czwartek, 1 grudnia 2016

OKO BOGA Barry Eisler 318/2016

"Kiedy dziennikarze muszą zmagać się ze szpiegami i z inwigilacją, to nawet wtedy, kiedy wygrywają ten pojedynek, społeczeństwo w sumie przegrywa."

Interesujący thriller polityczny, którego koncepcja osadzona jest na zagadnieniu nadużyć władzy wobec społeczeństwa, nielegalnym stosowaniu najnowocześniejszych technik elektronicznej inwigilacji, włamywaniu do sieci informatycznych, komórkowych czy systemów kamer. Informacja jest niezaprzeczalnym kluczem do władzy, ten kto ją posiada w zasadzie może wszystko, tragicznie jeśli dostanie się ona w ręce szaleńców i fanatyków. Przy dzisiejszym galopującym rozwoju techniki i informatyki, pozyskiwanie informacji stało się niezwykle ułatwione, zaś ich przetwarzanie nie stanowi problemu, zwłaszcza kiedy ma się do dyspozycji wysoko wyspecjalizowany sprzęt i odpowiednie oprogramowanie. Pod płaszczykiem bezpieczeństwa państwa kwestie związane z ograniczaniem wolności, świadomym przekraczaniem zasad prawnych i etyki, stają się nieistotne, celowo bagatelizowane schodzą na dalszy plan. Naglące potrzeby narzucają natychmiastowe działania, rodzą konieczność tworzenia i sortowania obszernych baz danych, bezpośredniego do nich dostępu w celu wyciągania pożądanej wiedzy. Szpiegostwo, podsłuchy, szantaże, prowokacje, oszczerstwa, podważanie wiarygodności i poniżanie. Podobnie ogromne możliwości pojawiają się w zakresie szerokiego spektrum manipulowania informacją. Wykorzystywanie mediów, wywieranie wpływu, zaprzeczanie oczywistym faktom, odwracanie uwagi środków masowego przekazu, koncentrowanie zainteresowania obywateli na sztucznie wywoływanych tematach, aby zamaskować określone działania. Podszywanie się pod terrorystów, zastraszanie społeczeństwa, przeforsowywanie określonych planów i koncepcji. Wszystkie te aspekty zostały zgrabnie wciągnięte w intrygujący układ zdarzeń, wzajemne powiązania różnorodnych wątków. Angażujemy się w fabułę ze sporą intensywnością, z napięciem i niecierpliwością przerzucając kolejne strony powieści.

Natychmiast wyczuwamy ogromną wiedzę autora dotyczącą przedstawianych zagadnień, ciekawa mieszanka fikcji i faktów. Umiejętne wprowadzanie czytelnika w stan mimowolnego oglądania się za ramię, spoglądania z podejrzliwością, przypuszczeniami i obawami na wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania komputerów, domowych systemów zabezpieczeń, zapisów z miejskich kamer. Uświadamiamy sobie, jak bardzo staliśmy się zależni od elektronicznych gadżetów wyciągających od nas wszelkie informacje, nawet te pozornie wydające się nieistotne i błahe, a które później mogą zostać perfidnie wykorzystane przeciwko nam. Uderza powieściowy realizm, umiejętność uprawdopodobniania zdarzeń i sensacyjnych okoliczności. Barry Eisler sprytnie zaciska pętlę wokół bohaterów, poświęca sporo uwagi zarówno dobrym, jak i czarnym postaciom, dzięki czemu mocniej włączamy się w przedstawianą historię. Dynamiczny rytm akcji wybijany jest konsekwentnie do ostatniej strony powieści. Zakończenie nieco mnie rozczarowało, spodziewałam się mocniejszych uderzeń czy radykalniejszych rozwiązań, ale to już naprawdę jest kwestia bardzo indywidualna. "Oko Boga" to zajmująca propozycja czytelnicza, z dreszczykiem wciągająca w swój świat, tym bardziej, że prezentuje wiele zbieżnych krawędzi z otaczającą nas rzeczywistością. Niemal natychmiast nasuwają się liczne refleksje i rozważania, zwiększona chęć obserwacji, dostrzeżenia pewnych szczegółów i poświęcenia im uwagi.

Theodor Anders, dyrektor National Security Agency, uległ złudzeniu własnej wszechmocy, za wszelką cenę pragnie ściśle kontrolować każdego obywatela znajdującego się na amerykańskiej ziemi, a może nawet i nie tylko. Całkowite inwigilowanie społeczeństwa wydaje mu się naturalne i uzasadnione okolicznościami wzmożonego terroryzmu. Wszelkie osoby sprzeciwiające się przyjętej przez niego polityce tajnego nadzoru stoją w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Niepokój i wzburzenie Evelyn Gallagher, pracownicy NSA, wzmaga się, kiedy trafia na bardzo zagadkowe aspekty cichego znikania niewygodnych dla systemu osób oraz nieszczęśliwych wypadków przytrafiających się znanym osobistościom, działaczom, a nawet agentom. Jej podejrzenia wobec niewłaściwych zasad pracy NSA zaczynają wzmagać się, motywują do odkrycia skrywanych z przerażającą konsekwencją faktów i sekretów, jednakże z tym wiąże się widmo śmiertelnego niebezpieczeństwa. W jakie kłopoty i tarapaty wpadnie Gallagher? Dlaczego tak trudno będzie kobiecie wyplątać się z mrocznego scenariusza zdarzeń? Czy będzie mogła obdarzyć kogokolwiek zaufaniem? A może uda się jej dotrzeć do czegoś, co mogłoby stać się zabezpieczeniem, polisą na życie? I czym faktycznie okaże się tajemnicze "Oko Boga"?

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller polityczny
data premiery: 10.11.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona. :)

27 komentarzy:

 1. Wow, świetnie się zapowiada i idealnie wpisuje się w mój gust. A Tobie polecam "Oko Kaina" - podobny tytuł, podoba tematyka, ale jakby z drugiej strony. O tym na ile ludzie sami pozwalają wejść do swojego życia, o ich ekshibicjonizmie i reality show, które ma dać im kasę i sławę. A może czytałaś?
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś czytałam spori thrillerów politycznych. Teraz jakoś rzadziej. O tym nie słyszałam a zapowiada się nieźle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po thrillery zawsze bardzo chętnie sięgnę, zwłaszcza psychologiczny bardzo mi odpowiadają, ale i polityczne należą do tych ulubionych. :)

   Usuń
 3. Brzmi ciekawie, ale najpierw mam inne pozycje na liście ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi poważnie, ale bardzo zachęcająco. Zapowiada się ciekawie i intrygująco. Ty intrygujesz i jeszcze zachęcasz do przeczytania. Ja? Poddaję się... Przeczytam!

  Zbankrutuję przez Ciebie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U Ciebie też wiele znajduję czytelniczych inspiracji, rachunki wyrównane. ;)

   Usuń
  2. No dobra, skoro jesteśmy kwita, to niech będzie :)
   Dzisiaj trafiłam u Ciebie na kolejną propozycję...

   Usuń
  3. I to właśnie lubię najbardziej. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 5. Tak mi się trochę z Ludlumem skojarzyło :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Thriller polityczny, chyba jeszcze nie miałam okazji czytać czegoś na wzór tej książki. Zawsze kiedyś musi być ten pierwszy raz. Co do samej pozycji, to jestem zaintrygowana, naprawdę zaciekawiłaś mnie. Zapisuję tytuł i bacznie będę się za nią rozglądać.

  Pozdrawiam, Kejt_Pe
  Ukryte Miedzy Wersami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba spróbować, ale grozi to intensywnym wciągnięciem się. ;)

   Usuń
 7. Polityka to nie dla mnie, ale muszę przyznać, że naprawdę mnie zainteresowałaś. Może raz zrobię wyjątek i przeczytam coś nie w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podoba mi się, że tak wiele stycznych z rzeczywistym światem, bardzo, ale to bardzo stycznych. :)

   Usuń
 8. Idealna książka dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Szybko, mocna książka z akcją. Lubię takie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Błyskawicznie przerzuca się strony powieści, mocno angażuje uwagę czytelnika. :)

   Usuń
 10. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń

 11. Świetnie napisana recenzja, bardzo zachęca do przeczytania ksiażki.

  OdpowiedzUsuń
 12. klimat mógłby być dla mnie trochę za ciężki, ale na pewno jest to ciekawa propozycja czytelnicza :-)

  OdpowiedzUsuń