poniedziałek, 20 czerwca 2022

ŚWIAT WEDŁUG FIZYKI

JIM AL-KHALILI

"Jeśli kiedykolwiek przestaniemy być ciekawi wszechświata i badać, jak on - i człowiek - powstał, to przestaniemy być ludźmi."

Książka wprowadza do fundamentalnych koncepcji fizyki, wyjaśnia najważniejsze pojęcia i wzajemne powiązania. Wszystko w ramach poznawania natury wszechświata, sensu istnienia, tajemnic życia, rozumienia praw, kształtowania naszego otoczenia i przeznaczenia. Jim Al-Khalili wykazuje ogromny entuzjazm do odkrywania tajemnic nauk przyrodniczych, uniwersalnych zasad, aspektów czasu, energii, materii i przestrzeni. Swoją ekscytacją zaraża czytelnika. Przyjazną narracją sprawia, że trudne zagadnienia stają się zrozumiałe. 

Czytelnik zgrabnie porusza się po przestrzeni teorii względności Alberta Einsteina, mechanice kwantowej i termodynamice. Gładko przechodzi przez rozdziały, nie ma nadprodukcji materiału. Otrzymuje prosty i logiczny strumień wyjaśnień, wyciągnięty z naukowego żargonu i wzorów, aby nawet laik komfortowo czuł się w przekazywanej wiedzy. Nie brakuje nawiązań do (nie)porządku, złożoności, entropii, chaosu, ciepła, czy unifikacji, fizycznej teorii wszystkiego. Autor pokazuje, przed jakimi zagadkami staje jeszcze ludzkość i w jaki sposób szuka rozwiązań. Poświęca miejsce na omówienie wzajemnego oddziaływania teorii i eksperymentu w fizyce, czynników doprowadzających do rozwoju technologii. Wchodzi również w pojęcia prawdy naukowej. 

Dla jednych książka to poszerzenie wiedzy, dla bardziej zaznajomionych z fizyką powtórzenie podstawowego materiału. Jednak niewątpliwie, każdy po spotkaniu z nią nabierze przekonania, że fizykę da się lubić, potrafi fascynować, stać się prawdziwą pasją. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Jima Al-Khaliliego, ale już wiem, że z pewnością sięgnę po wcześniejsze książki tego fizyka kwantowego. Jeśli w podobnym stylu napisane, zrozumiale, przejrzyście i z iskrą zapalną do zdobywania kolejnych porcji wiedzy, to jak najbardziej coś dla mnie. W ramach poczucia poszerzania horyzontów, nadrabiania braków ze szkolnych ław, czy śledzenia współczesnych zdobyczy naukowców. Uzmysławiamy sobie, że chociaż ciągle coś odkrywamy, to jednak wiele jeszcze nie wiemy, nie rozumiemy, a to czyni fizykę szalenie atrakcyjną i przyciągającą.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura popularnonaukowa, fizyka, 244 strony, premiera 05.04.2022 (2020)
tłumaczenie Tomasz Lanczewski
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

9 komentarzy:

 1. Skoro wyjaśnia najważniejsze pojęcia z zakresu fizyki to jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miłośnicy tej dziedziny niewątpliwie będą zadowoleni z lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Swego czasu trochę interesowałam się fizyką i chętnie do tego wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, że fizykę da się lubić, jeśli postara się ją zrozumieć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bez wątpienia jest to wartościowa pozycja, którą będę polecać dalej.

  OdpowiedzUsuń
 6. P. Kwiatkowska20 czerwca 2022 09:52

  Świetnie, że zarówno osoby bez wiedzy, jak i te doświadczone miło spędzą czas z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się to, że w tym wydaniu nie ma mowy o nadprodukcji materiału.

  OdpowiedzUsuń
 8. Extra, lubię takie książki, warta przeczytania...

  OdpowiedzUsuń
 9. O fizyce kwantowej nie każdy potrafi pisać w sposób zrozumiały dla
  przeciętnego czytelnika, wale chyba autor to potrafi...

  OdpowiedzUsuń