sobota, 17 grudnia 2016

CEAUȘESCU. PIEKŁO NA ZIEMI Thomas Kunze 334/2016

"Towarzyszyła mu w życiu ogólna, niejasna, rozmyta nienawiść... nie potrafił zawierać przyjaźni ani okazywać koleżeństwa. Był twardy jak kamień i - poza godną uwagi nienawiścią - niezdolny do żadnych uczuć." Pavel Câmpeanu

Uszczegółowiona relacja z życia prywatnego i politycznego Nicolae Ceaușescu. Publikacja interesująca, warta przeczytania, przypomina i systematyzuje wiedzę o rumuńskim działaczu komunistycznym przez wielu określanym jako "Drakula Karpat". Obłudny kłamca, bezwzględny dyktator, zwolennik reżimu totalitarnego, stalinizmu i terroru. Otoczony zafałszowanym kultem jednostki, w autorytatywny sposób rządzący Rumunią od tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego siódmego roku, aż do obalenia i stracenia podczas krwawej rewolucji tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego dziewiątego roku. Chłopski syn, z miernym wykształceniem, kompleksem niższości, napędzany naturą bojownika, instynktem władzy, talentem politycznym, umiejętnością wyczekiwania, kiedy to konieczne, wyrabiania odpowiednich stosunków w kraju i na arenie międzynarodowej. Poznajemy jego dzieciństwo, okresy spędzane w więzieniach i obozach, działalność w ruchu młodzieżowym, pracę w charakterze instruktora partyjnego, sukcesy w wyborach poselskich, stopniowe wspinanie się po szczeblach kariery politycznej. Stanowisko wiceministra rolnictwa i obrony w randze generała piechoty, szefa wydziału politycznego rumuńskich sił zbrojnych, sekretarza generalnego partii komunistycznej i prezydenta Rumunii.

Biografia potwierdza obraz osoby urzeczonej profitami płynącymi z tytułu sprawowania władzy, zarozumiałej, protekcjonalnej, aroganckiej, zadufanej, zazdrosnej, nienawistnej i pamiętliwej. Ceaușescu pasjonował się bilardem, siatkówką, filmami akcji, a nade wszystko polowaniami, właśnie pasji łowieckiej oddawał się na ogromną skalę. Początkowo cieszył się sympatią społeczeństwa, zapowiadał mniejsze nasilenie represji, dopieszczał moskiewskich polityków, mistrzowsko reżyserował przedstawienia inscenizowane na potrzeby polityki zagranicznej. Jednocześnie stopniowo eliminował kolektyw, z którym musiał dzielić władzę, a życie publiczne zaczęło dostosowywać się do woli przywódcy narodu. Deliberalizacja życia społecznego, wstrzymane dążenia reformatorskie, wymiana kadr, propagandowe zakłamanie, aktywność służby specjalnej Securitate, era neostalinizmu. Nad Rumunią zaciągnięta została kotara zakłamania i strachu, szerokich represji, pogardy dla elementarnych zasad człowieczeństwa i ludzkiej godności, ośrodków psychiatrycznych z pacjentami winnymi występków politycznych. Zarówno Nicolae Ceaușescu, jak i jego znienawidzona przez naród żona Elena, a właściwie Lenuta Pretrescu, cierpieli na ciągły lęk przed zdradą i spiskami. Życie w niebotycznych luksusach, w ogromnym kontraście do zwykłych obywateli kraju, utrata kontaktu z rzeczywistością, próba stworzenia własnej dynastii, uleganie różnym podejrzeniom i fobiom.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura faktu
data premiery: 18.08.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

23 komentarze:

 1. Książka dla mnie! Bałkańscy dyktatorzy interesują mnie od lat. Co jeden, to lepszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia lubi się powtarzać, a właściwie ludzie ją powielają...

   Usuń
  2. zastanawiający jest ten schemat, czy to przez to, że ludzie przyzwyczaili się do tego, czy może nie chcą zmian na jeszcze gorsze ?

   Usuń
 2. Byłam niedawno w Rumunii i trochę się o nim nasłuchałam, dlatego z przyjemnością dowiem się więcej. Już szukam ksiazki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydarzenia z 89' wydawały się takie nierzeczywiste, ten wybuch nagromadzonej złości ludzi, jak najbardziej zasadny. Książka przypomniała mi wiele faktów.

   Usuń
 3. Bardzo lubię biografie, kiedyś na pewno po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że lektura okaże się satysfakcjonująca dla Ciebie. :)

   Usuń
 4. Biografie ogólnie nie są moim ulubionym gatunkiem, zdarzają się wyjątki, ale po tę raczej nie sięgnę, zbyt ciężkie klimaty, jak na mój gust ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo faktycznie ciężko się czyta o tych tragediach, dramatach i cierpieniach, tym bardziej, że wszystko opiera się na prawdzie.

   Usuń
 5. Nie przepadam za biografiami a tego typu - politycznego dyplomaty to chyba w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo się z biografii uczę, czasem mniej, czasem więcej, ale i takie literatury faktu chętnie zgłębiam.

   Usuń
 6. Tematyka wydaje się być dość ciekawa, ale mimo wszystko pozostanę zwolenniczką beletrystyki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze mamy odpowiedni nastrój czy potrzeby czytelnicze, aby sięgać po takie publikacje. :)

   Usuń
 7. Tym razem spasuję, nie jestem przekonana do tematyki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie ta seria "Oblicza zła" bardzo mocno wciągnęła, dopóki nie zaczęłam czytać jej książek, nie spodziewałam się, że spotkają się one z moim dużym zainteresowaniem.

   Usuń
 8. Z tej serii mam już kilka upatrzonych tytułów, ale ten sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę przeczytam. Czytałem o Che Guevarze i dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy. Myślę, że o Ceausescu będzie podobnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem możemy spojrzeć na fakty z nieco innej perspektywy, innej niż nas uczono w szkole.

   Usuń
 10. Przyznam szczerze, że chociaż historia leży w kręgu moich zainteresowań, to o tym rumuńskim polityku wiem bardzo niewiele.
  Pewnie z dużą dozą przerażenia czyta się biografię takich osób, jednak warto byłoby spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo informacji mnie zaskoczyło, wiele wiedzy odświeżyłam sobie, ciekawe przeżycie czytelnicze. :)

   Usuń
 11. Rumunia jest mi dziwnie odległa, jakaś taka nieosiągalna i obca, ale chętnie dowiem się o niej czegoś więcej, niż tych ogólnych informacji jakie posiadam

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wiedziałam, że czytasz również takie książki.

  OdpowiedzUsuń