Tyle dobrego słyszę o tej książce, że aż mi wstyd, że sama nie miałam jeszcze okazji jej przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że powieść powinna Ci się spodobać, warto się za nią rozejrzeć. :)

   Usuń
 12. Tak wiele dobrych recenzji jest na jej temat, że nie ma opcji, żebym jej nie kupiła :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fantasy, jakie lubię, świetnie się przy niej człowiek relaksuje. :)

   Usuń