niedziela, 3 marca 2019

TAJEMNA HISTORIA ŚWIATA Nick Redfern

"Jak często to, co wiemy, nie jest tym, co moglibyśmy albo powinniśmy wiedzieć."

W każdej plotce znajduje się ziarno prawdy, a w każdej teorii spiskowej drzemią fakty do odkrycia. Chętnie ulegam zabawom w rozwiązywanie niewyjaśnionych zagadek. Niekiedy początkowo absurdalne wytłumaczenia, po jakimś czasie, choćby za sprawą rozwoju nauki, stają się zrozumiałe i akceptowane, albo dzięki udostępnieniu wcześniej zastrzeżonych dokumentów, wydają już bardziej jasne i czytelne. A kiedy indziej widzimy, jak daleko potrafi poszybować wyobraźnia i fantazja człowieka podczas próby ogarnięcia danego zagadnienia, zjawiska lub zdarzenia.

Lubię obserwować sposób pojmowania świata przez gatunek ludzki, obejmowanie rozumem lub podporządkowanie emocjom, chwytanie skojarzeń i trudno definiowanych treści, osobliwe gonienie za sensacją i spekulacjami. Możemy bezkrytycznie przyswajać i akceptować ogólnodostępne informacje, sekwencje zbiegów okoliczności, lub wykazać się otwartą postawą na inne alternatywy i interpretacje. Oczywiście, we wszystkim trzeba złapać odpowiedni umiar, zachować właściwy dystans, wykazać się ostrożnością i sceptycyzmem. A wiadomo, że nic tak mocno nie podkręca pomysłowości jak tajemnice, sekrety i tajne akta, czy legendy, mity i przekazy ludowe. Badamy, jak wiele składników historii ginie w ludzkiej pamięci, jak łatwo wymazywane są niepożądane informacje, jak sprytnie manipuluje faktami i jak twórczo kreuje fałszywe wersje.

Ustawione w dobranym kontekście dane zdają się potwierdzać wybraną teorię, nawet najbardziej kontrowersyjną i ekstremalną. Doskonale to widać w przytoczonych przez Nicka Redferna przykładach. Większość z nich znałam dużo wcześniej, zaskoczyły mnie jedynie drobnymi elementami, jednak kilka z nich dało zajawki do przemyśleń. Patrząc na zgromadzony materiał, wchodzimy z jednej skrajności w drugą, albo chętnie udzielamy poparcia i przyznajemy znamiona prawdopodobieństwa, albo ocieramy się o kpinę i szyderstwo. Na wiele poruszanych aspektów nie znajdujemy odpowiedzi, wahamy się, w którą stronę podążyć w subiektywnym odczuciu, gdyż dysponujemy zbyt małym zbiorem informacji, a te wiarygodne nie znajdują się jeszcze w naszym zasięgu. Czyli mamy zbiór całkiem fantastycznych hipotez, potencjalnych pewników, i koncepcji plasujących się gdzieś pomiędzy nimi. Bo jak to z prawdą bywa, leży pośrodku gmatwaniny różnorodnych relacji i pomysłów. Podobnie z wersjami przebiegu zdarzeń, każdy z nas patrzy na nie z własnej perspektywy i dostrzega to, co chce zobaczyć.

Znakomicie widać, czym inspirują się twórcy rozrywki z gatunku sensacji, thrillera, kryminału i fantastyki. Czytając tę publikację zastanawiałam się, na które elementy już trafiłam, a na które jeszcze nie, w fikcyjnych powieściach, filmach i grach. Książkę czyta się przyjemnie, porywa nas jej tematyka, narracja przyjazna, materiał logicznie ułożony, płynnie przechodzimy pomiędzy rozdziałami. Taka kondensacja spiskowych teorii dostarcza sporo emocji i frapujących refleksji, tym bardziej, że przekrój poruszanych kwestii bardzo szeroki, od starożytnych wizyt obcych, poprzez morderstwa, kontrole umysłu, eksperymenty, ekoterroryzm, czy meteoryty, do nowego ładu światowego. Wsparcie ilustracjami, cytatami, fragmentami dokumentów, indeksem nazwisk. Kilka godzin spędzonych z historią ludzkości w nieco innej niż zazwyczaj odsłonie.

4/6 - warto przeczytać
historia, 500 stron, premiera 12.02.2019 (2015), tłumaczenie Radosław Kot
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

30 komentarzy:

 1. Książka wydaje się niezwykle interesująca - przemyślę sięgnięcie po nią w przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak, też lubię zgłębiać różne tajemnice i nieoczywistości :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe historie, chętnie dowiem się więcej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie pozycje, jak trafię na nią na pewno będzie moja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka bardzo ciekawa, dlatego z przyjemnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Korciło mnie kiedy widziałem ją na księgarnianych półkach. Co do treści wątpliwości zawsze są przy każdym znaczącym wydarzeniu, a to rodzi zawsze mniej lub bardziej spiskowe teorie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaskoczyłaś mnie. Nie sądzę, bym sięgnęła akurat po ten tytuł, bo podobnych mam kilka już na półce i wciąż nie mogą się doczekać mojej uwagi, ale wiem jedno. Dzięki Twojemu podejściu być może wreszcie sięgnę do tych swoich "zaległości" z zupełnie innym nastawieniem niż dotychczas. Lubię ciekawostki, tajemnice, nową wiedzę, ale zupełnie zapomniałam, że mam ich już trochę na własnej półce. Dzięki za przypomnienie i zachętę:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie książki ciekawostki, z przyjemnością widziałabym ją na swojej półce

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesująca propozycja, która może wiele wnieść :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W sumie ciekawa propozycja, żeby nabrać nieco dystansu nawet względem współczesnych wydarzeń.

  OdpowiedzUsuń
 11. Historii mówię nie, ale kolega z pewnością pochłonął by tą książkę :-D

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie książki popularno-naukowe.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje się bardzo ciekawa! Może niedługo przeczytam! 🙂

  OdpowiedzUsuń
 14. Tym razem to nie książka dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię czasami poczytać o takich teoriach spiskowych :P Mój tata nawet bardziej, więc byłby to niezły pomysł na prezent! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie myślałam, żeby szukać w tego typu książkach inspiracji. Bardzo ciekawy punkt widzenia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Stresują mnie spiskowe teorie. Momentami irytują, a czasami boję się, że jest w nich ziarnko prawdy. A zazwyczaj takie spiskowe teorie naruszają strefę komfortu :)

  OdpowiedzUsuń
 18. To bardzo interesująca pozycja dla mnie. Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 19. TAJEMNA HISTORIA ŚWIATA podobno ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 20. Odkrywanie i poznawanie tajemnic świata jest ciekawą sprawą. Rozwój, ewolucja, zmiany, teorie i domysły. Pełna ciekawostek zmuszających poniekąd do myślenia i snucia własnych teorii.

  OdpowiedzUsuń
 21. Świat ma w sobie dużo tajemnic, nie jesteśmy w stanie poznać ich wszystkich :) Ale takie odkrywanie co ciekawszych z nich budzi zawsze duże emocje :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Znam to nienasycenie czytelnicze :) Obecnie przechodzę taki stan :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo chętnie sięgam po książki historyczne, głównie te, ktore opisują wydarzenia XXw.Wtedy najwięcej się działo. Zapisuję tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ciekawa, zobaczę, czy i mnie wciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ten tytuł ominelabym z daleka... Jednak warto czasem przeczytać taka recenzję, żeby "nie sądzić książki po okładce" �� Do przeczytania w wolnym czasie, w ramach relaksu

  OdpowiedzUsuń
 26. Świat jest niczym człowiek – posiada tyle tajemnic, że odkrycie ich wszystkich jest całkowicie niemożliwe. Nawet wtedy, gdy już mamy nieodparte wrażenie, że mamy tę wiedzę w zasięgu ręki, to jednak umyka nam, z kolejnymi sekretami.
  Cóż, okładka niespecjalnie zachęca. Przypomina taką sklejkę fotografii wykonaną w podstawowym programie graficznym (Paint), ale już treść bardziej zachęca. Z chęcią bym się jej przyjrzała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Intrygują mnie tajemnice świata, więc ta książka jest dla mnieidealna.

  OdpowiedzUsuń