czwartek, 9 czerwca 2022

O JEDNO CIĘ PROSZĘ

LAURA DAVE

"Większość ludzi nie chce słyszeć rzeczy, dzięki którym będą lepiej pracować. Chcą słyszeć rzeczy, dzięki którym będzie im się pracowało łatwiej."

W jednej chwili może zmienić się życie człowieka, szczęśliwa rodzina zostaje nagle rozbita, a tam gdzie dotąd królowała bliskość i zaufanie wkrada się bolesna samotność i poczucie straty. Czterdziestoletnia Hannah Hall uwielbia rzeźbić w drewnie, odnajduje się jako artystka, przepełnia ją radość z bycia młodą żoną ukochanego mężczyzny, świat jawi się jej w kolorowych barwach. Jedynie relacje z pasierbicą nie przebiegają tak ciepło, jak powinny, wymagają ogromnych pokładów zrozumienia i cierpliwości. W zwykły dzień Hannah otrzymuje kartkę papieru z pospiesznie napisanymi dwoma słowami. Mąż prosi, aby zaopiekowała się jego córką z poprzedniego związku. I znika z życiowego horyzontu. Kobieta próbuje dowiedzieć się, co się stało, skąd zaskakująca prośba, gdzie podział się partner. 

Szybko przekonuje się, że nic nie jest takim jak się wydawało. Śledztwo i aresztowania w firmie męża, zajmującej się nowymi technologiami, przybiera niebezpieczne kierunki. Liścik i torba pełna pieniędzy pozostawiona córce przez Owena podsycają niepewność i domysły. Bailey również czuje się skołowana, nie wie, co myśleć o ojcu, jak interpretować napływające informacje. Macocha i szesnastolatka decydują się na wspólną wyprawę w przeszłość Owena. Prywatne śledztwo odkrywa głęboko zakopane tajemnice, ale i dynamizuje relację między nimi. Gładko przebiegałam po narracji, podobał mi się przyspieszony rytm scenariusza zdarzeń, wypełnienie różnymi incydentami, osadzonymi w kryminale, sensacji i thrillerze. Napięcie nie należało do mocnych, ale przyjemnie drażniło wyobraźnię zagadkami i sekretami. Za mną udany wieczór czytelniczy, przygoda spodobała mi się, dostrzegłam kilka mniej przekonujących elementów, ale nie rzutowały w szczególny sposób na ogólny pozytywny odbiór powieści.

4.5/6 - warto przeczytać
thriller, 332 strony, premiera 18.05.2022 (2021), tłumaczenie Ewa Penksysk-Kluczkowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Marginesy.

11 komentarzy:

 1. Ostatnio miałam okazję poznać ten tytuł i miło spędziłam z nim czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim odczuciu to idealna propozycja na wolny czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło spędziłam czas z tą lekturą i nie żałuję, że się na nią skusiłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska9 czerwca 2022 07:53

  Skoro to ciekawa propozycja to będę polecać ją dalej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobało mi się w niej udane stopniowanie napięcia przez całą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. To jedno z tych wydań, które idealnie sprawdzi się w roli prezentu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dynamiczna recenzja to i książka chyba taka jest, skusiłaś mnie do przeczytania :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę polecać ją dalej skoro jest warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podobała mi się w roli lekkiej lektury kryminalnej.

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie następna w kolejce, już czeka na półce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Widziałam pochlebne opinie o tej książce, więc chętnie dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń