czwartek, 29 grudnia 2016

PANIKA Jeffery Deaver 340/2016

KATHRYN DANCE tom 4

"W ogóle nie wyglądali jak ludzie - to był jeden ogromny stwór, który się kłębił i przepychał w stronę drzwi..."

Kryminał z silnymi elementami thrillera, bardzo intrygującym tłem, mnogością ciekawych wątków, sprawiający, ze świetnie się go czyta, z niecierpliwością przerzucamy kolejne strony. Bardzo dopieszczona narracja, dbająca o odpowiednie uszczegółowienie obrazów, rzetelne oddanie emocji towarzyszących wydarzeniom, wciągający tajemniczy klimat, wzrastająca otoczka silnego niebezpieczeństwa i zagrożenia. Obserwujemy, jak niszczycielską moc posiada strach, wzmocniony lękiem, popłochem, bólem i cierpieniem, jak bardzo potrafi odmienić naturę człowieka, wywołać negatywne uczucia i leżące poza kontrolą umysłu reakcje. Niezwykle trudno nad nim zapanować, nie dopuścić, aby przerodził się w przerażającą panikę, szaleństwo, dzikość, koszmar, bezrozumne zachowanie tłumu niczym hordy zwierząt, przeraźliwe piekło pociągające za sobą śmiertelne ofiary i wielu rannych.

Powieść trzyma w napięciu, bardzo szybko się w niej odnajdujemy, przekonuje sugestywnymi  opisami, zaskakuje obrotem spraw, a zwłaszcza ostatecznymi rozwiązaniami. Skłania również do przemyśleń odnośnie agresji, które mogą zostać wywołane przez nadmierne uczestnictwo w brutalnych grach komputerowych, brak innych zainteresowań, czy efekt toksycznych relacji w patologicznych rodzinach. Fabuła bogata w różne postaci, nadaje to powieści większy rozmach i duże prawdopodobieństwo wystąpienia historii także w realnym świecie. Główna bohaterka nie jest wolna od wad, nie posiada nadzwyczajnych mocy, nie wykazuje się nieprzeciętną inteligencją. Ale jest ma świetny zmysł detektywistyczny, wyostrzoną intuicję i jest dobra w zawodzie eksperta do spraw kinezyki. Mowa ciała, niewerbalna komunikacja pomiędzy ludźmi, wydaje się nie mieć przed nią żadnych tajemnic. A jednak i ona w pewnym momencie zostaje przechytrzona przez chorobliwego kłamcę. To doświadczenie może znacząco zaważyć na jej policyjnej karierze.

Kathryn Dance, agentka kalifornijskiego biura śledczego, dokonuje inspekcji dokumentów ubezpieczeniowych w popularnym klubie muzycznym. Doszło w nim do ogromnej tragedii wywołanej wybuchem pożaru. Dance dostrzega wiele niejasności w opisywanym scenariuszu zdarzeń. Postanawia bliżej przyjrzeć się sprawie, włącza się tym samym w bardzo niebezpieczną grę narzuconą przez nieznanego mężczyznę i wzbudzającą silne obawy wśród mieszkańców półwyspu Monterey. Bardzo szerokie spektrum przypuszczalnych motywów zabójcy, być może zemsta, zazdrość, chęć zniszczenia czyjeś kariery lub konkurencji, powoduje, że początkowo śledztwo nie może nabrać tempa, brak śladów mordercy, wiele mylnych tropów i trudnych do rozwiązania zagadek. A w tle toczą się jeszcze wymagające rozwiązania sprawy nielegalnego transportu broni przez zorganizowane gangi, zabójstwa Hectora Mendozy, zaginięcia farmera oraz akty wandalizmu. We wszystko autor interesująco wplata wątek życia rodzinnego Kathryn, w którym wiele się dzieje i zachodzą niemałe zmiany.

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał
data premiery: 20.09.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

36 komentarzy:

 1. To nie dla mnie, za bardzo niepokoją mnie takie książki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość Deavera jest mi ciągle nieznana i nie ukrywam, że bardzo chciałabym wreszcie to zmienić. Na półce mam inne powieści, więc raczej nie zacznę od "Paniki", chociaż dobrze wiedzieć, że to warta polecenia lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat Panika ciut mniej mi się podobała niż inne, ale każda warta polecenia. :)

   Usuń
 3. Osobiście nie przepadam za tym rodzajem literatury jednak po przeczytaniu recenzji czuję, że mojemu tacie bardzo spodobała by się książka. Na pewno zapiszę sobie na kartce i zastanowię się nad jej kupnem na prezent.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Już wiem, że trzeba będzie zacząć od pierwszego tomu :) Mój klimat, zdecydowanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie trzeba zaczynać od pierwszego tomu, ale jeśli ktoś lubi uporządkowane zaczytanie, to jak najbardziej tak. :)

   Usuń
 5. Mam:) Bardzo lubię powieści tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten autor to jeden z moich ulubionych w tym gatunku. Będę na ten konkretny tytuł polować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intrygującego spotkania z książką. :)
   Oczywiście czekam na wrażenia. :)

   Usuń
 7. Oh opis zachęcający! Żeby tylko dobę wydłużyć o jakieś parę godzin ;-)))

  OdpowiedzUsuń
 8. 4 tom? W takim razie wypadałoby zacząć od pierwszego w moim przypadku. Co prawda lubię kryminały (chociaż nie wszystkie) to w tym przypadku muszę się jednak zastanowić zanim po nią sięgnę.

  Pozdrawiam, Kejt_Pe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie wciągają takie klimaty, zwłaszcza jeśli podszyte psychologiczną nutą. :)

   Usuń
 9. Zainteresowałaś mnie i to bardzo! Będę polowała na ten tytuł w 2017! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię twórczość tego autora, dlatego bardzo chętnie zapoznam się z powyższą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z tą mnogością wątków różnie bywa u autorów. Czasami mają ciekawe pomysły, ale jednocześnie potrafią "zamotać" tym czytelnika. Trochę się tego obawiam, ale myślę, ze dam książce szansę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię, kiedy watki są fajnie zmiksowane, to tylko podsyca zainteresowanie i atmosferę. Tu się udało, to trzeba przyznać. :)

   Usuń
 12. Całą serię mam do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Odpowiedzi
  1. Warto popróbować, jak wciągnie, to wiele czytelniczej przygody w dobrym stylu. :)

   Usuń
 14. Swego czasu przeczytałam wszystkie dostępne książki Deavera, to mój drugi ulubiony autor po Koontzu, ale tej chyba jeszcze nie miałam okazji, pewnie to najnowsza, co? Ostatnio nie bardzo mam okazję śledzić wydawnicze nowości, za dużo na głowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy była wcześniej wydawana, ja teraz miałam okazję się z nią zapoznać, podpasowała mi. :)

   Usuń
 15. W końcu może i ja się skuszę.. lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 16. rzuciło mi się w oczy ze względu na to co się dzieje, ale jak przeczytałam recenzję to bardzo mnie zaciekawiła :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Wiem, że wiele osób zachwyca się jego książkami, ale ja jeszcze nie miałam okazji poczytać. Muszę nadrobić zaległosci.

  OdpowiedzUsuń
 18. ta książka już gdzies obiła mi się o oczy. Myślę, że mogłabym spróbować się z nią zmierzyć ;-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zastanawiam się, dlaczego nie przeczytałam jeszcze żadnej książki tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. Miałam go kiedyś na uwadze, ale chyba ostatecznie nie przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciągle powtarzam, że muszę wreszcie przeczytać coś tego autora, ale jakoś czasu mi brakuje ostatnio.

  OdpowiedzUsuń