niedziela, 4 grudnia 2016

WIEM, CO ZROBIŁAŚ Anna Zacharzewska 321/2016

"Polowanie było cenniejsze niż szybkie pokonanie ofiary. Im dłużej trwało, tym większą satysfakcję osiągał. A to, że próbowała z nim walczyć, dodatkowo podsycało chęć dominacji."

W drugim tomie, podobnie jak w poprzednim, bardzo szybko dajemy się wciągnąć w intrygującą fabułę, niepostrzeżenie wpadamy w nakręcający się wir zdarzeń, początkowo w wolnym tempie, z czasem przyspieszającym, aby na końcu zrobić błyskawiczne salto. Intensywnie, mocno, celnie, zaskakująco, z dbałością o szczegóły, podtrzymując otaczającą główną bohaterkę atmosferę skradającego się zewsząd lęku, wszechobecnego strachu, poczucia panicznej bezradności i bezsilności. Nic dziwnego, że do głosu mogą dojść negatywne emocje, czarne myśli, zabójcze instynkty. Walka ze stalkingiem jest wyjątkowo trudna, uciążliwa, nękająca, doprowadzająca ofiarę do furii, wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Zadziwiające, jak nędznie prezentuje się wachlarz możliwych środków obrony przed prześladowcą, wsparcia prawnego, interwencji policji, ratowania własnego życia, bezpieczeństwa, prywatności, godności i pewności siebie. Takie doświadczenia na trwałe pozostają w człowieku, determinują jego teraźniejszość, zabierają radość, niszczą wewnętrzny spokój, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w sferze prywatnej i zawodowej.

Teraz także i trzydziestoletnia Marta, samotna prokurator, znana nam już wcześniej przyjaciółka Anny, pada ofiarą bezlitosnych prześladowań i przerażającego okrucieństwa. Sadysta, mistrz manipulacji, zdobywa przewagę, uderza z całą siłą w najsłabsze ogniwa jej osobowości, doskonale potrafi wywołać dramatyczne wspomnienia z przeszłości, na nowo otworzyć bolesne rany duszy, przenieść ich demoniczność na teraźniejszość. Kobiety wspólnie próbują przeciwstawić się zastawianym na nich pułapkom, za wszelką cenę nie dać się stłamsić, zadręczyć i upodlić. Jednak perfekcyjnie realizowane osaczenie wciąż trwa, nabiera coraz większych rozmiarów, wnika w każdą cząstkę życia. Skąd sprawca udręki i cierpienia tak doskonale zna najdrobniejsze szczegóły na ich temat i potrafi bezwzględnie wykorzystać je przeciwko nim? W jaki sposób uwolnić się z potrzasku, wyrwać z mrocznej matni, odciąć od prześladowcy, budowanego przez niego koszmaru i grozy? Trzeba przyznać, że autorka wspaniale prowadzi narrację, sugestywnie opisuje, fantastycznie intensyfikuje napięcie, niezwykle ciekawie przedstawia profile postaci, wyzwala w czytelniku mnóstwo emocji, skłania do poczynienia pewnych założeń, a później głęboko angażuje w intrygującą psychologiczną grę. Satysfakcjonująca lektura, z niejednoznacznym zakończeniem, która wzmaga niecierpliwe wyczekiwanie na pojawienie się kontynuacji, nasila chęć jej intensywnego przeżycia.

"Witaj w domu, kochanie" tom 1

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny
data premiery: 31.08.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorce i Wydawnictwu Pascal. :)

39 komentarzy:

 1. To raczej nie jest rodzaj książki dla mnie.... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się przekonać, bo książka zapewnia satysfakcjonujące przeżycia czytelnicze. :)

   Usuń
 2. Twoja recenzja bardzo mnie zainteresowała. Jednak nie wiem czy byłabym w stanie przeczytać thriller psychologiczny.Jednak zawsze kiedyś musi być ten pierwszy raz.Warto też "poszerzać" gatunki.
  Odwdzięczam się za każdy szczery komentarz i stałą obserwację.
  Pozdrawiam,annnathalie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie thrillery psychologiczne bardzo podchodzą, lubię angażować się w tę grę, rozkładać na czynniki pierwsze, poczuć ten charakterystyczny dreszczyk. :)

   Usuń
 3. Ciężka sytuacja, prześladowania i okrucieństwo to chyba nie jest najlepsza lektura na depresyjne zimowe wieczory. Ja ostatnio potrzebuje lekkich pozytywnie nastarjajacych historii. Ale polecę książkę koleżance która uwielbia takie psychologiczne gierki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma znaczenia dla mnie pora roku, aby sięgnąć po thriller, zawsze świetnie się odnajduję w jego klimatach. A jesień działa na mnie w szczególny sposób, może bardziej uwrażliwia na samo życie, ale też wiąże się z ogromną nadzieją i pozytywnym spojrzeniem na świat. :)

   Usuń
 4. Zabójcze instynkty i czarne myśli brzmią przekonująco. Całkowicie jestem gotowa poznać obie części tej historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesująca i intrygująca przygoda czytelnicza, mnie się bardzo podobało. :)

   Usuń
 5. W sumie przeczytałabym jakiś thriller :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł już podsunęłam, zachęcam, ale na blogu znajdziesz też inne propozycje czytelnicze z tego gatunku, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. :)

   Usuń
 6. Nie zainteresowała mnie, niestety ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami tak bywa, nie zawsze mamy odpowiedni nastrój, aby sięgnąć po daną książkę.

   Usuń
 7. Wow, zachęciłaś mnie tą książką :) W przyszłości muszę ją przeczytać :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Satysfakcjonującego zaczytania i oczywiście chętnie poznam Twoje wrażenia. :)

   Usuń
 8. Myślę, że ta powieść może mi się podobać. Temat stalkingu wywołuje duże emocje, więc rozejrzę się za nią. Chociaż raczej poszukam na pierwsze części najpierw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawie przedstawiono proces zmian dokonujących się u ofiary i oprawcy, człowiek natychmiast się w to wciąga, przeżywa, zastanawia się, co by zrobił na miejscu głównej bohaterki czy jej bliskich. :)

   Usuń
 9. Nie znam tej serii, ale tak zachęcasz, że gotowa jestem jej poszukać i przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie kojarze jeszcze tej serii, ale oczywiście nie mówię nie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wcześniej się na nią nie natknęłam, ale teraz widzę, że ominęłaby mnie ciekawa przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
 11. Mam coraz większy apetyt na tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie książki, może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetne zaczytanie przed Tobą. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 13. Recenzja wydaje się intrygująca i zachęcająca, ja jednak chyba sobie odpuszczę te ksiazki.. to raczej nie pozycje dla mnie:)
  (recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zadziwiające jak szybko autorzy potrafią złapać watek z życia wzięty i ozdobić je w fabułę historii, jaka mogłaby się przytrafić każdemu z nas. Co ciekawe, stalking w dzisiejszych czasach, dzięki informacjom, które zamieszczamy o sobie w sieci, jest tak bardzo realny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ta historia mogłaby przytrafić się każdemu z nas, trudno mi sobie wyobrazić, jakie to koszmarne przeżycia.

   Usuń
 15. Kurczę, totalnie nie moja tematyka. Niestety, ale nie skuszę się ani na pierwszy ani na drugi tom :/
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety, nie czytałam pierwszego tomu, więc na razie po drugi nie sięgnę. Za dużo książek już czeka na półce, żeby sięgać po nowe. ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie życie mola książkowego, nie da rady przeczytać wszystkiego, z czegoś trzeba rezygnować, a to boli. :)

   Usuń
 17. Bardzo ciekawie piszesz recenzje :) Samo czytanie Ciebie niesamowicie wciąga! A co do książki - z pewnością jest ciekawa, ale i trudna. Mnie osobiście takie thrillery psychologiczne baardzo męczą i o ile kiedyś uwielbiałam tego typu ksiażki i filmy, tak teraz po całym dniu, kiedy padam zmęczona na łóżko, wolę coś lżejszego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze to sięgać po książkę, która w danym momencie najbardziej nam odpowiada, komponuje się z naszym nastrojem, albo ma odwrócić złe fluidy, wówczas książka przynosi najwięcej satysfakcji czytelniczej. :)

   Usuń
 18. Troche mi się to z książkami Erici Spindler kojarzy, lubię taki styl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym trafić na więcej książek napisanych w takim stylu, natychmiast się w nim odnajduję. :)

   Usuń
 19. Po raz pierwszy słyszę o tej książce, ale chętnie ją przeczytam :)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To było bardzo udane spotkanie czytelnicze, warto to przeżyć. :) Pozdrawiam ciepło. :)

   Usuń
 20. dość ciekawa fabuła, ale wydaje mi się jednak trochę wtórna

  OdpowiedzUsuń