sobota, 3 grudnia 2016

WITAJ W DOMU, KOCHANIE Anna Zacharzewska 320/2016

"Strach i bezradność były głównymi uczuciami w jej życiu, ale nie jedynymi. Niepewność, ataki paniki, wstyd i poczucie winy mieszały się z drażliwością oraz nagłymi przypływami agresji... Zmieniła się."

Świetny thriller, o przyciągającym podkładzie psychologicznym, niezwykłym wyczuciu budowania napięcia, subtelnym zagęszczaniu atmosfery, stopniowym dodawaniu elementów, czasem zaskakująco, kiedy indziej tak jak się spodziewamy, zawsze intrygująco i zajmująco. Spotkanie z obrazowo i zmysłowo skonstruowaną powieścią daje sporą satysfakcję i spełnienie czytelnicze. Angażujemy się w interesującą akcję, śledzimy losy bohaterów, analizujemy ich zachowania, zastanawiając się skąd wynikają, dokąd prowadzą, czy podobnie byśmy zareagowali. Oprócz intrygujących i wywołujących wiele niepokoju zdarzeń, otrzymujemy również bardzo umiejętnie przedstawiony problem stalkingu, dramatycznych zmian postaw dokonujących się zarówno u sprawcy, jak i ofiary. Zaczyna się od delikatnych znaków, początkowo trudnych do interpretacji, a później sukcesywnie przestrzeń wokół danej osoby zaciska się, następuje naruszanie terytorium, pogwałcenie strefy prywatności, ingerowania w bieżące sprawy, zdominowanie wszystkich sfer życia, a nawet wciąganie bliskich i znajomych ofiary. To sadystyczne pozbawianie poczucia bezpieczeństwa, wewnętrznej równowagi, zastraszanie, zaszczuwanie, wywoływanie paraliżującego strachu i lęku, pozbawianie wolnej woli, siły i zdolności myślenia. Czerpanie zadowolenia ze stręczycielstwa, dzika radość z supremacji, złamanie psychiki krzywdzonego, traktowanie go jak zakładnika.

Autorka wspaniale wywołuje i opisuje emocje, potrafi nakłonić czytelnika do wczucia się w powieściową rzeczywistość, odbierania jej z dużą intensywnością. Bardzo wciągające zaczytanie z dreszczykiem, świetna propozycja na wieczorny relaks przy ambitnej lekturze. Szybkie i płynne wgryzanie się w fabułę, próby identyfikacji prześladowcy, wyprzedzanie zdarzeń i ich następstw, obserwowanie jak pełna energii i optymizmu kobieta zamienia się w marionetkę w rękach mentalnego oprawcy. Odnosząca sukcesy w życiu zawodowym Anna decyduje się na zakup oszałamiająco pięknego domu, strzeżonego azylu, miejsca, w którym będzie czuć się komfortowo i przyjemnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Niestety, każdego dnia zaczyna dostrzegać na terenie posiadłości ślady obecności intruza, początkowo ledwo uchwytne i zauważalne, z czasem stające się nachalne i bezpośrednie. Nie ma mowy o spokojnym funkcjonowaniu, wkrada się zaniepokojenie, trwoga, panika i obawa o własne życie. Kto bawi się z Anną niczym drapieżnik upolowaną i bezbronną ofiarą? Jak zdemaskować osobę stojącą za uporczywym nękaniem? W jaki sposób walczyć z anonimowym dręczycielem, pozbawionym empatii i litości? Czy można go pokonać, jakim kosztem? Komu zaufać, a od kogo lepiej trzymać się z daleka?

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny
data premiery: 27.04.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorce i Wydawnictwu Pascal. :)

22 komentarze:

 1. Nie będę się wzbraniać przed tym tytułem:) To coś w sam raz dla mnie:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej właściwa postawa czytelnicza. ;)
   Satysfakcjonującego zaczytania! :)

   Usuń
 2. O jaaaa! To zdecydowanie na pewno coś dla mnie. Uwielbiam takie klimaty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrych z dreszczykiem chwil z książką w ręku. :)
   Czekam na Twoje wrażenia po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 3. No i już jest kolejny tytuł książki dodany na zimowie wieczory :) Wzburzone pozdrowienia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyta się błyskawicznie, natychmiast pochłania. :)
   Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Koniecznie, bo to naprawdę bardzo dobra propozycja czytelnicza. :)

   Usuń
 5. Thriller psychologiczny? Biorę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mocna psychologiczna gra, czekam na wrażenia! :)

   Usuń
  2. sam tytuł zachęca, a jak jeszcze dochodzi do tego gra psychologiczna to musi być naprawdę coś intrygującego

   Usuń
 6. Zapisuję ten tytuł. Zainteresowałaś mnie :)
  Zapraszam na post z bransoletkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, tytuł wart zapisania, fabuła niesamowicie wciąga, a do tego świetny styl pisarski. :)

   Usuń
 7. Skutecznie zachęcasz! Tylko kiedy ja to wszystko przeczytam? ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś zawsze znajdzie się czas, a ta książka z pewnością okaże się bardzo satysfakcjonująca. :)

   Usuń
 8. Uwielbiam filmowe thrillery psychologiczne. Czy czytałam coś z tego gatunku? Nie bardzo sobie przypominam, ale mam ochotę sięgnąć po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie mocno zaangażowała, bardzo się cieszę, że się zdecydowałam po nią sięgnąć, kontynuacja równie dobra. :)

   Usuń
 9. To coś dla mnie! Jeszcze z oceną 5/6 to z pewnością się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dużo polskich autorów u CIebie, a ja nie moge się przekonać. Nie wiem...niby takie super ( recenzja ekstra) ale jakoś ciągle mam myślenie że jednak zmarnuje swój czas a tyle książek czeka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ostatnio sporo przeczytałam książek polskich autorów, jakoś tak się złożyło, kilkoma tytułami jestem naprawdę mocno usatysfakcjonowana. :)

   Usuń
 11. podoba mi się budowanie napięcia, na pewno nie można się od niej oderwać :-)

  OdpowiedzUsuń