piątek, 24 czerwca 2022

ZA MURAMI BROADMOOR

JONATHAN LEVI, EMMA FRENCH

"Prawda o Broadmoor ma wiele wymiarów.”

Czego innego spodziewałam się sięgając po książkę, liczyłam na większe ukierunkowanie opracowania na konkretne przypadki pacjentów szpitala psychiatrycznego, zwłaszcza, że z przypisanym syndromem najsłynniejszego, a otrzymałam opis funkcjonowania placówki medycznej. Autorzy oprowadzili po historii szpitala, przytaczali wypowiedzi pracowników i pacjentów, chociaż tych ostatnich w małym zakresie. Wszystko okrasili wzmiankami o konkretnych historiach chorobowych. 

Miejsce przez sto pięćdziesiąt lat dorobiło się wielu legend, mitów i nieporozumień, wizerunku zakładu psychiatrycznego dla najbardziej niebezpiecznych przestępców, chorych psychicznie, pedofilii, morderców, kanibali, podpalaczy. Na wszystko nakładał się wiktoriański klimat budynków i kontrastujące piękno przyległego parku. I jeszcze świadomość mieszkańców pobliskiej miejscowości, że tuż obok nich funkcjonują mroczne umysły, co prawda za zamknięciem, ale i tak zdarzały się spektakularne ucieczki, a potem brutalne ataki przemocy i morderstwa. Przyznam, że ciarki przechodziły, kiedy czytało się o osobach stwarzających poważne zagrożenie dla społeczeństwa w tak bliskim sąsiedztwie zwykłych ludzi, tym bardziej, że szpital nie zawsze przestrzegał najsurowszych reguł bezpieczeństwa.

Zabrakło pogłębionych opowieści o pacjentach szpitala, przystosowaniu do życia w placówce, ale i tak udało mi się wyłapać kilka interesujących historii, których znajomość poszerzę sięgając po inne książki. Publikacja zdecydowanie dla osób myślących o podjęciu pracy w szpitalu psychiatrycznym, jako lekarz, pielęgniarz, przedstawiciel służb ochrony i porządku. Z tej perspektywy daje wgląd, jak wszystko wygląda za murami szpitala, z jakimi niebezpieczeństwami się wiąże, jak wykańcza psychicznie i fizycznie. Wiele zawodów wykonywanych jest w tym samym segmencie pokoleniowo, nie zdawałam sobie sprawy, że także pracownicy szpitali psychiatrycznych na własne życzenie podlegają wielopokoleniowej lojalności wobec szpitala. 

Ciekawe przytoczenia wypowiedzi, ubarwiały opis instytucji i wprowadzały konieczny wymiar ludzkiego czynnika. Autorzy wyjaśnili, jak funkcjonuje oddział przyjęć diagnozujący pacjentów, oddział dla pacjentów niebezpiecznych, w którym często dochodzi do przemocy fizycznej, oddział podwyższonego ryzyka, gdzie również wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności, oddział rehabilitacyjny i wiążące się z nim zagadnienia stopnia i możliwości wyleczenia. Codzienność i terapia nie zawsze wolna była od nadużyć wobec pacjentów. 

W tekst wkradło się wiele zbędnych powtórzeń, zupełnie jakby poszczególne segmenty książki pisane były niezależnie od pozostałych, bez ostatecznego całościowego rzutu. Nawet jako dodatek do filmu dokumentalnego reportaż powinien być lepiej dopracowany. Z publikacji wyniosłam przede wszystkim obraz, jak na przestrzeni dziesiątek lat zmieniło się podejście do chorób psychicznych, opieka nad pacjentami i funkcjonowanie placówki. Ale zawartość „Za murami Broadmoor” najbardziej przyda mi się jako bogate źródło pomysłów do wykorzystania podczas treningów ze studentami w zakresie medialnego public relations.

3/6 – w wolnym czasie
literatura faktu, reportaż, 198 stron, premiera 18.05.2022 (2019), tłumaczenie Tomasz Wyżyński
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

23 komentarze:

 1. Nie do końca czuję się nią zainteresowana. Nie będę się zmuszać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematycznie zapowiadała się ciekawie. Szkoda, że wykonanie nie wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam jej w planach i to się raczej nie zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najgorsze są takie czytelnicze zawodu, gdy sięga się po tytuł z interesującą tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielka szkoda, że w tym wydaniu pojawiło się sporo informacyjnych powtórzeń.

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat bardzo ciekawy i zdecydowanie z ogromnym potencjałem na kawał dobrej literatury. Szkoda, że wszystko poszło w nieodpowiednim kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem pewna, ze wiele mozna sie z niej dowiedziec : )

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie mam na nią ochoty, ale może przeczytam coś o podobnej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiem czy dam jej szansę...

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej nie sięgnę po tę książkę. Zbyt wiele w niej braków i niedoróbek. Szkoda czasu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zamysł książki jest ciekawy, szkoda, że wyszło tak słabo.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pomysł na książkę był ciekawy. Szkoda, że gorzej wyszło z wykonaniem.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czasami tak bywa, zamysł dobry a z wykonaniem gorzej. Dzięki za szczerą recenzję. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobra recenzja. Nie przeczytam tej książki.
  Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia moich obrazów!^^

  OdpowiedzUsuń
 15. Czuję się zaciekawiona. Ale nie wiem czy bym przeczytała całą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie trzeba by się o tym przekonać już na żywo.

   Usuń
 16. Szkoda, a mogło być tak pięknie... A miejsce jest mroczne...

  OdpowiedzUsuń
 17. Słabo, że autor dopuścił się takich powtórzeń. Myślę, że miałabym podobne odczucia do Twoich.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ostatnio dość często czytam fantastykę i czując lekki zastój czytelniczy postanowiłam sięgnąć po gatunek. Myślę że warto, choć jest specyficzna.

  OdpowiedzUsuń
 19. Chyba sięgnę po tą książkę Jeszcze nie czytalam czegoś podobnego

  OdpowiedzUsuń
 20. brzmi ciekawie. Zapowiada się na mocną lekturę

  OdpowiedzUsuń
 21. Rzadko sięgam po tego typu literaturę, ale z pewnością znajdą się zainteresowani czytelnicy

  OdpowiedzUsuń