niedziela, 18 grudnia 2016

DZIEWCZYNA, KTÓRA POKONAŁA ISIS Farida Khalaf, Andrea C. Hoffmann 335/2016

"Obecnie znajdowałam się w świecie, w którym panowała wojna i w którym zadano mi gwałt. Wiedziałam, że była to straszna pomyłka. Nie należałam do tego świata. Ale moje ciało było w nim uwięzione i nie mogło w tej chwili uciec."

Bardzo rzetelnie i przekonująco przygotowana książka, wywołuje mnóstwo różnorodnych emocji. Opowiadana historia Faridy Khalaf silnie przemawia i jednocześnie jest zapiskiem losów jednej z wielu dziewczyn i młodych kobiet, które doświadczyły bezwzględnej brutalności ze strony Państwa Islamskiego. Szczegółowe opisy zdarzeń wzbogacone mądrymi przemyśleniami i ogromną dawką sprzecznych uczuć. Niewyobrażalne, że takie tragedie dzieją się we współczesnym świecie, że pozwalamy, aby miały miejsce. Młode jazydki stające się przedmiotem, towarem na rynku, seksualnymi niewolnicami bez żadnych przysługujących im praw. Zaledwie w zeszłym roku udało się Faridzie uciec przed opresją Daesh, a wiele kobiet wciąż czeka na ratunek. Życie, które w jednej chwili ze szczęśliwego i pogodnego zmienia się w walkę o przetrwanie i podołanie ogromnemu cierpieniu. Fanatyzm dżihadystów, terror i zezwierzęcenie. Fałszywe interpretowanie religii, wprowadzanie bezwzględnych praw kalifatu, stosowanie drastycznych rozwiązań, uważanie terroryzmu za słuszną sprawę. Masowe morderstwa, tortury, zamęczanie i wykorzystywanie. Psychologiczna manipulacja podczas rekrutacji, pranie mózgów młodych chłopców, aby uczynić z nich twardych bojowników IS. 

Farida Khalaf, osiemnastoletnia mieszkanka irackiej wioski Kocho, opowiada o cieple domu rodzinnego, szkolnych lekcjach i odkrytych zdolnościach matematycznych, religii, zwyczajach i tradycji, z czasów, kiedy życie toczyło się spokojnym rytmem. Pierwsze ataki bojowników IS w Samorze, Bakubie i Ramadi, wywołują niepokój i obawy wśród Irakijczyków. Wtargnięcie do miast konwoju pojazdów terrorystów uzbrojonych w ciężką broń, wybuchy bomb podkładanych pod samochodami i budynkami, atakowanie kampusu uniwersyteckiego i branie zakładników. Sytuacja coraz bardziej zaognia się, przybiera coraz groźniejsze oblicze, błyskawicznie wzrasta śmiertelne niebezpieczeństwo. W Mosulu dochodzi do plądrowania banków, muzeów, budynków ulicznych, krwawych zamieszek i walk ulicznych. Obszary zajmowane przez bojowników IS w szybkim tempie powiększają się, ludność podlega całkowitej infiltracji, zmuszana jest do przestrzegania nowych praw i religii. W sierpniu dwa tysiące czternastego roku wojna dochodzi także do Kocho.

Przerażająca historia prześladowań, katuszy i udręk. Uważanie jazydów za sługi księcia piekieł. Rozstrzeliwanie mężczyzn, uprowadzanie dziewcząt i kobiet, oddzielanie ich od rodziców i rodzeństwa, wywózka do Rakki na sprzedaż, trzymanie w więzieniu, pozbawianie godności osobistej i jakichkolwiek praw. Cenny towar wymienny w rękach oprawców, który jednak może być katowany i upadlany w barbarzyński sposób. Liczne próby samobójcze ofiar hańbiącej męskiej przemocy. Dramaty rozgrywane w centrum wojskowym, cudem udana ucieczka i pobyt w obozie dla uchodźców w pobliżu Dohuk. A później szansa, jaka pojawiła się związana z wyjazdem do Niemiec. Książka jest krzykiem niesprawiedliwości spotykających kobiety i mężczyzn ze strony Państwa Islamskiego, utrwaleniem rodzinnych tragedii, zapisem przerażających potworności, bolesnych przeżyć. Równocześnie rozliczeniem ze straszliwym cierpieniem będącym częścią przeszłości, pokazaniem siły wbrew traumatycznym okolicznościom, pójściem przez życie z podniesioną głową, nie poddawaniem się, walczeniem o marzenia i codzienną normalność.

5/6 - koniecznie przeczytaj
autobiografia
data premiery: 08.09.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

53 komentarze:

 1. Tego rodzaju książki nigdy nie są łatwe - budzą w nas wiele emoci, pozwalają docenić to, co mamy (m.in.) prawo do decydowania o sobie). Jednak chętnie po nie sięgam, bo one są głosem prawdy i jedną z niewielu możliwości, by otworzyc ludziomoczy na to, co dzieje sie w Państwie Islamskim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wobec ostatnich wydarzeń, tym bardziej powinniśmy wsłuchiwać się w takie powieści...

   Usuń
 2. Aż się serce kraje i boli ta bezsilność; czemu nikt nie pomoże tym dziewczynom! Wiem, że to nie jest takie proste

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie zawsze jest to proste, zbyt duże powiązania wielu spraw.

   Usuń
 3. Chętnie bym przeczytała :) Ostatnio krążę w temacie kobiecości, więc mogłabym po nią sięgnąć, choć wydaje się być trudna..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka trudna nie jest, a z pewnością uruchamia wielkie pokłady empatii, mnóstwo emocji i refleksji.

   Usuń
 4. To jest wielka tragedia, co się tam dzieje i warto czytać takie książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że nie tylko warto, ale i trzeba poznawać ten wymiar rzeczywistości.

   Usuń
 5. Pewnie kiedyś przeczytam tę książkę, ale nie w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na takie publikacje trzeba być odpowiednio przygotowanym jeśli chodzi o nastrój.

   Usuń
 6. Uwielbiam książki o kulturze wschodniej. Przeczytałam kilka odnośnie samego islamu, ale do tej pory nie jestem w stanie zrozumieć obecnej sytuacji. Taka książka jak ta jeszcze jest przede mną, ale na pewno ją przeczytam


  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle już na ten temat przeczytałam, a wciąż nie znajduję odpowiedzi na wiele pytań, niestety...

   Usuń
 7. Obawiam się, że zbyt mocna książka dla mnie. ;/ Zwłaszcza, że tematyka państw islamskich zawsze wzbudza we mnie wiele emocji i rzadko są to pozytywne emocje. ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, często podczas czytania takich publikacji, w człowieku odzywają się bardzo różne emocje.

   Usuń
 8. Ciężka, z pewnością. I potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, tematyka trudna, ale koniecznie powinniśmy być jej świadomi.

   Usuń
 9. oj, będzie to doskonała lektura z tego co tu czytam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Uważam, że należy walczyć o godność i wolność kobiet na całym świecie, a takie książki właśnie uświadamiają nam dlaczego. Wiedza ta jest nieprzyjemna i brutalna, ale niezwykle potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytając takie książki, dziękuję, że jestem tu, gdzie jestem, a jednak w świetle ostatnich wydarzeń, ta strefa bezpieczeństwa szybko się zmniejsza...

   Usuń
 11. Książka może i ciężka, ale nie powinno się uciekać od takich tematów, ponieważ świat nie składa się jedynie z dobrych rzeczy. Książkę na pewno przeczytam.
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytam, uwrażliwiam swoje dzieci, to im przyjdzie żyć w nowej Europie.

   Usuń
 12. Takie historie nigdy nie są łatwe, a jednocześnie pozwalają wejść w głąb innej, tak mało znanej nam, kultury. Chętnie kiedyś do tej pozycji sięgnę,. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka bardzo rzetelnie przygotowana, te wspomnienia uruchamiają wiele emocji. Również pozdrawiam. :)

   Usuń
 13. Pierwszy raz słyszę o tej książce i przyznam, że już sam tytuł mnie zaintrygował.

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka na pewno do łatwych nie należy, ale myślę, że warto poznać tę historię. Kolejna odważna kobieta, kolejna smutna opowieść. Historie kobiet wschodu zazwyczaj są trudne, ale warto je poznawac, a przy okazji kulturę, której wciąż jest nam tak daleka i obca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daleka, obca, jak bardzo niezrozumiała. Jedno życie, ale jak bardzo reprezentacyjne w stosunku do wielu takich scenariuszy żyć.

   Usuń
 15. Zawsze dla mnie są poruszające książki o tej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 16. Trudny temat. Czytałam kiedyś biografie dziewczyn, które uciekły ze świata islamu i te opowieści były przerażające - zarówno traktowanie w rodzinnym domu, jak i kwestie wydawania za mąż, albo za jakichś starych dziadów, albo...bliskich kuzynów! Zawsze mnie to poruszało.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jakiś czas temu czytałam Niewolnica ISIS - Dżinan, Oberle Thierry. Książka ta wzbudziła we mnie mnóstwo emocji. To trudny temat. W głowie się nie mieści jak można wyrządzić ludziom tyle zła.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wojna... wojna nigdy się nie zmienia. Czuję, że ta książka to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 19. Przerażające, że ludzie się nie zmieniają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem mam wrażenie, że to wciąż postępuje bardziej i bardziej.

   Usuń
 20. Nie przepadam za takimi książkami. Poruszają trudne tematy - to prawda, ale jednak... Nie wiem. Nie potrafię ich czytać.
  Recenzja ciekawa, bardzo szczegółowa.
  Pozdrawiam i zapraszam na świateczny konkurs! każdy ma szanse :) http://polecam-goodbook.blogspot.com/2016/12/swiateczny-konkurs-wygraj-365-dni.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z zainteresowaniem zaglądam w takie bolesne klimaty, to dzieje się wokół nas, dzieje się naprawdę.

   Usuń
 21. Czasem lubię sięgnąć po lektury tego typu. Książka nie łatwa, tematyka nie łatwa i emocje jakie w nas wzbudza też do przyjemnych nie należą. Kiedy człowiek uświadomi sobie, ze to nie fikcja literacka a prawdziwe wydarzenia, książka uderza człowiekowi do głowy ze zdwojoną mocą. lektura zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach!
  Pozdrawiam, Kejt_Pe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno po ich przeczytaniu powrócić do dobrego nastroju, wiele refleksji się nasuwa, ale właśnie o to chodzi, aby poznać i starać się zrozumieć różne kolory tego świata, a potem być może coś zdziałać w tym zakresie.

   Usuń
 22. Twoja recenzja już porusza człowieka i wzbudza bunt przeciwko niesprawiedliwości, a cóż dopiero poznanie historii młodej dziewczyny. Okrutny los gotują terroryści niewinnym

  OdpowiedzUsuń
 23. To ważne zagadnienie i problem. Kobiecość, dramat bycia kobietą, trudne czasy i to co dotyka psychiki kobiety :-(.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek zmieni się to na lepsze?

   Usuń
 24. Uwielbiam takie historie, choć o tej książce akurat nie słyszałam. Czas to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 25. Sama recenzja juz wbija mnie w moj wygodny fotel a co dopiero ksiazka. Wiesz Iza moze, jaki jest oryginalny tytul tej ksiazki?

  OdpowiedzUsuń
 26. na pewno to niesamowicie wciągająca lektura, chętnie bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 27. Wciągająca książka. Lubię takie historie.

  OdpowiedzUsuń
 28. To chyba za mocna książka jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń